Vew TSlI KGKA AF. De scheepsklerk M. J. Vitringa wordt geplaatst aan boord van het wachtschip te Hellevoetsluis. Dij kon. besluit van C Maart is bepaald De ontvanger der registratie voor de geregtelijke en administrative aclen tc 'sGravenhage wordt met 31 December 1872 ontheven van het beheer der domeinen, met uitzondering van de ontvangsten en uitbetalingen voor de kas der geregtelijke en vrijwillige consignationwaarmede hij ook na dat tijdstip belast blijft. Het door den in het voorgaande artikel genoemden ontvanger gevoerde beheer der domeinen, met uitzondering van de ontvangsten en uitbetalingen voor de kas der geregtelijke en vrijwillige consignation, wordt met 1 Jan. 1873 opgedragen aan den ontvanger van het regt van successie te 's Gravenhage. Aanstaanden Donderdag zal voor de correctionele kamer van de arrond.- reglbank alhier worden behandeld de veel besproken zaak van den student II., beklaagd van aan den heer v. d. D. in een café clianlant in de maand Januarij jl. een gevaarlijke wonde aan het hoofd te hebben tocgebragt, doch waarvan deze thans hersteld is. Mr. W. Wintgcns zal als verdediger van den beklaagde optreden. Gisteren lag weer een breeile krans met rouwlinten op het voetstuk des slandbeelds van wijlen koningWillem 11 op het Buitenhof, ter herinne ring aan den sterfdag van dien vorst. In de zitting van de tweede kamer van beden is de herziening van het reglement van orde afgeloopen. Vóór de eindstemming, is na langdurige discussion, met 46 tegen 15 stemmen, aangenomen hel beginsel dat ook de behandeling van bij de sluiting der zitting onafgedane voorstellen des ko- nings in de volgende hervat kan worden. Ten slotte is het reglement in zijn geheel aangenomen met 33 tegen 29 stemmen, met de bepaling (amen dement Fransen van de Putte) dat het op 15 April in werking treedt en voor 1 Januarij 1874 wordt herzien. BUITENLAiNDSCliK UKiUGTKiN. EltÜGELAID. LONDEN17 Maart. II. M. de koningin heeft aan de behoeftige weduwe van wijlen Mark Lemon, den redacteur van de Punch, eene jaarvyedde van K'O uit hare bijzondere fondsen toegestaan. Bij de Fransch-keiz. familie tc Chislehurst heeft, bij gelegenheid van den zestienden verjaardag van den keiz. prins, eene groole Bonapartistische zamenkomst plaats gehad. Dezer dagen zijn alhier de staatsiekoetsen van keizer Napoleon verkocht. Zij werden gekocht door een bezorger van begrafenissen, die voornemens is er lijkkoetsen van te maken. FKJUNKRIJH. Door de commissie voor de legerorganisatie is eene wet voorgedragen, strekkende tot vaststelling der grondslagen voor de reorganisatie der laud- magt. Volgens eene voorloopige opgave bevat deze wet de volgende hoofd bepalingen. Fersoonlijke vervulling der verpligling om de wapenen voor hel land te dragen: afschaffing der plaatsvervanging; verpligling tot de krijgs dienst voor alle burgers tusschen twintig- en veertigjarigen ouderdom, afschaffing van het handgeld als middel tol het bekomen van vrijwilligers; schorsing der uiloefening van het stemregl voor de in werkelijke dienst zijnde militairen; afschaffing van alle dus ver erkende redenen lol vrijstel ling van de krijgsdienst, behalve ligchamelijke ongeschiktheid, zullende degenen, die de vereischte ligchaamsgrootte missen, evenwel in dienst wor den gesteld en bij de administratie, de hospitalen enz. worden gebezigd. Le Temps zegt dat in militaire kringen het gerucht loopt dat generaal de Cissey in de nationale vergadering een voorstel zal doen, om ten behoeve van de genie een crediet te verleenen van 200 millioen fr. Ofschoon die som over verschillende jaren zal verdeeld worden, was men toch van plan de ver dedigingswerken, welke men op het oog heeft, krachtig door te zetten. De helft van dié som zou worden aangewend voor liet maken van 20 forten rondom Parijs. Zij zouden elk vier millioen kosten en aangelegd worden op die plaatsen, van waar de Duilschers hunne aanvallen hebben gedaan. Twin tig millioen zou bovendien besteed worden om de verdedigingswerken dei- hoofdstad te voltooijcn. De tweede helft van het aangevraagde crediet zou bestemd worden om, zoodra de Duitschcrs het land zullen ontruimd hebben, de grenzen van Longwy naar Belfort le versterken. DVITSCULA1V I». Men wil te Berlijn {weten dat de onderhandelingen met Luxemburg over de spoorweg-exploitatie lang zullen duren. De Luxemburgsche regering meent in de spoorwegzaak niet te kunnen handelen, zonder de mogend heden, die het neutralileits-traclaat hebben onderteekend, er in te kennen. Tot die mogendheden behoort ook Frankrijk en de Duitsche regering schijnt juist Frankrijk buiten de zaak te willen houden Blijkens officiële stukken betreffende het Duitsche leger gedurende den veldlogt 1870—71, heeft op geen enkel tijdstip van den oorlog het aantal strijders het cijfer van een millioen overschreden. Van Duitsche zijde werd de strijd begonnen met 450,000 man, die van den 4,!