LE1D8CHE COURANT. iV. 37. DINGSDAG 13 FEHHUARIJ. Dc Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars f3.franco p.p. f 3.50 met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad f 3.35, franco p. p. f 3.85. liet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor /2.50 's jaars, buiten de expeditiekoslen. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Advertentiën is van 1 4 regels f 1- iedere regel meer 25 cents. Advertentiën voor Unitschiand, Oostenrijk en Zwitserland worden uitsluitend aangenomen door HAASENSTEIN VOGLER, Expeditie-Kantoor van Advertentiën te Hamburg, LuheckFrankfort a. M.Berlijn, Leipzig, Dresden, Breslau, Keulen, Stuttgart, Ween enPraag, Bazel, Zurich, St. Gallen, Genèoe en Lausanne Bij deze Courant wordt verzonden X". 6 (blad 6) der Handelingen van den Gemeenteraad. BINNKM,\M)SCIIiV M-IMGTKN. LEIDEN, 12 Februarij. Naar wij vernemen heeft de zangvereeniging Gaecilia het eerelidmaat schap aangeboden aan de hh A. J. Wetrens en B. J. de Goey. Wij juichen deze handeling zeer toe, inzonderheid wat den heer Wetrens betreft. De vereeniging brengt daardoor hulde aan hemdiehoewel directeur en zelf aan het hoofd eener zangvereeniging staande, steeds bereid is Caecilia wel willend ter zijde te staan en in het orchest zieh met de eerste vioolpartij te belasten. De zangvereeniging Caeciliadie blijken geeft den heer Wet rens te waarderen, zal, wij houden er ons van overtuigd, steeds op zijne hulp en medewerking mogen rekenen. Onze lezers zullen voorzeker opgemerkt hebben dat voor de opera- vorstelling op a. s. Vrjjdag het bureau ter bespreking van plaatsen drie dagen geopend is; naar wij met zekerheid vernemen zal dit voortaan by elke opera-voorslelling, hetzij Fransche of Duitsche, het geval zijn. Wij vestigen daarop de aandacht, omdat, naar men ons heeft medegedeeld, deze maatregel genomen is, om, wanneer het blijken mogt dat den tweeden dag bij het sluiten van het bureau geen genoegzame plaatsen genomen zijn, als dan nog in tyds de voorstellingen te kunnen uilstellen, om de vele kosten, welke in den regel aan deze voorstellingen verbonden zijnte besparen. Te dezer stede heeft zich eene vereeniging van smeden gevormd, met liet doel om door eene wekelijksche contributie een fonds daar te stellen waaruit ieder lid bij ziekteof bij overlijden zijne vrouw of kindereneene ondersteuning zal genieten. Verder stelt zij zich ten doel. door vriend schappelijke bijeenkomsten de goede verslandhouding tusschen de werklie den, ook tegenover de patroons, zooveel doenljjk te bevorderen. De ver eeniging zal voorts geheel geschoeid zijn op de wijze van de reeds langer hier beslaande werkmansvereenigingen. Tot president dezer vereeniging is gekozen de heer J. Mooi en. Volgens geloofwaardige beriglen, meldt het N. r. d. D., is het denk beeld. om een einde te maken aan dc veel te groote rijkskas, van den minister Thorbecke nilgegaan. Als vijand van halve maatregelenwensehte die minister 20 millioen te amortiseren. Onze rentelast zou daardoor met bijna een millioen zijn verminderd en de onafhankelijkheid onzer financiën van de Indische halen eene groote schrede voorwaarts hebben gedaan. Het schijnt, dat de heer Thorbecke in den ministerraad is overstemd, wat het te amortiseren cijfer betreft. Voorloopig hcc-ft men zich tot 10 millioen be paald; wij hebben echter hoop dal liet ministerie weldra eene nieuwe amor tisatie-wet van gelijk bedrag zal indienen, daar. indien wij goed zyn inge licht, sedert de toestand van 's rijkskas nog merkelijk gunstiger is geworden zooilat de 10 millioen, welke nu geamortiseerd zullen worden, reeds aange vuld zijn en de schatkist weder in een toestand verkeert dal 10 a 20 millioen kan geamortiseerd worden. -- liet U'eekbl. van Voorne en Putte bevatte dezer dagen liet volgende herigtOns zijn zeer verontrustende beriglen ter oore gekomen omtrent den nieuwen waterweg, door den Hoek van Holland; daar wij echter hopen, dat bij nadere informaliën die beriglen zeer overdreven zullen blijken te zijn, stellen wij de vermelding daarvan tot later uit. Mogt later bevonden worden, dat ze waar zijn, dan betreuren wij de millioenen-, welke aan dien weg besleed zijn. De Stoompost zegt omtrent dit bcriglNaar onze informatiënis er vol- slrckt geen reden tot verontrusting. Integendeel bestaat, naar wij vernamen Wj de marine, na overleg met den waterstaat, het plan, om in het voor jaar, zoodra de weersgesteldheid 'zulks toelaat, lot betonning, hebakening en verlichting van den nieuwen riviermond uit zee tot in het Scheur over