LEIDSCIIE COUR A AT* DINGSDAG 9 APRIL 18-72. K*. 84. J)e Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.franco p.p. 13.50j met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad f 3.35, franco p. p. f 3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor /2.50 's jaars, buiten, de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents, De prijs der Advertentiën is van 14 regels f 1.iedere regel meer 25 cents. Advertentiën voor DuitschlandOostenrijk en Zwitserland worden nitslnitend aangenomen door IIAASENSTEIN VOGLER, Expeditie-Kantoor van Advertentie!) te. Hamburg, Lubeck, Frankfort a. M.^ Berlijn, Leipzig, DresdenBreslau, Keulen, Stuttgart, Weenen, Praag, Bazel, Zurich, St. Gallen, Geneve en Lausanne STA DS-BERIGTEN. BURGEMEESTER es WETHOUDERS van LEIDEN, In aanmerking nemende dat zich in deze gemeente een geval van honds dolheid heelt voorgedaan, en het daarom van hunnen pligt achtende, die middelen aan te wendenwelke onder hun bereik liggenom het gevaar daaruit soms te duchten, zooveel mogelijk te keeren; Gezien art. 124 volgg. der Algemeene Policie-Verordening van den 24st<» October 1867 (Gemeenteblad n°. 12); Bepalen dal. van heden tot nadere aankondiging, honden niet anders dan behoorlijk gemuilband op straat mogen worden gelaten. En wordt deze door plaatsing in de Leidsche Courant afgekondigd. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. RRANDELER, Burgemeester. Leihbs 8 April 1872. E. KIST Secretaris. BI N N KM L A N1 )SC11 të BKRIGTKN. LEIDEN, 8 April. Bjj beschikking van den minister van marine, van 5 April, is aan den opperschipper in het vaste corps dek- en onder-officieren J. de Vogel toe gekend de gouden medaille voor vijftigjarige eerlijke en trouwe militaire dienst. Bjj beschikking van den minister van binnenl. zaken, van 5 April, is de vergunning voor eene schroefstoombootdienst tot vervoer van personen goederen en vee tusschen Amsterdam en Leidenbij beschikking van 3 Maart 1869 verleend aan J. van der Tang te Rijnsaterwoude, overgeschre ven ten name van J. van der Tang en Cie. aldaar. -- lieden morgen om 5 uur werd bpiten de voormalige Wiltepoort alhieraan den kant van den wegzwaar gewond gevonden de persoon van A. B., 42 jaar, arbeider, wonende onder de gemeente Voorschotendie, voor dat men nogj geneeskundige hulp had kunnen verleenen, reeds overle den was. De oorzaak van het gebeurte is nog onbekend, doch de policie doet jjverig onderzoekwaarschijnlijk is misbruik van sterken drank de hoofdoorzaak van het gebeurde. Het lijk is onder toezigt der policie naar het Elisabeths-gasthuis vervoerd. Te Zoetermeer en Zegwaart werd Vrijdag II. het derde eeuwfeest onzer onafhankelijkheid op eene zeer luisterrijke wijze gevierd door liet houden van eencn gecostumeerden optogl, voorstellende Nederland onder Spanje en de gevolgen der vrijheid, hetgeen de algemeene sympathie wegdroeg. Het feest werd besloten met een schitterend vuurwerk, door de ingezetenen aan de commissie aangeboden. Men leest in de Arnhemse be Courant: Het concert der Langenbach'sche kapel heeft gisteren aan de groote verwachtingendie het Ainlicmsche pu bliek, blijkens zijne buitengewoon talrijke opkomst, koesterde, beantwoord, ja die zoo mogelijk nog overtroffen. Het is welligt niet zoo heel mocijeljjk 40 artisten bij elkander te brengen die, elk! afzonderlijk, zoo goed mu sicus zjjn, als die der genoemde kapel, doch muziek uitvoeren zooals die dat doen, zal altijd wel eene groote zeldzaamheid blijven. Hiertoe behoort «ene geniale leiding en langdurige zamenwerkingtwee zaken, die zeer