BUITEN LAN DSC M K BËItlGim eenige wetlige zoon is in 1871 aan 4316 lotelingen vrijstelling verleend. Wegens eigen militaire dienst of die van broeders werd in 1871 vrijstelling toegekend aan 9012 lotelingen. Door iiet voorloopig hoofdbestuur eencr Nederl. vererniging lot bevor dering der koepokinenting is dezer dagen eene circulaire verspreid, waarin zij nader kennis geeft van de oprigting dier vereeniging, en medewerking vraagt. I)e laatste pokken-epidemie, leest men daarin, die op enkele plaat sen van ons vaderland nog hare verwoestingen aanrigt, heeft weder over tuigend in het licht gesteld, dat de koepokinenting, wanneer zii met de vcr- cischtc zorg wordt verrigt, een bijna onfeilbaar voorbehoedmiddel legen deze ziekte genoemd kan worden. Toch wordt de vaccinatie niet door ieder naar waarde geschat, en bovendien nog in deze dagen door enkelen bestre den. Ten einde deze heilzame kunstbewerking bij h ?t volk meer ingang te doen vinden, heelt zich eene Nederl. vereeniging tot bevordering der koe pokinenting gevormd. Die vereeniging, waarvan de onderteekenaars hel voorloopig hoofdbestuur uitmaken, stelt zich voornamelijk ten doel, door medewerking van afdeelingen, in verschillende gedeelten van ons land, de belangstelling in de koepokinenting zooveel mogelijk op te wekken, en de daartegen geopperde bezwaren en vooroordeelcn te bestrijden. Zij wil trach ten op zoovele plaatsen als slechts mogelijk is. de gelegenheid te verschaflen tot gratis vaccinatie en revaccinalie. Zij laat aan de afdeelingen geheel over de keuze der middelen om tot dat doel te gerakenzoo deze niet strijdig zijn met de bepalingen van het later vast te stellen algemeen reglement. Aan een op de algemeene vergadering Ie benoemen hoofdnestuur wordt de zorg voor de handhaving van het reglement opgedragen, henevens de be handeling der loopende zaken. Vereeniging van velen is dringend noodig om een zoo groot volksbelang te bevorderen, om de menigte op den regten weg te helpenvoor zoover die door onkunde of vooroordeel op een dwaal spoor wordt gebragt, en om te zorgen, dat overal en ten allen tyde goede koepokstof in voldoende hoeveelheid aanwezig zij. Het voorloopig hoofdbestuur noodigt verder geneeskundigen, gemeente besturen, burgerlijke en kerkelijke armbesturen, godsdienstleeraars van ver schillende gezindten, onderwijzers, hooiden van industriële ondernemingen, van liefdadige instellingen en van allen, wie bet leven en de gezondheid van den medemensch ter harte gaan, uit, in hunnen kring eene afdeeling te hel pen tot stand brengen van deze Ncderlandsche vereeniging. De vereeniging van officieren der schutterij in Nederland heeft aan de leden der vereeniging eene circulaire gezonden, naar aanleiding van de uit- noodiging van den heer Beyens Ie Brussel, om deputation uit de Nederland- sche schutterijen, studentencorpsen, enz. in Julij e. k. naar dé hoofdstad van België te zenden, liet bestuur heelt gemeend het gedaan voorstel ern stig in overweging te moeten nemen en is na rijp overleg tot de overtuiging gekomen: "dat die bedoelde demonstratie geheel overbodig is en aan het gfdaan voorstel geen gevolg behoort tc worden gegeven." De kommandant van liet oorlogschip Curacao, jhr. M. W. Bowiet', ter reede van Sydney, ontving den 4jc0 Aug. 1871 van een Hollandsch inwoner te Sydney hel volgend schrijven: Hoogedelgestrenge heer! Vernomen hebbende dat Jan Frcderik Wiilem Schutte, matroos 3C kl. aan boord Zr. Ms. Curagao, in den ouderdom van 20 jaren, op den 28s,e° Julij jl. is overleden, en een manschap was die zich de goedkeuring van tl en uwe officieren had waardig gemaakt, cn tevens vernomen hebbende dat hij eene beboeftige moeder acblerlaat die bij gedeel telijk van zijne gage ondersteunde, neem ik de vrijheid u te verzoeken, die ongelukkige vrouw, uit naam van "een Hollander te Sydney, die het lof waardig gedrag van haren overleden zoon op prijs stelt", eene kleine onder steuning van 10 (ƒ120), welke som ik hier insluit, te doen geworden. Naar