Maar een vijand van orde en vrijheid omringt ons van alle kanten; hij zal niet nalaten zijn strikken te spannen. Behoeven wij hem te noemen? Neen helaas! Doch juist daarom voelen wij ons gedrongen voor de gevaren zjjner verleiding te waarschuwen, en aller medewerking in te roepen, op- dal aan dit feest der vrijheid geen enkele smet kleve, een beschaafd en waarlijk vrij volk onwaardig! Het Hoofdbestuur der Nederl. Vereeniging tot afschaffing van sterken drank Hr. G. A. van Limburg Brouwer, Eerevoorzilter; Jhr. J. L. de Jonge, Voorzitter; G. H. Eshnys, Penningmeester; Vice-AdmiraalGiFabius; H\ Alb. van Toorenenbergen; IK. J. van de Moer; Jlr. C. C. E. d'EngelhronnerSecretaris. 's GRAVENllAGE29 Maart. Z. M. heeft vergunning verleend aan den beer mr. J. Wertheim. advo caat Ie Amsterdam, lot het dragen der versierselen van ridder 31® kl. der orde van St. Anna, hem door den keizer van Rusland, en van ridder der orde van de Kroon, hem door den koning van Italië geschonken. Tot notaris te Dordrecht is benoemd de lieer mr. J. W. van der Noor- daa, cam!-notaris en advocaat aldaar. Tol telegraphislen 3e kl. zijn benoemd: de leerlingen-telegrapliist B. G. van Enck en A. Luteyn, de rijkslelegraaphklerk J. H. H. Ivuster, de leer lingen-telegrapliist C. F. J. II. Boeken. J. Versleegh. W. J. Kroes en '\V. A. Riihling, de rijkstelegraaphklerken J. L. Schlang en H. Klaascsz. de leer- liug-telegraphist C. Fransen en de rijkstelegraaphklerken R. J. Boogaard, B. II. Croon en C. van der Nagel. Door den Ned. consul-generaal te Londen is tot zijnen vice-consul te Swansea aangesteld de lieer R M. Mohrbntter. Z. M. heeft goedgevondenden ritmeester-adjudant G. L. M. baron Tacts van Amerongen van Na'ewisch, van liet 1® reg. huzaren, op zijne aanvrage op pensioen te stellen, en aan den met verlof hier te lande terug gekeerden kapitein der infanterie van het leger in Ned.-lndië J. J. II. de Bode, op zijn verzoek, wegens ligchaamsgebrekeneervol ontslag uit de militaire dienst le verkenen; voorts te benoemen: bij het wapen der artil lerie, tot ls,®° luit., den 2den luit. W. F. Rappard. van dien staf, werkzaam bij de kon. militaire akademie; bij het l® reg. vesting-artillerie, tol kapi tein 3® kl.den ls,e0 luit J. G. F van Houlum, van het corps; tot 15,<B luit., den 2J™ luit. jhr. A. tl. van der Wijck, van het reg veld-artillerie bij bet 2" reg. vesting-artillerie, tot 1strc luit., den 2d®" luit. N. G. Groten dorst, van het corps; bij het wapen der cavalerie, tot ritmeester 3® kl.den Is1®" luit. G. II. baron Taels van Amerongen, van het wapen, thans op non- activiteit.; bij het 1® reg. huzaren, lot ritmeester 3® kl., den lsl®° luit. F. Ypcy, van het corps; bij het 4® reg. huzaren, tot lslcn luit., den 2JfD luit. H. M. Werner, van het corps. De luit. ter zee ls,e kl. J. F. Kervel, behoorende tol de rol van bet wachtschip te Amsterdam, wordt met den laatsten April aanst. eervol ont heven van de waarneming der betrekking van adjudant van den directeur cn commandant der marine aldaar, en met den i,leD Mei daaraanvolgende gedetacheerd bij de torpédo-dienst. Voorts worden de luit. ter zee 2d® kl. L. C. Rovers en L. P. D. Op ten Noort, tol gelijk einde, geplaatst in de rol van meergenoemd wachtschip. H. M. de koningin heeft eergisteren bij zich ontvangen mevr. Lina Schneider, die eerstdaags naar Duitschland zal vertrekken. H. M. de koningin en Z. K. H. prins Alexander hebben heden middag de voorbereiding in de Kloosterkerk bijgewoond. Ook heeft 11. M. heden morgen een bezoek afgelegd bij Z. K. 11. den prins van Oranje, die sedert eenige dagen ligt ongesteld is. Men verzekert dat de student 11.die gisteren door de arrond.-regt- bank alhier werd veroordeeld, van dat vonnis gekomen is in hooger beroep. De arrond.