weinig gevonden worden, doch die de groote waarde der Langenbach'sche kapel uitmaken. Voor haar bestaan geene technische mocijelijklieden meer. Zonder blijk van eenige inspanning bezweert zij de stormachtige passages in de ouverture Tanniiauser; speelt schertsende de vlugge geestige thema's van Mozart; droomt de melodieuse melancholische wals van Strauss; poëti seert liet Wiegenlied van Vogt en het Liebeslied van Taubert; fantaseert bet Mitrchen van Rohnemann, alles met de grootste virtuositeit, de fijnste nuancering en het volmaakste ensemble. •- Volgens ontvangen berigt is het stoomschip Prins Hendrik, na het Soez-kanaal in 21 uren te zijn doorgevarenden G11"1 van Port-Saïd vertrokken. Het zendingsfeest zal dit jaar op Woensdag 3 Jtrtjj te Wolfhezen ge houden worden. Prof. Doedes, van Utrecht, zal de openingsrede uitspreken. Te Amsterdam, meldt de Telegraaf, worjlt eene allerzonderlingste strike voorbereid. Thans zijn hel niet de werklieden, niet de landbouwers, "i«t de kantoorbedienden, die den arbeid weuschen te staken, maar de studenten. Immers, zijn wij wel onderrigt, dan koesteren de jongelieden die de zoogenaamde propaedcutisclie studiën aan ons athenaeum volgen, het voornemen, de drie hooglcerarcnmet de leiding dier studiën belast, be- eefd ie doen aanzeggen, dat zij de Paaschvacanlie acht dagen hopen vcr- wigd te zien, en de colleges dus niet den 8S,CD, maar den 16dpl> zullen be kken. Zij zijn tot dit besluit geleid door de overweging, dat zij de jttschvacanlie, vooral dit jaar, te kort achten, en in plaats nu van de pro- rcssoren een vergeefschen logt naar de leege college-zalen te doen maken, achten zij het voegzamer, hen allerbeleefdst van de grève te ondcrrigtcn. Ten gevolge van plaats gehad hebbende ongeregeldheden in de Bode- graafsclie Meijenis Zaturdag middag een detachement infanterie van 50 manschappen, onder bevel van kapt. Peperkamp, behoorende tot het 8e reg. infanterie uit Woerden derwaarts gemarcheerd. Men vernoemt, dat men op eene vrouw, die met het April-feest gevlagd had, een geweerschot heeft gelost. Omtrent het gebeurde te 's Heerenberg wordt gemeld dat het ondefr zoek der justitie, zoowel door de Nederlandsche als door dg Pruissische ambtenaren, met kracht wordt voorgezet. De commissaris des konings in Gelderland is reeds den 3lcn daar ter plaatse geweest en is, na zorgvuldig onderzoek en nadat de burgemeester van Hugenpolh teruggekeerd was, in den nacht van 3 op 4 April vertrokken. Donderdag is de Pruissische rege ringspresident uit Dusseldorf met *len landraad van het arrondissement en den ambtenaar van het O. 51. uit Wezel ter plaatse geweest, om de toedragt der zaak naauwkeurig te onderzoeken. Door het 51. wordt te Emmerik liet onderzoek tegen de rustverstoorders ijverig voortgezet. Onder de op roermakers was een Prnissisch soldaat, in zijne piililaire kleeding; deze is reeds aan de militaire autoriteit overgegeven. Reeds moeten eenige per sonen uit Emmerik op last der Pruissische justitie geboeid naar Wezel zijn gebragt. Men meldt uil lleusden: Opmerkelijk is het hoe alhier feest wgrd gg- vierd. Den 25s,cn werd er besloten, dat men feest zou vieren. Op hoog bevel werden er saluutschoten gelost, hetgeen eerst was geweigerd. Dg schooljeugd trok op, omringd door gewapende magt; na de parade weed eg een optogt gehouden, ook onder militaire bescherming. Ten 4 uur hadtleii er volksvermakeiykbcden plaats; wel hoorde men toen van de achtcrwaeht hel geroep leve Pius; maar altyd onder behoorlijke bedekking ging mep voort met het feest. De president en leden