LEID8CÜE COURAHT. V. 03. 1871 DONDERDAG 14 MAART. BINNENLANDSCUË I3ERIGTEN, De Courant verschijnt dagelijks. Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.franco p.p. 3.50; met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad f 3.35, franco p. p. ƒ3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor /2.50 'ijaars. buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar vgpr 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Advertentiën is van 1 4 regels f 1.- iedere regel meer 25 cents. Advertentiën voor PuitschlandOostenrijk en Zwitserland worden uitsluitend aangenomen door HAASENSTEIN VOGLEB, Expeditie-Kantoor van Advertentiën te Hamburg, Lubeck, Frankfort a. hl., Berlijn, Leipzig, Dresden, Breslau, Keulen, Stuttgart, Ween en, Praag, Bazel, Zurich, St. Gallen,, Geneve en Lausanne LEIDEN, 13 Maart. In de heden alhier gehouden zesde gewone algemeene vergadering der vennootschap Leidsche Broodfabriek bragt de voorzitter een kort verslag uit over den gang der zaken gedurende het jaar 1871, waaruit bleek dat hel debiet met ruim 220,000 kilogr. brood was vooruitgegaan en geklommen tot het cijfer van 1,503.710 kilogr. Het gisteren avond in de slads-gehoorzaal door de stafmuziek van het reg. grenadiers en jagers, onder directie van den heer üunkler, gegeven con cert, heeft aan de verwachting ten volle beantwoord en het aanwezige pu bliek genotvolle oogenblikken verschaft. De keurige en in allen opzigte ge acheveerde uitvoering van verschillende nommers dwong hcrhaardelijk luide toejuiching af, en met regt mogt men het jammer heeleu dat het publiek bij dit concert niet talrijker was opgekomen. De heer Feun had zich be ijverd aan dit concert luister bij te zetten, door eene fraaije decoratie van het orcliest, te midden waarvan cene kwistige gasverlichting was aangebragt hetgeen een zeer goed effect maakte. Heden morgen heeft de persoon van A. G., wonende in de Molensteeg en werkzaam in de fabriek van den heer van Hartrop, het ongeluk gehad met zijne hand in de machine te geraken, waardoor h\j eene verwonding heeft bekomen die hem evenwel niet belet zijne werkzaamheden te verriglen.' Met ingang van den 17dr,> dezer zal het rijks-telegraafkantoor te Alphen op Zon- en feestdagen open zijn van 8 tot 12 ure voormiddag. De diensttijd op werkdagen blijft onveranderd. 's Lands middelen over dc twee eerste maanden dezes jaars hebben opgebragt 11,944.404.90%, zijnde f 1,902,212.20 meer dan in hetzelfde tjjdvak van 1871. De raming bedroeg 12,390,721.(50. Van wege den minister van binnenl. zaken is Ier algemeene kennis ge- bragt, dat de examens ter verkrijging van acten van bekwaamheid voorliet middelbaar onderwijs voor het jaar 1872, zullen, worden afgenomen in den loop der maanden April en Mei aanslaande. Zij die zoodanig examen wen- schen af te leggen, worden verzocht zich vóór 1 April 1872 schriftelijk aan te melden aan het dep. van binnenl. zakenen daarbij naauwkeurig op te geven tot welk examen zij verlangen te worden toegelaten, met aanwijzing van letter en nommer der programma's, vastgesteld hij de kon. besluiten van 2 Felir. 18G4, 25 Nov. 1867, 28 Febr. 1868 en II Oct. 1069. Door dc provinciale staten van Utrecht is tot lid der eerste kamer ge kozen de heer mr. W. baron van Goltsteinoud-lid der tweede kamer. De benoemde verkreeg 20 van de 37 uilgebragte stemmen, en dc heermr. W. J. Royaards 17 stemmen. 's Rollings commissaris in de provincie Groningen is gemagligd tol iiet bijeenroepen der stalen van die provincie in buitengewone vergadering op Dingsdag 19 Maart e. k. Van I Mei aanst. tot den laatsten September daaraanvolgende zullen weder, even als in vorige jaren, bij het bataillon mineurs en sappenrs te Nijmegen worden gedetacheerd van het reg, grenadiers en jagers en van elk der acht regimenten infanterie 1 sergeant, 1'korporaal en 4 soldaten, en van het 1*, 3", 5e en 7e reg. infanterie een luitenant, ten einde de practi- sche oefeningen van dat bataillon hij te wonen. H. K. 11. prinses Marianne heeft 1000 beschikbaar gesteld voor het te Brielle op te rig ten asyl, en ƒ300 voor hel monument. -- Volgens ontvangen berigt is liet stoomschip -Prins van Oranje, op reis naar Batavia, den 12dfn Maart te Pbint-de-Galle (Ceylon) aangekomen, om drie nieuwe schroefbladen aan te zetten. Het oponthoud wordt op 10 dagen berekend, Aan boord was alles wel. Naar men verneemt heeft tot het ontslagaan Jacob de Vletter ver leend, aanleiding gegeven de zorgwekkende toestand, waarin hij in den laalsten tijdten gevolge eener keelontstekingverkeerde. - De V. C. meldt dat de hh. F. I. Haver Droeze en Schoemakcrs, dc eerste 1< luit, hij de genie, de tweede 1' luit. bij de infanterie, die beiden 'n September 1870 naar Algerië vertrokken zijn om de expeditie vaij het Franscke leger tegen de oproerige stammen hij te wonen, Donderdag jl. 