-reglbank alhier heeft gisteren kennis genomen van het voor- j val, dal in den avond van 2 Maart jl. in het Ilaagsche Bosch plaats had. Zooals loen rceus is gemeld wandelde omstreeks 7 ure van dien avond een heer langs den Boschkant, cn werd op eens door verschillende daar aan- wezige verdachte vrouwen aangesproken. Eene van die vrouwendie voor- j gaf den heer in bescherming te willen nemen verwijderde zich met hem in hel Bosch; zij namen op een bankje plaats. Eerst bemerkte de heer dat j zijne gezellin trachtte hem geld uit zijn vestzak te nemen en later ontdekte hij dat zijne portemonnaie met ƒ25 uit zijn broekzak was verdwenen. Toen werd er gezamenlijk naar bel vermiste voorwerp en het geld gezochtdaar hij dacht het verloren te hebben, maar onder dat zoeken ging de porte- j monnaie uit banden van de eene vrouw in die van de andere, toen in het Bosch aanwezig. Noch geld noch portemonnaie kwanten teregt. De handige bekl. M. M. K.die opgaf w erkster van beroep te zijn erkende zich aan diefstal te hebben schuldig gemaakt. De subst.-officier van justitie jhr. mr. de Jonge eischte schuldigverklaring aan cenvoudigen diefstal en hare vcroor- dceling lot een jaar gevangenisstraf. Aanstaanden Donderdag zal de regt- bank uitspraak doen. Thans is het programma der Haagsche feestviering verschenen. Uit dit programma blijkt dat het Ilaagsche leest, waarvoor ƒ6000 is bijeengebragt, geheel en al op de Maliebaan zal worden gelocaliseerd. Noch van versierin gen van de woningen der ingezetenen, noch van algcmecne illuminatie kon ditmaal naar het schijnt de rede zijn, omdat het van den aanvang af in de bedoeling der feesl-commissie had gelegen ecu geheel eigenaardig, eenvou dig, smaakvol feest te doen vieren. Plannen lot. hel houden van oplogten zjjn opgegeven, zoowel omdat de tijd tot uitvoering te kort was, als omdat zoodanige oplogten aandruischen legen het denkbeeld der fecst-commissie om het gansche feest op één punt, het uitgestrekte Malieveldte concentreren. Het feest zal des namiddags om één ure aanvangen, en vermoedelijk ten half'elf ure des avonds zijn geëindigd. Kanongebulder en klokkenspel zullen den aanvang van hel feest aankondigen. Ten twee ure zal de Dunkler-kape! eenige muziekstukken uitvoeren en zullen de zangkoren yan de Iperlingen der hoogste klassen van de stadsscholen nationale liederen voordragen. Men vermoedt, dat het een trefïcnden indruk zal maken, wanneer 600 kinderen, jongens en meisjes, in de open lucht het Wilhelmus van Nassouwe zullen aanheffen. De eigenlijke viering bestaat in eene afbeelding van het histo risch moment van den Is1®" April 1572, door den schilder Stortenbeker ont worpen. De gedenknaald zal omringd zijn door 156 Venetiaansche masten, met toepasselijke namen of inscriptiën. Een en ander zal des avonds her- haaldelijk door Bengaalsch vuur verlicht worden. "BUITENLAN)SGI1 E BEKIGTEN. BELGIE. De centrale sectie van de kamer van vertegenwoordigers heeft zich met het regeringsvoorstel vereenigd omtrent den aankoop voor den staat van de door den lieer Fétis nagelalen muzikale bibliotheek en verzameling van muziekinstrumenten, waarvoor een crediet van 155,000 fr. is aangevraagd. De genoemde bibliotheek bestaal uil 10000 werken; zij bevat handschriften, die van de tiende eeuw dagtcekcnen, en verscheidene gedrukte werken, die uiterst zelden voorkomen. Te Antwerpen zal Maandag aanst.. ter eere van den 300-jarigen ge denkdag van de inneming van Brielle, een volks-concert worden gegeven; er zullen voorts openbare bijeenkomsten plaats hebben en een schitterend feestmaal van 300 couverts zal in de zalen der Variétés worden gehouden. ENGELAND. LONDEN28 Maart. Te Calcutta is men voornemens een standbeeld op te rigten voor wij. len lord Mayo. Reeds heeft men daarvoor de som van 20000 bijeen gebragt. - Maandag 11. zijn twee llollandsche matrozen, wegens het binnensmok kelen van tabak, veroordeeld tot een geldboete van 100 ieder, met sub sidiaire gevangenisstraf van zes maanden. Volgens berigten uit