's GRAVENHAGE, 5 April. Tut burgemeester der gemeente Zaandijk is benoemd de beer L. G. Vernee. Tot commies der posterijen 3' kl. is benoemd de lieer .1. P. van Nieuw- j kuyk, thans directeur van het postkantoor te Oldenzaal. Aan den heer W. Ettling is eervol ontslag verleend als Nederl. consul- generaal te Madrid. -- De luitt. ter zee 2e kl. F. W. lludig en 11. U. J. J. Thorbecke, respec iivelijk dienende aan boord van bet raderstoomschip f alk en den monitor Krokodil, worden op non-activiteit gesteld en vervangen door de luitt. ter zee '2' kl. jlir. J. C. F. Westpalm van Hoorn en A. G. Arkenbout Schokker. De luitt. ter zee 2e kl. VV. J. 11. de Kanter en 11. J. F. Mirandolle worden geplaatst aan boord van het wachtschip te Willemsoord. Z. 11. H. de prins van Oranje heeft den afgeloopen nacht onrustig ge passeerd. Heden op den dag bevindt zich de prins iets beter. Z. K. H. prins Frederik is gisteren avond uit Neuwied alhier teruggekeerd. De eerste kamer heeft gisteren avond hare werkzaamheden hervat. In gekomen waren de geloofsbrieven van het door de prov. staten van Utrecht gekozen lid mr. W. baron van Goltstein. Nadat deze onderzocht en in orde bevonden waren nam de heer van Goltstein zitliug. Verschillende ingeko men missives worden voor kennisgeving aangfliomen. Ook is ingekomen ecne missive van den minister van koloniën, houdende mededeeling dat bij kon. besluit op art. 51 van de begrooting voor de Ned. bezittingen ter Kuste van Guinea voor 1872 is toegestaan eene verhooging van ƒ20000, ter bestrijding van de kosten, die zich kunnen voordoen bij de uitvoering van het traciaal tot afstand dier bezittingen. Deze missive werd ter inzage van de leden gelegd. De voorzitter stelde voor de wet tot afkoopbaarstel- liug der tienden in de eerstvolgende bijeenkomst der kamer te behandelen, en de heerCremers gaf in overweging uie behandeling aan te vangen op Maan dag aanst. Het.voorstel van den voorzitter werd met 21 tegen 7 stemmen verworpenwaardoor tevens was aangenomen het voorstel van den heer Cremers. Vrijdag en Zaturdag komen de afdeelingen der kamer bijeen. Ook de kon. Fransche schouwburg bragt gisteren avond, door de op voering van eenige tableaux uil het welbekende zangspel "l.e siège de Lcyde" in herinnering, tot welke hoogte de haat tegen den Spanjaard en de liefde voor vaderland en vorst in het begin van den 80-jarigcn worstelstrijd waren gestegen. Met geestdrift droeg de lieer Christiani. onze voortreflelijke bas zanger, de coupletten voor uit hel koor «Enlauts de la llollande", dat door bet geheele kool-personeel met warmte werd gezongen. De heer Thery was als burgemeester van Leiden niet onverdienstelijk. Zijn groot en schoon aria «Je suis bourguemestre de Leyde" verschafte veel genoegen aan de vrij tal rijk aanwezigen. Na het slotcouplet «Le beau nom de Guillaume", door den heer Christiani met vuur aangehevenstonden allen in de zaal op en werd door het orchest het «Wien Neérlandsch bloed" onder daverende toe juichingen gespeeld. Eergisteren is de heer Waldeckburgemeester van Loosduinen, ten gelioore toegelaten bij 'skonings commissaris in deze provincie, den heer Fock, en heeft hij met Z. H. E. G. een langdurig onderhoud gehad. Omstreeks denzelfden tijd bevonden zich aan het gebouw van het prov. gouvernement 3 personen, die min of meer op den lslc" dezer verwond waren geraakt. Ook deze zijn door 's konings commissaris ontvangen. Daar de nlinislcr van binnenl. zaken nog niet het dep. bezoekt, werd de heer Waldeck ten ge lioore toegelaten bij den chef der afdeeling binuenlandsch bestuur, aan het dep. van binnenl. zaken. Gisteren heeft de commissaris des konings, verge zeld van den heer mr. Voorduyn, chef van de 4' afd. der provinciale griffie, zich naar Loosduinen begeven, ten einde aldaar in loco een naauwkeurig onderzoek naar het gebeurde in testellen, waarmede een paar uren verliepen. Van de 20 candidaten, gisteren geëxamineerd ter verkrijging van de acte van hulponderwijzer, zijn 9 afgewezen en II toegelaten, zijnde de hh. J. Brouwer, W. K. van Uriel, A. van Dijk, 1'. Heus, J. C. Kesler. S. van der Loo, G. van Megchelen, A. M. Verheggen, L. Voorlman, J. de Vries en P. van West. Binnen korten tijd kan men eene buitengewoon groote promotie bij het leger hier te lande tegemoetzien. BUITEN LANDSUI IE BKHIf.TKN. RELGIE Te Verviers hebben de meubelmakers en timmerlieden den arbeid ge- staakt, 25 pCt verhooging van loon en vermindering van werkuren eischende. Van de 1000 werklieden nemen 700 aan de werkstaking deel. De patroons hebben besloten de gedane eischen niet te bewilligen. ENGELAA». LONDEN. 