MET ALGEMEEN BELANG PEK TELEGRAAF. Al» V EIS i EVÏIBSX. J. J. BRAAD HOF!" ISSELMAUf Mr. J. A. F. OlEIIEItGH. jaren, nadal de adressanten bij nader adres hadden te kennen gegeven van de aanvrage af te zien. indien het subsidie minder ware dan y5000 'sjaars gedurende lien jaren en alzoo de zaak daarop neerkomt: tout ou rien. Ten slotte is dan ook laatslgemeld voorstel met 20 legen 9, en het jiraeadvies van biu'g. en weth.-mét 24 tegen 5 stemmen verworpen. op de aanbeveling ter benoeming van een gemeenlehcelkundige alhier zijn geplaatst de hecren L. van Dorsten en A. P. van den Berg. TT- MlK 1 - AMIS! ;hk BKi ÜG'i'KN. PItAl«UKU K. De dagbladen houden zich nog bezig met hel door den aartsbisschop ran Parijs uitgevaardigd mandement tot afkondiging der besluiten van hel Vaticaansche concilie. Daar dit mandement met de gewone formules voor de afkondiging van voorschriften voor de dioecese begint en eindigt, ma ken zij daaruit de gevolgtrekking dat de aartsbisschop voor deze afkondi ging de magtiging der regering niet gevraagd heeftwelke volgens de Fransclie wetgeving in dit geval vereischt werd. Het Jonm. des Déb. neemt acte van eenc verklaring van l'I'nicers dat «de meerderheid der Fransclie bisschoppen, van hun regt gebruik makende, even als de aarts bisschop van Parijs, zonder de magtiging der regering te hebben gevraagd de besluiten van het concilie heeft afgekondigd liet blad ziet in dezen waarschijnlijk in gemeen overleg gedanen siap van het episcopaat ecne na drukkelijke weigering om zich aan dc wetten des lands te onderwerpen. - Door den algemeenen raad van het dep. der Seine en Oise wordt voor buur van het hotel der prefectuur te Versailles of van de woning van den beer Thiers eene som van 100,000 fr. 's jaars gecischt. Door het ministerie ran binnenl. zaken is aan den raad geantwoord, dat het departement hel zicli als eene groote eer diende aan te rekenen, dat het den president der republiek herbergt, en zich uit dien hoofde de daaraan verbonden kosten gaarne moest getroosten. Toen dit schrijven in den raad werd voorgelezen, heeft de waarnemende voorzitter uit naam der meerderheid verklaard, dat men »oui de eer de geldquaeslie niet voorbij kon zien." ITALIË. De Opinione deelt de uitkomsten mede der op 3! December II. te Rome gehouden volkstelling. De bevolking bedroeg in het geheel 247,497 zielen, waarvan 141,389 mannen en 106,108 vrouwen. Het groote verschil tussclien deze twee cijfers was een gevolg van het groote garnizoenvan het aanzienlijk getal geestelijken en priesters, en van de meerderheid van bet mannelijke geslacht in den Agro romano, waar 12738 mannen en 2430 vrouwen werden gevonden. Volgens het rapport van den directeur van het bureau van statistiek moet de maatschappelijke toestand der arbei dende klasse, vooral wat woning betreft, zeer veel te wenschen overlaten. Zelfs is in geen ander gedeelte van Italië die toestand zoo slecht als te Rome en in den Agro romano. S A A «I E. Door den secretaris van don Carlos is een schrijven gerigt aan don Nocedal, vice-president van de centrale junta, llij zegt daarin, dat de her tog ran Madrid het besluit heeft genomen dat de Carlistischc minderheid niet in de Cortes zitting zou nemen, aangezien er bij de verkiezingen inbreuk is gemaakt op de wet en het regt. De hertog is van oordeel dat het liberalisme in Spanje niets anders ten doel heeft dan de nationale opinie te rervalschen, de leugen in hel parlement en den rouw in de familiën te brengen. De hertog wil dat Europa de redenen kennq, die zijne houding reglvaardigen. De Carlislische partij, die de groote