scbeii hen. Kike getuige moet naar- de ingeving va» zij» geweien spreken. Maar het gold hier een leer, waaromtrent de regering niet onverschillig kon zij"- 1)6 1,eer Pouyer-Quertier was van meening, dat Janvier de Ia jlotte kwalijk anders kon handelen. Intnsschen had hij steeds fictieve man daten afgegeven en dat was heelvvat anders dan eenvoudig af- en over schrijven. Er werden o. a. 11000 fr. besteed voor eenc slaapkamer, terwijl dal geld bestemd was voor een liefdadig doel. Zoo iets nu kan toch geen noodzakelijkheid heeten. De zaak is geëindigd met het aannemen van eene eenvoudige orde van den dag. De regering beschikt tot nu toe over 's lands gelden krachtens eene voorloopige magliging, die slechts reikt tot 1 April. Namens de budget-com missie is in de nationale vergadering medegedeeld dat zjj al hare krachten had ingespannen, ten einde de noodzakelijkheid eener nieuwe credietwet voor le komen, en dat zij in de eerstvolgende dagen hare rapporten achtereen volgens zou indienen, zoo tijdig dat de begrooting der staatsuitgaven voor het dienstjaar 1872 nog vóór 1 April regelmatig vastgesteld zou kunnen worden. DIITICHLAND. Uit onderscheidene; plaatsen worden bijzonderheden medegedeeld omtrent de aardschokken, die Woensdag 11. hebben plaats gehad. Te Leipzig hoorde men een geluid alsof er in de verte een zwaar beladen wagen door eene straat reed. In de drukkerij van het Leipziger Tagblntt vielen stukken kalk van den muur en sprongen de deuren open. In den nieuwen schouwburg voelde men eene hevige schudding. Op een kantoor bij het St. Thomas-kerkhof ratelden de gasornementen en vielen eenige ruilen in stukken. Aan den Gerichtsweg zag men een aantal bewoners doodelijk verschrikt uit de huizen vlugien. Te Retidnilz werden gelijke verschijnselen waargenomen. Te Neu- Schöneleld werden in een paar huizen door bet dreunen eenige meubelen van hunne plaats verschoven. Ook in de stations van den Leipzig-Dresdener spoor weg en die op de lijn Grossenhain-Cntlbus werden schokken waargeno men; duidelijker echter te Meissen, Crimmitschau, Werdau, Glauchan en Hohenstein. In het raadhuis te Pening is door de dreuning een schoorsteen ingestort. Te Merane was het gedreun in het stationsgebouw zoo sterk en vielen zooveel vensterglazen in, dat de beambten en passagiers in allerijl naar buiten snelden. Nergens evenwel werden schokken zoo algemeen waargenomen als te Namnburg. Daar kwam de gcheele bevolking op de been en zag men duidelijk eene reeks van gevels trillen. Ook le Berlijn, GörlitzLangcnsalza, Brunswijk, Kassei, Eschwegen, Rotenburg en onder scheidene andere plaatsen is het verschijnsel waargenomen, overal omstreeks 4 ure. OOSTENRIJK. De jongste maatregelen van den minister Stremayer, tegen de oud katholieken hebben groote verbittering teweeg gebragt. In den rijksraad heeft de afgevaardigde Waldert de regering hierover geïnterpelleerd. Hij bestreed het genoemde besluit en keurde de handelwijze der regering af. De interpellatie is in handen eener commissie van 15 leden gesteld. Het bestuur der oud-katholieke gemeente te Wcenen heeft in antwoord op de circulaire des ministers een manifest uitgevaardigd, waarin geprotesteerd wordt tegen het beweren des ministers, als zouden de Ooslenrijksche oud katholieken het zuiver kerkelijke terrein overschreden hebben. OOST-INDIE. BATAVIA, 2 Februarij. De Jata-Bode meldt: Over het algemeen kan de hulpvaardigheid dei- plaatselijke ambtenaren niet genoeg geprezen worden. Zij zorgen niet alleen voor huisvesting en voeding, maar ook, als liet kan. voor eenig werk. Behoeftige»die niet kunnen werken, krijgen behalve rijst, zout, vleescli of visch, nog wat geld. Niet minder verdienstelijk maken zich de ambtenaren van den