4 April. In de hoofdstad hebben Maandag 11. Nederlandsche werklieden het feest van de grondvesting van Nederlands onafhankelijkheid gevierd. -- De volgende beschouwing over de feestviering in Nederland leest men in de Daily Telegraph«Geheel Europa mag lieden (I April) wel den blik wenden naar hel kleine Nederland, en het er voor danken dal het de be schaving er aan herinnert, wat deze verpligt is aan Holland's kloeke zonen. De inneming van Brielle door de watergeuzen was hel sein tot liet begin van dien langen worstelstrijd, waarin, door wanhopigen moed. door onver droten vastberadenheid, en na onnoemelijke opofferingen, de Nederlanders hunne staatkundige en godsdienstige vrijheid legen Spanje veroverden. Men vergeet te licht de beteckenis der groote feiten van het verleden. Daarom vervult Nederland jegens zich zelf en jegens het menschdom een pligt, door dezen gedenkdag feestelijk te vieren. Laat hen dus juichen in dorp en stad, die kloeke burgers van de Bataafsche vlakten! Amsterdam, Botter-' dam en den Haag hebben groote toebereidselen gemaakt voor het feest; vlaggen wapperen uit elk huis; en fier prijkt jong en oud, groot en klein, met de oranjekleur op de borst. Laat de beker geledigd worden, de hou ten nap, ter eere der nagedachtenis van de stoute Geuzen, van Willem den Zwijger, van Brederode, van al de helden uit het gedenkwaardig tijdperk'" F K A A H K 1J Ei. Dj geruststellende verklaringen over den toestand des lands, wat be treft orde en rust, door den heer Thiers in de sluiting-zitting der nationale vergadering afgelegd, hebben bij velen een gunstig onthaal gevonden. Vele bladen beschouwen het als eene logenstraffing van de bewering der mo- narchaien, dat orde en rust met eene republiek niet te vereenigen is, en maken er uit op dat de heer Thiers zich heeft losgemaakt van de regter- zjjdc. De monarchale en ultramontaansche bladen stemmen hiermede niet in. De linim< beschuldigt den president dat hij optimist is en zich door den schijn laat verblinden; l'Vnirers spreekt in denzelfden geest en voegt er bij dat dit optimisinus wederom loont dat, zoo er iemand in Frankrijk niet te verbeteren is, het de heer Thiers is. De' uitspraak der jury in zake den generaal Trocliu houdt te f'aijjs zeer de aandacht bezig. Men gelooft dat de jury niet regt de beteekenis van hare uitspraak heeft begrepen, want zooals die uitspraak luidt, hebben de beschuldigers van den generaal, die hem verrader, moordenaar enz. hebben genoemd, gelijk, maar hebben zij zich alleen vergrepen in deuvorm, waarin zij hunne beschuldiging hebben vervat. Men houdt zich echter vrij algemeen overtuigd dat op het persoonlijk karakter van den generaal door het debat geen smet is geworpen; want zijn bijzonder leven heeft men daaruit van eene gunstige zijde lecren kennen. Naar men zegt zullen Roehefort en Assi Zaturdag aanst. met eene be zending veroordeelden naar Nieuw-Caledonië vertrekken. Volgens het Journ. des Déb. heeft de provincie Oran, in Algerië, een groot aantal nieuwe bewoners gekregen uit Spanje. Deze landverhuizers leggen zich niet uitsluitend op den landbouw toe, maar drijven handel, met groot voordeel en zonder dat hunne gezondheid er de gevaren ondervindt, waaraan de koloniale landbouw den Europeaan blootstelt. De welvarende Spaansche bevolking, die voor de kolonie gewonnen is, wordt op 10000 zielen geschat. §PAAJE Men weet reeds den uilslag der verkiezingen van den eersten dag in 35 provinciën. Met uitzondering van Madrid en Burgos stonden de zaken gunstig voor de minisleriëlen. Beriglen uit Cuba ontvangen, melden dat in den laatsten tijd de op standelingen in het district Guantanomo twee overwinningen op de gouver- nements-troepen hadden behaald. De laalsten waren in hel eene gevecht met achterlating van 1200 gesneuvelden en gekwetsten, in h t andere na 125 man verloren le hebben op de vlugt geslagen. De onveiligheid op hel eiland neemt zóó zeer toe en de regering is zoo magteloos om het leven en de