le gaan. Door de stoomvaart-maatschappij //Nederland" is het volgende bekend gemaakt: Volgens ontvangen berigt van kapt. M. C. Braatwas het stoom schip Prins van Oranje den 5'V" dezer 's ochtends op de hoogte van üun- geness. Ten gevolge van het mistig weder had hij eenige uren langzaam moeten sloomeu. Overigens liep liet stoomschip eene 10mijls vaart; het maakte schier geen beweging en geen der passagiers was zeeziek geweest. In de Prov. Gron. Ct. wordt door d'. W. Gleuns Jp., een beschrij ving gegeven van liet Zondagavond (4 Febr.) waargenomen luchtverschijnsel. Aan het slot daarvan zegt die waarnemer daarvan het volgende: //Ook nn vertoonde zich het noorderlicht weder onder dien eigenaardigen en zeld zaam voorkomenden vorm, die door prof. Argelander te Bonn noorderlicht gordel is genoemd. Beeds eenige malen heb ik het onder dien vorm mogen waarnemen en wel den 17llcn Maart 1847, den 9dc° Maart 1861 en nu laatstelijk den 2lleD November 1871. Evenals toen vertoonde zich ook nu die gordel in de rigting van het O.N.O. naar het W.Z.W. en dus in de rigling van den magnetischcn aequator. De gordel was nu echter minder scherp bepaald doch meer gekleurd en breidde zich nu verder en meer koe pelvormig uil. Op verschillende punten van Europa, te Brussel, te Parijs, te Turyn, zelfs le Konstantinopel is op dcnzelfden tijd als bij ons te lande het natuurverschijnsel opgemerkt." Voor den nieuwen cursus van de militaire academie le Breda, welke in September zal geopend worden zijn 101 plaatsen open en hebben slechts 27 eandidaten zich aangeboden. Onder Zuid-Beijerland is Donderdag avond een huis met schuur afge brand, waarbij de geheele inboedel, benevens 2 paarden, 6 koeijen en 2 geilen een prooi der vlammen werden. Te Sliedrecht is Donderdag avond jl. eene poging tot brandstichting beproefd. Door voorbijgangers werd eene brandende doove kool, met petro leum besmeerd, bemerkt onder het rieten dak der arbeiderswoning en schuur van L. Vcrmcy. Door de tijdige ontdekking en den gevallen regen, waardoor het dak natuurlijk nat was, is gelukkig grooter onheil voor komen. Dit is reeds de zesde of zevende maal sedert Nieuwjaar, dat er in die gemeente brand plaats had. Aan kwaadwilligheid valt niet te twijfelen en, naar men verneemt, is door de justitie eene dienstbode gearresteerd in die gemeenteverdacht als medepliglig aan die brandstichting. Te oordeelen evenwel naar het volgende vierregelig versjedat men gevonden heeft op eene der plaatsen van brandstichting, zouden de onverlaten ten getale van acht zijn We bennen met zen achten, Je kan ons eiken nacht verwachten. En als liet branden is gedaan Dan vangen we mei moorden aan. Naar men uit Utrecht meldt heeft zich als schryver van het antwoord op de prijsvraag //over onze verdediging"waaraan de uilschrijvers f 300 hebben toegekendbekend gemaakt de heer W. Hoogenboomlrt« luit. der artillerie, die met de gestelde voorwaarde heeft genoegen genomen. De vestingwerken te Venlo zullen door den staat aan de gemeente overgedragen worden. Eene van de voornaamste veranderingen, die plaats zal hebben, is het leggen van eene straat, van de spoorbrug tot iu het mid den der stad. Deze zal met eene vrij sterke helling langs de Maas oploo- dcn. op dezelfde plaats waar thans de hooge walmuren staan. - Te Hulst had dezer dagen aan het station een treurig ongeluk plaats. Toen de veldwachter Verkouteren een wagon kolen hielp verplaatsenge raakte zijn kind onder den wagen. Na nog een uur te hebben geleefd wa» het kind een lijk. 's GRAVENI1AGE, 12 February, Z. M. de koning-groothertog heeft benoemd tot ridder der orde van de Eikenkroon den heer 'A. F. Beukman, commissaris van policic in de 1" afdeeling der residentie. Aan den heer S. P. Pels is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend uit zijne betrekking van referendaris hij het departement van financiënmet dankbetuiging voor zijne langdurige en trouwe diensten. Tot burgemeester der gemeente Anna Paulowua is benoemd de lieer C.- E. Perkin de plaats van den lieer J. C. de Leeuwop zijn verzoek als zoodanig eervol ontslagen, en tot burgemeesler der gemeente Oldcmarkt is benoemd de heer li. Visscher, onder toekenning van eervol ontslag als bur gemeester der gemeeule Vlcddcr. Aan den heer J. H. L. Vader is, op zijn verzoek, eervol ontslag ver leend als plaatsvervangend kantonregter te Cortgcne. -- Door Z. M. zijn benoemd tot inspecteur der registratie: van dc 1« klasse, de heer J. L. Becking, thans inspecteur 2' kl.van de 2° kl.de heer G.

Leydse Courant | 1872 | | pagina 1