LEIDSCOE COURANT. 187 "2, V. 75. DONDERDAG 28 MAART. ST A DS-BE RIG TEN. BINNEN LAN DSCHE BERIGTEN. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.franco p.p. ƒ3.50/ met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad f 3.35, franco p. p. f 3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor ƒ2.50 'sjaars, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke noinmers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Advertcntiën is van 1 4 regels f 1.- iedere regel meer 25 cents. - Advcrtentiën voor Dnitschland, Oostenrijk en Zwitserland worden nitslnitcnd aangenomen door HAASENSTEIN YOGLER, Expeditie-Kantoor van Advertcntiën te Hamburg, Lubeck, Frankfort a. M.BerlijnLeipzig, Dresden, BreslauKeulen, Stuttgart, I Veenen, PraagBazelZurich, St. Gallen, Geneve en Lausanne Bij deze Courant wordt verzonden N'. J4 blad 14 en 15) der Handelingen ran den Gemeenteraad. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Wenschende mede te werken tot het welslagen der pogingen van de Commissie voor de Feestviering binnen Leiden, op den lsten April aanstaande; Noodigen de ingezetenen dezer Gemeente uit, door het UIT STEKEN VAN VLAGGEN op dien dag er toe bij te dragen om de Stad een feestelijk aanzien te geven en alzoo van hunne ingeno menheid met die echt Nationale Feestviering te doen blijken. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, v. d. BR AN DELER, Burgemeester. 27 Maart 1872. E. KIST, Secretaris. LEIDEN, 27 Maart. Naar wij vernemen is de commissie voor de feestviering op 1 April e. k. niet mogen slagen met het verkrijgen van vuurwerk, doch zal, in de plaats daarvan, het plein der Ruïne luisterrijk worden geillumineerdterwijl zich daar des avonds twee muziekcorpsen bij afwisseling zullen doen hooren. In eene algemeene vergadering van de Lcidsche scherpschutters-vcree- niging op gisteren avond is besloten, voor de te houden schietwedstrijd op den 5'ltn April, in de duinen bij Katwijk, naar aanleiding van de April-fees- ten, een prijs uit te loven, ter waarde van ongeveer 35 gulden. Op aanvrage der feestcommissiën zullen op 1 April a. s. in alle garni zoensplaatsen de noodige salul-schotcn worden gelost en dien dag eene groote parade worden gehouden. De inneming van den Briel zal in de gemeenten Leiderdorp en Zoeter- woude (Ilooge Zijde van den Rijndijk) op den 2d*n April a. s. feestelijk wor den herdacht. Des morgens zullen de schoolkinderen worden onthaald; aan de minvermogenden zal paaseh brood met eijeren worden uitgedeeld. Des avonds zuilen in het schoollokaal te Leiderdorp toepasselijke liederen worden voorgedragen, terwijl ook bekwame sprekers zijn uitgenoodigd voordragten te houden. Eene geïllumineerde stoomboot, aan boord waarvan zich een orchcst zal bevinden, zal den Rijn op- en alvaren. Van tijd tot tijd zal vuurwerk wor den afgestoken. De illuminatie van de verschillende aan den Rijn gelegen woningen belooft een prachtig effect te zullen opleveren. De minister van oorlog heeft de vereischte bevelen uitgevaardigd, dat het verlof, tot 1 April aanst. verleend aan miliciens der ligting van 1871, hehoorende tot de regimenten vesting-artillerieverlengd worde lot den 4'™ van die maand, ten einde hen in de gelegenheid te stellen, ter plaatse hnnner inwoning, aan de nationale feestviering deel te nemen. De minister van marine heeft ter kennis van belanghebbenden gebragt dat in de maand Mei aarist. bij de directie der marine te Hellevoetsluis een vergelijkend examen zal plaats hebben van jongelingen, die als machinist leerling der 2e kl. wenschen te worden aangenomen. Het getal der als zoodanig te plaatsen jongelingen zal zich tot vijl tien bepalen. Ouders of voogden, die verlangen dat hunne zonen of pupillen lot voorschreven exa men worden toegelaten, moeten, vóór of uiterlijk op den laatslen April aanst.een op zegel geschreven verzoekschrift indienen aan het dep. van marine waarin zal moeten vervat zijn de naam, voornaam, bet beroep, de vvoon- en geboorteplaats der ouders of voogden. Alleen zij worden toegelaten die geboren zijn in de jaren 1853, 1854, i8551856 en 1857. De Goudsche Cour. meldt dat te Ouderkerk a. d. IJssel onge regeldheden zijn' voorgevallen. De gemeenteraad had besloten geen gelden te geven voor de feestviering op 1 April. Een gedeelte van de burgers keurde dit ten sterkste af en niet lang duurde het of zij toonden dit door gewelddadigheden, die van zulk een ernsligen aard waren dal een detache ment soldaten onder kommando van den luit. Ziinmermann van Gouda