LE1D8CHE OlKAVr. I87l2, V. 59. ZATURDAG 9 MAART. STADS-BERIGTEN. ÜLNNL.NLAAÜSCUE BKRIGTEN. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.franco p.p. f 3.50 met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad ƒ3.35, franco p. p. ƒ3.85. IJ et verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor ƒ2.50 'i jaars, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Advertentiën is van 1 4 regels ƒ1.-. iedere regel meer 25 cents. Advertentiën voor DnitschlandOostenrijk en Zwitserland worden nitslnitend aangenomen door IIAASENSTEIN VOGLER, Expeditie-Kantoor van Advertentiën te Hamburg, Lubeck, Frankfort a. M., Berlijn, Leipzig, Dresden, BrestauKeulen, Stuttgart, Wennen, Praag, Bazel, Zurich, St. Gallen, Geneve en Lausanne. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien art. 11, 2e alinea, der Verordening van 30 Junij 1866, op de open bare scholen voor gewoon lager onderwijs voor on- en minvermogenden [Gemeenteblad n°. 19) Doen te weten, dat de inschrijving van nieuwe leerlingen op de openbare scholen voor on- en minvermogenden zal plaats hebben van den 4len tot en met den 16deD Maart e. k.in de schoollocalen in de Rijnstraat,-in de Brandewijnsteegop de Binnenvestgracht aan het plantsoen, en op de Oude Vest, des voormiddags van half negen tot negen uren en des namiddags van half twee tot twee uren, behalve des Zalurdags namiddags en des Zondags. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgemeester. Leiden, 28 Febrnarij 1872. v. PUTTKAMMER, Secretaris. LEIDEN, 8 Maart. Ter burgerlijken stand alhier is heden aangifte gedaan van de bevalling eener veertig-jarige vrouw van drie welgeschapen kinderentwee zoons en eene dochter. De moeder is ongehuwd en verkeert in behoeftige omstan digheden. Men verneemt nog dat door Z. K. II. prins Frederik eene bedrage van ƒ800 en door Z. K. H. prins Hendrik eene bijdrage van 600 is geschon ken voor het te Briclle op te rigten asyl voor oude en gebrekkige zeelieden. De schoolopziener van het )0lc district in Noordholland, de heer mr. 3, G. A. Faber, heeft aan de onderwijzers en onderwijzeressen in dat disr trict een brief gerigt over de feestviering van 1 April, "den dag, waarop door de inneming van den Briel de grondslag werd gelegdop welken het gebouw van ons zelfstandig volksbestaan is voltrokken; een feest dus de dankbare herinnering van het nageslacht ovcrwaardig." De geachte school opziener wijst in zijn brief op het gewigt, dat vooral de jeugd de waarde en beteekenis der, feestviering goed begrijpe, "opdat", zegt hij, «de deugd der vaderlandsliefde in haar worde ontwikkeld, niet als ijdele verheffing op de grootsche daden van het voorgeslacht, of als misleide zelfverheffing op eigen voortreffelijkheid, maar als dankbare erkenning van het goede, dat men van de voorvaderen onder vele tekortkomingen heeft geërfd en als ge meenschappelijk eigendom moet ontwikkelen en volmaken." Als bijdrage tot die opvatting geeft hij verder eene schets, door de onder wijzers uaar eigen inzigten en de bevattelijkheid der scholieren te wijzigen en uiteen te zetten, van den staatkundigen en socialen toestand van Ne derland in de laatste 300 jaren. Plaatsgebrek belet ons heden dit uitne mend stuk in ztjn geheel op te nemen. Wij stippen er slechts uit aan, dat de heer Faber in het bijzonder uiteenzet, hoe de opstand tegen Filips voortsproot, niet alleen uit godsdienstige motivcn, maar vooral i.it den toe leg der vorsten om het onbeperkte koningschap te stellen in plaats van de regten en vrijheden van de Nederlandsche gewesten. Verder schildert hij hoe na den worstelstrijd, waartoe de inneming van den Briel hel sein gaf, allengs de eenheid van Nederland is ontstaan met vrijheid van geloofsover tuiging en gelijkheid van de belijders der onderscheidene godsdiensten. «De Nederlandsche natie", zoo eindigt deze brief, «gedenkt (op 1 April) dank baar het eerste in de rij der feiten, welke onder de leiding der goddelijke Voorzienigheid voerden tot volkseenheidonafhankelijkheid vrijheid en tot «en regeringsorde, die. al is alles ook niet volmaakt en nog veel le verbe kten, hechte grondslagen biedt voor godsdienstige, zedelijke, intellectuele en stoffelijke ontwikkeling; die het in die opzigten niet doel achterstaan bij een der volken van Europa Moge de nationale feestviering vruchten dragen tot bevordering van liefde voor het vaderland, eerbied voor de wet, gehechtheid aan onze staatsinstellingentrouw aan den koning en eendragt onder de burgers van den Nederlamlschen staat." llbl Het hoog militair geregtshof heeft uitspraak gedaan in de zaak van Driessendoor den krijgsraad te Arnhem veroordeeld tot 20 jaren tucht huisstraf, wegens doodslag op een veldwachter. Het hof heeft het vonnis «ouden krjjgsraad, wat aangaat de schuldigverklaring, bevestigd, maar niet aangenomen de toepasselijkheid van art. 233 strafwetboek, maar daarente gen toegepast art. 231 en voorts ookovereenkomstig het gevoelen van den advocaat-fiscaal, de straf verminderd en wel met 10 jaren. Door de arrrond.