LMDSCHE CODRAIT. 1872. Nd. 89. MAANDAG 15 APRIL. STADS-BERIGTEN. Kohier der plaatselijke directe belasting, 1872. BINNEN LAN DSC HE BERÏGTEN. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.franco p.p. 3.50; met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad f 3.35, franco p. p. f 3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor /2.50 'sjaars, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Advertentiën is van 14 regels f 1.—, iedere regel meer 25 cents. Advertentiën voor Dnitschland, Oostenrijk en Zwitserland worden nitslnitend aangenomen door HAASENSTEIN VOGLER, Expeditie-Kantoor van Advertentiën te Hamburg, LubeckFrankfort a. MBerlijnLeipzig, DresdenBreslauKeulenStuttgart, Weenen, Praag, Bazel, Zurich, St. Gallen, Geneve en Lausanne Bij deze Courant behoort een BIJVOEGSEL. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien art. 264 der wet van 29 Junij 1851 (Staatsblad n°. 85); Doen te wetendat het kohier der plaatselijke directe belasting over 1872 op heden voorloopig is vastgesteld en van den 15den tot en met den 29s,en April aanstaande ter Secretarie dezer gemeente (financiële afdeeling)van 12 tot 3 uren, voor een ieder ter lezing is nedergelegd. En wofdt deze door plaatsing in de Leidsche Courant afgekondigd. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, 13 April 1872. v. d. BRANDELER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. LEIDEN, 13 April. Bjj besluit van Z. M. den koning, van 5 April jl.is aan 38 gevangenen in het Huis van Militaire Detentie bij Leiden afslag en ontslag van kruiwa- genstraf verleend, uit aanmerking van hunne vlijt in den hun opgeleg- den arbeid en goed gedrag in de gevangenis gedurende het jaar 1871. Wij achten het niet ondienstig de opmerkzaamheid te vestigen op de hierboven geplaatste aankondiging van burgemeester en wethouders, betref fende het kohier der plaatselijke directe belasting voor 1872. Dat kohier is voorloopig vastgesteld en zal van 15 tot en met 29 April ter visie liggen, ten einde belanghebbendenzoo noodigin de gelegenheid te stellen tijdig hunne reclames in te brengen. Het getal der in het Werkhuis alhier opgenomcnen bedroeg gedurende deze week dagelijks 115 tot 124 volwassen personen en 52 tot 62 kinderen. 's Lands middelen over de drie eerste maanden dezes jaars hebben opgebragt 19,419,456.36, zijnde 1,764,185.86% meer dan in hetzelfde tgdvak van 1871. De raming bedroeg 18,586,082.40. Van wege het ministerie van financiën is bekend gemaakt dat er bij dat departement, afdeeling posterijen, gelegenheid bestaat tot plaatsing van twee klerken op een jaarlijkseh tractement van ƒ400. Zij, die daarvoor in aanmerking wenschen te komen, zijn uitgenoodigd, zich vóór Zaturdag den 20,,t[1 April aanst.bij eigenhandig geschreven adresmet naauwkeurige opgave van woonplaats en leeftijd, aan het dep. van financiën aan te mel den. Onder de vereischten behoort: goed schrift, benevens eene grondige kennis der Nederduitsche en Fransche talen. Bekendheid "met de Hoog- dnitsche en Engelsche talen zal tot aanbeveling strekken. De candidalen die in aanmerking komen, zullen voor 1°. Mei aanst. aan een onderzoek naar hunne bekwaamheden worden onderworpen. Zij zullen daartoe nader persoonlijk worden opgeroepen. Te Amsterdam is in eene Donderdag avond gehouden bijeenkomst de vergadering van moderne godgeleerden en gemeenteleden gesloten. In die laatste bijeenkomst liep de gedachtenwisseling over armenzorg en gods dienstonderwijs. De kadetten der kon mil. akademie te Breda zullen van 3 Junij tot 13 Julij a. s. het kamp op de Teteringsche heide betrekken. De officier van justitie te Rotterdam berigt, dat op 29 Maart jl. in de hulpbrievenbus aan het Willemsplein te Rotterdam is gestoken een brief in blaauwachtig witte enveloppe, verzegeld met lak en familiewapen, ge adresseerd aan f Madame van Nispen tot Pannerden, nee Blankenheym, 14, Korte Houtstraat a la Haye," waarin waren drie bankbillettenieder ad 100, F. F. 7499, S. 5065, P. 2359, welke brief niet aan zijn adres is bezorgd. De officier van justitie te Rotterdam verzoekt opsporing, aanhou ding en berigt. Uit Amsterdam meldt men dat Z. M. de koning de Oranje-sluizen bij Schellingwoude bezigtigd en vervolgens Kattenburg, Wittenburg en Oosten burg bezocht heeft. Des namiddags was er diner ten hove in de Galerij- wal