„4 a 5" JEANNE, HST HUISGEZIN VAN BEN WATERGEUS. de Vrouw van den Diamantslijper, A A BESTEDING. PER TELEGRAAF. BUITENGEWONE VOORSTELLING zoodanig beschadigd, dal een noodbrug is aangelegd moeten worden. Ook de brug bij Kcdoeng-Djati is beschadigd. Bij telegram van den 8s'cn Maart werd uit Samarang het volgende ge meld: Berigten uit de afdeclingen Dcmak en Bendal gewagen van ver scheidene dijkbreukenvooral in Oemak langs de rivier Toentang, Oost en westwaarts van Samarang is de postweg overstroomdeen brug bij Kali-Vvoengoe stortte gedeeltelijk in. Bij de sluis te Glapan stond liet water gelijk met den bovenkant der dekzerk, hetgeen tot hiertoe nimmer gebeurde. Zoowel onder Samarang als in hel Demaksche staan verscheidene dessa's 2 a 3 voet onder water. Be hulpbehoevenden worden met geld en voedsel ondersteund. lien telegram van den 9ddezer meldde, dat in Kendal en Pentak veel schade aan de rijstveldende bruggen en de wegen is toege- braslen dal een groot gedeelte van hel in eerstgenoemde afdeeling te veld staand suikerriet is omgewaaid. Volgens een van Samarang ontvangen telegram van 13 Maart, heeft op de hoofdplaats, in twee districten der afdeeling Samarang en in vier dis tricten der afdeeling Demak, de bevolking veel door den hoogen waterstand ge cden Door het bestuur is eene som van f 20000 beschikbaar gesteld tot aankoop van zaadpadi, ten einde daar, waar zulks nooilig is, de sawah's op nieuw te beplanten. Het digteu der dijkbreuken wordt zoo veel mogelijk bespoedigd Volgens berigten van Bezoeki was gedurende Januarij 11. door zware bandjirs veel schade berokkend aan bruggen en waterwerken. In de afdee ling Bondowoso werden 14 dammen vernield en 18 bruggen, van 20 tot 4 ellen lengte, in de rivier Bedadoeng weggeslagen. Ook de residentie Bantam heeft door zware overstroomingen veel geleden aan woningen, wegen, waterwerken en vooral aan het te veld slaande gewas is zware schade toegebragt. liet meest hebben daaronder geleden de districten Tjiroeas, Oender-Andir, Tanara en Tjikandi (afdeeling Serangl), waar verscheidene dessa's met de omliggende sahwah's p. m. 30 dagen onder water hebben gestaan. De expeditionaire troepen naar Goenong Tinggi zijn gisteren avond op de reede gekomen en heden ochtend vroeg ontscheept, liet berigtdat de luit. der inf. A. F. Verbeek bij dien togt op noodlottige wijze het leven verloor, heeft zich bevestigd. Donderdag 11. heeft in kampong Noordwijk een hevige brand gewoed, die 44 huizen vernielde en groole schade aanrigtte. Gisteren zijn op de kantoren inschrijvingslijslen rondgezonden om de noodlottige gevolgen van deze ramp, die vele Europeanen en vroeger gegoede inlanders treft, te lenigen. Door den gouverneur-generaal van Ned.-lndie zijn de volgende beschik kingen genomen: Civiel departement. Verleend: een tweejarig verlof naar Europa, aan den ingenieur bij de telegraphische dienst in Ned.-Iudtë S A. Webb; aan den resident van Bantanj J. fl. van der Palm; aan den controleur 2UI. W. E. van Kervel, en aan'den ingenieur 3e kl. bij den waterstaat enz. D. \V. van der Meulen. Ontslagen: op verzoek, eervol, de assisl.-resident van Bocleleng (Bali) E. Schalk; de le klerk op het bureau van den assist.