BUITE^LAINDSGHE BERIGTEN. PER TELEGRAAF. AD VERTEX II EX. VOLKSVOO RLEZIXGEK Eenige jaren geleden werdop een der paden buiten de Utrechtsclie barrière te Amsterdam, het lijk van een persoon gevonden, die, blijkens de kent eekenen, gewelddadig om het leven was gebragt, zonder dat het alstocn mogt gelukken, den dader te ontdekken. Dezer dagen werden, naar men verneemt, twee mannen gearresteerd, onder verdenking van zich aan moord op bedoelden persoon te hebben schuldig gemaakt. Aanleiding tot deze ontdekking gaf een twist tusschen de beide verdachten, waarbij de een den ander hel plegen van gemclden moord verweet. Uit de kolonie Veenhuizen zijn dezer dagen drie kolonisten ontvlugt. De veldwachter, die was uitgegaan om hen op te sporen, ontdekte hen in de heide achter ToclUeioo. Toen hij hen w ilde aanhoudenverzetten' zij zich en er ontstond een gevechtwaarbij de veldwachter en een der kolo nisten werden gewond. Een paar in de nabijheid arbeidende vccnwerkers kwamen daarop den veldwachter te hulp, waarop de drie kolonisten op de vlugt gingen. Men verneemt dal een kolonist van hei rijksgesticht te Ommerschans Zaturdag 11. getracht heelt eene fabriek aldaar, waar zakken.worden ge maakt, in brand te steken door middel van lucifers; door tijdige ontdek king is hem dat belet. 's GRAVENHAGE. 5 Maart. Bij kon. besluit van 3 Maart II. is de commissie belast met de zameii- stelling cener nieuwe pharmacopoeabeslaande uit de leden: den lioog- lecraar dr. 1'. ,1. van Kerckhofl', tevens voorzitter, den hoogleeraar dr. C. A. J. A. Oudemans, tevens secretaris, G. J. J icobson Abz.P. J. llaaxtnan, F. J. Swarlwout, dr. U. Fabitis, dr. J. J. Homoct en C. 11. van Ankum, op de meest eervolle wijze ontbonden, onder dankbetuiging voor de gewigligc dienst in de volbrenging barer taak bewezen. Voorts zijn de boogleeraren df. P. J. van Kerckhoff te Utrecht en dr. C. A. .1. A. Oudemans, te Amster dam, voorzitter en secretaris dezer ontbonden commissie, benoemd tot rid der der orde van den Nederlandschen Leeuw. Door Z. M. is vergunning verleend aan den heer L. G. Broes, minister van marine, tot het dragen der versierselen van ridder grootkruis der orde van Medjidié. hem door den Sultan van Turkije geschonken, en aan den heer 11. G. Lienders, te Brussel, tot het dragen der versierselen van ridder der orde van het II. graf van Jerusalem, en het daaraan verbonden cos- tuunihem door den Patriarch van Jerusalem geschonken. Aan den heer F. 0. van Döruberg Heiden is. op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als burgemeester der gemeente Schagen; voorts zijn be noemd lol burgemeester der gemeente Schagen de lieer G. J. Muller, onder toekenning van eervol ontslag als burgemeester van Westzaan, tot burge meester van Westzaan de beer J. E. C. Scliook, en tot burgeipeester der gemeenten Spijkenissc en Hekelingen de heer 11. M. Altink Koops. Door Z. M. is, op hun verzoek, eervol ontslag verleend aan de hh. tnF. J. Jager, als schoolopziener in het le schooldistrict van Noordholland, I en dr. N. J. B. Kappeyr.c van de Copeilo. als schoolopziener in het 4e dis- trict dier provincie. Voorts zijn benoemd: lot schoolopziener in het lp school- district van Noordholland de heer dr. N. J. B. Kappeyne van de Coppello voornoemdtot schoolopziener in het 2e schooldistrict dier provincie de lieer mr. A. van Evk Bijleveld, te Amsterdam, en tot schoolopziener in het 4' schooldistrict dier provincie de lieer W. S. J. van Waterschoot van der Gracht, te Amsterdam. - In de zitting van de tweede kamer van heden zijn de beraadslagingen voortgezet over liet wels-ontwerp lot vervanging van artt. 414 416 wetb. van strafregt door andere bepalingen (coalitiën van arbeiders). Ingekomen was een adres van de vcreeniging tot bevordering van fabriek- en liand- werk'snijverheid tot adhacsie aan het ontwerp. De hh. Gralama. de Bruyn Kops. van Beyma, Lenting, Mackay en van Houten hebben het ontwerp verde digd; de heer de Brauw heeft het daarentegen bestreden. Morgen voortzetting. De lieer Mirandolle heeft verlof bekomen tot bel doen eener interpellatie aan den minister van koloniënover de uitvoering van de suikerwei en over liet middel der opium-verpachting. Men verneemt dat het 11. 