tot de genoodigden behoorden o. a. de leden van den gemeenteraad en de gemeente-secretaris. De muziek der schutterij deed zich daarbij hooren, afgewisseld door de voordragt van eenige zangstukken door de liedertafel //Kunst en Vriendschap". Ten vijf ure is Z. K. H. prins Alexander aldaar aangekomen. Eergisteren heeft H. M. de koningin het Ned. Israël, meisjesweeshuis met een bezoek vereerd. H. M. heeft van ongeveer 2 tot 3% uur in dat gesticht vertoefd en in het bijzonder hare aandacht gewijd aan de vele nuttige en fraaije handwerkendoor de weezen vervaardigd. De kinderen zongen //Wien Neêrlandsch bloed," het //Vlaggelied" en het //Gebed voor den koning, de ko ningin en de kon. familie." Het jongste weesmeisje bood H. M. een prach- tigen ruiker aan, welke met welwillendheid aangenomen werd. Ook had er een klein examen plaats, bij welke gelegenheid ook H. M. eenige vragen tot de kinderen rigtte. Vóór haar vertrek teekende zij haren naam in een album. Te Utrecht werd eergisteren naar het rijks-hospitaal vervoerd een militairlijdende aan zenuwberoerte. Hij heeft bij het vervoer een ander militair in de hand gebeten, en had reeds vroeger verschillende personen wil- I len verwonden. Met zes man werd hij in een overdekte ziekenwagen over- j gebragt; men had veel moeite met hem, voor dat hij ter bestemde plaatse was. Door de heeren Schretlen en C». was een eisch ingesteld tegen de ge- j meentc Nijmegen om onmiddellijke staking en vernietiging van alles wat hem belemmerde in de fabricage van gas. Die eisch was gedaan, omdat, volgens eischers, het contract, tusschen hen en de gemeente gesloten, eerst 1 Mei niet meer van kracht was, en het gemeentebestuur vóór dien tijd aan niemand toestemming mogt geven, gas te leveren enz. Deze zaak werd Donderdag morgen voor de regtbank te Nijmegen in kort geding behandeld, terwijl als advocaat voor de gemeente mp. W. Francken NGz. en voor de heeren Schretlen en C°. mr. G. Belinfante uit 's Hage optrad. Ten 4 uur werd er uitspraak gedaan, waarbij den eischers hun eisch werd ontzegd en zij werden verwezen naar de gewone wijze van regtspleging. Voor de betrekking van directrice der te Deventer op te rigten hoogere burgerschool met driejarigen cursus voor meisjes, waaraan eene jaarwedde van 2000 verbonden is, zijn aan den raad aanbevolen: mevr. A. E. den Mouw—Zillinger, te Zwolle; mej. P. M. Meijer, te Rotterdam, en mevr. de wed. C. R. Marx—Koek Lis, te Arnhem. Men meldt uit Leeuwarden. Tot kommandant van de eerewacht, die hier tijdens het verblijf van Z. M. den koning dienst zal doenis benoemd de heer jhr. mr. A. A. F. van Panhuys, tot onder-kommandant de heer mr. I). de Blocq van Scheltinga, tot ordonnans de heer mr. S. Salverda, tot vaandeldrager de heer A. Zelle. Door een groot getal jonge dames zal aan de eerewacht een prachtig vaandel worden aangeboden. Onder de burgerij over 'talgemeen wordt de zaak eener algemeene illuminatie, bij die gele genheid te houdenreeds druk besproken. De ontvangst van Z. M. zal on getwijfeld regt hartelijk EÏjn; dit is althans het algemeen gevoelen. De bevolking der groote strafgevangenis alhier, op 1 Januarij jl. 555, bestond op den lstcn dezer uit 542 gevangenen. Zij vermeerderde in dat kwartaal met 23, doch verminderde daarentegen met 36. Slechts 2 gevan genen zijn in dat kwartaal overleden. Naar men verneemt heeft Donderdag middag een treurig ongeval plaats gehad. Van de nieuwe, hooge gebouwen der strafgevangenis moet namelijk een daarop werkzame opperman zijn gevallen en zich in die mate hebben bezeerd, dat men voor het behoud van zijn leven vreest. De prijs der boter aan de waag alhier was lsle soort 54.2de soorl 49.-. Dat de veehandel te Leeuwarden bloeijende en steeds vooruitgaande is, kan het volgende bewijzen. Aan de wekelijksche veemarkten en de drie paardenmarkten werden in 1871 aangevoerd 42,861 runderen, 55,992 schapen, 14,715 varkens en 1,070 paarden, vertegenwoordigende naar den middenprijs eene waarde van 10,569.290.—. De aanvoer overtrof dien van 1870 met 3,496 stuks ter waarde van f 556,883.50. 's GRAVENHAGE, 13 April. Tot burgemeester der gemeenté Woudenberg is benoemd de heer J. B. de Beaufort, in de plaats van den heer A. D. C. Clarion, op zijn verzoek als zoodanig eervol ontslagen. (Zie verder het Bijvoegsel);

Leydse Courant | 1872 | | pagina 1