LEIBSCHE COURANT. ZATURDAG 23 MAART. V. 71. STA DS-BERIGTEN. i872. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.franco p.p. ƒ3.50,- met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad 3.35, franco p. p. f 3.85. Het verslag a fzonderlijk is verkrijgbaar voor 2.50 't jaars, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Advertenttën is van 1 4 regels 1.- iedere regel meer 25 ccnis. Advertentiën voor Daitschland, Oostenrijk en Zwitserland worden nitslaitcnd aangenomen door IIAASENSTEIN VOGLERExpeditie-Kantoor, van Advertentiën te Hamburg, Lubeck, Frankfort a. M.Berlijn, Leipzig, Dresden, Breslau, Keulen, Stuttgart, W'eenen, Praag, Bazel, Zurich, St. Gallen, Geneve en Lausanne Van het ALPHABETISCH REGISTER op het Verslag der Han delingen van den Gemeenteraad, over 1871 (2| vel), zijti exem plaren verkrijgbaar, h. 25 ets. JAf»T 1IV VXS3CHERlj. De BURGEMEESTER VAN LEIDEN brengt ter kennis van hen, die iich voor het aanstaande saizoen 11172/3 in het bezit wenschcn te zieri van Jagt- of Vlvehactcn, ofwel van cene kostelooze vergunning tot uitoefening der visscherij. dat de blanco verzoekschriften ter bekoming daarvan gratis verkrijgbaar zijn ter Gemeente-Secretarie, alwaar zij behoor lijk ingevuld en onderteekendvoor den IS1'" April dezes jaars moeten terug bezorgd zijn, ten einde alsdan aan den Commissaris des Konings in deze provincie te worden ingezonden Tevens wordt ter konnis van belanghebbenden gebragt dat blanco ver zoekschriften tot liet bekomen van buitengewone magtiging tot het verdrij ven van schadelijk gevogelte, het schieten van konijnen en ander schade lijk gediertehet visschen als het water met vjs bedekt is en het scheppen can kleinen risch als aas voor de dobbersvan heden af, mede gratis ter Gemeente-Secretarie ter invulling verkrijgbaar zijn gesteld. De Burgemeester voornoemd Leibes, 15 Maart 1872. v. d. BRAN DEL ER. UliNNtëlNLAMhSOHE HHIUGTI-IN. LEIDEN, 22 Maart. Een genotvollen avond was het gisteren voor de leden van het alhier gevestigde dep. der maatschappij tot Nut van 't Algemeen. De leerlingen der volkszangschool van het departement gaven door het zingen van «Een lente dag" hel bewijs hoever zij het reeds onder de voort redelijke leiding van den beer K. de Jong gebragt hadden en de heer dr. E. Lauriilard vergastte zijne hoorders daarna op eene beschouwing «over hel droomen" terwijl een twee tal verzen, vervolgens door hem voorgedragen, den avond besloot. Dat de verwachting groot was, bewees de meer dan talrijke opkomst der leden met hunne dames, die allen zeker wel voldaan zijn huiswaarts gekeerd. liet derde der vier concerten, die door het muziek-corps onzer schutterij dezen winter in de stads-zaal worden uitgevoerd, had gisteren avond lot groole tevredenheid der toehoorders plaats. Klaarblijkelijk is het streven van den ijverigen kapelmeester, niet alleen goede toonwerken uit te voe ren, maar ook, door verdienstelijke solisten van elders te doen optreden, «roo ier afwisseling in zijn overigens vrij uitgebreid répertoire te brengen. De uitvoering over het algemeen voldeed ook nu weder in liooge male, en bijzon der trof ons de uitvoering van den Kriegmarsch uit Alitalia van Mendelssohn, Oflenbadt's Souvenir de «la Diva" en de potpourri van Ktihner. Wij ver trouwen dat het volgende concert op waardige wijze deze kleine reeks be sluiten zal en hopen dat dan een eenigzins talrijker publick door zijne 'tegenwoordigheid toor.en zal de pogingen zoo van den kapelmeester als van het muziek-corps op den waren prijs te stellen. Gisteren namiddag, ongeveer ten half drie ure, had eene vrouw, woon achtig builen de Zijlpoort, hij het scheppen van een emmer water uit den Rijn, het ongeluk in het water te vallen en spoedig te zinken. Een schip per, van Noort, die op korten afstand van de plaats des ongeluks met zijn vaartuig lag om vracht in te nemen, aarzelde niet, zoodra hij op het geval opmerkzaam was gemaakt, zich te water te hegeven, en hij mogt het genoegen smaken de vrouw, die in zwangeren toestand verkeert, van eenen wissen dood te redden. Ten behoeve van het gymnasium Willem III te Batavia wordt verlangd een geschikt leeraar, bij voorkeur doctor in de regten en de Indische taal-, land- cn volkenkunde, en -wel speciaal voor het onderwijs in de staatsinstel lingen, de godsdienstige wetten, volksinstellingen en gebruiken van Ned. Indie. Zij die genegen zijn zich in de gemelde betrekking aan 's lands dienst in Ned. Indie te verhinden, kunnen, ter mededinging, zich uiterlijk lot en met 15 April 1872, bij een op zegel geschreven request tot het dep. van koloniën wenden. Verdere bijzonderheden worden door de Staatscourant medegedeeld. Dingsdag 11. is voor het kantongeregt te Woerden