LËIDSCIIE (OIKWT, 1871 N\ 50. WOENSDAG 28 FEBRUARIJ. STA DS-BER IG TEN. UI NNENLAiNDSCIIE BERIGTEN. I)e Courant verschijnt dadelijks, Zon- en feestdagen uitgezonderd. l)e prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.franco p.p. t 3.50 niet het f erslag der Handelingen van den Gemeenteraad ƒ3.35, franco p. p. ƒ3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor 2.50 'i jaars, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Advertentiën is van 1 4 regels 1.- iedere regel meer 25 cents. Ailvcrtentiën voor DuittchlandOostenrijk en Zwitserland worden uitsluitend aangenomen door IIAASENSTEIN VOGLER, Expeditie-Kantoor van Advertentiën te Hamburg, LuheckCrankfort a. Al., Berlijn, Leipzig, Dresden, BreslauKeulen, Stuttgart, Heetten, Praag, Bazel, ZurichSt. Gallen, Geneve en Lausanne, Be BURGEMEESTER van LEIDEN brengt ter kennis van de autoriteiten, ambtenaren en ingezetenen der gemeente, dat de lieer Commissaris des Ro llings in de provincie Znidiiolland liet voornemen heeft, deze gemeente op Donderdag den 29"'" Februarij aanstaande te bezoeken en dat aan heil. die wenschen moglen 'L. lloog-Ed. Gestr. te spreken, daarloe op liet Raadhuis, 's middags te twaalf urende gelegenheid zal gegeven worden. De Burgemeester voornoemd. Leiden, 27 Februarij 1872. v. n. I1RANDELEU. LEIDEN, 27 Februarij. Bij de gisteren op het raadhuis alhier gehouden aanbesteding zijn van liet leveren van een ballaslpraam aannemers geworden Gebr. van Hoeken, scheepmakers alhier, voor ƒ499, en van liet leveren ccner gromsclniil P. C. Maas, scheepmaker alhier, voor ƒ143. De gunning van het vernieuwen in ijzer-constniclie van den bovenbouw der draaibrug over den Ouden Rijn bij de Heerengracht is aangehouden. Boor' de directie der Holl. ijz. spoorwegmaatschappij werd gisteren in het stationsgebouwbuilen de Willemspoort te Amsterdam, in liet openbaar aan lies leedliet maken van een gebouw, ingerigt voor goederenbureau en chefstvoningop bet stalionslcrrein te Leiden. Minste inschrijver was de heer J. van der Kamp, te Leiden, voor de som van ƒ15089. - Op een staat van nalatenschappen, afkomstig van onderofficieren en manschappen, behoord hebbende lol de landmagt in Ned.-Indiëwaarvan de saldo's door de regthebbenden bij liet dep. van koloniën in Nederland hehooren le worden gereclameerd, komen voor die van de volgende per sonen, te Leiden geboren of gewoond hebbende: C. Albert ƒ0.64, T. F. T. lludepool ƒ1.90, T. J. Kloos /2.52, W. Laurier ƒ2.00, M. Langeveld ƒ4.90. 1'. Siecnbeeker 3.40; alsmede die van C. F. Gangcl, Ie Woubrugge ge woond hebbende, ad ƒ4.80. De minister van financiën heeft ter kennis van belanghebbenden ge- bragt dat er gelegenheid beslaat tot verzending der correspondentie naar St. Thomas, door middel van de Fransche pakketboot La Desirade, welke op den 3deo Maart aanst. eene buitengewone reis van Bordeaux naar St. Thomas zal uitvoeren. De correspondentie, welke men met die gelegenheid wenscht te verzendenbehoort op het adres met de aanwijzing «via Bor deaux" te zijn voorzien en uiterlijk in den avond van den 29 Febr. aanst. te 'sGravenliage, en in andere plaatsen naar evenredigheid, zijn ter post bezorgd. De buitengewone vergadering der provinciale staten van Utrecht tot verkiezing van een lid der eerste kamer, in plaats van wijlen baron van Ooltsteinis bepaald op den I2d'° Maart e. k. --De procureur-generaal bij het prov. hof in Drenthe deelt mede, dat aan Hendrikje Kolk kwijtschelding van straf is verleend, alleen op grond van de vergevorderde hartkwaal en longtering, die haren dood binnenkort zullen ten gevolge hebben. De Holl. ijz. spoorw.meldt de Maasbode, zal gas in de wagons gaan branden en heeft met de phologenische gas-maatschappij te Amsterdam te dien einde eene overeenkomst gesloten. De voorloopige proeven zijn genomen en hebben boven verwachting voldaan. Op onderscheidene eindstations zullen fabrieken worden gebouwd, en de iurigting is zoodanig, dat iedere waggon van een reservoir voorzien wordt, waardoor het gevaar'vermeden wordt, dat bij mogelijke ongelukken met den trein liet licht worde uitgedoofd. Te Streefkerk is men gelukkig aan een dreigend gevaar ontkomen. Men heeft namelijk ontdekt dat in de hervormde kerk de hoofden der hoek- pdaren, waarop het houten plafond rust. verleerd waren. Onmiddellijk heeft het eollegie van kerkvoogden hierin doen voorzien. Te Haarlem is Zaturdag avond omstreeks half twaalf brand ont staan in de tapperij «het Hoofdkwartier", in de Lange Boogaardstraat. De bewoners hadden, na het bepaalde uur van sluiting der tapperijen, ten dienste van huiselijke zaken, beiden hunne woning verlaten, zoodat de brand reeds eene vrij belangrijke uitbreiding had gekregen toen een der buren dien ontdekte. Hieraan is het dan ook toë te schrijven, dat het per sei grootendrels is nitgebrand en van het meubilair slechts een deel is kun nen gered worden. Het huisraad en het perceel waren tegen brandschade verzekerd. De oorzaak kan niet niet zekerheid opgespoord worden, maar men houdt het er voor. dat de gasvlam met liet plafond, dal slechts uit doek bestond, in aanraking gekomen is. H.C Mel prov. geregtsliof in Noordholland heelt in hoogcr beroep uitspraak gedaan in de zaak van A. Rexwinkel c. s.waarin door de arrond.