'r Marseille zijn aangekomen en spoedig in liet vaderland zulleu terugkee rt- Een allerbelangrijkste!! togt hebben zij niet een gedeelte van het Fransche leger door de groote woestijn gemaakt. Zooals bekend is, had den de beide genoemde hceren een opdragt van ons gouvernement ontvan gen, om die expeditie bij te wonen. Door den heer W. II. ter Meulen is openbaar gemaakt eene tweede circulaire betredende de voortzetting van dc duikerij met de stoomboot An tagonist op de Luline en andere wrakken. Zij behelst het verslag der werk zaamheden in het saizoen van het jaar 1871, onder de leiding van den heer L. Taurel. Het saizoen was in het vorige jaar hoogst ongunstigdaar de toestand van de zandbank op Luline geene werkzaamheden op dat wrak toeliet. Op de 54 dagen, dat buiten de haven is gewerkt, is het volgende verrigl: 1° vijf peilingen op de Luting hebben in staat gesteld, de verande ringen van dc zandbank op dat wrak naauwkeurig waar te nemen; 2° on geveer veertien dagen werden besteed tot het doen van proefnemingen en lot oefening van den duiker in het duiken in zand; 3' ongeveer vijftien dagen wcrk.e men op een iu de maand Mei gezonken stoomschip Octawaaruit eene partij zink geborgen is, en wei van de 1392 blokjes, die aan boord waren, 1340. zoodat slechts 52 sinks verloren gingen; 4* ongeveer twintig dagen hield men zieli bezig met het zoeken naar blind liggende voorwerpen en men had de voldoening van, behalve een paar ankers, drie blind liggende wrakken te ontdekken, uit een waarvan cene partij zilvererts geborgen is. De Lutine ligt thans 42 a 45 voet diep, en van hare lading, welker waarde op 14 millioen gulden wordt geraamd, is voor nagenoeg 1,200,000 ge borgen. C.) De heer L., hoofdonderwijzer van de niet-gesubsidieerde bijzondere, school voor gewoon lager en eenigzins meer uitgebreid lager onderwijs le Bodegraven, is legen 19 Maart gedagvaard, om te verschijnen ter tereglzit- ting van het kantongeregt te Woerden, ten einde teregt te staan ter zake dat hij in zijne school een kind heelt toegelaten, dat noch de natuurlijke kinderziekte heeft gehad, noch ingeënt is. in strijd met de gemeentelijke verordening te Bodegraven van 21 December 1871. Door de arrond.-regthank te Rotterdam is de kantoorbediende, die in de vorige week teregt stond wegens misbruik van vertrouwen, veroordeeld tol eene cellulaire gevangenisstraf van zes maanden en twaalf geldboeten van J 2.50 ieder. Te Geldcrmalsen had Zaturdag een treurig ongeluk plaats. Een bejaard' inwoner dier gemeente, die de algemeene achting genoot, bragt met een wagenboom stammen naar de Linge. De man benevens een jonge knaap bevonden zich op de helling van den dijk toen het geheele voertuig van den dijk afgleed. De oude man, die niet vlug genoeg was om zich te redden, werd letterlijk verpletterd, den jongen echter gelukte het zijn leven te red den door in de rivier te springen. Tusschen Empel en de spoorbrug te Iiedel had Vrijdag jl. mede een treurig ongeluk plaats. Zeker schipper Hartman uit Driel, zijn vaartuig met een vaarboom door de sterke strooming der Nieuwe Maas aldaar wil lende sturen, verloor het evenwigt, geraakte daardoor over boord en werd oogenblikkelijk door den stroom mcdegeslcepl. Twee nog jeugdige kinde renwelke niet hem aan boord waren, stonden radeloos en moesten het werkeloos aanzien, dat hun vader jammerlijk omkwam, daar zij hem niet konden redden, hoe hij ook om hulp riep. Hij laat eene weduwe met nog 6 kinderen in den aller!reurigsten toestand achter. Ouder de gemeenten, wier bevolking in deze eeuw bijna verdubbeld is, behoort ook de stad - üokkum. lil 1796 telde deze gemeente, volgens de toen gehouden telling, 2682 inwoners. In 1869 daarentegen was, volgens de laatsle telling, het getal inwoners van Dokkum 4456, zoodat de ver meerdering in dat tijdvak bedraagt 1774 zielen. In het begin der 18e eeuw bezat Dokkum echter meer inwoners dan in het midden en iu het laatst dier eeuw; in 1748 lelde deze stad 2676, iu 1714 daarentegen 3032 zielen. Men meldt uit Leeuwarden: Door heeren voogden van het Sl. Anthony- gasthuis alhier is, naar men verneemt, ƒ1000 toegekend aan de hoofd-com- missie tc Brielle. voor liet op te riglen asyl aldaar. De bevolking der groote strafgevangenis alhier bestond op 31 Dec. jl. uil 555 gevangenen. l)c veranderingen, in 1071 in dc bevolking van dat ge sticht voorgevallen, waren de volgende. In dat jaar zijn bijgekomen 65, terwijl 119 gevangenen het gesticht hebben verlaten en 9 zijn overleden. Op 3! Dec. 1870 was hel getal gevangenen 618, derhalve 63 meer dan op ultimo December 1871.

Leydse Courant | 1872 | | pagina 1