tooneel het gereglsliof zitting hield in de vrije natuur voor eeue buitenplaats, en dat de pauzen lusschen de bedrijven zoo gerekt warendat zeker veel van hel verband en den indruk tusschen de verschillende bedrijven is ver loren gegaan. 's GRAVENHAGE. 23 April. Aan den heer mr. G. A. Hoef hamer is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als plaatsvervangend kanlonregter te Elburg; voorts zijn benoemd tot plaatsvervangend kantonregter aldaar de hh. mr. H. A. Hoef hamer, ad vocaat aldaar, en A. J. van Asselt, notaris te Oldebroek. Tot controleur bij 's rijks munt is benoemd de heer J. C, van Eelde, thans commies, zijnde hij als zoodanig eervol ontslagen. Tot ontvangers der directe belastingen zijn benoemd: te Wilutarsum de heer A. 51. van Kessel, thans le Meerkerk; te Zwijndrecht de heer jhr. G. van Haeften. thans te Assen; voorts is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend aan den heer J. W. F. baron van Brakell Doorwcrth, als ontvanger der directe belastingen le Veenendaal, terwijl dit kantoor gevoegd wordt bij dat te Ede. Tot opzigler van den waterstaat 3e kl. is bevorderd C. J. E. la Fon- tyn, thans opzigter 4* kl., en tot opzigter van den waterstaat 4e kl. is be noemd 0. L. A. van de Kreke. De officier van gezondheid 2" kl. Pabst, van het le bal. 8e rcg. in fanterie, te Arnhem, is overgeplaatst bij het lc reg. huzaren te Leiden. In de zitting van de tweede kamer van heden zijn de algemeene be raadslagingen voortgezet over de inkomstenbelasting. De heer Gevers Deynoot verklaarde zich voor die belasting, omdat zij drie schadelijke belastingen vervangt; omdat zij een goede grondslag is'voor de herziening van het be lastingstelsel, en omdat zij de meest rationele directe belasting is. De hh. 's Jacob, Rutgers, Saaymans Vader, Viruly, Kappcyne van de Coppello waren er op verschillende gronden legen. De financiële tocsland is gunstig; er is. geen Urgentie; de inkomsten-belasting is onbillijk en onregtvaardig. De heer Rutgers echter was er in beginsel voor, maar nu ook de grondeigendom nogmaals zal belast worden, was hij er bepaald tegen, terwijl de heer Viruly vooropzette dal de aanneming of verwerping geéne politieke strek king heeft, daar het eene zuiver economische quaestic betreft. 5lorgen voortzetting. - Door den heer Bredius zijn op het ontwerp, houdende eene alge meene belasting op de inkomsten, ter vervanging van het regt van palent en van de accijnsen op het geslagt en de zeep, voorgesteld de volgende amendementen. 1°. a. Art. 10, alipea 3, achter het woord "verminderd" te lezen: met ƒ400 strekt tot grondslag voor het bepalen van het bedrag der belasting, b. Bij te voegen een vierde alinea, luidende: «Van het be drag van den aanslag wordt vier ten honderd afgetrokken voor elk min derjarig kind van den belastingschuldige, dat geen eigen inkomsten heeft en bij hem inwoont, of ten zijnen laste is". 2'. In le lasschen een nieuw art. 43, luidende: "Na den eersten Januarij, volgende op de invoering dezer wet, zullen in de-gemeenten geen hoofdelijke omslagen of andere plaatse lijke directe belastingen, bedoeld in de artikelen 240, 243 en 245 der wet van den 29,len Jnnij 1851 (St.-blad n". 85), mogen worden geheven, anders dan bij wijze van opcenten op het bedrag der, krachtens deze wet, te heffen belasting op de inkomsten." 3. art. 43 te veranderen in 44. Gisteren zijn door de prov. commissie voor hel lager onderwijs in Zuidholland geëxamineerd: voor de Engelsche, taal 11 onderwijzeressen, afgewezen werden 4, toegelaten 7, de dames J. J. Becht, G. 51. II. Dan- nenborgh, H. N. Guichard. L. G. lmminkyM. 