LË1D8CHE COURANT. ,V. 97. WOENSDAG 24 APRIL. STADS-BER1GTEN. i!inneinlamïsciie m:mcTEN7~ 187*2. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.franco p.p. t 3.TO met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad 3.35, franco p. p. f 3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor /2.E0 'ijaars, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Advertentiën is van 14 regels f 1.—. iedere regel meer 25 cents. Advertentiën voor Dnitschland, Oostenrijk en Zwitserland worden uitsluitend aangenomen door IIAASENSTEIN VOGLER, Expeditie-Kantoor van Advertentiën te Hamburg, Luleck, Frankfort a. Al., Berlijn, Leipzig, Dresden, Breslau, Keulen, Stuttgart, Weenen, Praag, Bazel, Zurich, St. Gallen, Geneve en Lausanne Vergadering van den Gemeenteraad van Leiden, Donderdag 25 April 1872, 's namiddags te één uur. Onderwerpen 1». Verzoek van H. Veefkind en Zoon om vergunning tot het leggen van ecne vaste brug over de Binnenvestgraeht. 2". Verzoek van VV. C. Uoogendijk, om vergunning lot het leggen van cene vaste brug over de sloot langs den Singel tusschen de Zijl- en Iloogewoerdspoorten. 3'. Verzoek van Vrouwe J. du Uiengeboren Mispelblom Beijer, om ontslag als Regenlesse van bet Heilige Geest of Arme Wees- en Kinderhuis. 4». Verzoek van Mej. J. P. Drinhuyzen, ls,e hulpondcrwijzeres 3de klasse aan de openbare school voor meer uitgebreid lager onderwijs 2dt klasse voor meisjes, om ontslag tegen 1 Mei. 5". Verzoek van W. P. Woltcrs, om gebruik te mogen maken van één der localen in bet gebouw der hoogere burgerschooltot bet geven van lessen over Nederlandsche taal- en letterkunde aan eenige dames. 6'. Slaat van af- en overschrijving op de gemeentebegrooting voor het loo- pende jaar. 7". Supplctoire staat van begrooting en slaat van af- en overschrijving van het Evangelisch Luthersclr Wees- en Oudeliedenliuis, over 1871. 8'. Verzoek van J. Otger, om vergunning tot het leggen van ecne brug over de sloot langs bet trekpad nabij de YVouierenbrug. 9". Verzoek van T. F. Vlielandom vergunning tot het maken van een keldergat in de stoep voor zijne woning. 10°. Verzoek van D. Noothoven van Goor, om vergunning tot het leggen van een duiker. II". Voordragt tot onderhandsche verhuring van twee huisjes, alsmede van de visschcrij in de Boschhuizerwatering. 12°. Voordragt lot onderhandsche verpachting van de opbrengst der brug gelden voor het ophalen der Zijl- of Spanjaardsbrug en der tolgelden aan het Zijlhek bij genoemde brug. 13". Verzoek van J. P. Bakker te Zocterwoude, dat een gedeelte eener sloot bij het ülrechlsche jaagpad moge worden gedempt. 14". Rekening van de Kamer van Koophandel en Fabrieken, over 187!. 15". Concept-verordeningen houdende eene gewijzigde regéling van 'net open baar lager onderwijs. LEIDEN, 23 April Wij vestigen er de opmerkzaamheid van belanghebbenden, inzonder heid van winkeliers en hen die kamers verhuren, op dat het kohier der plaatselijke directe belasting over 1872 uiterlijk tot den 29slc" dezer op de gemeente-secretarie ter visie ligt. Indien zij reclames moglcn hebben, kunnen die bij tijdige indiening nog voor de definitive vaststelling van het kohier beoordeeld worden. Wij vernemen dat de eerw. heer M. A. van Zantenkapellaan van de H. Petruskerk alhieris benoemd tot professor aan het klein-semenarie te Voorhout, ten einde de lessen te vervullen van den daarin, wegens voort durende ongesteldheidverhinderden prof. H. J. van der Burgh. De Staatscourant bevat het verslag over den staat van 's rijks herba rium te Leiden, gedurende het jaar 1871, door den directeur prol. W. F. K. Suringar aan den minister van binnenlandsche zaken ingediend. Blijkens dat verslag is de toestand van die inrigting allezins gunstig. De verzame lingen van gedroogde planten, tct dusverre in den hortus aanwezig, is der waarts overgebragt. Van de aldus vereenigde verzamelingen werd bij de lessen over systematische kruidkunde regelmatig gebruik gemaakt. Bij den aanvang van het verslag wordt door den directeur hulde gebragt aan zijnen voorganger, wijlen prof. Miquel. -- Het heeft Z. M. behaagd den naam van het op 's rijks werf te Am sterdam in aanbouw zijnde gepantserd ram torenschip Matador te veranderen 'n dien van Koning der Nederlanden. Te Krimpen aan de Lek is door den heer W. Dogterom en zijne ccht- genootebij gelegenheid dat zij hun twaalfde kind lieten doopen, aan de hervormde kerk aldaar eene prachtige zilveren doopvont geschonken. Het drijvende paardenspel van den heer Lent is te Rotterdam aan gekomen. - Dezer dagen is in eene te Nieuwersluis gehouden vergadering besloten, de noodige maatregelen te nemen tot 'voorbereiding van een locaal-spoorweg flellevoetsluisBrielleRotterdam, naar de plannen