iKinsciii: COURANT. 1872. V. 40. VRIJDAG 16 FEBRUARIJ STADS-BER1GTEN. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.franco p.p. 13.50 y met het Verslag der Handelingen ran den Gemeenteraad f 3.35franco p. p. f 3.85. Hel verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor 12.50 'ijaars, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Advertentien is van 1 4 regels ƒ1.-. iedere regel meer 25 cents. Advertentien voor Duitschland, Oostenrijk en Zwitserland worden uitsluitend aangenomen door IIAASENSTEIN VOGLER, Expeditie-Kantoor van Advertentien te Hamburg, Lubeck, Frankfort a. AA, Berlijn, Leipzig, Dresden, Breslau, Keulen, Stuttgart, WeenenPraag, Bazel, Zurich, St. Gallen, Gcnève en Lausanne. BINNEN LANDSCHE BEBIGTEN. II EK-IJK. BURGEMEESTER S» WETHOUDERS VAN LEIDEN, Gezien het besluit van Gedeputeerde Stalen der provincie Zuid-Hollandvan den fcn Jannarij 11., n°. 11 (Provinciaalblad n". 3), houdende bepaling van de jdstippen van den her-ijk der inaten en gewiglen in de verschillende gemeenten in fee provincie, voor het jaar 1872: Herinneren den ingezetenen dezer gemeenle hunne verpligling, overeenkomstig lft. 15. lelt. a, der wet van deu 7cn April 1869 Staatsblad n". 57), tot het oen her ijken van alle reeds in gebruik zijnde maten, gewigten en weegwerktuigen, nder mededeeling dat daartoe door den ijker zitting wordt gehouden in het locaal an den l]k, op de Aalmarktnaast de Gemeenle-Apotheeken wel: oor de gewone gewigten, benevens de malen en strijkers, oor wijk VI, op den 16, 20, 21, 22, 23, 27, 28 en 29 Febmarij en 1 Maart, eiken dage van des morgens 9 tot des namiddags 3 uren m Eindelijk wordt ter kennis van de belangbebbenden gehragt, dat volgens besluit jm den Minister van Staat en van Binnenlandscbe Zakenvan den 6Jcn December 1871, 201 (12e afd de letter D, in den gewonen drukvorm, schuin gesteld, be- ltcmd is tot jaarlelter zoowel van den ijk als van den her-ijk. En geschiedt hiervan openbare kennisgeving door aanplakking en door plaat sing in de Leidsche Courant. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leidis, 17 Januarij 1872. v. D. BRANDEI,KR, Burgemeester. v. PUTTKAMMER, Secretaris. LEIDEN, 15 Februarij. In de heden gehouden zitting van den gemeenteraad zijn, ingevolge Juin verzoek, geconlitmeerd in hunne betrekkingen de heer dr. W. M. S. Junius, als geneesheer in het Caecilia-gastluiisde hecr.dr. J. Bacrtals Jtads-geneesheeren de heer J. A. Longepee, als stads-lieelmeester. Aan lie hulponderwijzers bijverschillende scholen voor lager onderwijs A. van Ier Spiegel, W. Uriel en L. H. Verhoog is, op hun verzoek, eervol ontslag 'rerleend. Voorts werden de voordragten tot hel verlcenen van kwijtschel ding van huur van hel magazijn in de Smidsteeg aan G. van der Veeren l»t het vragen van magtiging tot het regelen van gemeenschappelijke zaken lier de gemeentebesturen van Utrecht en Woerden goedgekeurd, en de vcr- 'tocken van C. Smit en C. Muller Cz.te Barsingerhorïtom vergunning tot jtet leggen eener brug over de singelsloot tnsschen de voormalige Mare- en ifleerenpoortenen van C. J. Damrne. om afschrijving van plaatselijke directe ibelastingtoegestaan. Een staat van af- en overschrijving op de begrooting 'oor 1871 van het geref. minne- of arme oude mannen- en vrouwenhuis werd goedgekeurd. De heer van Ilcukelom deed aan den voorzitter de vraag, ol er ook iets leslist was omtrent de plaatsing der school, waarvoor bij de begrooting ooor dit jaar gelden zijn uitgetrokken. De voorzitter zeide dat de briefwis- leling met de schoolcommissie over deze zaak gevoerd den heer van Ilcnke- •om bekend was en dat hij dus ook kennis droeg van de motivcn, die burg. '!n weth. Verhinderdende Ruïne voor de plaatsing van die school aan je wjjzen. De stukken deze zaak betreflende waren inmiddels opgezonden •an den inspecteur voor liet geneeskundig toezigtdieingevolge ontvangen anschrijvingover de plaatsing der school moest worden gehoord, liet was te verwachten dal deze spoedig zijn advies zou uitbrengen. In deze zitting werd medegedeeld dat was ingekomen eene missive van Jen heer mr. II. P. J. Tollens, waarbij deze zijn ontslag neemt als lid 'in den gemeenteraadalsmede missives van de hh. Knijfl en Kaptijn en ^in de hh. Lezwyn en Eigemanbetreffende de geldlepning voor den spoor weg Leiden -Utrecht. De hh. Knijff en Kaptijn geven daarbij berigt dat de inschrijvingen in die leening hunne verwachting hebben overtroffen, maar 'it de leening niet is volteekcnd. Zij zijn thans in onderhandeling met WH buitenlandsch huis, en zullen binnen veertien dagen of drie weken den •jislaz daarvan kunnen mededeelen. De hh. Lezwyn en Eigeman geven, notens de concessionarissen, te kennen dat de inschrijvingen in de leening pit twee millioen dientengevolge