si fff BIJVOEGSEL, bchoorende lol de Leidsche Courant van Dingsdag 2 -dpril d872, ft0. 78. kosten voor de plaatselijke feestviering op 1 April aanst. Burg. en weth. stelden voor. naar aanleiding eener mededceling van de commissie voor de feestviering, waarbij deze te kennen gaf dat hare beschikbare middelen, door de bijdragen der ingezetenen verkregen, niet toereikende waren, hun een crediet van ƒ1000 te verleenen ten einde daaruit het tekort te kunnen aanvullen. De heer Veelkind verklaarde dat hij zijne goedkeuring aan die voordragt niet kon schenken. Wanneer hij toch het programma der feestviering inzag en lette op hel geringe aandeeldat Leiden zou nemen in di aigemeene feestvreugdedan moest hij lot de conclusie komen óf dat de feest- IH Conimissie al zeer ongelukkig geslaagd wasom de sympathie der burgerij op te t wekken, óf dat er bij de burgerij geen sympathie voor de zaak aanwezig was. il<t De voorzitter meende dat het thans het geschikte oogenblik niet was te spreken Bi ov r de wijze waarop de feestcommissie zich van hare taak had gekweten. De heer Veefkind zeide in het minst niet de bedoeling te hebben gehad de 0 feestcommissie hard te vallen. De heer Goudsmit verklaarde dat, zijns inziens, de feestcommissie den regten weg had ingeslagen. Zij had voor de leestvie- rin" de bijdragen der burgerij gevraagd, en deze had de som van 1500 bijeengebragtwel een bewijs van sympathie; zij had gedaan wat men van hare krachten mogt vergen. Wat de handelingen der commissie betrof, die kon men eerst beoordeelen na den afloop van het feest, wanneer men gezien had of de uitslag beantwoordde aan de verwachting. In stemming gebragt, werd het voorstel met 12 stemmen tegen 1. die van den heer Veefkind, aangenomen. Vervolgens werd aan W. C. Groenevelt, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als docent aan de openbare school voor meer uitgebreid lager onder wijs der le kl. voor meisjes, en benoemd tot 2C° hulponderwijzer 3e kl. aan de openbare school u". 2 voor onvermogende M. van Gelderenalhier. De voorzitter deelde nog mede dat de verkiezing van twee leden voorden gemeenteraad zou plaats hebben op Dingsdag over veertien dagen. Eene belangwekkende plegtigheid had lieden middag plaats in den tem pel der Israëlitische gemeente hier ter stede.- liet kerkgebouw was smaak vol versierd met de oranjekleur, de arke in een feestdos van jeugdig groen en bloemen, waarlusschen oranjeappelen waren aangebragt, en om streeks 1 uur verzamelde zich aldaar de gemeente om hoogtij te vieren, en in eenen bedestond Gode lof en dank toe te brengen dat Nederland, drie eeuwen nadat de eerste schrede was gezet op den weg, die leidde tot de ge- wetensvrijheid van het Ncderlandsche volk, en lot zijn zelfstandig volksbe staan, dit mogt herdenken. Nadat een lofzang was gezongen door de ge meente, ter eere en gewijd aan Neêrlands tegenwoordigen koning en vorsten huis, sprak de voorganger der gemeente eene feestrede uit. In korte trekken schetste hij den toestand van de Nederlandsche gewesten onder Spanje's (««schappij en den invloed, diefde gewigtige gebeurtenissen van den I5'"1* April van voor 300 jaren in het leven riep. Naar aanleiding van Exod. 13, v. 14, "En eene sterke hand Gods voerde hel volk Israels uil Egypte", ver geleek hjj de lotgevallen van de Israclitcn in Egypte met die van Nederland ouder Spanje's heerschappij. Hij wees er op' hoe ook de Spanjaarden des- jjj, tps de hevigste vervolgers waren van Israël en hoevele Joden in Spanje gedwongen werden het geloof hunner vaderen le verzaken. De inneming van den Uriel was echter de eerste zonnestraaldie door de donkere wolken heenbrak. Spoedig zochten vele Joden uit Spanje eene schuilplaats in het land, dat het juk afwierp om gewetensvrijheid te handhaven. In Nederland werden hun weldra de regten toegekend, waarop ieder nijver en rustig bur ger teregt aanspraak maakten