€01) 1871 N#. 77. ZATURDAG 30 WAART. BINNENLANDSCHE B15RIGTEN. <r4m wF I «•T'f'^pS w« De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars fZ.franco p.p. f 3.50 met het Verslag der Handelingen pan den Gemeenteraad 3.35, franco p. p. f 3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voer f2.50 jaars, builen de expeditiekosten. Afzonderlijke nömmers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Advertentiën is van 14 regels f 1.iedere regel meer 25 cents. Advertentiën voor DuitschlandOostenrijk en Zwitserland worden uitsluitend aangenomen door IIAASENSTEIN VOGLER, Expeditie-Kantoor van Advertentiën to Hamburg, Lubeck, Frankfort a. M.Berlijn, Leipzig-, Dresden, Breslau, Keulen, Stuttgart, IFcenen, Praag, Bazel, Zurich, St. Gallen, Gen ève en bavsar.ne LEIDEN, 29 Maart. Blijkens het officiële programma van de feestviering te Brielle op 1 April wordt het feest des morgens ten 7 ure aangekondigd door het lossen van liet geschut en klokgelui. Van half 8 tot half 9 ure bespeling van het carillon en uitdecling van feestgaven aan de armen. Van 9 lot half 11 ure godsdienstoefening in de bedehuizen. Ten half 11 ure volkspelen en ont vangst der Utrechtsche commissie voor liet asyl. Ten 11 ure opening van bet kleine feestlokaal voor het publiek. Ten half 12 ure aankomst van Z. M. den koning, die ontvangen wordt door burgemeester en wethouders, na aan boord door de feestcommissie te zijn gecomplimenteerd. Z. M. en de leden van zijn huis enz. begeven zich met rijtuig naar het feestterrein. Als L. M. plaats heeft genomen beklimt de feestredenaar, prof. dc'Vries, het spreekgestoelte onder het zingen eener feestcantate, waarna hij zijne rede aanvangt. Tusschen de rede wordt ccne tweede feestcantate gezongen. - Na het uitspreken der rede heeft de plegtigc steenlegging door Z. M. plaats, liet volbrengen dier plegtigheid wordt door 50 kanonschoten en fanfares aangekondigd. Na het uitvoeren eener derde feestcantate wordt de feestre denaar door de hoofdcommissie aan Z. M voorgesteld. Daarna wordt dc geheele altoop met 21 kanonschoten verkondigd. Vervolgens neemt de allego rische optogt een aanvang, en wordt het groote feestlokaal geopend. Ten 3 ure déjeuner dmatoire. Ten 7% ure illuminatie en ten 10 ure vuurwerk. Op het dorp Zoeterwoude zal de lste April mede feestelijk worden her dacht, door cene buitengewone bedecling aan dc algemeene armen dier ge meente. Het voornemen bestond om op den 2JeD April de schoolkinderen te onthalen; wegens het heerschcn der mazelen zal aan dat plan later uitvoe ring worden gegeven. Te Haarlem is tot predikant bij de Doopsgezinde gemeente beroepen d'. van Gilse, pred. Ie Groningen. Betreffende de dezer dagen ter sprake gebragle behandeling, die J. de Vletter in de strafgevangenis te Leeuwarden heeft ondergaanwordt aan de Prov. Gron. C. o. a. het volgende geschreven: Dc gewezen gevangene 1. de Vletter werd gedurende zijn verblijf te Leeuwarden in de gevangenis in eene ruime, goed verlichte en des winters flink verwarmde cel verpleegd. Hij sliep des nachts in eene krib zoo als die, welke hij de militairen in gebruik zijn. en had twee dekens tot dekking volgens de bestaande voor schriften. Wat het gedrag van de Vletter in de gevangenis betreft, hij was voor de hoogere ambtenaren een geaffecteerd, laslig en onaangenaam persoon. Met de geneeskundigen sprak hij steeds over ziekten, waaraan hij voorgaf te lijden, maar die niet bestonden. Dit had evenwel ten gevolge, Jat hij gedurende het grootste gedeelte van zijnen straftijd zickenvoeding genootbestaande 's morgens in eene goede sneè tarwebrood met boter en theetc tien ure in soep, 'snamiddags in aardappelen met groenten, vleesch «ii bier en 's avonds in tarwebrood met koffij. Men gaf hem deze voeding om het voorwendsel lot Let bespreken zijner kwalen te doen ophouden; hetgeen hij wijsselrjk deed. Behalve dat hij somlijds aan ligte catarrhale en rheumalische affectien leed, is hij nooit ziek geweest, en deze ongesteldhe den werden door zijne dwaze handelingen om altijd ongekleed te zijn en i'oor het open raam te staan veroorzaakt. Tijdelijk werden hem zelfs drie dekens tot dekking verstrekt op verzoek der geneesheeren. Voor de lagere ambtenaren was hij gevaarlijk, geinige zijne handeling in de maand Nov. 1871 met een dier mannen, welke hierdoor bijna zijne betrekking verloor en waarvoor de Vletter 14 dagen cachotstraf ontving, zijnde dit dc eerste Baal dat hij gestraft werd, ofschoon hij het bepaald vroeger had verdiend. Het cachot is een vertrek van 24 kub. meters groot, verwarmd tot 50 a GO" C., waarin eene houten brits is geplaatst, 1% voet boven den beganen grond. Eergisteren voormiddag is de postbode van Delft op de Lier, Koppenol genaamd, nabij de Woudsche laan, door