waterstaat. Gisteren en heden nacht waren zij allen op de been, en overal, waar het gevaar het grootst was, vond men lun bezig. Door hunne zorg zijn de voornaamste bruggen behouden. Overal stonden werklieden met haken, om de aandrijvende boomslammen te ver wijderen. Uit Salatiga wordt van 17 Jan. gemeld: Eergisteren, laat in den avond, had hier eene poging plaats lot moord. Een Europeesch soldaal opgewonden door overmatig gebruik van sterken drank, trachtte zijn kor poraal, die reeds zich ter ruste had begeven, maar gelukkig nog niet was ingesluimerd, met zijn bajonet te doorsteken. De sloot werd echter gepa reerd en trof den bultzak. Als aanleidende oorzaak dier misdaad wordt vermeld de prijzenswaardige dienstijver van dien korporaal, die niets door de vingers ziet en vooral rapport maakt van hen, die, in strijd met de be staande bepalingen, te diep in het glaasje kijken. Door den gouverneur-generaal van Ned.-Indië zijn de volgende beschik kingen genomen: Civiel departement. Verleend: een tweejarig verlof naar Nederland, aan den controleur 1' kl. bij de landel. inkomsten en cultures te Pekalongan A. van der Gon Netscher; ontslagen: eervol, uit 's lands .dienst, de hoofdcom mies bij den algem. ontvanger le Batavia S. M. Canter Visscher; benoemd: tot assist.-resident van Lingga. de controleur le kl. bij het binnenl. bestuur in de resid. Amboiua jhr. L. F. Goldman; tot referendaris bij het dep. van financiën, de hoofdcommies E. MekernPhzn.; lot hoofdcommies bij den algem. ontvanger te Batavia, de ambtenaar op wachtgeld G. J. P. Peelers; tot notaris te Rembang, de notaris te Poerworedjo YV. P. van den Heuvell; tot notaris te Pekalongan, de notaris te Bezoeki M. J. Smissacrl: ontheven: «ervol, van de redactie der Jav. Cour., de gewezen ie commies bij het dep. van onderwijs dr. J. J. van Limburg Brouwer, thans adjunct-inspecteur van het inlandsch onderwijs; belast: niet die redactie, de referendaris bij dat dep. L. W. J. Olivier. Peparte ment ran oor los. Verleend: een tweejarig verlof naar Nederland, aan de kapiteins J. Hamilton of Silvertonhill en YV. J. Vervoct, en aan den poen )uit. W. F. van Mensch. PEK TELEGRAAR 's GRAVENHAGE11 Maart. Tol lid van het collegie van curatoren der hoogeschool te Leiden, ter vervanging van wijlen den heer mr. R. J. C. Metelerkamp, is benoemd de heer mr. G. C. J. van Reenen. PARIJS, 10 Maart. Berigten uit Versailles geven hoop, dat eene schik king zal getroffen worden ten opzigle van hel voorstel van Lefranc. Tijdingen uit Spanje getuigen van de activiteit der oppositie. Tol dusver verneemt men evenwel niets van pogingen lot opstand. PARIJS, 10 Maart. Officiëel worden tegengesproken de geruchten betref fende de kolonie in Cochiuchina. In die kolonie laat de rust niets te wen- schen over; de troepen die daarheen vertrokken zijn alleen bestemd ter ver vanging van dezulken wier diensttijd afgeloopen is, de militaire magt in Cochiuchina is niet versterkt geworden. PARIJS, 11 Maart. De prins van YVules zal door president Thiers ontvan gen worden. MUNCHEN, 10 Maart. Naar men uit goede bron verneemt heeft de koning de 100,00(1 th., door den Duitschen keizer te zijner beschikking gesteld, ver deeld onder den minister van oorlog, Prankh en de kommanderende gene raals von der Tann en von Hartman». ROME, 10 Maart. De Italië zegt dal in het corps diplomatiek geen ver andering komen zal. en weerspreekt het gerucht volgens hetwelk de heer Minghetli met eene buitengewone zending naar Versailles belast zon zijnde heer Minghetli, rapporleurder financiële commissie, kan zich niet verwijderen. Bij eenc publieke audiëntie, heden op hetVatikaan. heeft de Pauso. a. ge zegd: »De rampen der kerk zijn voornamelijk in 1848 ontslaan. Toen be gonnen hare vijanden de menigte in Rome te verderven. Vóór dien lijd heeft Italië den Paus toegejuicht, liet gelijktijdig bestaan van twee magten nevens elkander in Rome is onmogelijk, maar hij hoopt op herstel der rust." PARIJS, 11 Maart. Men verzekert dat de regering vraagt dat er in het ontwerp van den heer Lefranc melding worde gemaakt van het decreet be tredende de vervallen-verklaring van het keizerrijk. Eene depêche van Pisa kondigt den dood aan van Mazzini. 