New-York heeft de conventie der Mormonenwelke onlangs in de Zoutzee-stad bijeengekomen is om de voor L'tali's toelating als slaat in de unie vereischle constitutie te ontwerpen, baren arbeid vol- bragt. De nieuwe staat zal den naam van Deseret voeren. De Mormonen willen voor het vervolg afstand doen van de veelwijverij, en ten einde hunne opneming in de unie nog in de tegenwoordige zitting van hel congres le verkrijgenhebben zij aangeboden bij de verkiezing van eenen president de drie stemmen van den nieuwen slaat op den lieer Grant uit te brengen en zijne regering te ondersteunen. liet overlijden van mevr. Beecher Slowe -wordt tegengesproken. F IS. A ai K IS ï.9 K. In de nationale vergadering! is door hel lid Naquet verlof gevraagd om den minister van onderwijs te interpelleren over het sluiten van de genees kundige school te Parijs. Ilij wenschte van deze zaak geen staatkundige quaestie te maken; maar hij meende dat, nu de kamer op het punt staal voor eenigen tijd uiteen te gaande voorvallendie aan de geneeskun dige school hebben plaats gehadtot opheldering dienen te komen. De studenten tochdie zich met lust aan hunne studie wijden en geen doe! genomen hebben aan de ongeregeldhedenmag men niet doen boeten voor hetgeen anderen hebben misdaan. Na een stormachtig debat, waarbij de regterzijde zich op den voorgrond stelde om aan de interpellatie, door e,1» uitstel van zes maanden, alle beteekenis te ontnemen, werd de interpellatie bepaald op 1 Mei. De commissie voor de reorganisatie van hel leger heeft dezer dage» haar rapport in druk het licht doen zien. Dat rapport is zeer uitgebreid e» daaruit blijkt dat de commissie tol een eenstemmig besluit is gekomen om trent de volgende punten: 1. Ieder weerbaar Franschman is persoonip dienstpligtig2. Het stelsel van premiën Ier aanmoediging van de militaire dienst wordt afgeschaft; 3. Ieder weerbaar Franschman kan van zijn 20'" tot zijn 40'le jaar worden opgeroepen om in het actieve leger of in (Ie reserve te treden; 4. De plaatsvervanging is afgeschaft. De door de wet voor bijzondere gevallen bepaalde vrijstellingen gelden niet voor den gebet- len duur van den diensttijd; 5. Militairen onder de wapenen oefenen bet slemregt niet uil; 6. Ieder georganiseerd gewapend corps is onderworpe» aan de militaire wetten, maakt een deel nit van de strijdmagt des lands en staat onder de bevelen hetzij van den minister van oorlog, hetzij van den minister van marine; 7». Niemand wordt onder de Fransche slrjjdmagl opgenomen die geen Franschman is. Voor het hof van assises le Parijs wordt thans behandeld eene aan- klagt van generaal Trochu tegen den Figaro, wegens het openbaar makt» van twee artikelenwaarin de generaal laster cn hoon van zijn persooi ziet. In deze artikelen werd gezegd dat hij den keizer en de keizerin, als gouverneur van Parijs, tijdens de belegering, de gansche bevolking de' hoofdstad verraden heeft; voorts dat hij ook de linkerzijde, waarmede bij, na de plegligste verklaringen van trouw aan de keizerin-regentes, is gaai heulen, zou verraden hebben, indien de revolutie van 4 September te haren nadeele ware uitgevallen. Er zijn 58 getuigen in deze zaak gedagvaard, waarvan 33 door generaal Trochu cn 25 door den Figaro. ITALIË. Prins Jerome Napoleon bevindt zich bij voortduring te Rome en ztl zijne pogingen ten gunste van de zaak der Bonapartislen voort. Men ver zekert, dal hij een onderhond beeft gehad met prins Frederik Karei val Pruissen. De Paus heeft geweigerd hem te ontvangen. Naar het schijnt, heeft prins Napoleon, zonder iels van het Ilaliaansche gouvernement te lid- ben kunnen verkrijgen, toch le^Rome zekere partij voor zijne plannen welft te stemmen. Men moet daarbij echter niet vergeten, dat hij de schoonzoo! is des konings en dat in deze omstandigheid, meer dan in iets anders, zij' aanhang moet gezocht worden.

Leydse Courant | 1872 | | pagina 2