51essemaker, J, H. Molen water en C. W. van Swieten. Voor de Fransche taal 14 onderwijzeressen, afgewezen 3, toegelaten 11, de dames H. E. Bakker, II. N. A. Bousscholte, M. Bourquin, E. J. J. Hastens. L. E. llépraz, 51. M. Gerike, A. II. Jansen, S. II. Jansen, H. C. van Veen. C. II. Yerwoll en S. Koeher, BU IT E IN L A N DSC 11E B E B I GTE N ENGELA LONDEN22 April. De regering heeft zich bereid verklaard de garantie van hel moeder land te verkenen voor eene leening van 2% millioen door het gouverne ment van Canada te sluiten voor cenen spoorweg naar de kust der Stille Zuidzee en voor de verbetering van kanalen, onder voorwaarde dal het parlement van Canada de bepalingen van het tractaal van Washington be treffende de visseherijen goedkeure. t— Het stoffelijk overschot van lord 5fayo zal den 24'tn dezer te Dublin aankomen. 51en verwacht althans, dat de Enchantressde stoomboot, die het uit Indië overbrengt, dien dag hare reis zal volbragt hebben. Van Dublin zal het met groote praal en plegtigheid op staatskosten naar Pal- merstown worden overgebragtom aldaar in het familiegraf le worden bijgezet. Het vlasrgeschip van den opperbevelhebber in de Noord-Amerikaansche en West-Indische wateren, het fregat lioyal Alfred, is op de Bahama-rif gestrand. Na verloop van zeven uren is het schip weer vlot gekomen. Wanneer de bekwaamheid en de oefening eener marine moet worden afge meten naar de meerdere of mindere averij, die bcloopen wordt, dan komt men, in den laatsten tijd, voor de Engelsche vloot lot zeer ongunstige resultaten. De Daily. Mews Iaat zich aldus uit over de door Daily Telegr. ver spreide berigten: «Wij mogen met vertrouwen aannemen, dat de heer Thiers zich nimmer door de kuiperijen of inblazingen van onverantwoordelijke agi- tateurs tot wanhopige daden zal laten bewegen. Het is zeer..duideljjk, dat, terwijl Düilschiaad veel te verliezen heeft door een politiek van provocatie, Frankrijk niets winnen kan door een politiek van wraakneming te over haasten." Aan de Daily Telegr. is op de Londensche londscnmarkt een von nisvan zeer oud gebruik voltrokken. Een exemplaar van dal blad is, om zyneleugenachtige beursberigtenin het openbaar op de beurs verbrand. - De Globe meldt het afbranden van het prachtige kasteel Derry, bet eigendom van den heer William Spaight en gelegen aan de oevers vau Lough Derghnabij Killalve, in Ierland. Twee personen verloren bij deze ramp hel leven. FKANRRIJ 14. Het Journ. off. bevat een besluit van den president der republiek, waarbij overeenkomstig de voordagt van den minister van oorlog de 20 voorloopige regimenten infanterie tot definitive worden hervormd en hunne sterkte van drie tot vier bataillons, even als die der definitive regimenten, wordt verhoogd. De maatregel, waartoe op 4 April besloten werd, beeft volgens de voordragt de strekking om de vele overlallige officieren, welke zich bij de infanterie bevinden, zoodra mogelijk in dienst testellen. Frank rijk zal ten gevolge van dezen maatregel voortaan 126 regimenten infanterie, ieder van 4 bataillons, hebben. Genoemd blad deelt mede, tol verbetering der onjuiste berigten door den Figaro gegeven, dat de verliezen aan de Fransche zijde in de veldslagen van 14 en 16 Augustus 1870 voor Sletz aan gesneuvelden, gekwetsten of vermisten van alle rangen, bedragen hebben 3608 op eerstgenoemden da; en 16954 op IC Augustus De Constitutionnel meldt, dat de minister van oorlog aan de gene raals, kommanderende de divisiën van Parijs en Versailles, heeft doen weten, dat de president der republiek voornemens is, om iu de vlakte van Long- champs een groote militaire revue te houdengevolgd door manoeuvres en evolutiën. Al de troepen der beide garnizoenen zullen ouder de wapenen komen. Aan den infant Alphonsus, broeder van den hertog van Madrid, Don Carlos, is door de Fransche overheden aangezegd, dat zij hem niet zouden vergunnen de Spaansche grenzen te naderen. Ilij zal dientengevolge naar Zwitserland vertrekken. - De heer Guizot heeft dezer dagen als president van de maatschappj lot bevordering van het lager onderwijs der protestanten in Frankrijk