BIJVOEGSEL, behoorende tot de Leidsche Courant van Maandag 22 4 pril iM72, I\i). 95. STA DS-BERIGTEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN doen te weten, ter voldoening aan art. 228 der wet van 29 Junij 1151 (Staatsblad n". 85), dat alle prelensiën over bel jaar 1871, ten laste der gemeente, vóór of op den laatsten Jnnij dezes jaars moeten worden ingeleverd, en dat de vorde ringen, welke niet binnen den genoemdeu tijd zijn ingediend, voor verjaard eu vernietigd zullen worden gehouden. En wordt deze door plaatsing in de Leidsche Courant afgekondigd. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. BRANDELER, Burgemeester. Loten, 20 April 1872. E. KIST, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien het adres van Johaw Conrad Timmermann, smid, wonende binnen deze gemeente, waarbij hij verzoekt om in zijne werkplaats aan den Nieu wen Rijnn°. 121, eene smidsvuring te mogen doen plaatsen; Gelet op art. 4 van liet Koninklijk besluit van 31, Januarij 1824 (Staatsblad n". 19); Doen te weten, dal tot het hooren der eigenaars en bewoners van de naast bijgelegene en belendende panden, ten opzigte der informatiën de commodo et incomiiiodo, door Burgemeester en Wethouders zal worden gevaceerd op het Raadhuis dezer gemeenteop Donderdag den 25stf" April aanst. 'svoormiddags te elf uren; zullende de belanghebbenden verpligt zijn hunne bezwaren tegen dat verzoek op dien tijd in te brengen, terwijl, bij ver zuim daarvan, zij gehouden zullen worden zich tegen de inwilliging niet te hebben verzet. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgemeester. Leiden, 20 April 1872. E. KIST, Secretaris. BINNENLANDSCHË BKRIGTëlN LEIDEN, 20 April. Met zekerheid kunnen wij mededeelen, dat het bestuur der Leidsche Zangvereeniging gisteren het vereerende berigt heeft ontvangen, dat H. M. de koningin voornemens is het aanstaande muziekfeest in de Hooglandsche kerk bij te wonen. Wij veroorloven ons hier bij te voegen, dat H. M., zoo bevoegd om over muziek te oordeelen, daardoor op eene voor de Leidsche Zangvereeniging zeer vleijende wijze heeft te kennen gegevendat het vorige muziekfeest hetwelk mede door bare tegenwoordigheid werd opgeluisterd, hare hooge goedkeuring heeft mogen wegdragen. Men verneemt, dat door het bestuur van het H. G. of arme wees- en kinderhuis alhier, in plaats van den heer en mej. la Rivière, tot dusverre belast met de hoofd-direclie van dat gesticht, die op hun verzoek eervol ontslagen zijn tegen 1» Julij aanst.verkozen zijn de heer en mej. van Koe verden, uit Delft. In de Woensdag 11. te Middelburg gehouden vergadering van het Zeeuwsch genootschap der wetenschappen is o. a. tot lid van dat genoot schap benoemd de heer P. A. Tiele, alhier. -• Met 1 Mei wordt, blijkens hierachter voorkomende aankondiging, aan de zwem- en badinrigting Rhijnzigt het badsaizoen geopend. Van het aan gename en gezellige van dat plekje heeft menigeen reeds vroeger de onder vinding opgedaan. De ijverige ondernemer legt er zich steeds op toe om alles, wat met de zoo nuttige zwemkunst in verband staat, niet alleen goed te onderhondenmaar ook om daaraan alle mogelijke verbeteringen aan te brengen, zoodat deze inrigling met de beste van dien aard kan wedijveren. Niet minder wordt door hem zerg gedragen alles te bevorderen wat strek ken kan om het genoegen van de bezoekers te bevorderen. Rhijnzigt, zoo aangenaam aan den frisschen stroom gelegen, mag op die wijze in den wa ren zin des woords eene plaats van verpozing en genot genoëmd worden, die in alle opzigten aanbeveling verdient. Op Donderdag den 25sUn 'April zal in het gebouw van hel Nul van 't Algemeen de heer Max Alexander. Deensch hofprestidigilateur, eene voor stelling geven in de hoogere goochelkunst. Naar aanleiding van het vele goede, dat door verschillende dagbladen in ons land, omtrent de werkelijk begoochelende vlugheidwaarmede de heer Alexander de geheel nieuwe en vaak verrassende werkzaamheden, op het programma aangeduid, verrigt, kunnen wjj met het volste vertrouwen ieder', die in deze kunst belangstelt, aansporen zijne voorstelling op aanstaanden Donderdag te gaan bijwonen. Heden namiddag geraakte een kind dat op den hoek van de Koorn- brngsteeg. en de Breedstraat liep te spelen onder de paarden van een open rijtuigje, dat uit de Koornbrugsleeg de Breedstraat opreed. Door de krachtige wijze waarop de bestuurder de paarden inhield, gelukte het