LEIRSCRE COURANT. WOENSDAG 17 APRIL. STADS-BERIGTEN. Kohier der plaatselijke directe belasting, 1872, KINNKNLAiNDSCIIE BliRIGTËN7~ (872. N'. 91. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.franco p.p. f 3.50/ mei het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad ƒ3.35, franco p. p. f 3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voer 2.50 'i jaars, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Advertentiën is van 14 regels 1.iedere regel meer 25 cents. Advertentiën voor Duitschland, Oostenrijk en Zwitserland worden nitslnitend aangenomen door HAASENSTEIN VOGLER, Expeditie-Kantoor van Advertentiën te Hamburg, LubechFrankfort a. 31.BerlijnLeipzig, Dresden, Breslau, Keulen, Stuttgart, Weenen, Praag, Bazel, Zurich, St. Gallen, Genève en Lausanne BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien art. 264 der wet van 29 Junij 1851 (Slaalsblad n°. 85): Doen te weten, dat het kohier der plaatselijke directe belasting over 1872 op heden voorloopig is vastgesteld en van den 15dcn tot en met den 29slcn April aanstaande ter Secretarie dezer gemeente (financiële afdeeling), van 12 tot 3 uren, voor een ieder ter lezing is nedergelegd. En wordt deze door plaatsing in de Leidsche Courant afgekondigd. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, 13 April 1872. v. d. BRANDELER, Burgemeester. E.> KISTSecretaris. LEIDEN, 16 April. Ter verkiezing van twee leden voor den gemeenteraad zijn heden opge komen uit de lc afd. (Wijk 1, 2, 3 en 4) van de 714 kicsgeregtigdcn 359 kiezers, uit de 2' afd. (Wijk 5, 6, 7, 8 en 9) van de 836 kiesgeregtigden 335 kiezers. In het geheel van de 1550 kiesgeregtigden 694 kiezers. In de vorige week maakten wij melding van de bekrooning, bij ge legenheid van de tentoonstelling van voortbrengselen van tuinbouw in het Park te Amsterdamvan de heeren Valk en C". te Lochem voor eene ver zameling "planten-siokken en planten-etiquetten. Wij verzuimden daarbij te vermelden dat aan die heeren ook de eerste prijs werd toegekend voor hunne uit 1647 nommers bestaande inzending van tuingereedschappen. De hh. Peignat en C". te Amsterdam behaalden den tweeden prijs. Aan den Standaard, wordt uit 's IJage gemeldWeldra vertrekt mg'. Henrieus Loos, aartsbisschop van Utrecht, naar Mehring, bij Augsburg, in Begerenten einde een honderdtal kinderen te vormen, op verzoek van den pastoor Renlfle. Van de 1400 personen, die zich te Mehring van de room- sehe kerk hebben afgescheiden, hebben er 1100 zich met den bovengenoem- den geestelijke tot eene gemeente gevormd. ZHW. zal ook Dollinger te Munchen bezoekenen waarschijnlijk ook bisschoppen wijden. De bisschop Loos heeft een schrijven van von Lutz, minister van ecredienst, ontvangen, waarin Z. E. verklaard heeft, dat de vorming en wijding door een vreem den bisschop volstrekt niet met 's lands wetten streed. Vrijdag jl. is de zware deksleen gelegd op het voetstuk, waarop in de velden van Heiligerlce het monument ter eere van graaf Adolf van Nassau gesteld zal worden. Het is een achtkant op ronden voet en draagt op 4 zijvlakken opschriften in de Nederlandsche taal. De gemeenteraad van Win schoten heeft aan burgemeester en wethouders aldaar een crediet verleend tot een maximum van 1800, tot bestrijding van de kosten van feestviering bjj de komst van Z. M. den koning. liet hoofdbestuur der Hollandsche maatschappij van landbouw heeft zich op verzoek der afdeeling Dordrecht en omstreken, naar aanleiding der talrijke klagten over het ontoereikende der veeartsenijkundige hulp in ge noemde afdeelinggewend tot den minister van binnenlandsche zakenmet verzoek, in die dringende behoefte te voorzien door aanstelling van een bsitengewonen districts-veearls. Het antwoord, daarop ontvangen, luidde, dat naar het oordeel van den minister in de afdeeling Dordrecht en omstre ken voldoende in de vee-artsenijkundige dienst schijnt te zijn voorzien door den districts-veearts en zijn plaatsvervangers; dal daarenboven bezorging van veeartsenijkundige hulp niet ligt op den weg der regering, maar veel eer op dien der gemeentebesturen en der belanghebbenden. Te Rotterdam werd gisteren morgen bij een loodgieter in de Lombard- straat een pistool gebragt om er kogeltjes bij te maken; het werd aangeno men door een knecht, die, niet wetende dat het geladen was, den haan overtrok, met hel ongelukkig gevolg, dat hel schot afging en de kogel 'eregt kwam in de linkerdij van een meisje, dat juist voorbij ging. - De burgemeester van Amsterdam heeft ter kennis der ingezetenen ge- k>ragt, dat Z. M. de koning hem heeft opgedragen aan de burgerij dank te betuigen voor de hartelijke ontvangst, en vooral aan de bewoners van Kat tenburg, Wittenburg, Oostenbrug. de Willemstraat en den Zandhoek voor de vele >en ondubbelzinnige bewijzen van gehechtheid aan het koninklijk i huis, die Z. M. zeer op prijs heeft gesteld. De