der fgcsl-commissie werden, al leen zijnde, aangerand; zij namen echter de wijk. Patrouilles hielden dg kwaadwilligen in bedwang. Hel garnizoen was in de wapenen en beveiligd door de bajonetten kon men hel vuurwerk ontstoken. Zoo vierde men egf» nationaal feest in ons klein Spanje (Noordbrabant). ((f. ZL) Den 19den 51aart jl. heeft mej. ten Cale, te Leeuwarden, door een bediende in de brievenbus aldaar laten bezorgen een brief, geadresseerd aan mademoiselle ten Gate, chez mademoiselle Gampert, institutrice, West- einde te 's Hage, inhoudende 1 bankbillet a ƒ40, H 1252, en 1 muntbillet a 10. U U 768, welke briei, met de geldswaarde gesloten in eene gewone enveloppe, niet aan zijn adres is bezorgd. De officier van justitie verzoekt opsporing, aanhouding en berigt. In de jongst gehouden vergadering van den raad der gemeente Oosl- stellirigwerf werd door den burgemeester een aan hem geriglen brief van een onderwijzer dier gemeente ter tafel gebragt houdende verzoek om eene gratificatie, dewijl adressant met eene vrouw en drie kinderen ónmogelijk van ƒ300, waarvan hij nog gemeente- en dorpsbelasting moet betalen, kan leven. De brief getuigde van wanhoop. De raad heeft op dezen brief gècn besluit genomen, maar besloten den adressant te berigten, dal hij zijn ver zoek op eene meer gepaste wijze kon herhalen, als wanneer de raad daarop zou beschikken. Deze onderwijzer staat aan het hoofd eencr school volgens art. 20 der wet. (A. H. C Te Vlissingen is Zaturdag jl. de overgang der stad naar prinselijke zijde herdacht. Den vorigen dag werd aan de nagedachtenis van Miehiel Adriaanszoon de Ruyter eene hulde gebragt door de officieren der land- en zecmagt en de burgers en loodsen van Vlissingen. Daartoe formeerde zich te half negen uur aan het stadhuis een stoet, voorafgegaan door tamboers en muziek en vergezeld van toorlsdragers. Aan het standbeeld van de Ruy ter gekomen, bragt de menigte, die op verbazende wijze was aangegroeid, bij monde van den lieer Trouillart Hansen, luit.-adjudant der infanterie, iii eene welsprekende rede hulde aan dien grooten zeeheld in de volgende be woordingen- "Gegroet, 51ichiel Adriaansz. de Ruyter! Wij brengen u onze hulde, eersten burger van Vlissingen, weleer 's lands grootste admiraal! Op het 3d« jubel feest van Neêrlands verlossing uil de Spaanschc dwingelandij herdenken wjj n, die liet grootsclie werk der vaderen hebt voortgezet, die met regt kunt genoemd wordende watergeus der 17e eeuwEere zij uwen naamMet gouden letteren prijkt hij op de bladen onzer historie en wijde zonen van bet krachtig voorgeslacht, dat u zijn roemrijksten tijdgenoot mogt heelen, wij staren met verrukking en dankbaarheid op uw beeld. Twee eeuweii geleden, in 1672, vierdet gij het eerste jubilé van Neerlands vrijheid met het donderen der kartouwen op de Engelsch-Franscbe vloot; steeds gedach tig aan de kenspreuk van den Zwijger""Je maintiendrai", kon diens groote nazaat Willem III trotsch op u zijn. Eere zij uwe assche! Met u, edele zoon der vaderlandsche kusten! sterft het glorierijkste tijdperk onzer ge schiedenis, maar de herinnering aan uwe stoute, patriottische daden zal ecuwig blijven voortleven, onsterfelijker dan dit metaal. O! dat uw geest, uw krachtige geest ons doordnnge! Met het oog op uw verweerd zeemans gelaat zullen wij de stormen, die het vaderland mogten bedreigen, braveeren en Nederlanders zijn!" Deze toespraak werd door de menigte donderend toegejuicht, waarna onder liet spelen van het vWien Neerlandsch bloed" en liet bulderen van het

Leydse Courant | 1872 | | pagina 1