lijk van een schipper, die reeds een paar dagen was vermisl. Alen veron derstelt, dat hij in beschonken toestand in het water is geraakt. s GRAVENHAGE. 8 Maart. Tol reclor-uiagniflcus aan de hoogeschool te Utrecht voor het akade- miejaar 1872/73 is benoemd de hoogleeraar dr. T. Halbertsnia. Tot ontvanger der directe belastingen te Wolvega is benoemd de heer 1). J. P. N. Gaymans, thans ontvanger te Oóslerwolde. Bij den aanvang van de heden gehouden zilting der tweede kamer heeft de voorzitter den heer griflier Veegens hartelijk gelukgewenscht met zijne 25-jarige waarneming der betrekking van griffier der kamer, waarin hij zich voortdurend heeft onderscheiden door bekwaamheid, groolen ijver, trouwe pligtsbelrachting en onkreukbare eerlijkheid. De leden gaven luide blijk van hunne instemming met deze hulde den heer Veegens gebragt. Aan de orde was de voortzetting der beraadslaging over hel wets-ont- werp lot vervanging der arlt. 414416 W'eth. van Strafregt door andere bepalingen (coalitie van arbeiders). Door den heer van Beyma werd nu zijn amendement, lot bloote afschaffing dier bepalingen, ingetrokken. De minis ter van justitie bragt nog èenige wijzigingen in de voordragt. Daarna werd art. 1 in stemming gebragt. Bij die stemming staakten de stemmen, 36 tegen 36, zoodat in de volgende zitting eenc herslemming zal plaats hebben. Vervolgens kwam in behandeling de wet op de baratterie. Nadat een amendement op die wet, van de hh. de Lange en Godefroi. was aangeno men, is de geheele wet met 66 stemmen legen 1 goedgekeurd. Morgen zijn aan de orde de interpellation van de hh. Heemskerk Az. en Mirandolle, na voorafgaande herstemming over art. 1 der wet betreffende de coalition van arbeiders. Het was heden 25 jaar, dat de heer D. Veegens griffier der tweede kamer van de staten-generaal was. Na afloop der openbare zittingbij welker opening de voorzitter den jubilaris reeds op hartelijke wijze had toegesproken, ging de vergadering in comité generaal over. De president der kamer wenschte nu op nieuw den heer Veegens geluk, en herhaalde geen weerspraak te zullen ondervinden, als hij verklaarde, dat al de leden hoogen prijs stelden op den griffier, uithoofde van zijne bekwaamheideer lijkheid en onkreukbare trouw. Als een zigtbaar blijk daarvan bood hij hem namens al de leden der tweede kamer een massief zilveren beeld aan met een prachtig album, waarin de portretten van al de leden. Zigtbaar aangedaan betuigde de heer Veegens zijn dank in eenige weinige hartelijke woorden. Het beeld met hel onderstuk is uit één stuk, vervaar digd in de fabriek van den heer van Kempen te Voorscholen, en ongeveer 6 a 7 decimeter hoog. Op een cylinder-vormig voetstuk slaat het beeld van de "Nederlandsche maagd, in haar regterhand een lauwerkrans houdende, terwijl hare linkerhand op het Nederlandsche wapen rust.-- Op het voetstuk staat aan de ééne zijde 1847/1872, en aan de andere zijde D. V. Aan de regterzijde van hel beeld staat een geknotte kolom, waarop gegraveerd staat: Tweede Kamer der Staten-Generaal, Grondwet, en voorts in kleine letters de geheele grondwet. Op de geknotte kolom rust een rol, waarop staat: Herziening der Grond wet 1848 Het voetstuk behelst voorts eene toepasselijke inscriptie. Het prov. gcregtshof in Zuidholland, heden uitspraak doende op het appel van een vonnis der regtbank te 'sHage, waarbij is vrijgesproken van het collecteren in buiten 'slands aangelegde loterijen, heeft bij zijp arrest o. a. geoordeeld, dat de ten laste legging niet daarstelt het feit van het collecteren in loterijen buiten 'slands aangelegd, maar dat is te beschouwen als het verkoopen van loten in eene loterij binnen 's lands door eene bin- nenlandsche firma aangelegd. Het hof heeft het bestreden vonnis bevestigd en verklaard dat de bekl. teregt is vrijgesproken. Daarna is uitspraak gedaan in de zaak van J. C. Dekker Jr., uit Sliedrecht, beschuldigd van moedwilligen doodslag. Ten deze is het den hove niet over tuigend gebleken dat de