onder het vorstenhuis van Nederlandonder Oranje, verwierven ook zij de hun zoo dierbare gewetensvrijheid. Daarom was ook voor hen 1 April een feestdag, daarom heeft ook de Israëliet in iederland goed en bloed veil voor zijn vorstenhuis en daarvoor braglen ook tij het Opperwezen dank dat hij dezen blijden dag voor Nederland had doen aanbreken. Het getal der in het Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende deze week dagelijks 123 tot 133 volwassen personen en 52 tot 61 kinderen. Men meldt ons uit 's llageNaar men verneemt zijn er berigten van dc Kust van Guinea, volgens welke de groote meerderheid der Elminezen, tiende dat koning Kabbcna Edjo geheel en al het werktuig was van de '011 -Ashantijnsche bende, die onder bevel van Atjimpan zich in Elmiua genes- tfld had, en vreezende dat het deze alleen te doen was om te plunderen, den koning afgezet en den heer Eminsang tot opperhoofd heeft benoemd. De Ashantijnen zijn toen naar eene verwijderde plaats teruggezonden, terwijl hun wijders de gelegenheid is gegeven om naar hun land terug te keeren. Kaar aanleiding van dit gebeurde bestond er alsnu reden om le verwachten dat de overgave zonder eenige ongeregeldheden zou afloopen, te meer daar de nieuwe Neger-regering vast besloten had geen verzet te plegen of te gedoogen. Bij de hoofdcommissie voor de feestelijke viering van 1 April te Brielle ls van If. K. II. de groot-hertogin van Saksen, prinses Sophia der Neder landen, de toezegging ontvangen eener bijdrage van ƒ1000. waarvan 800 'nor het asyl en ƒ200 voor het monument. -Van het nieuwe blad de Standaard, dat in de plaats treedt van de Benut, zien thans het licht het Zondagsnommer van 1 April en het Maan- fogsnommer van 1 April. De Ned. herv. predikanten-vereeniging zal op Woensdag 24 April in l® gebouw van kunsten en wetenschappen le Utrecht hare gewone jaarlijk se vergadering houden. Voor de vacature bij de Ned. herv. gemeente te Rotterdam is uit het 'r°eger opgegeven zestal predikanten het volgende drietal gevormddd. j*™x, pred. te Utrecht; Vermeer, pred. te Zwolle; Rryce, pred. te 's Hage. I »a: Nee 'Sf ltd 111 gil la» •d( .elf 1st Bij den Maandag aanst. te Amsterdam te houden optogt zullen de siga renmakers deelnemen met eene banier uit tabak vervaardigd en eene sigaar met zich voeren van 9 voet lengie. De suikerbakkers zullen een suiker brood van 7 voet vertoonen. Uit Nieuwe Diep wordt het volgende gemeld; Naauwelijks was Don derdag avond het schip Mr. Jacob can Lennep hier binnengekomen, of een der passagiers, het 12-jarige dochtertje van den onder-adjud. v. d. W., sprong over boord. Spoedig gelukte het aan een sloeperman haar op te visschen, doch ook nu nog wilde zij weer in de haven springen, hetwelk men echter wist le voorkomen: eene berisping van haren vader moet haar aan'eiding tot dit roekeloos opzet gegeven hebben. Naar men uit Nijmegen meldt hebben aldaar Woensdag avond Iaat weder ongeregeldheden plaats gehad, en zijn bij een der ingezetenen de gla zen ingeworpen. Des nachts zijn twee der vermoedelijke belhamels door de policie uil hunne woningen opgeligt en in verzekerde bewaring genomen. Des Donderdags is eene sterke militaire magt naar de hoofdwacht opgetrok ken en des avonds hebben sterke patrouilles de stralen doorkruist. Die maat regel heeft goed effect gehad. Geen enkele zamcnscholing heeft plaats ge had, geen enkel gezang is op straat vernomen. Het prov. geregtshof in Gelderland heeft W. J. K.. uit Eibergen, schuldig verklaard aan valsch getuigenis, en veroordeeld tot vijf jaren tuchthuisstraf. Naar men uit Zwolle meldt was aldaar een berigt ontvangendat vrij wat ontevredenheid te weeg bragt, t. w. dat de beambten van den staats spoorweg aan den op 1 April te houden optogt, die reeds geheel georgani seerd is en waarvoor belangrijke offers van geld en tijd gebragt waren, geen deel. mogen nemen. Een der ingenieurs