ÜliT EN LA DSC i IE UK if IGT E N schap en daardoor ook lot den roem van ons vaderland, hunne goede he- moeijingeu dienstbaar te stellen. En aan dien wenscli paart zich een andere, dat in de steeds meer en meer klimmende en dringende behoefte aan ruimte voor beide verzamelingen, zoowel de archaeoloaische als ethnographische, door een passend en naar de onmiskenbare vereischten opzettelijk ingerigt gebcuwspoedig worde voorzien, opdat zoowel voor goede, veilige bewa ring, doelmatige schikking en tentoonstelling, als voor hel nuLtig gebruik lot onderwijs en oefening, de bijeengebragte schatten hunne billijke ren ten mogen afwerpen. De minister van koloniën heeft ter kennis van belanghebbenden ge- bragt dat de commissie, belast met bet in dit jaar hier te lande afnemen van het examen, voorgeschreven bij art. 4 van het kon. besluit van lO Sept. 1864, houdende vaststelling der verordening op het benoemen van ambtenaren bij de burgerlijke dienst in Ned. Indie, hare eerste vergadering zal houden Ie 'sGravenhageden 17Jen Junij 1872. Zij, die verlangen het examen af te leggen, hetwelk nader is omschreven in hel reglement van orde, opgenomen in de Ned. Staatscourant van 22 Maart 1865, behooren zich uiterlijk op den 20!lfO Mei 1872 schriftelijk aan te melden bij het dep. van koloniën, onder naauwkeurige vermelding van naam, voornaam en woonplaats en dag en plaats van geboorte, enz. Aan de belanghebbenden zal schriftelijk kennis worden gegeven van de plaats waar en den dag waarop zij zich tot het afleggen van het examen hebben aan te melden. De Dordr. C. meldt: Men zal zich welligt herinneren, dat, sedert de daarstelling van de brug over den Moerdijk en nu de verdere aanleg van den spoorweg Breda -Rotterdam zijne voltooijing nadert, door de Grand Central Beige het vvenschelijke van aansluiting is ingezien en zij met dat doel op hel oog heeft den aanleg van eene lijn van Zevenbergen op Zwaluwe. Vooral in liet belang der reizigers lusschen 'sGravenhageRotterdam, Ant werpen, Brussel en Frankrijk wenscht zij nog een stap verder te gaan, en heelt zij nublijkens het bereids bekend gemaakte rapport van het bestuur voor de algemcene vergadering op 2 Mei, onderhandelingen aangeknoopt met de Nederlandsche regering en de Exploitatie-maatschappij, om van deze te verkrijgen den vrijen loop voor hare treinen van Zwaluwe lot Rotter dam onder aanbieding harerzijds van den vrijen loop tusschen Breda en Roosendaal, en tusschen Zwaluwe en Roosendaal, voorde Nederlandsche treinen naar en van Vlissingcn. De Midd. Ct. deelt mede dat de Japansche regering aan het Nederlansch gouvernement gevraagd heeft of er ook Nederlandsche jongelieden worden gevonden, bekwaam en genegen om in Japansche staatsdienst te treden. Vooral voor de depart, van builenl. zaken en van financiën wenscht men ambtenaren uit ons land te trekken. Te Delft ontdekten eergisteren nacht twee agenten van policie dat er een doode koe langs de straal werd vervoerd. Den volgenden morgen is het vleesch ten huize van een slager door den daarmede belasten deskun dige als schadelijk voor de gezondheid afgekeurd en daarna onder toezigt der policie onschadelijk gemaakt. De N. li. C. meldt dat door den heer Piccalaga bij het gemeentebestuur te Rotterdam aanvrage is gedaan om concessie tot het leggen van een bui zennet, ten einde aan iederen gasverbruiker de noodige zuurstof te kunnen leveren voor het hvdroxygeen licht. In de vorige week zijn hiermede zeer gelukkige proeven genomen in het New Bath-hotel aldaar en te Utrecht. Naar gissing, dus zonder zuivere photometrische bepaling, is het licht ge bleken driemaal sterker te zijn dan liet gewone gaslicht. Het is hetzelfde licht, dal als proef gedurende dezen winter te Parijs op den Boulevard des Italiens heelt gebrand, en in verschillende