L»UITKNLA.M)SCI 1K BKiiIGTK.N en ordonnantiënbij deugdelijke regerings-besluitenis toegelegd, terwijl deze vordering op geene andere wijze kan worden tegengesprokendan door gebruik te maken van liet eerder aangehaald besluit, dd. 9 December 1869, ii°. 1, waarbij een misdrijf is gepleegd, waartegen, bij de strafwet, met vijf tot vijftien jaren tuchthuisstraf is bedreigd. Zoodanige poging, om behoorlijk bewezen geldvorderingen, door middel van een valseh geschrift, tegen te spreken, zoude in elk geval niet baten, omdat art. 178 van het wetboek der burgerlijke regtsvordering mij de bevoegdheid zoude geven, lot het bewijs te worden toegelaten, dat voormeld geschrift een valsch geschrift is, ten gevolge waarvan dat document, als bewijsstuk tegen mij, builen proces zoude moeten worden gehouden, en de hooge raad der Nederlanden, ingevolge art. 193 van hetzelfde aangehaalde wetboek, zoude moeten beve len, dat de stukken in handen van het openbaar ministerie worden gesteld, ten einde bij den bevoegden rcgter in strafzaken te worden onderzocht." Verder zegt hij nog: /'Willen de heeren mrs Mijer en van Bosse bewe ren, dat ik niet door middel van valschheid in geschrifte van mijn ambts titel ben beroofd geworden, welnu hunne excellentifen gelieven dan. des noods in de couranten, die morgen zullen verschijnen, den datum en hel nummer van het besluit, waarbij de ondcrgeleekende, sedert hij met den titel van raadsheer in Nederland is gekomen, als zoodanig uit 'stands dienst zoude zijn ontslagen, op te geven En kunnen die heeren dat be sluit niet opgeven, omdat er zoodanig besluit niet bestaat, dan is ook op morgen aan het publiek bel bewijs geleverd, dat de woordengetrezen raadsheervoorkomende in het door den heer Mijer genomen, en door den heer van Bosse goedgekeurd besluit dd. 8 December 1869 tl ivalsch zijn." De bovenbedoelde conclusie van eisch is daartoe strekkende, "dat de hooge raad der Nederlanden, hij arrest, den staat zal«reroordee- len, om aan den eischer te betalen: ƒ7800 transport- en kostgelden, met en benevens de daarover, van af 1° Juiiij 1871. verschuldigde wettelijke renten; 1399 ya non-activiteit-lractement 35<iüÖ activiteit tractcment, met en benevens de wettelijke renten, over de maanden April en Mei 1871, van al den 2lsl-° Jttnij 1871, en over elke volgende maand, van af den eersten dag. waarop het acliviteil-traciement had moeten zijn betaald; met regt aan zijde van den gedaagde, op de le betalen non-activiteit- en activiteit-traclementente korten: a. de bij de wet, ten behoeve der burgerlijke pensioenen en van hel wedu wen- en weezenfonds bepaalde kortingen, en b. hetgeen eischer, vanaf Januarij 1870 tot en met Maart 1872. bereids ontvangen heeft; voorts den slaat zal veroordeelcnom aan den eischer te betalen, van af 1 Mei 1872, een pensioen van ƒ5670, 'sjaars, en verder, om aan den eischer te vergoeden de door onregtmatige daden aan hem toegebragte schade, tot een bedrag respeclivelijk van ƒ250 en ƒ9709,20; dan wel. wat deze laatste schadevergoeding betreftom aan den eischer de zekerheid te gevendat na zijnen dood voormelde som van ƒ9709,20 aan zijne erven zal worden betaald, en eindelijk, den staat zal veroordeelcn, om, op eenen daartoe le bepalen dag. ter openbare teregtzitting van den hoogen raad der Nederlanden, bij monde van den minister van koloniën, de verklaring af te leggen, dat, ten aanzien van den eischer, in waarheid niet anders kan worden aange voerd, dan dat hij, tol op dezen oogenblik. dezelfde voor.'s lands elienst ge- sclrkte ambtenaar gebleven is, als het vroeger besluit van den gotivérneur- generaal dd. 15 Dec. 1856, n\ 15. houdende zijne benoeming tol lid van het hoog geregtshof van Ned. Indië, had aangeduid, en dal de, ten aanzien van den eischer. op den i5;c0 Nov. 1870, aan de tweede kamer der stalen- generaal. door den minister des koniugs, gegeven andere inlichtingen, als zoude eischer namelijk, door verwarring zijner verstandelijke vermogens, welke gedurende zijn verlof niet verbeterd zoude zijn. voor 's lands dienst ongeschikt zijn geworden, slechts moeten worden toegeschreven aan de kwade bedoeling van dien minister om de. bij Indisch besluit dd. 8 Dcc. 1869. n\ 1, ten aanzien van den