zulke eene hevige bloedspuwing overvallen, dat hij binnen korte oogenblikken overleed. Een bouwman, in 8e nabijheid woonachtig, die bemerkte dat de kar met honden bespannen, waarmede K. gewoon was zijne logten af te leggen, op den weg bleef staan wnd zijn knecht, om naar de oorzaak daarvan tc vernemen. Deze vond dood in het gras liggen. DC.) Dit Nijmegen meldt men dat, na de Maandag 11. aldaar gepleegde bal 1 dadighedende rust niet weder verstoord is geworden. Woensdag avond trok ken weder groote zingende troepen door de stad. De policie was op de been en op hare hoede, en patrouilles doorkruisten de stad. Er zijn echter gecne ongeregeldheden voorgevallen; tegen 10 ure was alles in rust. Een dronken militair is in arrest genomen. Overigens bestaat bij de goede ingezetenen het voornemen, hèt nationale feest met kalmte, maar waardig te vieren. Er zullen meer illuminatiën worden aangebragt, dan zich wel in den be ginne liet aanzien. Men laat zich door de demonstraliën niet afsëhrikkcn; zij hebben eene tegenovergestelde uitwerking. Bij publicatie'van het gemeentebestuur zijn alle zamenseholingen van meer dan vijf personen, alsmede het luidruchtig zingen op de openbare straat verboden. -- Men meldt uil Leeuwarden; De op 1 April a s. alhier te houden oplogt door dc rederijkerskamer »van Halmael" belooft zeer luisterrijk te worden. Men zal, nevens den prins van Oranje, trachten voor te stellen de verschillende personen, die met hem het meest beroemd zijn gewordendoor, vóór 300 jaren, zoo veel te hebben opgeofferd voor de onafhankelijkheid des lands. In een woord, men wil eene voorstelling geven van Oranje en zijn keurvendel. Men meent te weten, dat de optogt (behalve de alhier gedetacheerde huzaren, die mede gecoslumeerd daaraan zullen deelnemen) zal bestaan uit 41 personen. Een en ander zal met fakkellicht en door het stedelijk muziekcorps worden opgeluisterd. Als een bijzonder voorbeeld van langdurige en trouwe dienst kan worden medegedeelddat de heer J. Meelh Cz.bode bij het provinciaal bestuur en concierge van het gouvernementshuis alhier, op den l,Un April a. s. onaf gebroken GO jaren in dienst is geweest, eerst als klerk, toen als bode en de laatste jaren in zijne tegenwoordige betrekking. Zondag II. had aan sluis n". 5 der Zuid-Willemsvaart een verschrikke lijk ongeluk plaats. Bij het uitvaren der passagiersboot van 's Bosch naar Maastricht verloor de 12-jarige zoon van den sluiswachter v. P., bij het overhalen van de losse leuning der sluisdeuren, het evenwigt en viel in dc kolk. Dit niet opgemerkt zijnde, geraakte hij tusschen de schroef der in gang zijnde bool en werd bijna geheel vermorzeld. Vrijdag 11, heeft, naar de Gron. C, meldt, op de llannoverschc-wcst? baan niet verre van het station Aschendorf een vreesselijk voorval plaats gehad. Een van de twee locomotievendoor welke een zwaar beladen goederentrein was gebragt in de rigling van Rheine, keerde zonder eenig ander rollend materieel terug geen ander personeel met zich voerende dan den machinist en den stoker en bovendien als gast een particulier persoon. Naar allen schijn heelL dc bestuurder van de machine willen bewijzen, met welke verbazende snelheid een locomotief kan worden voortgestuwd; althans in de nabijheid van de halte »CluseJ' zouden dc rails over eenige meters lengte de in vliegende vaart voortstoomende locomotief zijn nagesprongen, lerwyl kort daarop het geheele stoomtuig kantelde en zich voor een ge deelte in de aardebaan werkte; de machinist zou geheel zijn verpletterd, terwijl van den stoker niets als liet verkoold lijk is teruggevonden. Van den derden persoon is nog geen spoor ontdekt. Landgeuoolcn Eene der schoonste herinneringen van het halve eeuwfeest van Nederlands herstelde onafhankelijkheid (November 1863) is voorzeker de wijze, waarop ons volk daarbij zijne dankbare vreugde heeft geopenbaard. Begtmalig en algemeen was de lof over- dc ingetogenheid, die een ieder had weten in acht te nemen. Den lsle0 April e. k. zal nogmaals over dit gezegend land een dag van roemrijke herinnering aanlichten; allerwege verneemt men van aanstalten tot een pleglig herdenken aan den 300st n verjaardag der afzwering van Spanje's dwingelandij. Het is een zeldzaam voorneglaan ons volk geschonkendal feest der grondlegging van Nederlands vrijheidthansgelijk toenmet Oranje aan aller hoofd en met Oranje in aller hart, te mogen, ie kunnen vieren inliet volle genot zijner nationale zelfstandigheid. Moge dan ook dat feest zich onderscheiden door een innig besef zijner hooge belcckenis. Moge aan alle plaatsen zich lucht geve een Gode erken telijke en welgevallige volksvreugdcdragende bij uitnemendheid het ken merk vai\ eerbied voor orde en vrijheid.

Leydse Courant | 1872 | | pagina 1