meerderheid der Span jaarden vertegenwoordigt, verwerpt openlijk de manoeuvres der liberalen, wier beginselen op verderf uitioopen. Hij heeft alles gedaan om niet bet eerste schot te doen. Niet a leen toeli zou door het eerste schot Spaanscli bloed vloeijenmaar zon weliigt ook het sein gegeven worden tot ernstige verwikkelingen in Europa. Doch bij heeft de worsteling moeten aangaan. Reen langdtirigen burgeroorlog wenscht hijmaar een korte beslissende worsteling, waardoor bij liet vaderland hoopl te redden. MUI TSCHL.AA U. Uit de Staats-An zeiger blijkt dat tot het station van de Ooslzee be lmoren 25 oorlogsbodems van verschillende klassen, waaronder 8oorlogsche pen van groot charter; lot het slation van de Noordzee behooren 27 bo dems, en onder deze worden er 11 aangetroffen van groot charter, en onder andere verscheidene linieschepen. - De Germania bevat eene correspondentie uit Emmerik over de gebeur tenissen te 's Heercnberg. De bewoordingen van dien brief waren zoo scherp, dat de redactie van het blad zich verpligt achtte, cenige uitdrukkingen weg te laten. In dien brief wordt gezegd dat het voorgevallene van zeer on- schuldigen aard was. Er wordt zelfs bijgevoegd dat de kleine aardigheden die er bij voorkwamen, zooals het inwerpen van vensterruiten, pleiten voor de vrolijkheid der bewoners van Emmerik. - Volgens de Abin. Zeil. ontvingen drie palers, leden der Jeznïlenorde die gedurende acht dagen zich in die stad onledig hadden gehouden met bet prediken in de verschillende kerken en bij die gelegenheid niet hadden verzuimd de oud-katholieken vinnig door te halenop 18 dezer een briefje mn de heeren Knoodt en Reinkens, beiden oud-katholieken en professoren Ie Bonn. Zij werden daarin uitgenoodigdlijd en plaats te bepalen, alwaar de schrijvers, ten aauhoore van een beschaafd publiek, de aangeval len zaak tegenover ben zouden kunnen verdedigen. Tot nog loe is aan de uitnoodiging geen gevolg gegeven. Uit Hamburg wordt gemeld dat de werkstakingen aldaar op zeer on- rustbarende wijze toenemen. Het voorbeeld, gegeven door de scheepstimmer lieden, is spoedig gevolgd door de kleermakersgezellen en op 15 dezer hebben 2|eb de tiinmermansgezellen daarbij aangesloten. In de hoofdzaak verlangen de werkstakers dat de duur van den arbeid per dag zal worden bekort. Ook heelt zich nog aangeslolen de meerderheid der metselaars- en schil dersgezellen. Dit alles heeft reeds een zeer storenden invloed uitgeoefend op vele aangevangen werken. Hiertoe behoort in de eerste plaats te wor den genoemd bet slaken van den aanbouw van nieuwe woningen, waaraan zoo groote behoefte wordt ondervonden. OOITENRIJ H. Betreffende de medailles, welke op dc internationale tentoonstelling zullen worden uitgereikt aan de bekroonden, wordt o. a. gemeld: De com missie van beoordceling heeft met algemeene stemmen den beeldenaar des keizers gekozen, ingezonden door Joseph Tautenhayn, uit Weenenook de «medaille voor schoone kunsten", door liern ingezonden, heeft de overwinning behaald; in het eerste geval hadden zich 16. in het tweede 8 mededingers opgedaan. Voorde «medaille wegens vooruitgang" waren 8 mededingers; de overwinning is behaald door Charles Schwenzer uit Londen; 9 hadden mede gedongen naar den prijs voor de «medaille wegens goeden smaak" en hel ont werp, ingezonden door R. Weyr en J. Cesar, beiden te Weenen, heeft ge zegevierd. Eene bekrooning voor de «medaille aan medewerkers" is niet ge schied; dé slemmen hebben geslaakt en waren verdeeld op: Schwenzer, te Londen, en J. Cesar met R. Weyr, te Weenen. VERSAILLES, 23 April. De nationale vergadering