LEIDSCHE COURANT. DINGS DAG 23 APRIL STA DS-BERIGTEN. Kohier der plaatselijke directe belasting, 1872, BINNENLANDSGllE BKKIGTliN 187'2. 96. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.franco p.p. 1 3.10 met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad f 3.35, franco p. p. ƒ3.85. liet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor /2.50 'ijaars, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Advertentiën is van 1—4 regels 1 1.—, iedere regel meer 25 cents. Advertentiën voor DuitschlandOostenrijk en Zwitserland worden uitsluitend aangenomen door IIAASENSTEIN VOGLER, Expeditie-Kantoor van Advertentiën te Hamburg, LubeckFrankfort a. kt., Berlijn, Leipzig, Dresden, Breslau, Keulen, Stuttgart, Weerom, Praag, Bazel, Zurich, St. Gallen, Geneve en Lausanne Bij deze Courant wordt rerzonden iV". 17 blad 18) der Handelingen can den Gemeenteraad. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien art. 264 der wet van 29 Juny 1851 (Staatsblad n°. 85); Doen te welen, dat het kohier der plaatselijke directe belasting over 1872 op heden voorloopig is vastgesteld en van den 15dtn tot en met den 29,lfn April aanslaande ter Secretarie dezer gemeente (financiële afdeeling), van 12 lot 3 uren, voor een ieder ter lezing is nedergelegd. En wordt deze door plaatsing in de Leidsche Courant afgekondigd. burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, 13 April 1872. v. d. BRANDELER, Burgemeester. E. KISTSecretaris. LEIDEN, 22 April. Wuensdag aanst.ten II ure. zal de jaarlijksche algemeene vergade ring plaats hebben van de leden der Vereeniging tot instandhouding en be vordering van den bloei der Kweekschool voor zeevaart alhier. lieden vierde de amanuensis van het physisch kabinetA. Ingenegen zijn tachtigsten verjaardag. Bij die gelegenheid werd hem uit naam van den hoogleeraar Rijke, de assistenten van vroeger en later tijd, en een groot aantal studenten en oud-studenten een flinke fauteuil aangeboden, waarbij door een der studenten een hartelijk woord tot hem gerigt werd. Dit feest was voor den ouden man te aangenamer, daar hij op dien ouderdom nog met denzclfden ijver en met even helder hoofd en vaste hand zijne werk zaamheden verrigt als voor dertig jaren. Nog op dê jongste tentoonstelling voor den werkenden stand werd hij voor een door hem ingezonden stuk met eene medaille bekroond. Hij blijve nog jaren lang een degelijke amanuensis. Door den raad van administratie van de Hollandsclic ijzeren spoorweg maatschappij is heden in liet stations-gebouw buiten de Willemspoort te Amsterdam in het openbaar aanbesteed liet bouwen eener brug in den Delf- weg. Aannemer van dit werk is geworden de heer Jae. van der Kamp alhier, voor de som van ƒ2222. De commissaris des konings in deze provincie heeft bepaald, dat het in de maand JuniJ aanslaande te houden onderzoek van de verlofgangers der militie le land. dat volgens art. 3 van het besluit van den 4d'° October 1862 in de daarbij aangewezen hoofdplaatsen der militiekanlons moet plaats hebben, zal geschieden o. a. te Leiden, liglingen 1868 en 1869, Woensdag 5 Junij ten 9 ure; liglingen 1870 en 1871, Woensdag 5 Junij's namiddags ten 1 ure. Den heeren militie-commissarissen en burgemeesters der gemeen ten is te kennen gegevendat aan het onderzoek behooren deel te nemen de verlofgangers der militie te land van de liglingen 1868, 1869,1870en 1871. voor zoover zij vóór den l"en April 11. in het genot yan onbepaald verlof zijn gesteld. Wij vernemen dal Z. M. de koning ingelcekend heeft voor twee exem plaren van het Gedenkboek der Nederlandsche feesten op 1 April 11., ge titeld: «lirielle's Herinncringsdag van 1 April 1572." De Staatscourant bevat het verslag van den rijks-archivaris betreffende 8e aanwinsten verkregen door en de werkzaamheden verrigt hij het rijks archief gedurende het jaar 1871. Betreflende de archieven der gemeenten zegt de archivaris: «Evenals vroeger bezocht ik ook in den afgeloopen zomer eenigc Zuidhollandsche archiven en overal was dat bezoek welkom, behalve te Woerden, waar mij de toegang werd afgeslagen", en verder: »er begint zich thans allengs eenigc meerdere belangstelling voor de oude archiven bij de gemeentebesturen in ons gewest le openharen. Van de grootere gemeenten zijn Gouda, Oudewater en mogelijk ook Woerden en Gorinchem, in dit opzigt, het meest ten achteren. Ik zal niet ophouden voor verbetering in dit opzigt te ijveren, overtuigd dat ik eene nuttige zaak voorsla.'' De vereeniging van en voor Nederlandsche industriëlen heeft een ver zoekschrift aan den koning gerigt, tot weder-afschaflitig der graanregten. Zij verzoekt daarin aan