LfilDSCHE COURANT. 18712. idel H «rjj eiq :d^ i\ 52. WOENSDAG 7 FEBKUARIJ. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.franco p.p. t 3.50 met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad 3.35franco p. p. f 3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor 2.58 'ijaars, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Advertentiën is van 1 4 regels f 1- iedere regel meer 25 cents. Advertenticn voor DuitschlandOostenrijk en Zwitserland worden uitsluitend aangenomen door ITAASENSTEIN VOGLER, Expeditie-Kantoor van Advertentiën te Hamburg, Lubeck, Frankfort a. M.Berlijn, Leipzig, Dresden, BreslauKeulen, Stuttgart, Ifeenen, Praag, Bazel, Zurich, St. Gallen, Geneve Cu Lausanne. u fl i; STA DS-BER1GTEN. HER-IJK. BURGEMEESTER EN WETHOUDERS VAN LELDEN, Gezien liet besluit van Gedeputeerde Staten der provincie Zuid-Holland, van den QJen Jan narij 11., n°. 11 Provinciaalblad n°. 3), houdende bepaling van de tijdstippen van d/m lier-ijk der maten en gewigten in de verschillende gemeenten in deze provincie, voor bet jaar 1872; Herinneren den ingezetenen dezer gemeente hunne verpligting, overeenkomstig art. 15, lelt. der vet van den 7l'n April 1869 (Staatsblad n°. 57), tot bet doen her ijken van alle reeds in gebruik zijnde maten, gewigten en weegwerktuigen onder raededeeling dat daartoe door den ijker zitting wordt gehouden in het locaal van den Ijk, op de Aalmarktnaast de Gemeente-Apotheeken wel; voor de gewone gewigten, benevens de maten en strijkers, voor wijk V, op den 7, 8, 9, 13, 14 en 15 Febmarij telken dage van des morgens 9 tot des namiddags 3 uren Eindelijk wordt ter kennis van de belanghebbenden gebragt, dat volgens besluit van den Minister van Staat en van Iiinnenland.-che Zaken van den 6(,cn December 1871 ii°. 201 (12e afd.), de Ietter Z>, in den gewonen drukvorm, schuin gesteld, be stemd is tot jaarlettcr zoowel van den ijk als van den her-ijk. En geschiedt hiervan openbare kennisgeving door aanplakking en door plaat sing iir de Leidsche Courant Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden; 17 Januarij 1872. v. d. BR AIS DELER, Burgemeester. v. PUTTKAMMER, Secretaris. BINNEN LA N DSCI IE BERIGTEN. LEIDEN, C Februari). De rector-magnificus der hoogeschool, de hoogleeraar L. W, E. Rau- wenliofT, zal Donderdag aanst.ten een ure, die betrekking aan zijnen opvolger, den hoogleeraar D. Cierensde Haan, overdragen, met het houden eeuer rede- TÓering in het groot auditorium van het akademiegebouw. Het UIJman's concertMaandag avond alhier aangebodenhad blijkbaar de verwachting hoog gespannen. Een talrijk publiek vulde weldra de ruimte onzer groole stadszaal, waar sinds haar kortstondig bestaan reeds zooveel edel kunstgenot werd gesmaakt en nu cene hoogst zeldzame vereeniging van artisten hunne gaven ten toon zouden spreiden. De lib. Jean Becker viool), Masi (2e viool), Chioslri (alt), Uilpert (violoncel), de dames Marie Mon- bclli en Hamakers, de bas-zanger Carl Hill en de virtuosen Rafael JosefFy (piano), Camillo Sivori (viool), Felix Godefroid (harp), Jos. Scrvais (violon cel), wekten allen, niet ten onregle, in meer ol mindere male de belang stelling van het publiek op. liet Florcnlijncr Quartet opende hel programma. De weergaloos zuivere flank, waarin de vier eerslgenoemde instrumenten als het ware zamcnsmel- len, de eenheid, die de vier kunstenaars in hun spel welen te scheppen, de prachtige pianissimo's en de breede forto's, waarin sleeds de klank van Becker's instrument uitblonk, maakte blijkbaar diepen indruk. Hierna trad Marie Monbelli op met eene aria uit il Barhiere met de door Ros- siue uitsluitend voor deze zangeres geschreven variatiën. De indrukdien reeds haar gracieuse voorkomen op hel publiek maakte, werd geestdrift toen zij met haar onbeschrijfelijk zuiver en edel stemgeluid, met eene schalk achtige. bevallige voordragt deze schoone aria zong. Zij zingt met veel gemak, doch in de coloratuur-passages en vooral dan wanneer zij veel kracht van hare slem moest vergen, was het merkbaar dat zij min der techniek bezit dan Frl. Hamakers, die een zeer krachtig, maar minder liefeljjk geluid bezit. Toch mogt de aria uit Comte Ory van Rossini even als de Wals uit les Bleucts van Cohen meesterlijk gezongen worden geuoemd. Vooral in dit laatste waren hare trillers tot in het hoogste register zuiver als kristal. Van nature slaat Marie Monbelli ongetwijfeld verre boven Frl. Hamakers, maar in muzikale vorming is o. i. de verhouding omgekeerd. De heer Sivori is een kunstenaar op de viool, cn zijne tech niek evenaart die van de grootste meesters. Het onafgebroken applaus, dat hij met zijne eigene fantasie uit de Lucia verwierf, bragt hem er toe de variatiën op de Carneval de Vemse uit te voeren, zoo wij mccnen van Wiaiawsky; dit spel was zeker niet beneden dat