'M. de koningin behaagd heeft den in zoo vele opziglen verdienstelijken directeur en tooneelspeler, den heer Emile Marck, een prachtig gesclrcnk, bestaande in een gouden ring van groole waarde, te doen toekomen. In de zitting van den gemeenteraad van lieden is mededeeling gedaan van de benoeming van den heer M. Kretz, zich noemende Marck. tot direc teur van den Franschen schouwburg, voor het tooneeijaar 1872/73. V IZ A Hl li R Ï.J ES. Bij de nationale vergadering is thans aan de orde liet ontwerp van wet, waardoor het lid zijn van de Internationale of van eenige dergelijke vereeniging van handwerkslieden op zich zelf voor een misdrijf verklaard en ook zonder bijkomende feiten met straf bedreigd wordt. De deelneming der Internationale aan de daden der Parijsehe Commune is in hel voile licht gesteld, en wei door eene officiële verzameling van stukken; de vergadering heeft dezer dagen een zeer uitvoerig verslag ontvangen van de commissie, die zij belast had met de taak en bekleed met de volmagt, om onderzoek te doen omtrent de gebeurtenissen van 18 Maart 1871, omtrent de oorza ken van den Parijsehen opstand en omtrent de handelingen der Parijsehe Commune. Men wil weten dal tol het benoemen van een gezant bij her Italiaan- sche hof door den heer Thiers, dat dezer dagen, zoozeer tegen den zinder ultramontaansche partij, plaats bad, veel heeft bijgedragen eene mededeeling van de Italiaaiische regering aan den minister van buitenlandsclie zaken al hier, dat zij zich genoop: zou zien haren vertegenwoordiger te Parijs terug te roepeu, indien men de Franschc regering zich niet op regelmatige wijze aan liet bof van koning Yictor Emmanuel liet vertegenwoordigen. Deze mededeeling was gedaan in_ gematigde termen waarin sympathie voor Frankrijk doorstraalde, maar de toon was echter vastberaden. De commissie voor liet wels-ontwerp tol aanwijzing der oorden van deportatie heelt er bezwaar legen geopperd om het ileiligen-eilandofTerre d'en Ilaut, in de Antillen, daaronder te behouden, daar die plaats als onge zond bekend slaat. De regering heeft gemeend, aan deze bedenking tege moet te moeten komen, zoodat thans alleen Nieuw-Caledonie en liet daarbij gelegen kleine Pijnboomen-eiland als verblijfplaatsen voor gedeporteerden zullen worden aangewezen. De kosten van transport wordenvoor een overlogt van 90 a llO dagen, op 900 a 1100 fr. per gedeporteerde, en het onderhoud der gevangenen op 700 fr. per hoofd jaarlijks berekend. Het is gebleken dat er op 30 Januarij dezes jaars in het dep. da Loiret nog gemeenbesturyn waren, die zegelmerken, stempels en andere zinnebeelden van het keizerrijk in openbare stukken bezigden. D U IT I C II L A K S3. Volgens de fircslauer bladen is door den burgemeester van Berun in Silczie de volgende aanschrijving aan den pastoor dier plaats gerigt: «De minister van binnenl. zaken heeft bepaald, dat van nu af aan builenl. Jezuïten en andere buitenl. orde-broeders het verblijf in dit regcringsdislrict niet meer vergund wordt. Ten gevolge van een van hooger hand ontvangen bevel heb ik de eer u hiervan te ouderrigtcn." Op den 25slin jl. vierde de lieer von Döllinger zijn 73slc" geboortedag. Bij die gelegenheid is hij bezocht door een buitengewoon groot aantal vrien den en vereerders van allerlei rang en stand; lot deze bezoekers behoorden onder anderen bijna al de leden van liet corps diplomatique. In den avond van dien dag werd door von Döllinger een zijner aangekondigde voordrag- ten gehouden. De groole zaal