-resideut van Soekaboemi (Preangcr-Regentschappen) J. W. J. C. van der Moore; de admi nistrateur der vogelnestklippen te Karang-Bollong (Bagelen) F. VV. A. van Stralendorlï'; de '2' commies hij het dep. der bnrgerl. openb. werken P. Rut gers; de geschorste commies op het sedert opgeheven bureau van den eersl- aanwezenden ingenieur, chef der 3e watersiaat-afdecling G. E. de Jonker; de telegraphist 3e kl. 1'. J B. van Lelyveldde 2e commiezen ter algemeene secretarie J. W. Alix en E. de Lange; de assist-resident van Benkoelcn jlir. W. K. L. van Hogendorp. Benoemd: lot. assist, resident van Bocleleng (eiland Bali) L. de Scheemaker; tot ambtenaar ter beschikking bij hel hin- nenl. bestuur in het gouv. Sumatra's Westkust L. G. J. Heller, zich noemende Mansveld, A. II. Westra, M. A. F. Goossens, J. van Wijk. A. van der Ploeg en G. de Heer Jr.tot lid van den raad van justitie te Banda F. .1. Uenner; tot predikant bij de prot. gemeente te Macassar 1». F. Vigelius. Goedgekeurd: dat door den directeur, van binnenl bestuur bij de laudel. inkomsten en cul tures zijn geplaatst als ambtenaar: te Samarang G. L. Hilling; te Soerabajja 11. F. Adriaans; te Banjoemas D. Th. Mayer; te Bagelen F. K. W. van Cat- tenburgh; te Banjoewangie J. W. Mesman; te Samarang G. J. Grashuis. Dat door den landraad le Sitoebonde (Bezoeki) is benoemd: lot buitengew. subsl.- griffier bij die regtbank A. J. Spaan. Door den directeur van onderwijs, eeredienst en nijverheid is ontslagen: de opzigter 2e kl. bij den zoutaanmaak te Paradessie (Rembang) J. J. Bals, en in diens plaats benoemd: de ambte naar op wachtgeld J. C. Pelle, en benoemd: tot tijdelijk zoulverkoop-pak- huismeesler te Krawang N. Falck. Door den resident van Soerabaija is be noemd: tot Is1'" klerk op hel kantoor van assist.-resideut van Lauiongau, tevens griffier bij den landraad aldaar. P. G. llalkema. Departement van oorlog. Verleend: een tweejarig verlof naar Nederland, aan den onder-intendant 2C kl. bij de milit. administratie A. L Lublink Weddik; aan den intendant 2C kl. bij de milit. administratie G. P. J. Oc- kerseaan den luit.-kolonel der genie M. A. van Walchren; aan den 2llfD luit. der infant. T. J. P. N. de Sleenhuysen; aan den officier van gezondh. 1' kl. J. J. W. E. van Riemsdijk, en aan de kaptt. der infant. J. G. van Blokland en J. W. van Son. Ontslagen: op verzoek, eervol, uit de milit dienst, de kapt. der infant. II. F. W. de Bruyn; de dirigerend officier van gezondh. 2e kl. A. 11. Thepass, en de lc luit. der artil. W. de Vletter. Departement van marine. Ontslagenop verzoekde gewezen vaste werkman bij de fabriek voor de marine en het stoomwezen te Soerabaija L C. van Slingcrlandt. Door den kommandant der zeemagt en chef van het depart, der marine in Ned.-Indië zijn benoemd: tot vice-kommandant voor het vak van scheepsbouw bij het marine-etablissement te Soerabaija de uit de zeedienst ontslagen 2e timmerman J. Relemeijer, en tot machinist- leerling 1« kl. W. J. Kculemans. Vergunning verleend: om le repatriëren, wegens langdurig verblijf in Oost-Indië, aan den luit. ter zee 2e kl. J. tl. Wouters en aan den officier van gezondh. 3° kl. W. Schoondermarck. PRAAG, 22 April. Bij de verkiezingen voor den landdag werden de twee Candida ten der grondwets-partij gekozen. De oppositie-partij onthield zich stemming, onder aanteekening van protest. VERSAILLES, 22 April. Nationale vergadering. Hervatting der werk zaamheden. De heer Lambert verlangt dat een dag aangewezen worde voor de behandeling van zijn voorstel, strekkende om le bepalen dat alle vreem delingen, die in Frankrijk wenschen verblijf le houden, vergunning daartoe behoeven. De beraadslaging