goederen der ingezetenen te beschermendat vele kooplieden vaii San Jago voornemens waren hunne zaken aan kant te doen, en lijl en goed elders te bergen. ZWITSERLAND. Reeds sedert gernimen tijd hebben vele Fransche dagbladen hevig geklaagd over de woelingen van voormalige leden der Communedie naar Zwitserland en bepaaldelijk naar het kanton Genève de wijk hadden geno men. Het gevolg daarvan is geweest, dat de bondsraad een commissaris naar Genève heeft gezonden, met last opi aldaar een naauwkeurig onderzoek in het werk te stellen. De commissaris heeft rapport daarover uitgebragt en de meest geruststellende verzekeringen le dien aanzien gegeven. DUIT9C1ILA1V». Van officicusc zijde wordt uit Berlijn gemeld: De regering volgt ten opzigte van de regeling der verhouding lusschen staat en kerk met volhar ding den weg, die haar door de weiten en de voegzaamheid is voorgeschre ven" Met overhaasting laat de zaak zich niet aldoen, tenzij er geweldige maatregelen genomen wierden, die men wenscht le vermijden. Daar de bis schop van Ermeland zich door stilzwijgen scheen te willen onttrekken aan liet beantwoorden der uilnoodiging om zich ten aanzien der uitgevaardigde excommunicaliën te verklaren, is hem dezer dagen eene nadere aanschrij ving toegezonden, waarin die uilnoodiging met gepaslen nadruk herhaald wordt. De regering is mede niet voldaan met het antwoord des aartsbis- scliops van Keulen, dal hij de ex-communicatie aan de daardoor getroffene personen slechts bij eenen brief kenbaar gemaakt, maar ze niet openlijk af gekondigd had. integendeel: de regering heeft, na dit antwoord van de« aartsbisschop ontvangen te hebbenook aan hem een nieuw schrijven ge- rigt, met uitnoodiging zich le verklaren aangaande de vraag, in welk opzigt door dezen vorm des banvloeks iels veranderd wordt in de uitwer king daarvan op het openbare leven en de maatschappelijke stelling der ge- excommuniceerden. Van het antwoord op deze nieuwe vraag zullende verdere maatregelen der regering afhangen, waarbij zij de bestaande wetge ving in acht wenscht te nemen. Sommige bladen berigten dat koningin Victoria een bezoek zal brengenI aan den keizer. RUSLAND. Het volgende berigt uit Archangel wordt in de St. Pelersb. Zeit. mede gedeeld: Om te beproeven in hoeverre eene duurzame vestiging op Nowaji Semlja (het Nova Zembla, door de overwintering van Heemskerk zoo be kend) voordeelig kon zijn, heeft men in den zomer van 1871 vijf jonge krachtige mannen derwaarts gevoerd. Zij hebben zich gevestigd in een I blokhuis aan de Murmanikust; van buskruid, lood en verdere benoodigd- heden ruim voorzien, zullen zij trachten door de jagt op wilde dieren ces rijken buit te verzamelen. Zoodra het saizoen het toelaat, zal een stoom boot naar genoemde kust worden gezonden, ten einde de kolonisten tel bezoeken. Mijnheer D..., te Brussel, omstreeks 47 jaren oud, was sedert 7 jaren I aangetast door eene aandoening van de ademhalings-organendie eene be-1 langrijke ligchamelijke verzwakking ten gevolge had. Alle geneesmiddels I waren door hem te vergeets aangewend en nog slechts met moeite besloot I hij, op mijn raad, de .uilwerking der Teerllkeur van GUYOT te beproeven I Onder den invloed van dit geneesmiddel, werd de werking der oplossiiigtI organen spoedig opgewekt en verminderde de hoest weldra. Omstreeks lietI einde der zesde week was hij bijna geheel geweken. Binnen drie maandenI was de genezing volkomen geslaagd,. De heer D... gebruikt nog steedsdcI Teerlikeur en verzekert nooit het gebruik er van te zullen opgeven. Doctor van Hoesbeck, te Brussel. I PEK TELEGRAAF. 'sGRAVENHAGE, 5 April. Op zijne aanvraag is gepensioneerd de genei raal-majcor J. A. Besier, van den generalen staf, chef van de topograph sche iniigting, en tot chef van de topographische inrigting is benoemd dt kolonel 11. E. W. Rodi de Loo, van den generalen slaf. Gepensionncerd#1 de kapitein W. Schut, van het corps mineurs en sappeurs. met toekenuiig van den rang van majoor. De heer Gratama heeft een amendement, met toelichting, voorgesteld#! art. 2 der wetsvoordragt'op de inkomsten-belasting. Hij stelt voor te leze#: «Door inkomen, voor de toepassing dezer wet wordt verstaan al beige#1 in geld, in vruchten of door eigen gebruik, hoe ook, genoten wordt#®

Leydse Courant | 1872 | | pagina 2