i LE1DSCRE COURANT. N°. 31 opk tg 4 •rstïi 3CH m ai Wijs «872. ornop DINGSDAG 6 FEBRUARIJ. itjj =4 SESr I HÏ f)e Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.franco p.p. 1 3.5(1; met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad f 3.35franco p. p. f 3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voer /2.50 'ijaars, builen de expeditiekos ten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Advertenliën is van 1 4 regels f 1- iedere regel meer 25 cents. Advertentien voor DnitKchlnndOostenrijk en Zwitserland worden uitsluitend aangenomen door IIAASENSTEIN VOGLER, Expeditie-Kantoor van Advertentiën te Hamburg, Lubeclc, Frankfort a. M.Berlijn, Leipzig, Dresden, Breslau, Keulen, Stuttgart, WeenenPraag, Bazel, Zurich, St. Gallen, Geneve en Lausanne. STA DS-BERIGTEN. ft De VOORZITTER van den Gemeenteraad van Leiden noodigt l>jj deze, :krachlens art. 7, 2' alinea, der wet van 4 Julij 1850 Staatsblad n*. 37), de inwoners dezer gemeenie uit om, zoo zij elders in de directe belas- tingen zijn aangeslagen, daarvan voor den 15c" February e. k., door over- legging der aanslagbillclten ter secretarie dezer gemeente, te doen blijken, -ten einde zoo noodig hun regt te bewijzen om, bij de jaarlijkschc herzie- rning der lijsten van kiesbevoegdendaarop te worden geplaatst. En geschiedt hiervan afkondiging door plaatsing in de l.eidsche Courant. De Voorzitter voornoemd, Leides, 5 Februarij 1872. v. o. BRANDELER. I! IN N EN LA NI )SG UK 15E RIG TEN. LEIDEN, 5 Februarij. In de maand Januari] zijn binnen de gemeente Leiden geboren 131 kin deren, als: Cl zoons en 70 dochters, waaronder zijn begrepen 3 twee- linggcboorten. Overleden 118 personen, als: 27 mannen, 17 vrouwen, 3(i zoons en 38 dochters; daarenboven als levenloos aangegeven 6. Voltrok ken 14 huwelijken. Bij kon. besluit van 17 Januari] jl. is de jaarwedde van den 2dtn com missaris van policie alhier verhoogd met ƒ200 en alzoo vastgesteld op ƒ1600, uelke verhooging zal worden gerekend te zijn ingegaan met 1». Jan. 1872. Bij de heden op het raadhuis gehouden aanbesteding van het leveren van bouwmaterialen zijn daarvan aannemers geworden: leperceel, A. vuren hout, Gebr. van Mannekus, houtkoopers onder Zoetervvoude, voor ƒ902.50; B. grecnenhout, G» J. Boelen, lioiitkooper alhier, voor ƒ585.39; C. eiken hout, D. D. Noordman, houlkooper onder Zoetervvoude, voor ƒ861. 2° per ceel, spijkers en klein ijzerwerk, J. C. Bernard, handelaar in ijzerwaren alhier, voor ƒ209.85. 3e perceel, metselmaterialenP. Fontein en Zoon, handelaars in kalk enz. alhier, voor ƒ210. 4e perceel, vcrwwareuJ. C. Visser, handelaar in verwwaren alhier, voor ƒ245.80. 5e perceel, bezems, P. Fontein en Zoon voornoemd, voor ƒ105. Gisteren avond ten 6hl, uur vertoonde zich een fraai noorderlicht, waarvan het sterkste licht, van heft westen tot het oosten schijnende, in digle rooskleurige bundels of stralen le zameukwam in de Plciadcn als centrum, welke constellatie bijna op het punt van doorgang door het zuiden op ge ringen afstand van het zenith was verwijderd. Daarna veranderde hel licht door van uit het toppunt straalsgewijze zich naar alle zijden van het hemel ruim uit te spreidentoen het lot een breeden witten band zamensmolt met een sterken rooden gloed in het oosteiiom tot laat in den avond met tel kens verzwakkenden of tocnemenden gloed in veranderlijken vorm voort te duren. lieden morgen omstreeks 12 ure is een meisje genaamd C. de K., oud 11 jaar, welke achter een goederenwagen wilde klimmen, daar afgevallen, waardoor zij ligle verwondingen aan de hand en het been beeft bekomen.' De leening ten behoeve van den spoorweg Leiden-Woerden-Utreclit niet volteekend zijnde, zoo houden, volgens het llbl.de ontwerpers zich onledig met de ontbrekende aandeelen in het buitenland te plaatsen en wel met groóte kans van welslagen. Naar wij vernemen, meldt Semper virens, is in eene vergadering van de leden der aid. Leiden der lloll. maatschappij van landbouw bestolen, in het laatst van Augustus of in het begin van September dezes jaars, te Lei den eene tentoonstelling te houden van planten, vruchten en vee. Uit het Westland meldt men ons het volgende: Kort na de .strenge wrst van 6 en 7 December jl. kwam een uit het Westland geschreven be- Tigt in couranten voor omtrent het jonge hout der drtiivcuboomendat, ten gevolge van die vorst, zou geleden hebben, zoodat er vrees was ont staan dat de druivenoogst voor 1872 weder weinig zou opleveren. Daarbij werd het jaar 1871, zoowel wegens den mislukten handel in de aardappe len. als wegens het verlies aan de druiven geleden, ten gevolge van on gunstig zomerweder, als een der nadeeligste jaren afgeschetst. Over het algemeen deelt men in het Westland niet zoo beslissend die uitspraak omtrent den