ï" tot den O'1"1 Augus tus d; Fransche grenzen overtrokken. Tot den 22stiu Augustus rukten nog 112,000 manschappen op, terwijl in Duilschland destijds nog 400.000 man achterbleven. De sterkte van het Duitsche leger bedroeg dus bij het begin van den veldlogt 962,000 man. Bij het einde van den veldlogt had Duilsch land 970.000 man op de been. Van Fransche zijde zijn in den loop van den veldlogt 1,400.000 tol 1,600.000 man opgeroepen, waarvan, de gevan gen bezetting van Parijs medegerekendzich 963,000 man in krijgsgevangen schap of op vreemden bodemin Zwitserland en in Belgie hebben bevonden. De hoogleeraren Hilgers, Knoodt, Langen en lteusch, te Bonn, heb ben van den aartsbisschop van Keulen de aanschrijving ontvangen, dat zij, wegens hunne verwerping der onfeilbaarheidsleer, in den groolen kerkelij- lijken ban zijn gedaan. Voor eenige dagen waren eenige Berlijnsche dieven tot de ontdekking gekomen, dat een rentenier, wonende in dc Belle Alliance Strasse, een belangrijke som geld had ontvangen. Woensdag voormiddag tusschen 11 en 12 uur hebben zij zich onder een geschikt voorwendsel toegang in de woning weten te verschaffen tijdens de afwezigheid van den bewoner. On middellijk daarop hebben zij diens echtgenoot gekneveld en haar belet eenig geluid tc geven, waarop zij zich meester hebben gemaakt van ongeveer 10000 tb. in specie. Met den buit zijn zij vertrokken, en het is tot heden aan dc polieie niet mogen gelukken de daders le achterhalen. Kort na 12 uren keerde de dochter des huizes met eene dienstmaagd van de markt terug en vond hare moeder bewusteloos op den vloer in een der beneden vertrekken, De Saksische kamer van afgevaardigden licpft na eene zeer levendige discussie van zeven dagen de nieuwe wet op het lager onderwijs, met be langrijke door hare commissie voorgestelde wijzigingen aangenomen. De bedoelde wijzigingen, welke de goedkeuring der regering niet wegdroegen, strekten hoofdzakelijk om aan de gemeenten de bevoegdheid tot het afschaf fen van het schoolgeld te verleenen; om het school-patronaat overal af te schaffen en het regt tot het verkiezen en aanstellen der onderwijzers aan de gemeenten op te dragenom het schooltoezigthetwelk tot dus ver regtens aan den geestelijke der plaats toebehoort, aan eenen door den staat te benoemen plaatselijkcn schoolopziener op te dragenen om de confessio nele scholen in gemengde scholen te veranderen. Naar men zegt heeft dc Saksische regering het ontwerp niet bijtijds ingetrokken, omdat zij rekent op eene verwerping door de eerste kamer. OOST-INDIE. BATAVIA, 8 Februarij. De kalmte in onze atmospheer is, meldt het Bat. Ubl., sedert hel ver trek der vorige mail niet weder gestoordde hevige stortregens zijn afgeno men, en hetgeen wij nu genieten, zou men een fatsoenlijken westmoesson kunnen noemen. Januarij heeft het erg genoeg gemaakt, betgeen wij nu zeer bepaald weten, sedert dr. Bergsma in de Javasche Ct. van 6 dezer kwam mededeelen. dat in genoemde maand, ongerekend de Zondagen, niet minder dan 903 millimeter regen gevallen is; dat is ruim een derde meer dan de hoeveelheid, die in Nederland gedurende een geheel jaar, met inbegrip van de Zondagen, valt. In de laatste zeven jaren bedroeg de gemiddelde hoe veelheid regen in de maand Januarij slechts 409 millimeter. De gouverneur-generaal heeft een commissie benoemd om binnen den kortst mogelijken tijd plannen in te dienen, ten einde de herhaling van overstroo mingen te voorkomen. Ook is de directeur van burgerlijke openbare werken belast met de zamenstelling eener dergelijke commissie te Samarang. Naar men uit Samarang meldt hebben de hevige winden, stormen en regens, die in de laatste weken hebben gewoed, veel kwaad gedaan aan het vooruitzigt op een goeden koffijoogst, over Midden-Java althans, maar denkelijk wel over het geheele eiland. Vooral op de hooggelegen gronden hebben de boomen veel geledenvele vruchten zijn afgewaaidin één woord in ettelijke terreinen kan de schade op duizenden picols worden begroot. Over geheel Java- berekendzal de schade dan ook zeer groot wezen. Voor de jonge aanplantingcn is het weder over het algemeen niet ongunstig geweest. Volgens ontvangen berigten uit Pali is de watersnoodwelke in de residentie Japara tien dagen lang heeft geduurd, thans als geëindigd te be schouwen. Op sommige plaatsen heeft het water tot 7 voet hoog in de huizen gestaan. Ook in dat gewest is van besluurswcge aan dc nood lijdenden hulp verstrekt. Door den gouverneur-generaal van Ned.