koffijhuizensociëteiten, schouw burgen, enz wordt gebruikt. De heer dr. J. H. Nieuwveenconrector aan hel stedelijk gymnasium te Amsterdam, mogt gisteren gedachtenis vieren van zijne 25-jarige ambts betrekking bij die instelling. Zoowel van zijne mede-lceraren als van de leerlingen ontving hij de hartelijkste bewijzen van belangstelling, Naar men uit Arnhem meldt is door de bh. Gebr. Wolff te Elburg, A. E. Cdbcn en II. Wolff, beiden te Arnhem, een bod van ruim zeven ton nen gouds gedaan voor het prachtig landgoed en kasteel Biljoen, nagelaten door wijlen den baron van llardenbroek van Biljoen, onlangs te Parijs overleden. De yirnh. C. meldt dat de burgemeester van Emmerik zijn ontslag heeft gevraagd. Aanleiding daartoe zou gegeven hebben, dat de heer Grimm en andere ingezetenen van 's Heerenberg zich regtstreeks tol de hooge rege ring van Pruissen hadden gewendzoodat von Bismarck kennis droeg van het gebeurde en de klaglen daarover ontvangen had, vóór de burgemeester officieel zijne regering met hel voorval in kennis had gesteld. Zeven per sonen. die van nicdepligtighcid aan de plundering op Nederlandseh grondge bied beschuldigd zijn, bevinden zich te Wezel in hechtenis. 's GRAVENHAGE. 17 April. Door Z. M. is aan H. Starckkapitein van het Zweedsch oorlogsstoom schip Gun hi ldals blijk van goedkeuring en tevredenheid wegens de hulp aan het Ned. koopvaardijschip Sophia l/aria verleend, hetwelk in Maartjl. bij Wargö aan den grond raakte, de zilveren medaille, ingesteld bij besluit van 22 Sept. 1855, alsmede een loffelijk getuigschrift toegekend, en aan A. van Kinderen, spoorwegbeambte te Moerdijk, wegens de rëdding van een in de haven aldaar gevallen persoon, op 25 Februarij jl., toegekend de bronzen medaille, alsmede een loffelijk getuigschrift. Door Z. M. is aan den heer G. 11. Peters, op zijn verzoek, eervol ont slag verleend als plaatsvervangend kantonregter Ie üirschot, en aan den heer 11. Boekhout Klaasesz, op zijn verzoek, eervol ontslag als nojaris te Ternaard, en benoemd: tot plaatsvervangend kantonregter te Gulpen de heer J. M. H. Merckelbachburgemeester der gemeente Wittcm, en lot notaris te Amsterdam de lieer G. J. Kruimel G.Mz.cand.-notaris aldaar. Z. M. heeft goedgevonden op pensioen te stellen: óp zjjne aanvrage, den kapitein A. James, van het wapen der infanterie, thans op non-activi teit, en den kapitein J. T. Weber, van het 2e reg. infanterie. De luit. ter zee le kl. A. J. Visser wordt geplaatst op het wachtschip te Amsterdam, en belast met de betrekking van adjudant van den directeur en kommandant der marine aldaar. Z. M de koning zal niet den 22,le0 dezer, maar eerst den 26,ttD naar hel Loo vertrekken. De minister van binnenl. zaken zal Zaturdag aanst. geen gehoor verleenen. Gisteren zijn door de commissie voor hel lager onderwijs geexamineerd voor de Hoogduitsche taal 15 onderwijzers. Afgewezen 5; toegelaten 10: de hh. M. van der Bruggen, P. Gips, E. J. de Heer. J. C. Harmei, W. Jan sen, P. J. Keyman, A. D. Leeman. A L. Schmidt, J. J. J. Schollman en P. J. van Woerkom. Voor den landbouw één candidaatde heer M. C. Diephuistoegelaten. Bij den gemeenteraad is ingekomen eene aanvrage om subsidie ten be drage van 40000 van het bestuur van Euterpe, tot hel bouwen etner concertzaal. Gisteren avond is de lang verwachte algemeene vergadering van leden aandeelhouders van het Kon. Zool. Bot. genootschap in de zaal van de Verceniging alhier gehouden. Aan de orde waren de voorstellen van het bestuur, tot het wijzigen van de statuten en het reglement, met hel doel om den financiëlen toestand der inrigting te verbeteren. Na langdurige beraadslagingen is men tot de stemming overgegaan over art. 7 (houdende de verhooging van contributiën voor leden-aandeelhouders). Dat hoofdpunt der voorgestelde wijzigingen verkreeg de meerderheid van drie vierden der aanwezige leden (477 vóór en 119 tegen), en werd alzoo aangenomen. Na de afkondiging van'dien uitslag, werden algemeene toejuichingen vernomen, die ten bewijze konden strekken, dat boe uiteenloopend de gevoerde beschou wingen ook waren, allen toch slechts één doel hadden: het behoud, den bloei en de ontwikkeling van den Kon. Zoöl. Bot. tuin in de residentie. Heden avond zullen de verdere voorstellen worden behandeld. E1VT.G I. A O. LONDEN. 