-reglbank te Rotterdam is, ter vervulling der bij dat collegie beslaande vacature van regtcr, de volgende aanbevelingslijst opge maakt: mr. E ltergsmaregler in de arrond.-regtbank le Leeuwarden; mr. J. C. E. baron van Lijnden, regler iu de arrond.-regtbank te Zierikzee, en jhr. mr. D. G. van Teylingen, advocaat en regter-plaatsvervanger te Mid delburg. Te Rotterdam stond gisteren voor de arrond.-regtbank teregt een jong mensch, J. II. v. E., die, als kantoorbediende bij de heeren Iloogerwerf, Chabot en Visser, wijnhandelaren, zich in het vorig jaar had schuldig ge maakt aan het quiteren van ingekomen nota's, zonder het geld aan zijn chefs te verantwoorden. Uit het verhoor van 22 getuigen bleek, dat besch. bij genoemde firma een salaris genoot van ruim ƒ600 'sjaars en, ongehuwd zijnde, de ontvreemde som van ongeveer 500 zich enkel had toegeeigend tot het maken van grootere verteringen dan zijn stand en betrekking hem toelieten. -Hij had zich op 1 Nov. naar Brussel begeven en aldaar te ver geefs getracht eene betrekking te krijgen; hij verzocht eindelijk aan de Brusselsche policie hem over de grenzen te zetten, waaraan voldaan werd. Te Rotterdam aangekomen stelde hij zich terstond in handen der policie. Door het O. M. werd het feit omschreven als het misbruik maken van ver trouwen, twaalf malen gepleegd, en gevorderd dat besch. een gevangenis straf zou worden opgelegd van 6 maanden, te ondergaan in eenzame opslui ting, en betaling van twaalf boeten, elk van ƒ12.50, of bjj wanbetaling 1 dag cellulaire gevangenisstraf voor elk der boeten. Te Rotterdam kwam men gisteren morgen tot de ontdekking dattw«e schippers, varende op een kalkschuit, welke sedert twee dagen aan de lleul had gelegen, overleden waren. Bij onderzoek is gebleken, dat zij door ver stikking den dood gevonden hebben, ten gevolge van een komfoor met vuur. De een laat eene weduwe na met tien kinderen, de ander was sedert een jaar gehuwd. Te Dordrecht had Dingsdag II. een treurig ongeval plaats. Een aan vallig kind van drie jaren haalde in een onbewaakt oogenblik een emmer met heet water omver, en hoewel de daardoor bekomen hitpndwonden niet erg waren, schrikte hel kind zoodanig, dat het aan de gevolgen daar van des nachts overleed. De correctionele zitting der arrond. regtbank te Arnhem van Dingsdag leverde een treurig incident op. Zekere A. v. Z. stond aldaar te regtwe gens eene eenvoudige moedwillige mishandeling van de huisvrsuw van A. M. te Oosterbeekdoor deze een stoot op de borst toe te brengen. Als getuige a charge werd ook gehoord Fr. G., gepensioneerd onderofficier aldaar, welke onder eede eene verklaring aflegde in strijd met die van andere onder eede gehoorde getuigen. De waarnemende voorzitter, de heer mr. J. H. André de la Porte, hield dien getuige met allen ernst het onwaarschijnlijke van zijne opgaven voor oogen, vermaande hem toeh de waarheid en niets dan de waarheid te zeggen, en wees hem op de zware straf, bij de wet op valsche getuigenis gesteld. De getuige bleef echter zijne eenmaal afgelegde verklaring volhouden. De fungerende officier van justitie, de heer mr. C. G. Bijleveld, reqnireerde daarna, op grond dat de verklaring van dien getuige verdacht werd gehouden valsch te zijn, dat hij voorloopig in hechtenis zou worden gesteld, om vervolgens de zaak overeenkomstig de wet le behande len. De regtbank verecnigde zich met dat requisitoir, en beval de inhech tenisneming van tjien getuige, waaraan onmiddellijk gevolg is gegeven. De drie onlvlugte kolonistenwaarvan dezer dagen melding werd ge maakt, zijn te Smilde weder gevat. Men meldt uit Leeuwarden: Dat de gezondheidstoestand te dezer stede in het begin dezes jaars veel te wenschen heeft overgelaten kan worden afgeleid uit de groote sterfte; voor zoover men uit de wekelijksche opgaven van den burgerlijken stand toch heeft kunnen nagaanzijn in Januarij niet minder dan 112 personen overleden, meest kinderen. Mazelen en kinkhoest hecrschten vrij algemeen en eischten de meeste ofTers. Sedert is die toe stand echter vrij wat verbeterd en heerschten die ziekten minder algemeen en thans komen er, naar men verneemt, slechts weinig sterfgevallen aan die ziekten meer voor. Naar men verneemt is Woensdag uit de stadsgracht alhier opgehaald het

Leydse Courant | 1872 | | pagina 1