eene rede gehouden, waarin hij de vraag behandelde: Moet het onderwijs ver- Pl'gt. kosteloos en in handen van leeken zijn? Het eerste punt beant woordde hij bevestigend, even als het laatste. Met warmte verdedigde hij hel beginsel van verpligt en van het leeken-onderwijs. Doch kosteloos kon, volgens hem, hel onderwijs thans niet in Frankrijk wezen, aangezien daar- door het budget jaarlijks met meer dan 30 millioen zou bezwaard worden. SPAXJE. Te Ferrol heeft aan boord van een -oorlogsschip een voorval plaats ge had dat algemeen verontwaardiging heeft gewekt. Het is in Spanje ge bruikelijk, dat eiken Zondag de matrozen, na de godsdienstoefening, op het dek van het schip bijeenkomen, waar hun het strafwetboek voorliet krijgsvolk te water voorgelezen wordt. Toen nu den voorlaalsten Zondag deze formaliteit door den ondcr-kommandant van Ia Frrralana (de komman- dant was afwezig) verrigt was, hief hij den kreet aan: «leve de koning!" De bemanning nam hierop een diep stilzwijgen in acht. Daarop herhaalde de ondcr-kommandant den kreet; doch met hetzelfde gevolg. «Leve de koning!" riep de bevelvoerende officier ten derden male; alweer een diepe stille.Nu was de onder-kommandaut buiten zichzelf van woede. Onmiddel lijk verklaarde hij dat deze houding van d.e equipage eene voorbeeldige straf verdiende. Een aantal stokslagen zoude aan eenigen uitgedeeld worden. Eene loling zou beslissen, wie dc ongelukkigen zouden zijn. De loting plaats en onbarmhartig werd de straf voltrokken aan hen, die door het lot daartoe waren aangewezen, te midden van dc duidelijk geopenbaarde ver ontwaardiging, ook van de officieren, die, even als de matrozen, den kreet onbeantwoord hadden gelalen. E>HTSt:n i. A Aan de Dnsseld. Zeil. wordt uit Wesel gemeld, dat in eene Amster- damsche correspondentie aan de Köln. Zeil. ten onregte is beweerd, dat onder de personen uit Emmerik, die op 1 April aan de ongeregeldheden te 's lleerenberg hebben deel genomen, ook soldaten waren. Hel is namelijk gebleken dat onder hen slechts één militair is geweest, een artillerist, die zich met verlof le Emmerik bevond en thans te Wezel in de gevangenis zit. Uit Muhlhausen wordt gemeldt dat uil 's rijks geldmiddelen de kosten zullen worden bestreden van den aanleg van een spoorweg over den Rijn, ter verbinding van 51uhlhausen met het Badensche stadje 5Iuhlheim, waar door de belangrijke Elzassischc fabriekstad een gewenschte verbinding met het Zuidduilsche spoorwegnet zal erlangen. 5Icn verwacht daarvan zeer voordeelige gevolgen. Zoodra andere werken van dien aardwaarvan de uilvoering vroeger is bepaaldtot stand zullen zijn gebragtzal een aanvang worden gemaakt met dit belangrijke werk. oosT-mrsiE. BATAVIA, IG Maart. Blijkens telegraphiscti berigl vaii Samarang, heeft eene zware, plot seling' opkomende bandjir, in den nacht van 4 op 5 Maart jl. de gelieele hoofdstad onder water gezet en aldaar vele verwoestingen aangerigt. Het muurwerk van de brug van Randoesari stortte gedeeltelijk in, terwijl meer benedenwaarts een groote dijkbr ak ontstond. Scheidingsmuren en hekwer ken werden omgeworpen en aan vele inlandsche woningen zware schade toegebragt. Ook in de Europesche wijken heeft een aantal huizen door den bandjir geleden, Aan hulpbehoevenden werd voedsel verstrekt, en huisves ting verschaft in de inlandsche en Europesche schoolgebouwen, zoomede in de paséban. Op den CdeD werd eenigc daling in den waterstand waargenomenen in den namiddag van dien dag slaagde men er in de dijkbreuk te digten. De stroom was nog zeer hevig. Ecu nader telegram van den 7dtn maakt melding van hoogen waterstand op de spoorwegbaan lusschen Broemboeng en Tanbocng. alsmede van eene inzakking door een locomotief te weeg gebragt. Hulptreincn van Samaran? en Kedoeng-Djati onderhouden de gemeenscbap. De brug bij mijlpaal 8 is

Leydse Courant | 1872 | | pagina 2