-lndië zijn de volgende beschik kingen genomen: Civiel departement. Verleend: een tweejarig verlof naar Europa, aan den ingenieur 1' kl. bij den waterstaat Ch. W. Eekhout, aan den directeur van de goitv.-ambachtschool te Soerabaija A. 11. Bisschop Grevelink, aan den hoofd onderwijzer aan de openb. le lagere school te Djokdjokarta II. F. J. Ca- mauer en aan den 2deD commies bij het dep. van financiën D. E. llumme. Ontslagen: op verzoek, eervol, de ingenieur 3e kl. bij den waterstaat H. W. de Roos en de secretaris der residentie Timor J. S. G. Gramberg. Benoemd: tot secretaris der residentie Timor, de ambtenaar op non-activiteit F. J. E. Neumann; tot referendaris bij het. dep. van binnenl. bestuur, de hoofdcom miezen bij dat dep. E. Bosch, S. van Dissel Jr. en J. VV. F. J. Memsma; tot commies op het assist.rresid.-kantoor te Sampang, de ambtenaar op non activiteit II. W. Z. Sikman; tot hulpprediker bij de prot. gemeente te Bon- Ihain, de hulpprediker bij de prot. gemeente te Bcnkoclen F. KijfTenbelt tot schout te Weltevreden J. B. Oosteweeghcl. Bij den waterstaatjen 's lands burg. openb. werken: lot ingenieur le kl., de ingenieur 2C kl. A. F. Gou- driaan; tot ingenieur 2e kl.de ingenieur 3e kl. J. A. de Gelder; tot inge nieur 3e kl.de adspir.-ingenieurs A. D. J. Groenemeijer cn J. van Velzen; tot adspir.-ingenieur A. van der Bij!!, laatstelijk die betrekking vervuld hebbende. Departement van oorlog. Verleend: een tweejarig verlof naar Nederland, aan den lslen luit. E. S. Tielemann, aan den 2dc11 luit. G. W. A. Vlasblom, beiden van het wapen der infanterie, aan den officier van gezondh. 3« kl. A. Cannegieler, en aan den ls,'n luit.-kwariierm bij mil. administratie M. Lafontaine. Departement van marine. Benoemd: tot 2dcn machinist bij dc gouv.- marine J. J. Breeman, thans met de waarneming dier betrekking belast. Door den vicc-admiraalkommandant der zeemagt bevorderdtot machinist leerling le kl., de machinist-leerling 2e kl. G. Stolk. Benoemd: tot machi nist-leerling 2e kl. A. J. A. van der Meulen en J. van Sietwen. LONDEN, 17 Maart. Dc Observer zegt te mogen geloovcn, dal in den ministerraad gisteren beraadslaagd is over het antwoord, le geven op de jongste missive van het kabinet van Washington. Er zou worden voorge steld om de onderhandelingen voort le zetten op den grondslag van het Iractaat. Verder meent de Observer, dat lord Granville's nota de regering niet bindt aan eene bepaalde rigting; maar dat zij eenvoudig moest dienen als protest tegen het in aanmerking komen der indirecte eischcn. LONDEN, 18 Maart. De Times cn Daily News zijn van oordeel dat dc eisch van vergoeding van indirect door de Alabama veroorzaakte schade moet ingetrokken worden. Het St. Patricksfeest is in Ierland rustig voorbij gegaan. PARIJS, 18 Maart. Het Journal Officiel noemt voorbarig het bcrigt dat de enquête naar de capitulatie van Metz afgeloopen is. Dc raad van onder zoek heeft nog geen ad.vies geformuleerd en moet nog verscheidene personen hooren. BONN, 18 Maart. De gisteren hier gehouden conferentie van oud-katho lieken, die door ongeveer 100 gedelegeerden van vele steden werd bijgewoond, heeft besloten in September een groot congres in Keulen te doen bijeenkomen en aan den rijksdag een adres tegen de jezuïten te zenden. CALCUTTA. 17 Maart. Shcre Alide moordenaar van den onderkoning van Britsch-Indië, is jl. Dingsdag ter dood gebragt. De aanleggers der zanien- zwering zijn nog niet ontdekt. VERSAILLES, 18 Maart. Eenige militaire voorzorgen waren genomen voor de verjaring van den IS11"1 Maart, maar nergens was eenig kenteeken van onrust te bespeuren. De heer Fournicr is vertrokken INGEZONDEN, Aan ,AMI, S. Een knap schrijver heeft ergens gezegd: er zijn vruchten, die een wrange schel hebben en dat schijnt zoo te moeten wezen. Zooals van zelf spreekt, laat men die schel vallen. Het abstracte, dat is het welgemeende algemeene blijft. Het algemecu welgemeende nopens de feestviering van Brielle nu is

Leydse Courant | 1872 | | pagina 2