nog in lijds het kind, voordat het door het wiel bereikt werd, te verwijderen. Naar wij vernemen is het kind er met eene ligle kneuzing afgekomen. Het getal der in het Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende deze week dagelijks 108 tot 124 volwassen personen en 44 tot 64 kinderen. -- Men meldt ons uit Katwijk aan Zee, van den 19den: Gisteren avond werd alhier het treurig berigt ontvangen dat Woensdag met den noordwes tenwind met hel binnenzeilen voor Vlieland, door de hooge zee is omge slagen de visschersbom De Ir ome Johannavan den reeder II. van der Marei, schipper K van Duyvenbode. waarbij de bemanning, bestaande uit zes personen, is omgekomen, nalatende twee bedroefde weduwen met negen kinderen. Wij vestigen de bijzondere aandacht onzer lezers op de onder onze adverlentiën voorkomende aankondiging betreffende de 5 pCls obligatieleening, groot ƒ3,500,000. der stoomvaart-maatschappij "Nederland." Deze leening verdient om meer dan ééne reden algemeene belangstelling. Het doel toch, waarmede zij door genoemde maatschappij wordt aangegaan, is de door haar in het leven geroepen versnelde gemeenschap van ons vaderland met Nederlandsch-Indië langs het Suez-kanaal, door vermeerdering van hel aantal harer stoomschepen in dier voege uit te breiden, dat er eene geregelde dienst langs die lijn met vaste vertrekdagen kan ingerigt worden. Dat de bevor dering van dit doel, inzonderheid met het oog op de behoeften van den han del, eene zaak van algemeen belang mag heeten, zal wel niet voor redelijke tegenspraak vatbaar zijn; en dat de maatschappij op den goeden weg is om de bereiking van dit doel mogelijk te maken, hiervoor pleiten de goede resultatendoor haar reeds binnen een zoo kort tijdsbestek de opening dezer stoomgemeeuschap dagteekent eerst van Mei 1871 en met betrekke lijk beperkte hulpmiddelen verkregen, waarbij zij niet alleen te strijden had met de gewone moeijelijkheden aan elke pasbeginnende onderneming ver bonden, maar ook den ongunstigen indruk had te overwinnen van de ramp, welke haar al dadelijk trof door het verbranden van het eerste harer in de vaart gebragte stoomschepende Willem III. Mag dus deze nationale onderneming reeds op zich zelve regtmatige aan spraak maken op algemeene sympathie en ondersleuning, ook de leening, welke de maatschappij met voorschreven doel thans aan de openbare deel neming aanbiedt, beveelt zich, meer bepaald met het oog op de bijzondere belangen van kapitalistenten zeerste aan. Wal toch naast de soliditeit het winstgevende der geldbelegging betreft, onderscheidt zij zich ten gunstigste van tal van aanbiedingen van dien aard die sedert de laatste jaren in toe nemende mate van het buitenland tot ons kwamen. Onder verwijzing naar de bijzonderhedenwelke in dit opzig.t in achterstaande advertentie worden medegedeeld, stippen wij hier slechts als hoofdpunten aan; ruim rentegenot ingaande met 1° Januarij jl.aflossing a pari van de tegen den prijs van 93% pCt. uit te geven obligatiën, reeds binnen 26 jaren, te beginnen met December e. k en, wat om de daaraan verbonden gunstige kansen bijzon der in aanmerking komt. de faculteit, aan houders van onuitgelole obliga tiën toegekend en door deponering bij de Nederlandsche Bank gewaarborgd, om die obligatiën ten allen tijde a pari tegen aandeelen van gelijk nominaal bedrag in te wisselen. r Neemt men een en ander in overweging, dan zal men allezins grond vinden tot de voorspelling, dat deze leening, waarop de inschrijving den 22sl": en 23s,e0 dezer is opengesteld, eene zeer ruime deelneming zal ont moeten, wat wij dan ook, ter wille van het daarmede gepaard gaande vaderlandsch belang, evenzeer wenschen als verwachten. Het volgende berigt is van Zr. M«. gezantschap te Parijs bij het mi nisterie van buitenlandsche zaken ontvangen; In het niet officiële gedeelte van het Journal Officiel van den 15,)en April is eene mededeeling opgeno men, houdende kennisgeving dat van den twintigsten dezer maand af het bezit van een paspoort niet meer verpliglend zal zijn voor de toelating in dit rijk langs de Fransch-Belgische grenzen, en de zijde der havens van het kanaal. De reizigers zullen aldaar voortaan toegelaten worden tegen opgave hunner namen en teekening op de registers der grens-policiekantoren. 