over dit voorstel wordt bepaald op Zaterdag a. s. De minister van binnenlandsche zaken doet uitkomen dat hel dringend noodzakelijk is de nieuwe belastingen in behandeling te nemenen zegt dut daarnaals het gewigtigste onderwerp, de instelling van een raad van state aan de orde behoort le komen. De heeren Gambetta, Castellancen Dahirel betongen dat het ontwerp van leger-reorganisatie belangrijker is en den voorrang verdient. De heer Thiers ontwikkelt de gronden die voor de onverwijlde discussie over de instelling van een raad van state pleiten, en deelt mede dat, wat de leger-reorganisatie betreft, er nog cenigepunten zijn waarover de regering ophelderinsren van de commissie verwacht. POTSDAM, 23 April. De kroonprinses is gisteren avond voorspoedig van cenc prinses bevallen. MADRID, 22 April. Heden avond is eene Carlislische beweging uitgebarsten. Onderscheidene benden van boeren zijn verschenen te Navarra, Guipizcoa, Terne!Leon en Huesca. De regering heeft krachtige maatregelen genomen en hoopt zeer spoedig een einde aan den opstand te maken. MADRID, 22 April. Men weet niet waar Don Carlos zich op dit oogen- blik bevindt. De generaal Cathelineau vergezelt hem. In Navarra is eene bende verslagende priester die er het bevel over voerde is gevangen genomen en naar men verzekert gefusilleerd. De generaals van de radicale partij hebben hun steun aan de regering aangeboden. De Correspondencia meldt. Tot op dit oogenblik beloopt het getal ben den 30, waarvan de talrijkste 300 man niet te boven gaat." De generaal Iley is heden morgen alhier aangekomen. ADVERTOTIEN. i.I iEvrwnriG-diuiG ECBTV S.K EKVIVG van P. LANAN en It. O V E 111) UIN. 28 April 1872. Hunne dankbare Kinderen. LEIDSUIIE SCHOUWBURG. VEREENIGfYcTjÏIVIOIOME. op MAANiDAtl 29 April IS?2, Tooneelspel in 5 Bedrijven, van 11. de Saan. DAARNA v op veelvuldig verlangen, Historisch Drama in 2 Redrijven. met Zang, van J. K. de Regt, vervaardigd op uitnoodiging der Lcidsche Feesl-Commissie van 1 April. Aanvang le 7 ure precies. Prijzen der Plaatsen: Loge ƒ1.— Gallerij 40 Cents. Plaatsen kunnen besproken worden op den Speeldag, van 11—2 lire, a 10 Gents extra per plaats. HET RESTUUR. Op Maandag den 29",n April 1872, des middags le twaa'f uren, zal door Rurgemeester en Wethouders van Leidenin tegenwoordigncid der Com missie van Fabricage, op het Raadhuis aldaar, aanbesleed worden: i Het makea van een lijkluiisje op liet Rijnsburgcr Bolwerk. 2°. Het maken van eene nieuwe wlnteronikasting voor het fontein op de Aischniarkt. De leekeningen liggen ter inzage enz. aan de Stads Timmerwerf, op eiken werkdag, de besteding voorafgaande, van 'smorgens 10 uren tot 'snamid dags te 4 uren. Voorts zijn bestekken aan de Werf voornoemd ad 10 Gents verkrijgbaar. Verlangde ophelderingen enz. zijn bij den Gemeente-Architect le bekomen. der gepatenteerde JOHANN lIOFF'sche Malz-Borst-Bonbons in een kopje heete melk gebruikt, is een onfeilbaar middel tegen hoest, heeschheïd enz. Reeds onmiddelijk na het gebruik bespeurt men de slijmoplossende, den hoest kalmerende werking en is men spoedig geheel en al van de verkoudheid bevrijd gKpp" Elk pakje draagt de handteekening «JOH. HUFF" en is in hlaauw papier a 30 Cents verkrijgbaar bij JOHANN HOFF's Centraal-Dépöt, Bloemmarkt bij de Stilsteeg, 157te Amsterdam. Tc Leiden, bij K. BLOK, E. NOORDIJK tn N. K. SWEMER; te Alphen ajd Dijn, hij M. NAGTEGAAL.

Leydse Courant | 1872 | | pagina 3