behandeld de vroe ger medegedeelde zaak van den hoofdonderwijzer L. te Bodegraven. De heer L. werd verdedigd door den heer mr. Faber, procureur te Rotterdam, die uitvoerig de onreglsgeldigheid der plaatselijke policie-verordcning van Bode graven trachtte te betoogen. De uitspraak is bepaald op 30 April. Te Rotterdam is gisteren morgen in de haven langs de fabriek der Nederl. stoomboot-maatschappij te Fijenoordmet den vloed uit de Maas komende cn in een zak gewikkelddrijvende gevonden een kinderlijkje van het mannelijk geslacht, hetwelk reeds eenigermate in staat van ontbinding verkeerde. Eergisteren had de beproeving der groote ijzeren brug over het Noord- zee-kanaal te Velzenin tegenwoordigheid der rijks-ingenieurs en der ingenieurs van de kanaal-maatschappij, met het beste gevolg plaats. De overbrugging, welke uit een beweegbaar en een vast gedeelte bestaat, overspant drie openin gen. Twee dezer openingenWjelke door het beweegbaar gedeelte overspan nen wordenhebben ieder cene doorvaartwijdte' lusschcn de hoofden en den middenpijler van ongeveer 23 meiers; de derde opening, Ier wijdte van 20 meiers, is overspannen door het vaste gedeelte. De lengte der draaibrug be draagt ongeveer 53 meiers en die der vaste brug 22 meiers; zoodat de ge- heele brug 75 meters lang is. De solide en nette uitvoering wordt zeer ge roemd. De brug is vervaardigd en gesteld door de maatschappij Ijzergie terij de Prins van Oranje te 's Gravenhage. C.) De arrondissements-regtbank te Amsterdam heeft zieh bij adres tol de tweede kamer gewend over het ontwerp van wet houdende eene nieuwe reg- terlijke inrigting. Met den meeslen aandrang spreekt zij den wensch uit, dat door de wetgevende magt, staat D, behoorende bij art. 54 van het be doelde ontwerp van wet. voor zooveel het arrondissement Amsterdam aangaat, in dier voege worde gewijzigd, dal het personeel van de regtbank aldaar zal bestaan uit 1 president, 3 (of 2) vice-presidenten, 14 (of 15) leden, 1 offi cier, 4 substituut-officiers1 griffier en 4 substituut-griffiers. Uit Amsterdam meldt men dat liet kinddat Zalurdag 11 op den Ilei- ligenweg uit een raam is gevallen, niet aan de gevolgen is overleden, maar thans naar omstandigheden vrij wel is. Uit hel voorloopig verslag der tweede kamer over het ontwerp van wet belrekkeljjk den aanleg van spoorwegen op Java, blijkt dat de groote meerderheid zieh voor het beginsel van den aanleg van spoorwegen op Java verklaart, mits dit niet geschiedde van staatswege, maar door particuliere concessie, met ruime cn langdurige rentegaranlie door den slaat. Nagenoeg algemeen heeft men eene uitgebreide stamlijn voorloopig onnoodig geacht. Eerst verlangde men den aanleg van de lijn Batavia Buitenzorg— Bandong, ten einde dan later verder te gaan. Door den heer Fransen van de Pul te is als amendement op het wets-ont- werp bei rekkelijk de Atnslerdamselie kanaalmaatschappij voorgesteld, als lijdelijke lnilp aan die maatschappij, te lecnen cene som van één miilioen gulden. Waren wij reeds vroeger in de gelegenheid hel Fransche opera-gezelschap van 'sGravenhage, onder directie van den heer Emile Marek, op het gebied der toonkunst op aangename wijze te leeren kennen, roet niet minder ge noegen geschiedde dit Woensdag avond op zuiver looneelkundig en drama tisch terrein. De «Misanthrope" is zeker een van de comedies van Molière, die de meeste moeijelijkheden oplevert voor den tooneelspcler. Zij is geheel zamengcsteld uit verzendie zoo vloeijend zijn dat men niets opmerkt van liet knellende keurslijf, waarin dikwijls de poëzij een tooneelspcl wringt. En daarbij tintelt er zooveel geest in. worden er zoo juist de ondeugden en de slechte neigingen van de verschillende standen van zijnen tijd in ge- leekend of belagchelijk gemaakt, dat, nu er meer dan twee eeuwen zijn vcrloopen sedert hij zijne tooneelspelen schreef, iedere satire, elke karakter schildering als uil onzen tijd schijnt genomen. En juist zijn zijne tooneel spelen daarom zoo hoogst moeijelijk weêr te geven, omdat elk karakter, dat hij op het tooneel doei verschijnen, slechts zuiver wordt uitgedrukt, wanneer de woorden, die hij zijnen personen in den mond legt, uiet eene uitdrukking worden weêrgegeven, geheel daarmede in overeenstemming. Mimiek, actie, waren middelen, die zijn vlugge geest slechts zeer spaar zaam behoefde te hulp roepen, om uit te drukken wat hij wilde. En dit vooral schemert in den «Misanthrope" door. Waarom hij met zooveel voor liefde dezen mensch schildert, die twijfelt aan het bestaan van waarheid, opreqthcid en vriendschap, die steeds strjjdt tegen den schijn en die alleen geloolt aan de liefde zijner C.élimènc. die hem toch bedroog? Men wil dat-

Leydse Courant | 1872 | | pagina 1