4ilcltou<len Verknoping van onroerende goederen, in hel Hceren-Logement aan den Burg, Zaturdag 9 Maart. Notaris P. Muller. Een Buitenverblijf, zijnde Ileereuhuizing met fraaije Tuin, Koetshuis,Stal ling voor 2 paarden en 10 Koeijen en ruimen Koepel aan den Rijn, builen de voormalige Wittepoort, aan den Straatweg van's llage, onder de gemeente Soelerwoude, G I. Sectie A, n"s. 2314, 2862, 2863 en 2344 Kooper A. P. M. van Oordt. 13560. Een perceel Wei- of Hooiland, in den grooten Wesleindsthcn polder, onder de gemeente Slompwijk. nabij het dorp Soe- terwoude. Sectie A, ir'. 279, 280 en 281. Opgehouden op /8005. Een Heerenhuis en Erf, aan de noordzijde van de Breedestraatomtrent de Choorlammersteeg, wijk IV, n°. 240, Sectie G, n°. 251. Kooper P. 11. Maandag qq. ƒ6500. Notaris A. van Leeuwen. Een Huis, Winkel en Erf, waarin een Sigarenfabriek wordt uitgeoefend, aan de noordzijde van de Haarlemmerstraat, omtrent de Turfmarkt, wijk VI, li". 367, Sectie 11, n°. 342. Kooper D. Gerritsen 5450.Twee Huizen en Erven, een aan de oostzijde van de Mare. omtrent de Klaresteeg, vyijk VI, n". 1184, Sectie 11. n°. 1095, en een aan de noordzijde van de Klare steeg. omtrent de Janvossensleeg, wjjk VI, n°. 1118, Sectie H, n". 1227, gecombineerd. Kooper N. van Rossen, 3562. Een Huis en Erf, aan de oostzijde van den Vliet, omtrent de Steenschuur, wijk II, n"\ 32 en 32'°°d, Sectie E, n". 12. Kooper C. van der Gicssen.-te Soeterwonde. 1320. Een dito. aan de zuidzijde van de Binnenvestgracht, omtrent de IJzeren- gracht. wijk V, n». 134. Sectie R, n». 8. Kooper W. van Oosten, ƒ680. Een dito, aan de zuidzijde van de Dwarskruisstraat of Narmsteeg, wijk V, n". 223. Sectie B. n°. 171. Kooper W. Bremmer ƒ580. Tien Huizen en Erven, aan den lloogen Morschweg, onder de gemeente Oegstgeest. wijk 11, li1". 92, 91. 90. 89, 88. 83, 84, 85. 86 en 87. Sectie E, n". 6i2. 613, 614. 748, 749, 753, 754, 755, 756, 757 gecombineerd Kooper M. Overduin. ƒ3681. - Een Huis en Erf, aan de noordzijde van deSpilsteeg alhier, wijk III, n°. 491, Sectie D, n°. i072, met uitzondering van twee ellen, afkomstig van Sectie D, n°. 311. Kooper P. Zandwijk. 500. Notaris Mr. A. J. Wijnstroom. Eene Schcepmakerijdrie Huizen en Erven, Pakhuis en Schuur of Loods, gelegen aan het einde van den Nieuwen Rijn en in de Kaarsenmakerslraat, wijk VIII, li". 856, 856a, 857, 858, 859. 854, 854a, 855, 841 en 841a, Sectie C, n°. 1051. 294. 946, 945, 1385 en 1 HO gecombineerd. Kooper J. C. Timmerman». 7156. Üuvticrlijkc S>lanD. ONDERTROUWD: J. C. van der Lelie. jm. 22 j. en J. C.W.vanReyn.jd.22j.— J. van der Waals. jrn. 27 j. en M. J. van Leeuwen, jd. 26 j, A. II. J. Aniba, jm. 22 j. en J. T. M. Vos.jd. 25 j. J. van der Posl.jm. 24j.en A. M. Lancel,jd.26j.- K D. J. den Os. wedr. 83 j. en J. Huisman, wed". 35 j. Al) V EKTOTI E\. Heden beviel voorspoedig van eene Dochter C. G. YV. MEIJER, geliefde Echtgenoot van Leiden, 10 Maart. R. KOOPMANS VAN BOEKEREN. Voorspoedig bevallen van een Koon G. DE JONG, hartelijk geliefde Echtgeuoote van 10 Maart 1872. YV. A. VAN LITH. Heden overleed, tot onze diepe droefheid, onze jongste lieveling JOHANNA, in den aanvalligen leefiijd van bijua een jaar. P. KONING. Leyderdorp, 7 Maart 1872. P. KONING, v. d. Giesen.

Leydse Courant | 1872 | | pagina 3