van dezen groolen meester. Rafael Joseffy bewees vooral in zijn spel van Ia Campaneüa van Liszt een pianist van den eersten rang te zyn, die reeds op jeugdigen leeftijd groote kunde in virtuositeit aan den dag legt en waarvan nog veel mag worden verwacht. Carl Hill deed ons begrijpen dat er een leeftijd is waarop het stemgeluid, al behoudt het nog zijne kracht, aan //timbre" verliest. Tocli klonk ons zijn breede bariton, vooral in het Widmung van Schumann, heer lijk in de ooren. liet harpspel van den heer Godefroid was heerlijk mooi. De krachtige en fijn geschakeerde toonendie hij aan ditthans minder voorko mende, maar door hem meesterlijk bespeelde instrument ontlokt, maken een on- bcschrijfelijkcn indruk. De heer .los. Servais maakte zeker den minsten indruk. De wijze, waarop hij de violocel bespeelt, is wel verdienstelijk, maar verheft hem toch niet tot een builengewoon talent. De indruk, dien ten slotte hel geheele concert op ons en anderen maakte was deze: er was te veel schoons. Ware men in de gelegenheid geweest ieder talent afzonderlijk te hoorenvoorzeker, de indruk, dien ieder in het bijzonder op ons maakte, zou sterker geweest zijn. Maar nu wordt de eene indruk door den anderen verdrongen, terwijl ten slotte de sterkste indruk de blijvende is Bij de gisteren door dc administratie van de Iloli. ijzeren spoorweg maatschappij in het stations-gebouw buiten de Willcmspoort te Amsterdam gehouden aanbesteding van het maken van een gebouw voor douanen-bu- reaux, het aanbrengen van afsluitingen in de bestaande loodsen cn op den steiger, henevens verdere inriglingen, op het goederen-station te Helder, van den Noordhollandschcn staatsspoorweg, is aannemer van dit werk ge worden de heer Jac. van der Kamp, aannemer alhier, voor dc som van 6C93. De Staatscourant bevat de officiële opgave der bevolking van de pro-, vincie Groningen, volgens de uitkomsten der jongste tienjarige volkstelling. Dc bevolking dier provincie bedroeg 225,330 zielen, waaronder Appingedam 3612 zielen, Delfzijl 5266, Groningen 38528, Winschoten 5631. Naar men aan de N. R. C. meldt is er nog volstrekt geen sprake van een vergelijk tusschen de Briclsche hoofdcommissie en dc commissie, die zich te Utrecht heeft gevormd, zoolang deze laatste bij de bedoeling blijft haar asyl te stellen in plaats van het Brielsche monument, waarvoor de natie door ruime bijdragen, die in handen der hoofdcommissie gesteld zijn en dagelijks nog toenemen, hare sympathie betuigt. Het llbl. bevat een schrijven van den heer dr. W. J. F. Nuyens, waarin betreffende het herinneringsfeest van 1 April o. a. het volgende voorkomt: »De Tijd, wiens zienswijzen omtrent liet besproken punt geheel en al dc mijne zijn, heeft Zalurdag li. zjjne adhaesic geschonken aan het Ulrechtsche plan. Met groot genoegen maak ook ik thans mijne meening openhaar, zij is: Nu 'L. M. geloond heeft, dat hij de zaak krachtig wil ondersteunen, nu moet het karakter van cene pariijzaak wegvallen. Geeft men aan 1 April 1872 de heteekenis, dat wij, Nederlanders, allen onze vrij heid en onafhankelijkheid beminnen en willen verdedigen legen wien ook; dat wij allen ons om een geëerbiedigd nationaal vorstenhuis willen scharen: geeft men die heteekenis er aan, dan kunnen, mijns inziens, alle Nederlan ders cendraglelijk zamenwerken. Moge 1 April 1872 aan het buitenland loonen, dat Ncderland's volk één is; dat, zoodra het een manifestatie van nationaal zelfbewustzijn geldt, het slechts gedenkt aan hetgeen allen ver eent, niet aan hetgeen sommigen van elkander scheidt; dat 1 April 1872 ten leeken strekke, hoe wij onze geschillen welen ter zijde Ie stellen, om eens gezind ons onder de nationale driekleur met den Oranjewimpel te scharen. Wanneer een volk dit weel te doenterwijl hel nog maar een manifestatie geldtwat. zal het dan wel doenzoo eenmaal het uur des gevaars mogt slaan voor liet vaderland, hetgeen wij, mijnheer de redacteur, wij //ultra- montanen" evenzeer beminnen als de protestanten, de liberalen, de conser vatieven, enz., enz., dit doen." Uit Zuid-lïeijerland wordt gemeld dat Vrijdag 11. aldaar met de zegen zulk eene menigte visch werd gevangen, dal twee mcnsclien een groot uur bezig geweest zijn. alleen om den visch uil de.'zcgen te scheppen. Men be rekent meer dan 1000 kilogram gevangen te hebben. Ieder der ingezetenen kon gratis cene goede zoo komen halen, waaraan dan ook ruimschoots voldaan is. Te Haarlem is gisteren 'morgen op het kerkhof huilen de Nieuwpoort ter aarde besteld het stolleiijk overschot van den heer P. F. Bohnin leven boekhandelaar en uitgever aldaar. Aan den sloet van helrekkingen en vrienden van den overledene slolcn de aldaar gcvesligde boekhandelaren zich op het kerkhof aan, alwaar zich ook de knechts vair de Erven F. Bohn en

Leydse Courant | 1872 | | pagina 1