naar Ouderkerk is gemarcheerd, om aan die even domme als ruwe uiting van de Tolksopitiie paal en perk te stellen. Het flbl. bevat het volgende berigt uit Nijmegen, van 25 Maart: Alge meen is men diep verontwaardigd over een schandelijk feit, heden avond be dreven. Reeds vroeg zag men twee groote volkshoopen op de been, waar van de een de vaderlandsche liederen aanhief en de andere ter eere van Z. H. Pius IX zong. Eenige belhamels, lot laatstgenoemden hoop hehoorende, had den de baldadigheid, om bij zeer geachte inwoners, waar men oranje had uitgestald, de ruilen in te gooijen. Van harte hoopt men. dal er ernstige maatregelen zullen worden genomen, om meer dergelijke buitensporigheden te voorkomen. Te Rotterdam is door den kerkeraad der Ncd. herv. gemeente besloten dal op Maandag 1 April a. s. de voormiddag-godsdienstoefening zal aanvan gen ten half 10 ure, en gewijd worden tot een dank- en bidstond, met het oog op de vóór 300 jaren, onder den zegen Gods, verkregen grondvesting van het onafhankelijk volksbestaan van Nederland. Ook andere prolestanl- sche gemeenten hebben in dien geest besluiten genomen. Men schrijft ons uit Rotterdam, meldt het llbl.dat Jacob de Vletter zich aldaar sedert eenige dagen aan zijn eigen haard bevindt en dat, schoon de toestand zijner gezondheid nog veel te wenschen overlaat, er toch kans op herstel bestaat. Te Zwolle waren op dewekclijksche veemarkt, Vrijdag 11., 900 runde ren aangebragt. Een Belgisch koopman kocht er alleen 130 stuks. De markt was zeer geanimeerd, hel goede vee was te naauwernood aan de lijn, of het was al verkocht. Het veevervoer was dan ook zeer belangryk; in den laat ste dagen werden per centraalspoor van Zwolle naar Utrecht en verder ver voerd ruim 1100 stuks runderen. 250 paarden en 40 schapen, de laatste komende van Groningen en bestemd voor 's Gravenhage. Door mcj. Willinge, onlangs te Meppel overleden, is aan het burger weeshuis 'aldaar ƒ4000 en aan het diaconie-armhuis der herv. gemeente aldaar ƒ2000 gelegateerd. Men meldt uit Leeuwarden: Hoewel in den beginne zich nog al eenige bezwaren moeten opgedaan hebben, is men er nu loch in mogen slagen hier eene eerewacht te paard te constitueren, die tijdens het verblijf van Z. M. onzen geëerbiedigden koning hier ler stede dienst zal doen. 18 heeren hebben zich daartoe reeds verbonden en daar de verdere deelname nog niet gesloten is, beslaat het vooruilzigt, dat nog meer zich zullen aansluiten. Naar men verneemt moet het door de eerewacht te dragen costuum bepaald zijn, als volgt: Zwarte hoed, zwarte rok en vest, waarover eene oranje sjerp, grijze pantalon en hooge rijlaarzen. Uil Lage Zwaluwe meldt men dat Donderdag II. aldaar een meisje van 4Ki jaar, door hare moeder met eene boodschap gezonden naar J. D. Lust- donkniemand der huisgenooten vindendeaan een zuigeling van drie maanden, die in eene bedstede lag, met een mes, dat zij in die woning op eene mand met aardappelen vond, zware verwondingen in en om het aangezigt heeft loegebragt, ten getale van 17, waarna het is weggeloopen. De moeder van den zuigeling was slechts een oogenbhk afwezig geweest en vond het kind in zijn bloed badende. Zij heeft onmiddellijk geneeskundige hulp ingeroepen van een geneesheer, volgens wien de toegebragle wonden doodclijk zijn. De 4% jarige daderes heeft aan den wachtmeester der ma- réchaussée te Moerdijk de misdaad, al schreijende, omstandig bekend en beloofd zoo iets niet meer te zullen doen. 's GRAVENHAGE, 27 Maart. Z. M. heeft vergunning verleend aan den luit. ter zee le kl. J. E. Cor- uelissen, directeur van de afdeeling zeevaart van het Kon. Ned. meteorolo gisch instituuttot het dragen der versierselen van ridder der orde van de Kroon van Italië, hem door den koning van Italië geschonken. Aan den heer jhr. mr. J. E. Godin de Pesters is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als griffier der arrond.-regtbank te Amersfoort. De heer J. P. Oostingh, thans ontvanger der directe belastingen te Knijpe c. a., is benoemd tot ontvanger derzelfde middelen te Rijp c. a., en aan den heer C. Genis is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend ais land meter le kl. bij het kadaster, en in zijn plaats is benoemd de heer R. Oostingh, thans landmeter 2' kl. Z. M. heeft goedgevonden: 1°. bij het wapen der infanterie te benoemen: bij het 4e reg.tot kapitein 3e kl.den 1S,'D luit. M. H. J. M. van Son, van het reg. grenadiers en jaaers: bij het 5e reg., tot kapitein 3» kl., den 1"**»

Leydse Courant | 1872 | | pagina 1