loegebragtc steenworp de eenige oorzaak van den dood van van der Vlies is geweest, waarom hij dan ook van genoemde be schuldiging is vrijgesproken. Het hof heeft Dekker evenwel schuldig ver klaard aan het moedwillig toebrengen van een kwetsuur, waaruit geene ziekte of beletsel om te werken van meer dan twintig dagen is ontstaan en hem te dier zake veroordeeld tot gevangenisstraf van één jaar en eene geld boete van 25. Gisteren avond had er wederom eenc vergadering plaats van de uit voerende commissie tot feestviering van den l5,en April. De president, kolo nel Boers, deelde aan de vergadering mede dat wegens den korten tijd, die voor de inschrijving was opengesteld, tot hiertoe niet waren bijeengebragt de ƒ10000. die men berekend had voor de uilvoering der allegorische voor stelling der Watergeuzen te behoeven, maaV dat slechts de helft was ver kregen. Alen zou inlusschcn voortgaan met hel bijeenzamelen van gelden. Na discussie werd door de commissie voor de feestviering met eenparige stemmen besloten ook na de gedane mededeeling de feestviering niet op le geven, maar die op beperkte schaal bij dag en bij avond in de Maliebaan te houden. Men zou de inschrijvers in de gelegenheid stellen de gelden voor de groote feestviering bestemd, zoo zij dit mogten verkiezen, terug te ont vangen. Het voornemen is nu om de Alaliebaan met banieren, vlaggen, inscription enz. te versieren, in het midden van dat veld een eerenaald op te rigten; voorts volksvermakelijkheden le houden, illuminatie te ontsteken en het feest met een vuurwerk te besluiten. ÏÏÏJITKNLYX11SCIIK lililUGTKM. V BELGIE. De correctionele regtbank te Antwerpen heeft een aanvang gemaakt met de behandeling der gedingen van een twaalftal personen, die ter zake van de tijdens het verblijf van den graaf de Chambord te dier slede ge- pjeetrde ongeregeldheden aangehouden zijn. Een zekere Luykcx is wegens Hvjl inwerpen van drie ruilen tot drie gevangenisstraffen van ééne .maand. en eene zekere van Camp, wegens hel dragen van verboden wapenen tot eene geldboete van 100 fr. veroordeeld. ENGELAND. LONDEN7 Maart. In den strijd tusschen de regering en een deel der liberale of ministe riële partij, betreffende het lager onderwijs, heeft de regering in het lager huis de overwinning behaald. Vele liberalen meenen dat de verbreiding van het lager onderwijs, ofschoon zij onder de schoolwet van 1870 veel vooruitgaat, niet snel genoeg vordert, en dat daarom dwang en stellige voorschriften noodig zijn op sommige punten, die thans van de vrijwillige medewerking der burgers en van de verlichte zorg der ouders afhankelijk zijn. De regering heeft hare handelingen en de bestaande schoolwet verde digd, doch slechts als overgang en met de belofte om. indien het groote doel, namelijk algemecne verbreiding van het lager onderwijs, op dien weg niet binnen eenen betrekkelijk korten tijd wierd bereikt, nieuwe wetsbepa- palingen in den geest der thans ontevredenen te zullen voorslaan. De regering is door hel huis in het gelijk gesteld met 323 legen 98 stemmen. In het lagerhuis is thans aan de orde de beraadslaging over de be- grooting van uitgaven voor de landinagt in het dienstjaar 1871 1872. Een active landinagt van 133,649 man is de grondslag, waarop in diebegrooling de kosten van hel onderhoud des legers berekend zijn. Door den heer Holms is een voorstel gedaan om genoemd aantal manschappen met 20000 te ver minderen; dat voorstel moet strekken als een bewijs van afkeuring van het door de regering ontworpen plan van reorganisatie der legermagt. in welk plan hij geen waarborg zag voor eene krachtige en tevens spaarzame inrig. ling van 's lands verweringsmiddelen, maar wel de instandhouding van een verouderd en ingewikkeld stelsel van weerbaarheid. Gedurende de plegtigheid op 27 Febr. in de St. Paulskerk te Londen had er een oogcnblik tusschen twee personen een vuistgevecht plaats. Voot den magistraat gebragt, bleek het dat de beide mannen Franschen waren, en een hunner Alaxime