LE1D8CHE €011 RA Hi. 187*2. V. 39. haa ill 'W?C i LOT DONDERDAG 15 FEBRUARIJ. He Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.franco p.p. 3.S9; met het Verslag der Handelingen ran den Gemeenteraad 3.35, franco p. p. 3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor i 2.50 's jaars, buiten de expediiiekoslen. Afzonderlijke nominees der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Advertentie» is van 1 4 regels ƒ1.-, iedere regel meer 25 cents. Advertentiën voor Dnitschland, Oostenrijk en Zwitserland worden uitsluitend aangenomen door HAASENSTEIN VOGLEIt, Expeditie-Kantoor van Advertentiën te Hamburg, LubeckFrankfort a. Ai.BerlijnLeipzig, Dresden, Bres/au, Keulen, Stuttgart, Weenen, Praag, Bazel, Zurich, St. Gallen, Geneve en Lausanne. C, w van het kon. LEIDEN, 14 Februarij. De vereeniging Harmonie gaf gislercn avond weder eene tooneelvoor- lelliug. In de groote zaal van liet hotel Rijnland werden twee vrolijke Dijspelcn, "De verzegelde Burgemeester" en «Een avontuurtje van mijnheer 'Kikkerbil", op alleraardigste wijze uitgevoerd. Merkbaar is het, hoezeer 'tiide werkende leden in hun spel vooruitgaan, wat wel als een bewijs 'nsjaiag gelden voor den goeden smaak, die door het tooneel kan worden op- dttjgewekt ol bevorderd. Ook wat eene zuivere opvatting der Nederland- sche taal of wel de veredeling onzer volkstaai betreft moet het tooneel zeer igmistigen invloed uitoefenen, vooral wanneer, zooals bier ter stede, zich (verschillende vereenigingen vormendie op gezette tijden, ieder in haren kring, tooneelvoorslellingen geven. Dat de vereeniging Harmonie dit doel op flinke wijze tracht te bevorderen en eene eerste plaats onder hare zuster- Mvereenigingen bekleedt, getuigde zeker hare uitvoering op gisteren avond. 's Lands middelen over de maand Januarij dezes jaars hebben opge- hragt ƒ5,660,741.06, zijnde 1,157.898.98meer dan in de maand Januarij 1871. De raming bedroeg ƒ0.195,300.80. De Staatscourant bevat bet verslag van de examensbedoeld in art. 4 besluit van 10 Sept. 1864 (Indisch staatsblad n°. 194), gehou den op het paleis te Weltevreden op 10 Sept. 1870 en volgende dagen. Van de candidaten voor examen A werden 10 toegelaten en 13 afgewezen; die voor examen B zijn allen toegelaten. De uitslag van examen A was dus enstigdie van examen B zeer gunstig. De commissie schrijft dien ligen ommekeer hoofdzakelijk toe aan de goede wijze, waarop thans, ts ruim 2 jaren na bare oprigling. de afdecling «Indische taal, land en volkenkunde" van het gymnasium Willem III aan haar doel beantwoordt, aan de groote zorg daarbij blijkbaar in alle vakken aan het onderwijs be steed. De ongunstige uilslag van het examen A moet zeker voor een groot deel worden toegeschreven daaraan, dat zeer' velen, die zich voor dit exa men bekwamen, bereids in eene of andere betrekking werkzaam zijn, waardoor geen genoegzame tijd voor voortgezette studie overblijft. Velen I der afgewezenen behooren tot deze categorie. Naar men verneemt zijn, bij besluit van den nieuwbenoemden minister van oorlog, de bepalingen betrekkelijk bet verpligt kerkgaan der militairen ingetrokken cn is daarvan in de kazernen afkondiging geschied, i; In bet door het Fransche Journal Official medegedeelde verslag van hel verhandelde in de zitting der «Academie des Inscriptions et Belles Let- o'tres" van 2 Fel», leest men het volgende; «De heer Cobet, lic,j>glecraar aan de lioogeschool te Leiden, heeft, naar aanleiding van zijne benoeming tot 'corresponderend lid der akademie, een brief aan haar gerigt, welks voor- jlezing met levendige belangstelling is aangehoord. Hij betuigde daarin zijne gevoeligheid over de onderscheiding, waarmede de akademie zijnen ouden 1 dag en hetgeen hij zijne stille vergetelheid geliefde te noemen heeft vereerd. I De heer Cobet is, van vaderswege, afkomstig uit hel zuiden van Frankrijk, van waar zijne familie, tijdens de herroeping van het Edict van Nantes, naar Holland is gewekenom aldaar de vrijheid van geweten terug te vinden." HC.) Op verzoek van prof. Vreede deelt bet D. D. de ministeriële beschik- II king mede op het adres aan den koning betrekkelijk den afstand van Nedcr- landsch Guinea. Die beschikking is van den volgende» inhoud: »De ministers van buitenlandsche zaken en van koloniën Gelezen het kabinels-rescript van den 5den dezer, n°. 