burgemeester heeft verder berigt, dat hem namens Z. M., bij I1D. vertrek uit Amsterdam, is ter hand gesteld de som van ƒ2000, ten behoeve van de algemeene armen. De directeur der maatschappij voor vleeschhouwerij te Amsterdam heeft, tot waarschuwing van het publiek, aan het IJ bi. mcdedeeling gedaan van de volgende opligterij. Zalurdag morgen werd door een knecht der maatschappij bij een klant bezorgd een runderrib van 10 kilogr. Kort daarop vervoegde zich een persoon, gekleed als vleeschhouwcrsknecht, bjj dien klant, met verzoek de rib terug te geven, daar deze abusivelijk be zorgd was, en aan de opgegeven zwaarte niet voldeed. De niets kwaad vermoedende klant geeft het vleesch af, doch de gewaande vleeschhouwers- knechl heeft vergeten een andere rib in de plaats te bezorgen. Voor het prov. geregtshof in Overijssel zal eerstdaags tcregt staan C. G. Wentink, broodbakker te Hasselt, die, zooals reeds vroeger werd ge meld, zijne dienstmaagd en huishoudster met een me3 zware verwondingen aan den hals heeft toegebragt, met het doel haar te dooden. De beschul digde geeft voor dat de meid met den duivel omging, in de kofiijdik keek, en dat, als zij naar den oven zag, hel baksel verbrandde of het vuur uitging. Door den gemeenteraad van Deventer is tot direclrice van de hoogere burgerschool voor meisjes aldaar benoemd mevr. A. E. der Mouw—Zillinger, te Zwolle. Het gemeentebestuur van Genemuiden heeft, tot een blijvend aanden ken aan het onlangs gevierde Aprilfeest, besloten tot het slichten van een burger-weeshuis en daartoe kosteloos den grond te verstrekken en ƒ4000 lot oprigting van het gebouw beschikbaar te stellen. Van Ilarlingen zijn Zalurdag jl. weder 99 landverhuizers perEngelsche stoomboot over Huil naar Amerika vertrokken. Er was nu een groot aan tal Friezen bijvooral uit Wolvega en omstreken. Te Groningen zijn Zondag nacht eenige kommiczen van Bellingwolde aangekomen, met zich Voerende een smokkelaar, bij wien zij ongeveer 400 liter gedistilleerd hadden aangehouden, welke hoeveelheid vervoerd werd op een wagenbespannen met twee paarden. Te Loon-op-Zand heeft Zondag 11. een zware brand gewoed, waar door een aantal woningen zijn vernield. De brand moet ontstaan zijn door het koken van vee-voeder. In de memorie van beantwoording op het voorloopig verslag der tweede kamer omtrent het wcts-onlwerp houdende vaststelling der tarieven van in-, uit- en doorvoer in Ned.-Indië. brengt de minister, ter wederlegging der aangevoerde bezwaren, verder het volgende bij; Het is schier overbodig in het breede aan te toonen welke onverklaarbare en onverdedigbare incon sequential ook bij de onderwerpeljjke toepassing van het beschermend stel sel te voorschijn treden. Katoenen stoffen hier te lande geweven van En- gelsch garen, genieten eene gelijke bescherming als lijnwaden geweven van Nederlandsch garen. De weverijen worden dus boven de spinnerijen begun stigd. Waarom? Vreemde lijnwaden, die hier te lande worden gedrukt of geverwd, en andere goederen, van vreemde grondstoffen bewerkt, erlan"en een certificaat van Nederlandschen oorsprong of bewerking, wanneer de ver klaring door den belanghebbende wordt algelegd, dat de goederen door die bewerking minstens tien ten honderd in waarde zijn toegenomen Ook in dit opzigt wordt de bewerking van vreemde grondstoffen begunstigd boven de fabricatie van grondstoffen, en de verleende bescherming blijft even groot, onverschillig of de Nederlandsche industrie minder of meer heeft medegewerkt tot de productie, mits de waardevermeerdering slechts 10 pCt. bedraagt. In hoeverre het vermoeden gegrond is, dat het onmogelijk is volkomen zekerheid te erlangen tegen misbruik van de certificaten van oor sprong, durft de ondcrgetcekende niet beslissen. Zonder uiterst bezwarende formaliteiten zou, het lijdt geen tegenspraak, volkomen zekerheid niet te verkrijgen zijn. Doch er is meer. Men moet, bjj de beschouwing van het onderwerp, niet blijven staan bij de theorie: men moet ook de praktijk raadplegen; niet alleen vragen wat de wet voorschrijft in deze materie, maar hoe zij toegepast wordt. Wanneer de ondergeteekende te rade gaat met de ervaring, in vroegere betrekking verkregen, wanneer bij nagaat, hoe het hier te lande slaat met de betaling der invoerregten die naar da waarde geheven worden, wanneer hjj overweegt, dat hier te lande het regt van benadering, aan de ambtenaren door de wet gegeven, hoe gebrekkig het ook moge zijn, toch oneindig sterker waarborg voor de juiste toepas sing der wet verschaft dan hel beginsel, naar hetwelk de regten naar de waarde in Indië worden aangegeven, dan acht hij het gevoelen niet onge grond van hen die beweren, dal van de differentiële regten op Ijjnwadeu iu Indië feitelijk weinig of niets betaald wordt. Geenszins kan de minister toegeven, dat de katoen industrie in Nederland

Leydse Courant | 1872 | | pagina 1