beeft heden bij de eerste lezing het ontwerp betreffende de recruteering aangenomen. De dis cussie over deze voordragt heeft de kamer zich bij dc tweede lezing voor behouden. De heer Thiers is een weinig ongesteld. Naar men verzekert, is heden liet besluit geteekendwaarbij de beer de Bord benoemd wordt tot minister van koophandel. BUCHAREST, 23 April. Prins Karei heeft op dc gelukwensehen der mi nisters, ter gelegenheid van zijn verjaardag, geantwoord, dat hij onherroe pelijk besloten heeft heigeen hij als zijne roeping in Rumcnië besehouwt, tot stand te brengen. PARIJS. 23 April. Men verzekert dat don Carlos gisteravond nog te Genève was. RAYONNE, 23 April. Gisteren heelt de maire van Sarra eenige gewapende personen doen arresteren, maar daar hij over geene voldoende raagt be schikte, zijn er enkelen over de grenzen ontsnapt. Er zijn thans troepen gezonden, om de grenzen te bewaken. MADRID, 23 April. Carlislische benden vertoonden zich gisteren in Na- varra, Arragon en Toledo; naar men zegt ook in Biskaya. De troepen zet ten ben na. Vele Carlislische junta's in de provinciën zijn gevangen genomen. PARIJS, 24 April. Het Journ. Off. beval dè benoeming van den heer Goullard tot minister van financiënvan den beer de Bord lot minister van koophandel en van den heer Barodes tot maire van Lyon. öurqerlijfic Slaub. Van 18 tot en met 241 April 1872. 'BEVALLENA. Rijsbergen, geb. Dobbe, Z. - N. van Leeuwen, gcb. lluy, D. J. Hinkenkemper, geb Goemans. Z. J. van der Harst. geb. Iloogenraad, D. I. M. C. Kooreman geb. van Ilerson. Z. C. Verhoog, gcb. Holdorp. D. - J. I. dc Brityn, geb. van den Bosch. Z. A. E. van Duuren. geb. van der Mark, D. A. Sloos. geb. van de Wetering, Z. 11. P. dc Hen geb. Koole, Z. S. Colpa. gcb. Al.bers, U. C. P. van Schooien, geb. Verstraaten, Z. M. dc Nie, geb. Godefroy, Z. Ch. Dozy, ueb. van Tertholen, -- W. J. de Graaf, geb. Gerlenaar, Z. S. van Zijp. geb. Lofller, D. M de Groot, geb. Wetselaar, Z. M. Vrcugdenburg, geb. liee, Z. G. van der Keur, geb. Bavelaar. 1). C. E. Bakker, geb van Loon. D. M. de Vink, geb. Viele. Z. P. C. Britlijn, geb. van der Lof, Z. -E.de Geus, geb. Brtis. Z. E. van den Worm, geb. Wijunohel, D. M. van der Bent, geb. Vliegentliarl. Z. M. van Hooidonk, geb. Moene, Z. D. E. Gerritsen, geb. Car- bentus. Z J. M. Wolf. gcb. Bredeveld. 1). J. Florijn, geb. Kret, Z. G. Ga- bes, geb. Bijlsma, I). J. Palm. geb. Dijkgraaf, Z. 11. J. Lammering. geb. van Kempen. D. N. de Winter, geb. Schild, M. Smitienaar, gcb. Onderwater, Z.,— J. Wielinga, geb Warners, D. GEHUWD: J. M. Sonders, jm. en A. M. Marks, jd. - M. C. Belling, jm. en II. P. Ter Meer. jd. OVERLEDEN: E. Biesot, geb. Stoute, 58 j.D. Teske, Z., Om,-- J. Visse", 50 j. J. Lares, 62 j. - P. A. Wellinga. Z., 6 m- E. van der Reyden, I)., 22 m. L. Brouwer, D.. 13 m. C. J. Devilce. D., 2 in. J. Koree. geb. van der Lelie, D. levenl. C. 11. Brummelkanip, D., 2 m. C. Gornee, D.. 11 m. P. van Meieren. Z 3 m. - C. J. F. van Rooyen, Z., 12 d. G. van Hest, Z 20 m. C. Meijer, wed. M. Immerzeel, 71 j. F. Frederiks, wede F Brant, 87 j. leder, die nog iets te vorderen heeft van den Ondergeteekende, wordt verzocht daarvan vóór of op Zaterdag a. s. opgave te doen. A. II. ADRIAAT, Tlieol. Cand. Nieuw straat, Wed. ARBOUW. 1)0011 DE KIESVEilEEM'.ING worden, bij de herstemming ter verkiezing van twee Leden voor den Ge meenteraad op Dinsdag 30 April a.aanbevolen: Wit Stembriefje, de Heer Miauw Stembriefje, de Heer Ilct Bestuur der Kiesvereeniging S. VISSERING, Voorzitter. B. F. KRANTZ. A. J. WIJNSTROOM, Secretaris.

Leydse Courant | 1872 | | pagina 3