van het museum, waar zijne lezingen plaats hebben, was naar aanleiding der gemelde gebeurtenis feestelijk versierd. Het aantal personen, tol bijwoning der voordragt opgekomen, was zooals gewoonlijk buitengewoon groot. Kort vóór bet oogenblik, waarop de re denaar in de zaal werd verwacht, heklom een vreemd persoon, in het ge waad eens geestelijken gedost, onverwacht het spreekgestoelte. Hij zeide eene vermaning tot de vergadering le willen rigten, maar voor dat hij daaraan gevolg kon gevenpakte men den indringer bij de kraag en ver wijderde hem uit de zaal. De werkzaamheden aan het te Frankfort ingestorte huis worden met den meestmogelijken spoed voortgezet. Er zijn reeds 12 dooden en 5 deer lijk verminkte personen uit de puinboopen te voorschijn gebaald. Naar men verzekert bevinden zich nog 17 personen onder de ingestorte massa bedol ven. Men koestert weinig hoop op redding van de nog vermiste bewoners. PARIJS, 4 Maart. Het bevestigt zich, dal de heer Pouyer-Quertier als minister van financiën atlreedt. Men gelooft dat de heer Goulard ad interim belast zal worden met de portefeuille van financiën. LONDEN, 4 Maart. In liet lagerhuis heeft lord Enfield op eene interpel latie van den heer Vivian verklaard, dat een Engelscliinan door een ambte naar te San Juan, in Spanje, vermoord en dat de moordenaar, in weerwil der herhaalde vertoogen van Engelands gezant, vrijgelaten is. De regering heeft nu dezer dagen baren gezant gelast de zaak persoonlijk le onderzoeken. Lord Enfield heelt voorts in antwoord op eene interpellatie geantwoord, dat lord Lyons instructie heeft ontvangen', om bij de Fransche regering nadrukkelijk óp te komen tegen het zenden van veroordeelde Commune- mannen naar Engeland. ltOUAAN4 Maart. De jury heeft uitspraak gedaan in de zaak van Jan vier de la Motte en zijn drie medebeschuldigden. Op alle punten van be schuldiging luidde bet antwoord »niet schuldig.'' De vier personen zijn daarop in vrijheid gesteld. LONDEN, 5 Mei. In liet lagerhuis zijn langdurige discusiën gevoerd over het voorstel om het contingent voor J 872 op 20.000 man te brengen. De minister van oorlog verdedigde zijn budget. De discussie is verdaagd. VEUSAILLES, 5 Maart. Het aftreden van Pouyer Querlier is zeker. Hij zal daarvan lieden in de kamer mededeeling doen en dan levens zijn gedrag ophelderen. WEENEN, 5 Maart. Het heerenhuis heelt de wet betreffende de noodver- kiezingen met 72 tegen 10 stemmen (de meerderheid van twee derden wordt vereischt) aangenomen. BUCHAREST, 5 Maart, De kamer beeft de wet houdende gewijzigd bud get voor 1872 aangenomen. De senaat heelt de wet voor den spoorweg van Jassy naar de Russische grenzen goedgekeurd In dezen tijd van liet jaarwanneer de plotselinge veranderingen van weersgesteldheid talrijke meer of minder ernstige ongesteldheden veroor zaken, is liet goed er aan te herinneren, dal de Teerlikeur van Guyot Of weldadige en voordeelige wijze vele huismiddelen en dranken vervangt, in geval van verkoudheid, ontsteking van de ademhalingsorganen, catarrhen, aandoeningen van de borst en keelziekten, liet is voldoende ongeveer een theelepel vol er van in een kop water le doen. om, in een oogenblik tijds, een helder en aangenaam smakend leerwater te verkrijgen, waarvan de kosten zoo gering zijn, dat men uit eene flacon, die slechts twee francs kost, een twaalftal liters leerwater kan bereiden. De Heer en Mevrouw VAN RillJN KRUYT betuigen hunnen hartelijken dank voor de vele bewijzen van belangstelling bij de voltrekking van liun huwelijk ondervonden. Leiden, 5 Maart 1872. De vierde Volksvoorlezing zal gehouden worden Donderdag 7 Maart aanstaande, des avonds ten 8 ure, in de Slads-Zaal. Spreker: Dr. EELt't» VERWIJS. 1°. Muziek. 2°. Voordracht van Dr. VERWIJS. Namens de Commissie, 3». Muziek. M'. H. L. A. OBREEN, Secretaris

Leydse Courant | 1872 | | pagina 2