van den lieer Henket, I zoodat Ilellcvoetsluis het uitgangspunt wordt met een zijtak van Brielle in aansluiting van Zwartewaal en Nieuwersluis. Uit Leeuwarden meldt men dat namens officieren en ambtenarendie onder de bevelen van den thans aldaar wonenden vice-admiraal J. Andrcae aan hel departement van marine te Batavia werkzaam waren, dezer dagen aan dien vlag-officier een zilveren vaas als blijk van hunne hoogachting en toegenegenheid is aangeboden. Dit prachtige kunststuk is van een opschrift k voorzien en met tot hel zeewezen betrekking hebbende zinnebeelden, enz. |li versierd. Een keurig schoonschrift op perkament, bevattende de opdragt, benevens de namen der gevers van dit aandenken, werd daarbij den vloot- I voogd overhandigd. g! Voor zoover thans bekend is, zal Z. M. de koning op Zondag den |j 12d=° Mei e. k. te Leeuwarden arriveren en Maandag daaraanvolgende's voor- 8; middags audiëntie verleenen, terwijl des namiddags van stads wege een diner aan Z. M. zal aangeboden worden. Des avonds van dien dag zal de g algemeene illuminatie plaats hebben, die naar de allerwege reeds gemaakte aanstalten zeer luisterrijk belooft te worden. Dingsdag is bestemd voor een der uitstapjes in de provincie. Woensdag wordt een matinée musicale in I den Prinsentuin gegeven en des namiddags een harddraverij met paard en chais. De volgende dagen zullen waarschijnlijk groolcndeels gewijd zijn aan uilslapjes in de provincie en het bezigtigeu van de verschillende merkwaar digheden van Frieslands hoofdstad. «Paljas" was de bekende titel van het tooneelspel, dat Maandag avond alhier werd opgevoerd door het Vlaamsche deel van het Amsterdamsche variétés-gezelschap van Boas en Judels. Paljas is een zeer bekend en ook niet minder oud drama, oorspronkelijk geschreven in het Fransch. De schrijver stelt op levendige geestige wijze den toeschouwer ieder toonecl j voor oogen en toch doet deze scherp geteekende omgeving den hoofdpersoon Iniet minder scherp op den voorgrond treden. De schrijver was blijkbaar genoeg overtuigd van de waarde van zijn hoofdfiguur. Paljas, dan dat hij, even als de schilder, wiens penseelwerk nog onbekend is, het vermijden zou zijn doek in een prachtige lijst te zetten, uil vrees dat zijn werk dan niet genoeg zou uitkomen. Paljas blijft, in welke omgeving ook, de man die een edel onbedorven hart bezit, de man van karakter; terwijl de adellijke familieleden de vrouw die hij, Paljas, als een onbekend meisje huwde. 1 nu de moeder zijner kinderen, hem willen ontvoeren. En waarom? 'omdat toch 'n paljas, zoo'n potsenmaker van de kermis, voor de groole wereld niet zal kunnc,n doorgaan voor den echtgenoot van de rijke erfgename der edele Montbazon's. Paljas heeft haar boven alles lief, boven rijkdom en al ISliet genot dat zij schenkt. De edele familie van Monlbazon ziet er niet tegen op eene laagheid te begaanmet list en geweld den man zijne ccht- genoote te onttrekken om zoogenaamd hare eer te redden. Paljas doet ten slotte afstand van zijne vrouw. Zij voor wie hij alles wilde en kon vol- brengen, zij de moeder zijner kinderen, zij die den Paljas vijftien jaren lang zijn. leven tot een hemel maakte, zijne kinderen die hij evenmin kan ontberen als een bloem de zonnestralen, hij wil hen allen afstaan aan hunne vermogende betrekkingen, als men hem toestaat nog slechls een halfjaar met hen gelukkig te wezen als voorheen. Als de rijke erfgename en hare kinderen slechts voor 6 maanden worden teruggegeven aan haren wettigen echtgenoot, aan hun eigen vader, zal hij na verloop van dien tijd gaan waarheen men wil, oost, west, noord of zuid, om nimmer terug te keeren. J De titelrol werd natuurlijk vervuld door den heer Victor Driessens. Men be- j hoeft den heer Driessens slechts eenmaal te hebben zien optreden en men is er van overtuigd dat niets boven zijn hereik ligt. Als Paljas was hij Maan- Idag avond aangrijpend schoon. Niet alleen de luide toejuichingen, maar ook hier en daar een traan door zijn wegslepend spel het oog ontlokt, getuig den daarvan. Mevr. Verstraeten-Lacquel maakte, als'zjjne echlgenoote, eu mevr. Corijn-Driessens, als Hendrik zijn zoon. een overschoon deel uit van het geheel. Vooral de laatste mag om haar natuurlijk spel als jongen wel afzonderlijk worden genoemd. Het spel van den heer Driessens met zijne dochter, mevr. Corijn-Driessens, in het 4e toonecl. was uitstekend; zelfs het voor een Ilollandseh oor zoo vreemd klinkende Vlaamsch was niet meer hinderlijk. De overige personen vervulden allen hunne rol vrij wel. Mej. Slnyters was in haar onbeduidende rol van Nina allerliefst en de heer Corjjn als altijd eenigzins gedwongen. Het trof ons echter dat in het laatste

Leydse Courant | 1872 | | pagina 1