aanleiding van de berigten omtrent Jacob de Vletter, meldt men aan het IV.r.d. D.. dat de V. in den aanvang, gedurende het grootste deel van zijn verblijf in de gevangenis te Leeuwarden, met verschooning is be handeld. Dit 'was zoowel het geval ten opzigte van het werk als van het voedsel dat hem verstrekt werd. Hij beeft zich daar echter niet erkentelijk voor getoond, zoodat men genoodzaakt is geweest hem af te zonderen cn de vroegere zachte behandeling bleef achterwege. Achtenswaardige personen, die hem herhaaldelijk in de gevangenis bezochten, geven een alles behalve gunstige beschrijving van zijn karakter. Volgens ontvangen berigt uit Aden vVas het stoomschip Prins Hendrik op 27 Maart naar Suez vertrokken. Dingsdag avond hebben te Amsterdam dc bewoners der Willemstraat eene ovatie gebragt aan de bevolking der Valkenburgerstraat, als dankbetui ging voor de banier door de laatste hun aangeboden. Aan liet hoold van den stoet bevonden zich een paar zeer populaire bewoners der Willemstraat, beiden fraai gecostumeerd en te paard. De verdere deelnemers waren met oranje gelooid en voerden tal van vlaggen en banieren inet zich. Aan de Valkenburgerstraat werden zij met gejuich ontvangen en begaven zich van daar met velen dergenen, wie zij een bezoek hadden gebragt, naar Kal- teBburg, waar zij met veel geestdrift werden ingehaald. Aan gecoslumeer- den en ruiters ontbrak het ook daar niet. Gedurende den logt werd bcn- gaalsch vuur afgestoken en werden vreugdeschoten gelost. De burgemeester van Amsterdam heeft hekend gemaakt dat door de heeren A. en L. Nering Bögel, directeuren der stoommeel- en broodfabriek «Ceres", aldaar te zijner beschikking zijn gesteld 1000 bewijzen, goed voor een gebuild tarwebrood van 75 lood. verkrijgbaar in een der depóts van gemelde fabriek, ten einde op 1 April e. h. als feestgeschenk aan de alge meene armen te worden uitgereikt, i Men meldt uil Leeuwarden: Tot lid van den gemeenteraad alhier is met 140 stemmen gekozen de heer P. 11. van der Mctiltnkcopman te dezer stede. Van de 1100 kiezers in de gemeente hebben slechts 175 hunne stem njtgebragt; niet geldig waren 11 billet ten. 's GRAVE Nil AGE 28 Maart. Tot burgemeester gemeente VJeddcr is benoemd de beer jh'. M. J. W. A. de Milly, cn tol burgemeester der gemeente Brock in Waterland, de heer J. Rems, onder toekenning van eervol ontslag als burgemeester van Zaandijk. Tot notaris te Zaandam is benoemd de heer S. T. Beets, cand.-notaris te Nieuwe Diep. Tol schoolopziener in het 3"10 schooldistrict van Friesland is benoennl de heer dr. jhr. H. Waubert de Puiseau, te Leeuwarden, in de plaats van den heer W. L. van Kleffens, op zijn verzoek als zoodanig eervol ontslagen. Z. M. heeft goedgevonden, behalve de reeds vermelde benoemingen, bij liet personeel van de geneeskundige dienst der landroagt nog te benoemen: tot officier van gezondheid le kl. de officieren van gez. 2e kl. J. 11. Genlis en C. C. Vigelius; tot officier van gezondheid 2e kl die der 3e kl. H. E. Korndorfïer, G. 11. de Kruyfï, L. B. E. Ledehoer en L. T. van Kleef, en op pensioen te stellen de officieren van gezondheid 2e kl. G. M. Ingenluyffen G. F. L. Giesecken, beiden onder toekenning van den rang van officier van gezondheid 1' kl. De minister van binnenlandsche zaken zal Zalurdag aanst. geen gehoor verleenen. Voor bet prov. geregtshof in Zuidholland is behandeld de zaak vaneen bleekersknecht uit Leidenwerkzaam te Oegstgeestbeschuldigd van diefstal bij nacht in een bewoond huis cn diefstal door een loonbediende ten nadeele van iemand dien hij niet diende, maar die zich in het huis van zijn mees ter bevond. Den 7dcn Jan. jl. nam hij tot zich eene portemonnaie met ƒ24, die zijn kameraad in eene niet gesloten kist bewaarde, welk geld hij inden Haag verleerde. Den ll'"n Jan. in Leiden teruggekeerd ontvreemdde besch. uit de gelagkamer eener herberg ten nadeele van den kastelein een zilveren horologie met koperen' ketting. Deze besch. legde volmondige beken tenis af. Tweemalen onderging