zou naar Utrecht gaan, ten einde aldaar met de directie le spreken. Voor het prov. geregtshof in Noordbrabant zal op 18 April teregt staan de persoon van J. van der Zanden, oud 29 jaren, geb. te Bladel, zadelmakers knecht, laatst wonende te Alphen, thans in hechtenis te Breda, als beschul digd van Adriana van Tilburg, met wie hij vroeger kennis had aangeknoopt, op den openbaren weg tusschen Alphen en Baarle-Nassau le hebben vermoord. Onder de gemeenten, wier bevolking in deze eeuw belangrijk is ver meerderd, behoort voorzeker Ooststellingwerf. Volgens de volkstelling van 1869 was toen het getal inwoners dezer gemeente 8,884. In 1796 telde Oostslellingwerf, volgens de toen gehouden telling, slechts 2,480 inwoners, zoodat de bevolking in die reeks van jaren bijna viervoudig is toegenomen. In vroegere jaren was het bevolkingcijfer dezer gemeente nog minder; in 1748 telde men er 2,040, in 1714 slechts 1,766 inwoners. Blijkens berigten uit Breda, door de N.R.C. medegedeeldheeft aldaar een oploop plaats gehad van leerlingen der St. Antonie-school, voorde woningen van twee boekverkoopers, alwaar winkelbilletlen hingen van het werk van Hofdijk //de Heilige strijd". Het bepaalde zich echter tot rumoer maken. De policie zou echter het wegnemen dier billetten verzocht hebben. 's GRAVENHAGE. 30 Maart. Aan den heer J. M. Kilchmeijer is eervol ontslag verleend als adjunct commies bjj het dep. van financiën, en tot commies bij dat dep. is benoemd dc heer A. 11. van Andel, thans ontvanger der directe belastingen te Ezinge. Tot griffier bij het kantongeregt te 's Gravendeel is benoemd de heer mr. D. van Tienen Jansse, advocaat te Dordrecht. Tot ontvanger der directe belastingen te Hillegersberg is benoemd de heer W, II. J. van Hien, thans ontvanger te Heythuizen, in de plaats van den heer Vermeer, na zijne benoeming overleden; tot directeur der registratie voor Noordbrabant is benoemd de heer M. P. Smissaert, thans direeleur in Limburg, en tot directeur der registratie in Limburg de heer J. L. Becking, inspecteur lc kl. De ministër van financiën, daartoe gemagligd bij kon. besluit van 12 Maart jl.heeft de krachtens kon. magtiging van 21 October 1869 door den minister van binnenl. zaken aan den heer W. Cornell Jevvett verleende vergunning lot den aanleg en hel gebruik van eene telegraphische verbin ding van Nederland met Noord-Amerika, welke vergunning is gewijzigd bij de beschikking van den minister van financiën van 14 Maart 1870, nader gewijzigd. Volgens deze nadere wijziging zal dc vergunning van regtswege vervallen, wanneer de ondernemer niet binnen vier jaren aan zijne verplig- tingen voldoet. Die termijn was vroeger op drie jaren gesteld. Z. M. de koning zal zichnaar wij vernemenden 8»,en April a. s. naar Amsterdam begeven. Heden morgen is in de kerken der Israëlitische gemeenten alhier, door prediking en gebed, het nationale feest herdacht, dat overmorgen allerwege zal worden gevierd. Gisteren is alhier in 46-jarigcn ouderdom overleden de heer mr. J. C. Rasch, subslituut-griflier bij het prov. geretshof in Zuidholland. BlHTENLAN'DSCfiE BE BIGT EN. ENGELAND. LONDEN29 Maart. Onder voorzitting van den heer Odger heeft er eene meeting plaats ge had van afgevaardigden der vereenigingen welke zich gevormd hebben tot bestrijding der wet betreffende de koninklijke parken. Er werd een briet van den heer Gladstone voorgelezen, waarin deze de weigering herhaalt om eenige deputatie te ontvangen zoo lang de wet nog niet door het lagerhuis in comité onderzocht is. Daarop is besloten aan den heer Gladstone eene verklaring te zendenhoudende dat men trachten zal dc inzigten des volks door andere middelen dan door eene deputatie,le doen gelden. Voorts is eene resolutie aangenomen ten gunste van hel beleggen van volksvergade ringen in alle steden om deze aangelegenheid te bespreken.

Leydse Courant | 1872 | | pagina 5