-regt- bank te Haarlem den 6l,tn November 11. uitspraak gedaan was. Het hof heeft de beklaagden Adolf en Arie Gerardus Rexwinkel, waarvan de eerste door de genoemde regtbank tot eene gevangenisstraf van 4 jaren en de tweede lot eene gevangenisstraf van 3 jaren veroordeeld was, veroordeeld ieder tot eene gevangenisstraf van 4'/a jaar. De beklaagde Ger. Cornelia Schroder, die door de regtbank tol gevangenisstraf van 2 jaren veroordeeld was, is thans door hel hof tot eene cellulaire gevangenisstraf van 1 jaar veroordeeld. Te Nieuwe Diep ontstond Zaturdag avond in een koffijliuis tiissclieu een vogelenkoopman en een slorperman een twist, die zoo hoog liep, dat de eerste een bij zich hebbend en met ganzenhagcl geladen pistool op den sloeperman loste, waardoor deze eeii gelukkig slechts kleine wond aan liet voorhoofd en het oog bekwam. De koopman is aangehouden. De krankzinnige Fentje van der Kloet, van Surliuistermiedcnvan wier onmcnschelijke behandeling onlangs melding werd gemaakt, is, na ontdekking van de zaak, op last van liet openbaar gezag, naar bet krank zinnigen-gesticht le Franeker gebragt. Haar verblijf aldaar is echter kort geweest. Na drie dagen was zij uit haar lijden verlost. Hare eerste ziekte was indertijd mania religiosa. Tusscheu den raad der gemeente Vlissingen en den kerkeraad der herv. gemeente aldaar is eene niet onbelangrijke quaeslie aanhangig. Bij een be sluit van den gemeenteraad wordt na 31 Dec. 1872 opgeheven liet subsidie, dat de diaconie uit de gemeentekas genoot; doch thans heeft de kerkeraad gemeend aan den gemeenteraad te moeten kennis gevendat zij, met het oog op in original! aanwezige bescheiden, wettige en deugdelijke prclentiën hij de slad kan doen gelden, aangezien daaruit blijkt, dat sinds 1767 de ker keraad belangrijke eigendommen heeft bezeten, welke naderhand van ge meentewege van hem zijn vervreemd. De gemeenteraad heeft besloten liet dagelijksch bestuur te magligen. omtrent de wettigheid der pretentiën een regtskundig advies in te winnen. Voor de tweede maal in dit saizocn woonden wijgisteren avond in den Leidschen schouwburg, de voorstelling hij van de «Fcriiande". Deze maal echter ter benefice van den heer Spoor. Zooals men weet is het dc heer Spoor, die dit tooneelspel van Sardou uit liet Frausch heeft overgezet en geregeldterwijl hij ook hierin een van de hoofdpersonen voorstelt. Den eersten keer, dat dit stuk alhier werd opgevoerd, gaven wij er eene korte beschrijving vanoverbodig zou het dus zijn dit punt nogmaals aan le roeren. Te ontkennen valt het niet, dat de vertaling en de mise-en-scène van liet sluk op zeer verdienstelijke wijze zijn bewerkt, terwijl, wat de op vatting der verschillende karakters aangaat, de hoofdpersonen vrij gelukkig zijn geslaagd. Tc meer trof het ons daarom, sommige Fransche uitdruk kingen in zeer oneigenlijk Ilollandsch vertaald le hooren. liet Fransche «par exemplc" ware o. i, beter uit te drukken dan door ons «bij voorbeeld", even zoo «a bientót" door «lot spoedig"; zoo hoorden wij ook «mevrouw de gravin is gediend", letterlijk van het «madame est servie", en «paleis van justitie" is zeker begrepen door hen die Fransch verstaanmaar «balie" of «geregtshol" is voor het publick beter te verstaan en, wat meer zegt, beter Ilollandsch. Het spel was over het algemeen zeer goed, vooral dat van mevr. Valois- Sablairolles werd ook nu weder algemeen toegejuicht; mevr. Picc'ni, als Feniande, verwierf ook aller tevredenheid, en de scène in het laatste bedrijf was nu uitstekend gevoelig gespeeld. Beide dames verwierven dan ook ieder eene hulde, een schoon bouquet, waarmede wij volkomen konden instemmen, liet spel van den heer Spoor ondersteunde dat van deze beide dames op zeer waardige wijze en droeg zeker veel lot den algemeen goeden indruk bij. Nog rest ons ten slotte mevr. Larondelle en Iburg cn den heer Haspels te vermelden. De heer Haspels vooral bewees hier ook weder de ware Inoneelspeler te zrjn.

Leydse Courant | 1872 | | pagina 1