Z. M. dat liet II. D. thans behagen moge: aange zien bewezen is, dat de opbrengst der invoerregten in het algemeen die van de jaren 1861 1864 met een aanzienlijk bedrag te boven gaat, ja in 1871 bijkans met een millioen gulden of 25 pCt.aangezien aizoo de voorwaarde, waaronder in 1863 een invoerregt op de granen, als tijdelijk exceptionele afwijking van een der beginselen van het tarief werd voorgesteld en toege staan, ruimschoots is vervuld; aan de staten-generaal zonder verwijl een voorstel van wet te doen onderwerpen, strekkende tot herstelling van den vrijdom van invoerregt voor liet artikel «granen". Het stoomschip Prins van Oranje, kapt. M. C. Braat, is, na te Bata via le hebben gedokt, den ÏS^" April le Soerabaija aangekomen, en zou den 8iten Mei de terugreis aanvaarden met 70 passagiers. De Belgische bladen maken gewag van een Dingsdag jl. op den spoor weg tusschen Brussel en Darijs voorgevallen incident, hetwelk zonder dc tegenwoordigheid van geest van een der reizigers, den Waalschcn predikant Bonet-Maury, uit Dordrecht, de droevigste gevolgen zou kunnen gehad heb ben. Tusschen Gateau en Busigny geraakte op e'én na het laatste rjjtuig van den trein uit het spoor, juist op het oogenblik waarop men den viaduct bij Saint-Menin passeerde. De ontsteltenis, welke dit teweeg bragt onder de personen, die zich in dit rijtuig bevonden, waarvan dc glazen en lampen door het schokken en slingeren terstond gebroken warenwas niet gering. De genoemde predikant, die zich onder de passagiers bevond, opende ijlings een der portieren en spoedde zich, langs, het buitengangboord, naar liet hoofd van den trein, om den machinist te waarschuwen, en hierin slaagde hij gelukkig nog in tijds. De trein hield stil; de achterste twee rijtuigen, een personen- en een goederenwagen, werden afgehaakt, de passagiers na men in de voorste rijtuigen plaats, en daarop werd de togt met verdubbelde snelheid voorlgezet, zoodat men slechts vijftien minuten over den tijd te Parijs aaukwamwaar de gezamenlijke passagiers onverwijld een dank- adres aan den kloeken Dordrechtschen predikant onderteekenden. Niemand is bij dit incident gekwetst geworden; een der reizigers is slechts zjjn valies kwijt geraakt, hetwelk door een opengesprongen portier op dc rails is gerold. c.) Te Noordwijk is, naar de N. R. C. meldt, met het oog op de onge regeldhedendie aldaar op den l,t"1 April jl. zijn voorgevallen, aan Z. M. den koning een adres ingediend van den volgenden inhoud; «Aan Zjjnc Majesteit den koning! De ondergeteekendenallen inwoners van Noord- wijk, geven eerbiedig aan Uwe Maj. te kennen, dat zij levendig be treuren de ongeregeldheden, die op den l5,eD April jl., bij de herdenking aan het driehonderdjarig bestaan onzer onafhankelijkheid, in deze gemeente hebben plaats gegrepen. Zij stellen er grooten prijs op, de verzekering aan Uwe Maj. te mogen geven, dat zij ten hoogste verontwaardigd zjjn over de handelingen van een groot deel hunner mede-ingezetenen, die niet alleen openlijk hunne afkeuring over onze nationale feestviering hebben te kennen gegeven, maar zelfs door smadelijke kreten getracht hebben Uw Doorluchtig Huis te honen. Zij naderen, Sire' tot uwen troon met dc ojiregte betuiging hunner trouw en gehechtheid aan het stamhuis van Oranje en de grond wettige instellingen van Nederland." Dit adres bevat 136 handteekeningen. - Te Middelburg had zich Vrijdag 11. een 25-tal personen voor den ten 4 u. 41 m. van daar naar Rozendaal vertrekkenden spoortrein van kaarten voorzienen wachtte in de wachtkamer het oogenblik van vertrek af. De trein vertrok echter, zonder dat de jiassagiers gewaarschuwd of de deuren geopend werden. Verscheidene hunner hebben zicli van rijtuigen voorzien, om zich naar de plaatsen hunner bestemming te doen overbren gen, onder voorbehoud de kosten te verhalen op hem, die daarvan de oor zaak is geweest. Aan de tweede kamer is aangeboden een wetsontwerp tot verhooging der begrooting van Nederlandsch-Indië voor het dienstjaar 1872 (Hoofdstuk 1: Uitgaven in Nederland) en wel met ƒ15195 Tot toelichting van dit ontwerp wordt gezegd: Bij koninklijk besluit van 18 September 1866, n". 42, is aan den destijds benoemden gouverneur-generaal van Nederlandsch- Indië, mr. P. Mijer, onder anderen toegekend een inkomen naar reden van ƒ100,090 'sjaars, van "net nederleggen des besluurs tot zijne terugkomst in het moederland henevens vrije overtogt voor hem en zijn gezin uit Neder- landseh-Indifc herwaarts. Aan den heer m'. P. Mijer komt ter voorschreven zake toe een gezamenlijk bedrag van ƒ15194.94, uitmakende het beloop

Leydse Courant | 1872 | | pagina 1