eischer. gepleegde onregtmatige daad te verdedigen, en te gelijk den eischer. op dat oogenblik nog zijnde een lid der regterlijke magt van Ned. Indië, tijdelijk met verlof in Nederland, in zijne ambtelijke en private belangen, te benadeelen; van voren omschreven af te leggen verklaring in de Staatscouranten van Nederland en Ned. Indië melding te maken, olie anders den slaat, tot eene en andere, aan de waar heid en regtvaardigheid voldoende daad. niet genegen zijnde, te veroordec- len, om aan den eischer eene schadevergoeding te betalen van ƒ30000, of zoo veel meer of minder, als de hooge raad der Nederlanden, in goede justitie, zal vermeenen te behoorenalles met veroordeeling van den staat in de kosten van den processc." De bewijsstukken tot staving dezer vorderingen zijn in extenso bij de conclusie van eisch gevoegd. 's GRAVENHAGE. 19 April. Door Z. M. is vergunning verleend aan den lieer mr. J. Cock Blomhofï, en aan S. M. van de Poll, echtgcnoote van den heer mr. J. Cock Blomhoff, te Utrecht, tot het dragen van het herinneringskruis voor vrijwillige ver pleging van gewonde krijgslieden gedurende den oorlog van 1870 1871 hun door den groothertog van Baden geschonken. Z. M. heeft aan den heer tnr. C. W Ilubrccht, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als voorzitter van den militieraad, voor de ligling der nationale militie van dit jaar, in bet 3,|c militie-district van Zuidholland. Tot inspecteurs der registratie en domeinen zijn benoemd: van de 1* kl.de heer J. W. G. II. R. van Nouhuys. thans inspecteur vande2rkl., van de 2C kl. de heer J. 11. Smits, thans 3' kl.van de 3e kl. J. F. van Dunne, thans ontvanger der registratie en domeinen te Winschoten. Gisteren overleed alhier, in 64-jarigen ouderdom, jh'. mr. A. J. L. baron Stralenus, oud-minister van buiten), zaken. Gisteren zijn voor de provinciale commissie voor het lager onderwijs geëxamineerd: voor de handwerken van nut en smaak: 17 onderwijzeressen; afgewezen 5, toegelaten 12, zijnde de dames A. ,1. 11. Boon, G. van der Burgh. A. M. Doorman, A. M. van der Hoeven, C. W. Kiel. M. van der Maarel, A. I). J. Parmentier, G. D. ter Poorten, J. J van der Togl, M. Cosijn-, voor smaak alleen: de dantes J. T. Gericke en S. A. Rijshouwer. Voor de acte van hoofdonderwijzeres 9 eandidaien, afgewezen 3, toegelaten 6, de dames J. L. HooylandJ. J. Lagers. E. E. Leupen, J. C. Rccselaar, A. E. van Rijnbach en J. van Weleveld. Het bestuur der naamlooze vennootschap Euterpe alhier heeft zich in de-laatste vergadering van den gemeenteraad lol die vergadering gewend met het verzoek de stichting cener groole zaal van ongeveer 2( 00 personen met de noodige nevenlocalen in de residentie le willen bevorderen door het verleeuen van eene bijdrage in eens of van 40000 of wel door een sub sidie van ƒ5000 'sjaars gedurende de 10 eerste jaren van het bestaan der onderneming. Daarentegen zou aan hel gemeentebestuur de vrije beschik king over de zaal worden gegevenbij zoodanige pleglighedcn of bijeen komsten waar groote ruimte noodig is. Burgemeester en wethouders hebben reeds hun prae-advies op dit nader adres ingezonden en hebhen daarbij overwogen dat die slichting eene lang gevoelde behoefte zal vervullen en dat hel belang der gemeente wordt gebaat door de aanwezigheid van een ge bouw waarvan bij gelegenhedenals zoo even bedoeldgebruik ware te ma ken. Uit dien hoofde is een jaarlijksch subsidie van 3000 gedurende 16 jaren, het eerst over 1873 toe te kennenaan de meerderheid van het collegie van B. en W. billijk voorgekomen. Aan het dep. van marine had lieden de aanbesteding plaats van de levering van v< rschillende artikelen voor de directiën der marine te Wil lemsoord en llellevoelsluis. Onder de aannemers komen voor: van lakens de heer Scheltema, ad J 840; van vlaggedoek de heer van Weeren, ad 2-187.50; voor saai de hh. van Harlrop Zoon, ad 7215. Het voorgevallene tusschen twee korporaals van het reg. grenadiers en jagers is gelukkig overdreven voorgesteld. De gekwetste is niet overleden, maar bevindt zich in het hospitaal. ENGELAND. LONDEN, 18 April. In het hoogerhuis had Dingsdag 11. de eerste lezing plaats van de "licensing bill" waarvan de strekking is het aantal kroegen le