Vuilaume heette, de ex-redacteur van den Pén Duchéne onder de Commune. Beriglen uit de Kaapstad van 4 Feb melden dat Sir Barkly, gouver neur der Kaapkolonie, door koningin Victoria insgelijks tot gouverneur van West-Griqua-landde naam waaronder de diamanlrijke landstreek bij het Britsche grondgebied werd ingelijfd, is aangesteld, onder verklaring dat al zijne stappen ten aanzien van de inlijving dier landstreek door llr. Ms. rege ring goedgekeurd werden. Het 'was in Zuid-Afrika bekend geworden dat de waarde der diamanten op de Londensche markt daalde; dit had er wel niet de diamantzoekers, maar toch de opkoopers van edelgesteenten en de speculanten min of meer ontmoedigd. Er werd eene poging gedaan om eene ecdgencotschappelijke verbindteilis in Zuid-Afrika lot stand te brengen. Er was daartoe onlangs eene commissie gevormd. De verecniging van de oud- Hollandsche gemeenebestenden Oranje-Vrijstaat en de Zuid-Afrikaansche republiek, lag in het doel dier commissie. Blijkens beriglen uit de Vereenigde Stalen heeft het huis van afgevaar digden te Washington in zijne zitting van 19 Feb. een besluit genomen, strekkende om eene noodelooze hardheid van het oorlogsregt te verzachten. Het heeft den president Grant uitgenoodigd door onderhandelingen met dt andere beschaafde natiën te bewerken dat krijgsgevangenen niet opgesloten, maar onder parlementaire vlag teruggezonden worden, onder belofte van niet-deelneming aan de krijgsbedrijven tot dat zij uitgewisseld zullen zijn. FKAN11RIJ K. Alle berigten komen daarin overeen dat de lieer Thiers slechts mei weerzin heeft toegegeven aan den aandrang lol ontslag van den heer Pouynr- Querlier als minister van financiën Overtuigd van de regtvaardigheid der algenieene verontwaardiging over de zonderlinge theoriën omtrent rekenpli?- tigheid, door den minister in het proces van Janvier de la|Motte ontwikkel! en verdedigd, kon hij hem echter moeijelijk loslaten. Pouyer-Qiierlier toch was te Berlijn zeer gezien en hij had thans eene financiële operatie ont worpen waardoor de nog bezette provinciën gelijktijdig en spoedig van dl vreemde bezetting bevrijd zouden worden, en had al de draden van dit operatie in handen. Die operatic zou, naar men zegt, op het volgendt neerkomen: Er zou eene leening, bij wijze van internationale inschrijving, geopend worden, waardoor Frankrijk iu het bezit zou worden gesteld vat de vereischte drie milliard. Het openstellen dier leening zon plaats hebbes met medewerking van de voornaamste bankiershuizen in Europa. Er v» voorts eenc uitloting met premiën aan die leening verbonden worden. Ut leening, rentende 4 pCt.zou binnen CO jaren worden afgelost. Betref kingen zouden maandelijks plaats hebben. - Te Versailles bevindt zich thans een .aantal prefectendie door h regering zijn ontboden. Zij zijn meestal uit die departementen alwaar dt Bonaparlisten op de'gemoederen trachten te werken. De brievcnpostcrij heeft gedurende het jaar 1871 weinig meer opst bragt dan in de voorgaande jaren. De verhooging van het briefport, wan toe in 1871 is besloten, om de inkomsten te vermeerderen, heeftgw vrucht gedragen. De verklaring van den minister Lefranc, in de nationale vergadering, betrefïcnde het gevoelen der regering over de nationale inschrijvingen W vrijmaking van het grondgebied, heeft niet nagelaten indruk te maken# verlammend te werken op de algemcene geestdrift. Alen vraagt zich aM het nog raadzaam moet worden geacht, voort te gaan met eene zaal waaraan de regering wel zeer veel lol heeft toegezwaaid, maar die zijl' vens, indien niet als een hinderpaal op den weg naar het gestelde d* dan toch als een onvoldoend middel ter bereiking daarvan heeft voorgest» L'Unirers heeft verklaard, dat zij zich thans gedrongen gevoelde h verscheidene bij haar ingekomen belangrijke aanbiedingen van bisschopf» mindere geestelijken en leeken geene openbaarheid te gevenen katholieken den raad te geven, zich verder van deelneming aan de 'rij'11

Leydse Courant | 1872 | | pagina 2