22. En alsnu, krachlens magliging des konings, beschikkende op de aan Zijne Majesteit ingediende adressen van mr. G. W. Vreede, dd. 18 Januarij 1872, waarbij, in verband met voorgedragen bezwaren tegen den afstand il der Nederlandsche bezittingen ter Kuste van Guinea aan Groot-Brittannië, I wordt verzocht, dat het betrekkelijke, door de beide kamers der staten- -- generaal aangenomen, wets-ontwerp, niet worde bekrachtigd, Hebben goedgevonden 1 Ter kennis van de voornoemde adressanten te brehgen, dat aan hun ver- zoek geen gevolg is kunnen worden gegeven." Aan genoemd blad wordt nog medegedeeld dat ook de schrijver van het antwoord op de prgsvraag over onze verdediging, aan wien J00 is toege kendeen geacht officier van het leger, op de gestelde voorwaarde afstand heeft gedaan van zijn haildschriltmaar. voor eene onpartijdige waarde ring zijner denkbeelden, bezwaar heeft, zijn naam publiek te maken. By de opening van zijn naambriefje, door den voorzitter van het voorloopTg hoofd best uur der vereeniging tot verspreiding van kennis aangaande onze verdediging, is gebleken dat hij, zelfs voor bet geval van volledige bekroo ning, reeds bij de inzending die voorwaarde had gesteld. Het stoomschip Prins van Oranje is den lldcn dezer in de Miiïdelland- sche zee, ter hoogte van Malaga, door het Ned. stoomschip Siriusgepraaid. Door bet kies-collegie der Ned. hew. gemeente te Dordrecht is, uit het vroeger opgegeven zestal predikanten, het volgende drietal gevormd: dd. Knotne'uspred. te IJlst, Schouten,pred. te Harderwijk, Vermeer, pred. te Zwolle. Naar men uit Utrecht meldt zal prof. Opzoomer Donderdag aanst. zijne akadefiiisclie lessen weder aanvangen. Zondag nacht omstreeks 2 nnr had een Urkerschuit. die de haven te Hoorn uilliep. liet ongeluk op eeuige even onder water slaande palen, waarvan liet bovengedeelte door het ijs afgesneden was, te loopen, lek te worden cn te zinken. Op het jammerlijk geschreeuw der opvarendendie zich in den mast begeven hadden, maakte zich de bemanning van eenige visschersvaarlnigendie in de haven lagen, spoedig gereed en had het geluk de schipbreukelingen te redden. Van de gezonken schuit is alleen nog de mast te zien en het voorste gedeelte. Een nader berigt uit Velp meldt dat het gerucht omtrent het aan*- koopen van het landgoed Biljoen voor rekening van den ex-keizer Napoleon een valsch gerucht is. Waarschijnfijk is het ontstaan doordat op het kasteel een paar Franschen bezig warenof welligt nog zijnmet het inpakken van verscheidene voorwerpen van kunst, enz., die naar Parijs verzonden wor den, om daar ter bezigtiging te worden gesteld, ten einde koopers le vin den. Men gaal hierbij uit van de veronderstelling, dat die voorwerpen in Frankrijk een lioogeren prijs zullen opbrengen, dan in ons land het geval zal zijn. Men meldt uit Leeuwarden: Ter gelegenheid van 'skonings verjaar dag, den 19llrn dezer, zal door het garnizoen alhier eene groote parade wor den gehouden, 's Avonds zal door den heer commissaris des konings dezer provincie in de zalen van den heer van der Wielen een luisterrijk bal wor den gegeven, waartoe alle autoriteiten, zoowel burgerlijke als militaire, zijn uitgenoodigd. Dat de longziekte onder het rundvee in sommige gemeenten dezer pro vincie in lievigheid toenemende is, bewijst het volgende. Uit Baardcradeel toch wordt gemeld, dat thans op meer dan 20 stallen ongeveer 500 runde ren door die ziekte besmet zijn, en iedere stal op zich zelf reeds een nieuw brandpunt van besmetting vormt, even als dit het geval was tydens de laatste runderpest. Verscheidene runderen zijn reeds afgemaakt. De boezem van het water in deze provincie, die onlangs buitengewoon hoog was te noemenheeft in de laatste dagen eene belangrijke verlaging ondergaan. -- Te Nienw-Appelscha is gearresteerd zekere H. Steg, die beschuldigd wordt in een vlaag van krankzinnigheid in den nacht van 9 op 10 Feb. jl. zijn woning in brand gestoken te hebben. Hij is naar Heerenveen opgezonden. Te Zeeland, in Noordbrabant, werden dezer dagen bij de in aanbouw zijnde kerk, op last van den opzigter, de zoogenaamde mallen onder het steencn plafond weggenomen, waarna het gcheele verwelf naar beneden stortte, met het ongelukkig gevolg, dat J. Verharen, opperman, wonende le Nistelrode, onder de steenmassa bedolven geraakte, en J. Looi mans. met selaarsbaas, wonende te Druten, bij Tiel, welke met R. de Vos, metselaar, wonende te Herpen, boven tegen liet plafond werkende was, naar beneden vielen. De geneesheer, die oogenblikkclijk werd geroepen, bevond, dat van Verharen het regter dijbeen sink was, en hij eene wond aan liet hoofd cn eene liesbreuk had bekomen; dat van Looimans de ruggegraat en de beene'n zwaar gekneusd waren, cn dat de Vos eene kleine, niet gevaarlijke wond* ahn het hoofd had. De laatstgenoemde is nagenoeg hersteld; maar Verha ren is den daarop volgenden nacht overleden cn de toestaiid van Looimans is' zeer bedenkelijk. Van Curasao meldt men van 20 Januarij het volgende; De nieuw be noemde procureur-generaal, mr. Ramaer, is den 13',f" dezer, bij de aanvaar-

Leydse Courant | 1872 | | pagina 1