beperken en door strenge policie-bepalingen het misbruik van sterken drank legen te gaan. Bij die gelegenheid gaf lord Kimberley eene belangrijke be schrijving van de gewone wijze om porlerbier te vervalschen. Van bet vat, zooals het uit de brouwerij komt. wordt ongeveer een derde afgetapt. De ledige ruimte wordt aangevuld met water, waarin, behalve een weinig zout, eenige ponden van de ruwste, zwarte suiker zijn opgelost. Hierna wordt een zeker mengsel in het vat gedaan, "finings" genaamd, beslaande uit de huid van teng en zekere deelen van andere visschen, welk mengsel door de brouwers gratis aan de tappers geleverd wordt. De massa wordt ver volgens goed omgeroerd; om het schuimen te bevorderen, wordt er een weinig koper-vitriool ingedaan en de drank is tol consumlie gereed. De eerste lersche bisschop der Episcopaalsche kerk. die sedert de op heffing van de staatskerk in Ierland, door de vrije keuze der geestelijkheid en der leeken in synode vereenigd in de dioecese Cashel verkozen was, is Zondag II. te Dublin geïnstalleerd. Dit eerste gevolg van de nieuwe orde van zaken heelt vele tegenstanders der opheffing van de staatskerk met dien maatregel verzoend. De nieuwe bisschop toch geniet de algemeene achting in zijne dioecese, en men stelde er daarom bijzonderen prijs op dat hij» zijne hooge waardigheid zou te danken hebben aan de vrije verkiezin; zijner onderhoorigenen niet aan eene eenvoudige benoeming der regering. Naar men uit New-York meldt hebben verscheidene dagbladen van hunne correspondenten te Washington het berigl ontvangen, dat de rege ring besloten heeft den eisch tot vergoeding van indirect toegebragte schade in te trekken. FRANKK IJ K. De correctionele regtbank van Bordeaux heeft den abt Jttnqua, na eene beraadslaging van zeven minuten, wegens het in strijd met het verbod van den aartsbisschop dragen van het geestelijke gewaad bij verstek veroordeeld tot eene gevangenisstraf van zes maanden, hel minimum van stral bij art. 259 van het strafwetboek vastgesteld. De abt bevindt zich op het oogenblik te Parijs en heeft zich bij den raad van state in hooger beroep voorzien tegen hel misbruik] van magtwaaraan de aartsbisschop zich doot dat verbod zou schuldig gemaakt hebben. De advocaat van Jttnqua wilde, dat de regtbank zich onbevoegd zou ver klaren op grond dat het concordaat het burgerlijk gezag enkel in sommige gevallen den pligl oplegt aan de besluiten van de hoogere geestelijkheid den sterken arm te vetleenen. Voorts gaf hij, voor het geval dat de regtbank zich niet onbevoegd mogt verklaren', hel verlangen le kennen, dal zij d( zaak zou opschorten, totdat de raad van state over de klagt van misbruik van gezag uitspraak zou hebben gedaan. Met geen dezer conclusiën kon dt regtbank zich vereenigen. Hierop heeft de advocaat zich teruggetrokken. Te Coufle (Bcneden-Loire) is het huwelijk voltrokken van eene dochter van den generaal de Charettc met den burggraaf Harscotiët de Kérisanl. Volgens de republikeinsche bladen, is bij de feesten, welke bij die gelegen heid door den generaal aan de landlieden uit den omtrek zijn gegeven, niet alleen de witte vlag uitgestoken en door een der gasten, graaf de Jlonli. een dronk aan Hendrik V gewijd, maar is ook een troep opgewontlenen in het huis van een der burgers van Cottf!é; die het gewaagd had mettle nationale kleuren le vlaggenbinnengedrongen en is aan dezen een dolk steek toegebragt. Het stoffelijk overschot van Alex. Dumasden vader, is, in tegen woordigheid van zijnen zoon en van een klein aantal zijner gewezen vrien den en vereerders, op de begraafplaats van Neuville, waar bet, uit hoofde der tijdsomstandigheden, voorloopig was bijgezet, opgegraven en den vol genden ochtend vroeg naar Parijs vervoerdvanwaar het naar het familie graf des schrijvers le Villers-Coterets, bij Soissons, zal worden overgebragl. DUITSC11LANU. Het stedelijk bureau voor statistiek te Berlijn heeft een herziene op gaaf betreffende de resultaten der jongste volkstelling openbaar gemaakt Daaruit blijkt, dat op 1°. Dec. van het vorige jaar de Pruissische hoofdstad eene bevolking telde van 822,569 zielen. Daartoe behoort eene militaire be zetting van 21448 man.

Leydse Courant | 1872 | | pagina 2