16 April. De Times schrijft de daling der Spaansche fondsen toe aan de omstan digheid dat wisselbrieven, door den minister van financiën op den Spaan- schen financiëlen agent te Londen getrokken, onbetaald teruggezonden waren. Het blad onderstelt dat men hier slechts aan eene tijdelijke verle genheid te denken heeft. Het is aan de Londensche policie mogen gelukken, de moordenares van mev. Riel. Marguerite Dixblancs, in een wijnhuis te Parijs aan te hou den. Reeds heeft de schuldige hare misdaad beleden. Men verwacht dat de Fransche autoriteiten geen bezwaar zullen maken tegen hare uitlevering. - De heer A. L. van den Bergh, ridder der orde van den Ned. Leeuw en consulair vertegenwoordiger der meeste Europesche staten te Portsmouth, is op 75-jarigen leefltijd te Soulhsea overleden. FKAXÜKIJH. De minister van binnenlandsche zaken heeft, met goedkeuring van den president, een schrijven gerigt aan de prefecten, strekkende om ter kennis van de gemeentebesturen te brengen dat op de stempels en zegels der ge meente geene voorstellingen kunnen geduld worden, welke, hetzij aan het keizerrijk, hetzij aan andere traditiën, waarmede de regering verlangt te breken, herinneren. Het gebruik van den adelaar, van den driehoeken van de phrygische muts is dientengevolge verboden. Hetzelfde model voor te schrijven acht men onnoodig. Betreffende de organisatie des legers verneemt men dat die in den laatsten tijd zoo krachtig is doorgezet, ook wat de wapenen en uitrusting betreft, dat desgevorderd een leger van 500,000 in het veld zou kunnen worden gebragt. Het door den vierden krijgsraad van Versailles tegen Rlanqui gevelde vonnis, waarbij deze lot levenslange deportatie in eene vesting is veroor deeld, is door den raad van revisie, op grond van gebreken in den vorm, vernietigd, ten gevolge waarvan de zaak van dezen veroordeelde eerstdaags op nieuw voor den derden krijgsraad te Versailles in behandeling zal komen. Jongstleden Maandag zijn de eerste schepenmet communisten bevracht, naar Caledouië vertrokken, nl. de Guerrière en de Dnnae. Zij worden den 20"m gevolgd door het transportschip Dordogne en den 30<len door de trans portschepen Ome en Fmistère, Naar men verneemtzal de heer Rocheiort niet met genoemde schepen vertrekken; zijne gezondheid laat zulks niet toe. De ex-redacteur der Lanterne moet een brief aan Thiers geschreven hebben om hem te verzoeken naar de Hyerische-eilanden te worden overgebragt. Men weel nog niet, welk bescheid hij op zijn request zal erlangen, maar men gelooftdat bet verzoek zal worden ingewilligd. Tegen den abt Junqua te Bordeaux zijn reeds vier processen-verbaal wegens het onbevoegd dragen van een geestelijk gewaad opgemaakt. ITALIË. De Voce delta Verita geeft verslag van een gehoor, hetwelk de Paus aan 400 vreemdelingen verleend heeft en van het antwoord dat Z. H. daarbij op een hem aangeboden adres gegeven heeft. De Paus zou o. a. gezegd hebben »Daar gjj mijnen zegen vraagt voor alle katholieken wil ik in de eerste plaats alle zegeningen van den hemel afsmeken voor de Portugezen, dcwjjl dit een goed volk is. Wij bidden inzonderheid voor dat koningrijk, het welk onder de hardste dw ingelandij der vrijnietselaarsorde zucht. Ik zegen Spanje, hetwelk vele heiligen heeft voortgebragt en sedert zoo lange jaren

Leydse Courant | 1872 | | pagina 2