's Konings commissaris in Noordbrabant is gemagtigd tot bijeenroeping van de staten dier provincie in buitengewone vergadering, in de tweede helft dezer maand. Door Z. K. H. prins Hendrik is aan de op te rigten school voor wis- en zeevaartkunde te Schiermonnikoog de aanzienlijke gift geschonken van ƒ500, ten einde zeevaartkundige instrumenten, kaarten, boeken, enz. aan te koopen. Volgens de Amst. C. zijn de werklieden van 's rijks werf te Amster dam, die zich oneerbiedig over den koning hadden uitgelaten en daardoor ongeregeldheden hadden uitgelokt, met 8 dagen schorsing gestraft. Zij heb- ben berouw getoond en hun bewijs van lidmaatschap der Internationale verscheurd. Voor de arrond.-regtbank te Amersfoort stonden Donderdag twee per sonen teregt, beschuldigd van het inwerpen aldaar van glasruiten op 2 April II. Beiden ontkenden de hun ten laste gelegde feiten. Het openbaar ministerie eischte schuldigverklaring aan het opzettelijk verbreken van afsluiting, en mitsdien veroordeeling van de beklaagde G. v. d. L., huisvr. van P. v. N., voor drie feilen, tot eene gevangenisstraf van 6 maanden en 3 dagen, zoo mede tot betaling van ƒ75 boete, bij nietvoldoening te vervangen door9da gen gevangenisstraf; 2. van den beklaagde P. M. v. C. tot eene gevangenis straf van 3 maanden en boete van ƒ25, bij nielbetaling te vervangen door 3 dagen gevangenhouding; de gevangenisstraf van beiden in eenzame opslui ting te ondergaan. De uitspraak is bepaald op 25 April. Men meldt uit Leeuwarden: De longziekte onder het rundvee in deze provincie komt nog al menigvuldig voor. In de maand Maart jl. zijn 4 runderen aan deze ziekte gestorven, waarvan 3 in de gemeente Lemster- land en 1 te Workumen zijn 57 wegens diezelfde ziekte afsemaakt. Hel gehecle getal gevallen sedert Januarij jl. bedraagt nu reeds 158. De prijs der boter aan de waag alhier was 1° soort ƒ54.50, 2' soort ƒ49. 's GRAVENHAGE. 20 April. Door Z. M. is vergunning verleend aan jhr. mr. J. A. Sandberg, lid der ged. staten van Overijssel, te Zwolle, tot het dragen der versierselen van ridder 2e kl. der orde van de Kroon, hem door den Duilschen keizer, ko ning van Pruissengeschonken, en aan den kapitein-luit. ter zee jhr. N, A. Holmbei'g de Beckfelt, adjudant van Z. K. II. prins Hendrik der Nederlan den, tot hel dragen der versierselen van de orde van de Medjidié 3e kl., hem door den Sultan van Turkije geschonken. Tot commies bij het dep. van financiën is bevorderd de heer H. G. W. Briedé, thans adjunct-commies. De heer mr. W. A. van Hoek. advocaat te Middelburg, is belast met de waarneming van de betrekking van rijks-advocaat in Zeeland. Aan den heer L. Mulder is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als inspecteur van hel lager onderwijs in de provincie Utrecht. Z. M. heeft goedgevonden te bevorderen tot luit. ter zee le kl. den luit. ter zee 2e kl. W. A. Arriens. Z. M. heeft aan den kapitein II. Pilser, van het 8C reg. inf., gedeta cheerd bij het koloniaal werfdepot, op zijne aanvrage pensioen toegekend en hem den rang van majoor verleend. Ook heeft Z. M. aan den kapitein M. L. V. de Girard de Mieiet van Coehoom van het wapen der artillerie. thans op non-activiteit, pensioen verleend. De le luit. F. E. L. A. Abel, van het 6e reg. inf., is bij het dep. van oorlog gedetacheerd. Gisteren middag is door Z. M. den koning in bijzonder gehoor ontvan gen baron de Fabrice, gezant van hel Saksische hof, tot het vragen van vergunning aan H. M. de koningin de onderscheidingsteekenen te overhan digen van het grootkruis der orde van Sidonia. haar door Z. M. den koning van Saksen aangeboden Daarna is de gezant door H. M. de koningin ont- 1 vangen om haar die insigniën ter hand te stellen. De minister van financiën zal Donderdag aanst. geen gehoor verleenen. Voor de acte van hulponderwijzeres zijn gisteren door de prov. com missie voor hel lager qnderwijs geexamineerd 15 candidate!). Afgewezen 3. toegelaten 12, de dames J. P. M. H. Gordon, S. P. van der Graaf, G. D. M. van 't Haaff', J. P. van den Heuvel, M. N. Kok, J. S. van der Maat, M. F. H. Root, G. J. Schlimmer, A. A. C. E. Schoevers, K. Schouten, F. A. L. Thesingh tn P. de Vries. Men verneemt dat er eerlang zal worden overgegaan tot de verkiezing van twee nieuwe leden van den gemeenteraad, het gevolg der laatstgehou- I den volkstellingzoodat de raad voortaan 37 leden tellen zal. li Hel was gisteren, 19 April, juist 25 jaren geleden dat J. J. van Leeuwen, als portier in dienst trad bij den Ilollandschen spoorwegen

Leydse Courant | 1872 | | pagina 5