deze persoon cellulaire gevangenisstraf van een jaar, terwijl hij nog tweemalen lol gewone gevangenisstraf werd ver oordeeld, eens tot 10 maanden cn eens lot driejaren. De verdediger nr. van Limburg Stirum besprak alleen den diefstal van 7 Jan. Hij kon dr qnalificatic daarvan niet toegevenmeende dat deze daad niet aan besch. kon worden toegerekend, daar volgens hem de gcregtelijke geneeskunde leert, dat er eene ziekte bestaat dat een persoon, die daarmede behebt is, steeds tracht eerder zijn vriend dan zijn vijand te bestelen, maar dat hij daarom toch niet bewust is van zijne handeling. Pleiter beval ten slotte zijn cliënt den hove aan. Uitspraak 4 April. Dc arrond.-regtbank alhier beeft heden uitspraak gedaan in de zaak van den student 11. W. L. Baud. De regtbank heeft op grond van dc ver klaringen der deskundigen aangenomen dat het leven van den eersten ge tuige (den beleedigdc) in gevaar heeft verkeerd en dat zijn uilgaan na hel gebeurde wel nadeelig kan hebben gewerkf. doch niet wegneemt, dal door hel toebrengen der slagen er levensgevaar is ontstaan. De regtbank heeft den bekl. schuldig verklaard: 1°. aan het toebrengen van slagen en kwet suren waardoor cenc ziekte van meer dan 20 dagen is ontstaan en 2». aai het moedwillig toebrengen van den slag op 23 Januarij jl. in een cafe chautautwaardoor geen beletsel om te werken van 20 dagen is ontslaan, cn hem veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf in eenzame opsluiting te ondergaan. BEL. Cf IE. Nabij Brussel, aan de Hallepoort, zijn in eene wolspinnerij de ketels gesprongen. Het onheil had ten ongeveer acht ure des ochtends plaats, dgi op een oogenblik dat de meeste werklieden hel gebouw verlaten hadden, Ten gevolge van den vreesclijken slag stortte de reusachtige schoorsteen ii elkander. Een zestal werklieden werd gedood en twaalf andere gekwetst De schade is zeer aanzienlijk. De vijf ketels waren op 15 Februarij onder zocht en in orde bevonden. Het onheil moet dus aan de onvoorzigtigheil der stokers worden toegeschreven. Twee jaren 'geleden werd deze fabriel door dezelfde ramp geiroDën. De Internationale deelt een berigt uit Brussel mede, volgens hetwelk op den verjaardag der Parijsche Commune in eene der voorsteden aldaar een banket van 15) couverts is aangerigt. Het werd door den social Verrycken gepresideerdcn door Fransche en Belgische communisten en «r cialisten zijn daarbij toasten uitgebragt op de Parijsche Commune, op ver- sciicidene harer helden en sleunpilareudie, hetzij voor haar het lew verloren hebben, hetzij in ballingschap of in dc gevangenissen van Versail les verzuchten; op de aanstaande zegepraal van het regl en dc vrijheid, cm EST» ELAND. LONDEN. 27 Maart. Het lagerhuis heeft ook de voorgestelde vermindering! der income!» van 6 tot 4 pence per aangenomen. De Times is van gevoelen dal de opzegging van het handelstractaai cn liet afwijken' van de gezonde beginselen der staatshuishoudkunde Frankrijk zeer nadeelige gevolgen zal hebben. Eene algemeene stoornis fin bandelsbetrekkinaen tusscben Frankrijk en bet overige Europa, waardoor Frankrijks politieke isolement nog verergerd zal worden, zal het eerst gevolg dier verkeerde staatkunde zijn. zegt genoemd blad. Een tweede ft volg zal zijn het onvermijdelijke verval van zijne eigen iulandschc industrie Een derde gevolg zal zich mede spoedig openbaren. Men zal zich herin» ren dat hel keizer Napoleon was, met al zijne feilen, die door zijne maat regelen de prijzen heeft doen dalen van vele levensbehoeften, welkt Ibtf niet dan tegen hoogere prijzen en van slechtere hoedanigheid te verkrijg zullen zijnen men zal geheel vergeten dat het Napoleon was die Frank' rijk in een noodlottige» oorlog gestort heeft. Op dien grond mag menbt er voor houden dat de verkeerde handelspolitiek, waarloc het bewinddf republiek is overgegaande gunstige kansen voor eene Bonapartisii-^ reactie vermenigvuldigt, door ontevredenheid en wrevel onder het volk' verwekken.

Leydse Courant | 1872 | | pagina 2