oogst van het jaar 1871, hoe ongelukkig het een bij het ander moest komen om eene voordeelige rekening le verijdelen. Maar tevens zou het te voorbarig zijn nu reeds omtrent den druivenoogst voor dit jaar uitspraak te doen, ook omdat men niet algemeen het gevoelen is toegedaan dat het jonge hout zooveel zou geleden hebben als wordt opgegeven. Winters doen zich onder allerlei omstandigheden voor; plotseling, langzaamstreng ot zacht. Naarmate daarvan kan het jonge hout der vruchlboomen schade lijden of niet, doch zelden zóó dat op geen bloesem of vrucht is te hopen. Geheel andere oorzaken doen doorgaans grootcr kwaad. Als bij het uitbotten der boomen de vorst gaat heerschen en de oostenwind de teedere knoppen teis tert, ontstaat er krachteloosheid, die eindigt met weinig of geen vooruitzigt op vrucht. Na een vrij harden, plotseling ingevallen winter, kwam de strenge nachtvorst in Mei van het vorige jaar, toen alles reeds .in vollen bloei stond, vernietiging brengen. Nogtans braglen de drnivenboomendie veel later bloeijën, als bekend is, genoeg vruchten voort, doch het gemis aan warm zomerweder deed den oogst overal mislukken. Gelijk nu omtrent het jonge hout der drnivenboomen de bcrigten aan overdrijving lijden, zoo kan de gegeven voorstelling omtrent dat der perziken- en perenboomen o. a. niet gaaf worden aangenomen. Veel meer vertrouwen verdient dan ook een van «betrouwbare zijde" toegezonden, deswege in Semper virens voor komend berigt, dat tevens door veroordeeling van overdreven vrees aan gaande de rupsennesten gevolgd wordt. In 11°. 5 toch van Semper virens Jecst men: «Door proefnemingen is het ons gebleken dat de angst, die men aanvankelijk koesterde, dat door de strenge vorst het jonge hout der peren en perziken geheel bevroren zou zijn, voor een gedeelte blijkt onge grond te wezen, aangezien de takken van peren en perziken, in water warm geplaatst, zich niet alleen goed ontwikkelen, maar zelfs bloeijen. Planten en boomen nu, die bevroren zijn, sterven, gelijk bekend is, zeer spoedig, wanneer ze vvarm geplaatst worden." Volgens een staat der Nederlandsche koopvaardijvloot bestond die vloot op 31 Dec. 1871 uit 1902 schepen, metende 260,549 lasten. Gedurende het jaar 1871 waren, volgens de ingekomen bcrigten, verongelukt, gesloopt enz. 140 schepen, metende 15490 lasten. 63 schepen, metende 11780 lasten, hadden in dal jaar eerste zcebrieven bekomen. In 1871 zijn ingeklaard: onder Nederlandsche vlag 3051 schepen, inhoudende 715,330 tonnen, eh onder andere vlaggen 6516 schepen, inhoudende 2,012,137 tonnen. Uitge klaard: onder Nederlandsche vlag 1967 schepen, inhoudende490,771 tonnen, en onder andere vlaggen 2935 schepen, inhoudende 1,010,007 tonnen. De heer M. C. de Vries Jr. te Amsterdam heelt een gedenkpenning ver vaardigd voor de feestviering van 1 April. Aan de voorzijde ziet men het wapen van Brielle, waarachter een degen met een vrijheidshoed op de punt; ter zijde vau het wapen leest men: 1 April 1572. liet randschrift is«De fortuin helpt den stoute" en daaronder «Inneming van den Uriel door de Watergeuzen." De keerzijde vertoont een krijgsman, met opgeheven zwaard in de regterhand en een vaandel in de linker; achter hem ziet men een schip en den toren van den Briel; naast hem staat de tiraany voorgesteld door een gepantserde vrouw, die in ontsteltenis haar zwaard nederwaarts houdt en uit de linkerhand een juk laat vallen. liet randschrift is «Toen schrikte de Tyranny" en op de afsnede staat «Door het vrije Nederland pJegtig herdacht 1 April 1872." Men leest thans in dé Tijd-. De Amslcrdamsche commissie tot voor bereiding der feestelijke viering van den l,tn* April 1-872 heeft eene circulaire rondgezonden, waarbij de ingezetenen der,hoofdstad worden uilgenoodigd tot; een nationaal feest ter herinnering aan de laatste 300 jaren. Wij laten die circulaire hier in haar geheel volgen. Onze lezers zullen daarin het be wijs zien, dat de Amsterdamsche commissie bedoeld heeft: werkelijk een nationaal feest te vierenwaarbij alle gezindten van het land zich kunnen aansluiten. Wie kan bezwaar hebben, om dankbaar te gedenken den zegen dien Nederland gedurende 300 jaren genoten heelt? Zoo wordt de feestvie ring op een brccderen grondslag gebragt. waarop gelijkelijk plaats is voor alle Nederlanders, waarop alle partijschap wegvalt en broederlijke eendragt allen vereenigt. Wij juichen die poging der Amsterdamsche commissie toe en vinden voor ons geen bezwaarombehoudens eenige uitdrukkingen onze adhacsie daaraan te geven. De algemeene synode der Ned. herv. kerk heeft op 23 Jannarij, ten gevolge van het door den heer P. J. R. Laan, predikant te Maassluis, ingè- stelde hooger beroep van eene uitspraak van het prov. kerk bes;uw van

Leydse Courant | 1872 | | pagina 1