voorloopig worden aangehouden. De voor- Wter deelde mede dat bedoelde missives waren ingezonden naar aanleiding *ner kennisgeving zijnerzijds dal, daar de leening niet was volleekend, k inschrijving der gemeente, ingevolge de daarbij gevoegde clausule, niet meer verbindend kon worden geacht. In eene volgende vergadering, Dings- dag aanst. te houder^, zou hij die zaak nader ter tafel brengen. Naar wij vernemen heeft Dingsdag 11. op eene plcgtige wijze in de groote zaal van Rijnland's huis, in tegenwoordigheid der leden van de ver- eenigde vergadering en eenige genoodigden, de uitreiking plaats gehad van ecu geschenk, dat hel hoogheemraadschap aan jlir. mr. D. T. Gevers van Endegeest heelt aangeboden als bewijs van hulde voor het door hem ge schreven werk /'tiet Hoogheemraadschap van Rijnland", van hetwelk reeds vroeger in deze courant melding is gemaakt. Het geschenk bestaat uil een zeer schoon bronzen beeld, door Barhédieiine te Parijs, slaande op een sier lijk bewerkt voetstuk van zwart hout, vervaardigd in de fabriek van de hecren Horrix en O. te 's Gravenbage. Behalve met de fraai ttilgesneden wapens van Rijnland en van de familie Gevers, prijkt het voetstuk met een medaillon in zilver, waarop in reliefletlcrs voorkomen de woorden: hijnlandaan Jhr. Mr. D. T. Gevers van Endegeest als bewijs van erkentelijkheid roor zijne beschrijving van het Hoogheemraadschap 1871 Na afloop van de plegligheid had een diner plaats, door de leden van liet collegie van dagelijksch bestuur, een groot aantal hoofdingelanden, ecnige hoofdingeland-plaatsvervangers en de hoofdambtenaren van Rijnland aan jhr' Gevers van Endegeest aangeboden. De Staatscourant bevat het verslag betreffende den aanleg van staats spoorwegen van 1 Julij tot 31 December 1871. Ter gelegenheid van 's konings verjaardag zullen cr wederom in de verschillende garnizoensplaatsen militaire feesten worden gehouden. De afgetreden gouverneur-generaal van Ned.-Indië, de heer Mijer, is reeds met zijne familie te Utrecht aangekomen, om aldaar in liet hotel des Pays-Bas een 12-tal dagen te verblijven. Uit goede bron verneemt men, dat door de K. K. Pruissische regering aan de Noordbrabantsche-Duitsche spoorwegmaatschappij de verleende defini tieve concessie, voor het Duitsche gedeelte van de lijn Boxtel-Wescl, thans is uitgereikt. Men verneemt thans dat afgevaardigden uit de beide commissiën voor de teeslviering van 1 April (die te Brielle en die te Utrecht) in eene gehou den zamenkomst tot eene gewensehte overeenstemming zijn gekomen. In de gemeenteraad van Brielle is door vier leden der hoofdcommissie voor de feestelijke herdenking van 1 April 1872, in hunne qualileit van le den van den raad, voorgesteld 3000 beschikbaar te stellen als bijdrage voor een binnen de stad Brielle te stichten asyl voor oitde en gebrekkige zeelieden, welk voorstel met algemeene stemmen werd aangenomen. Dit besluit was gedaan op grond dat het bekend was dal Z. M. de koning, die iOOO be schikbaar had gesteld voor het monument te Brielle, ook zeer ingenomen was met het denkbeeld om lot herdenking aan 1 April 1572 te Brielle te slichten een asyl voor oude of gebrekkige zeelieden, en dat waar de koning zooveel belangstelling toonde, èr. in hetgeen in vroeger dagen voor de natio nale zaak te Brielle werd tot stand gehragt èn in hetgeen daar tot her denking van dat gewiglig feit in deze dagen wordt voorbereid, ook de stad Brielle een bewijs van waardeering daarvan behoorde te geven. Te Amsterdam is door vele gegoede ingezetenen een brief ontvangen van zekeren overste Carlos de Alfredowaarin die onbekende Spanjaard uit Malaga schrijft, in Duitsch met Spaansche woorden doorspekt, dat hij met den aankoop van geweren voor koningin Isabella belast, door de revolutie werd verrast. Hij kreeg van de vorsiin, die Spanje was ontvlugt, den last eene tegenomwenteling te beproeven; eerst moest hij de 400.000 fr.die hij voor den geweer-aankoop had ontvangenin veiligheid brengenhij kon die som niet medenemen. die ook niet bij een bankier deponeerenhetgeen achterdocht zou gewekt hebben, maar had die in de nabijheid van het Amstelhotel, waar hij logeerde, begraven. In Spanje aangehouden, verban nen en ontroofd, verkeert hij in armoede, en vraagt aan de Anisterdamschc heeren liet noodigc geld, om naar het Amstelhotel te kunnen lerugkecrcn en den schat weder op te graven. De man verpandt zijne eer als overste en zijn zegel, dat niet te herkennen is, voor de terugbetaling der hentote verstrekken gelden. Den 24 ,,'D dezer zal van het koloniaal werfdepót te Harderwijk naar het Nieuwe Diep vertrekken een detachement suppletielroepen sterk 125 man, om dien dag over te gaan aan boord van hel naar Batavia bestemde schip

Leydse Courant | 1872 | | pagina 1