n der conservative partij wordt Bara's voorstel door liet Journ. Je Brux. voor eene ongerijmdheid verklaard. Te Brussel hekben de schrijnwerkers den arbeid gestaakt. Zij hielden, ten getale van 1000, een oplogt door de stad, waarbij echter de orde niet werd gestoord. De patroons hebben hunne werkplaatsen gesloten. Zij zul len die niet openenvoordat de gezellen er in toestemmen te werken met eene verhooging van het daggeld van 10 pCt. De arbeidstakers eischen eene vermeerdering van 30 pCt. KKfiEBA X tS. LONDEN. 1 Fcbruarij. Te Dublin heeft in eene herberg een moordaanslag plaats gehad, waar van de oorzaak weder aan het Fenianisme wordt toegeschreven. Twee per sonen, Donovan en M'Garry genaamd, hadden eenige dagen geleden eene afspraak gemaakt met zekeren schoenmaker Michall Meivin, dat zij hem in de bovenbedoelde herberg zouden ontmoeten, als wanneer zij hem "een ge reedschap" zouden laten zien, waarmede hij begreep, dat een revolver be doeld werd. Hij begaf zich derwaarts en men ging na eenigen lijd tezamen naar de binnenplaats om het wapen te zien. Donovan verwijderde zich ech ter. en M'Garry legde Meivin de inrigling van den revolver uit, laadde dien en toonde hem. hoe hij zich in het juist treden oefende. Mclvin vermoedde niets kwaadstoen M'Garry plotseling bedaard op hem aanlegde en vuurde. De kogel trof Mclvin in den buik en ging door en door. Meivin begaf zich met groote bedaardheid door de gelagkamer de straat op en ontmoette op de Ormond-kade ten policie-beambte, wien hij het gebeurde mededeelde, en die hem naar een hospitaal bragl, alwaar hij verpleegd wordt. M'Garry werd des avonds op zijn bed in hechtenis genomen en evenals Donovan voor het bed van den gewonde gebragldie beiden herkende, en op verw ijtenden toon zcide, dat zij zich vergisten, indien zij meenden, dat hij zoodanige behandeling aan hen verdiend had. Zijn toestand is zorgelijk. De nieuwe omnibusdienst ouder de Theems beantwoordt zeer goed aan de verwachting. Bij Towerhill aan het station gekomen, neemt men plaats in een kamertje, dat zes personen kan bevatten. Daarmede wordt meunaar beneden gelaten, 60 voel onder den begancn grond. De bodem van den nieuwen tunnel is in het midden lager dan aan de uiteinden. De omnibus, waarin men nu plaats neemt, wordt losgelaten en bereikt langs een spoor en door de vaart, bij de helling verkregen, bijua het andere einde. Bij het. verliezen van de vaart wordt de wagen door touwen naar het einde ge wonden; daartoe wordt een stoomwerktuig gebezigd. Aan het andere einde is weder een kamertje gereed, waardoor de passagiers naar boven kunnen gaan. Het op- en nederdalen geschiedt in 25 secondende vaart door de tunnel in 70 seconden. De tunnel is vijf minuten gaans lang. Betreffende sir Samuel Baker zijn de volgende nadefe beriglen* ontvan genvan Gondokoro, loopendc tot 22 October jI.Tot genoemde plaats was hij, na ontzettende moeijelijkhedenmet zijne flotille gevorderd. Hier en daar was hijom over de ondiepten te komenverpligt geweest kanalen j te doen graven, of dammen op te werpen. Verder de wille Nijl op te va ren, was nu onmogelijk. Hijzelf en lady Baker, benevens zijn neef luite nant Baker en de heer Higginbolhamwaren gezond, maar de Egyptische soldaten hadden van het klimaat wel wat geleden, meer dan de negers. Hij had besloten den moed niet op te geven; hij wil in zijn streven volt harden, en verder doordringen, zoolang ée'n man hem zal willen volgen, Te Göndokoro was omtrent dr. Livingstone niets vernomen. Beriglen uit Buenos-Ayres melden het vergaan van het stoomschip Ame rica. 130 a 170 personen verloren daarbij het leven. Het schip is door brand vernield. De kapitein, die naar liet schijnt zeer weinig heeft gedaan lot redding der passagiers, heeft zich. toen de brand uitbarstte, met zijne equipage in de sloepen van het brandende vaartuig verwijderd. Door den kapitein van het schip ril la Salto werden 63 passagiers gered De kapitein van de America is aan boord van een Italiaanse!) oorlogschip, dat te Montevideo gestationeerd lag, gevlugt. FKAS ii iJ K. De regering ziet de inzameling van bijdragen tot kwijting der krijgs- schalting aan Dnitschland met wélgevallen, doch verwacht niet dat zij hel doel zal bereiken. Zij heeft dezer dagen dienstig geacht dit aan de depar- tements-prefcclen te schrijvendaar anders hel tekortschieten der inzame ling den schijn van eene misrekening en teleurstelling zon hebben. Den 28!lt" Jan. is te Parijs eene vergadering gehouden van de Jockey-, club. Er was een voorstel van 53 leden ingekomenstrekkende om de Dtiitschers van het lidmaatschap vervallen te verklaren. Dit voorstel werd echter, op grond eener bepaling van het reglement, volgens welke de club zich niet niet staalkundige zaken bemoeitdoor het aannemen van de vol gende gemotiveerde motie verworpen; "De vergadering, het denkbeeld, dal aan dit voorstel ten grondslag ligt, volkomen billijkende, gaat over tot de orde van den dag." -- De pogingen, door de echtgeuootc van den onder-intendant Brissy te werk gesteld, om in het in eene tienjarige gevangenisstraf veranderde dood vonnis. hetwelk de krijgsraad van Marseille tegen hem had uitgesproken, nogmaals eene verzachting tc doen ondergaan, zijn met een gcwcnscht gevolg bekroond. De heer Thiers heeft de gevangenisstraf in verbanning veranderd. Zekere Victorin werd vroeger door het bewind voor de nationale defensie, wegens zijnen moed betoond in de gevechten van Gravelolte en van Bapaume, tot 2ie luitenant bevorderd; de commissie lot herziening der militaire bevorderingen bragt hein echter weder tot den rang van onder officier terug. Gij heeft daarin eene op zijne eer geworpen smet gezien en dit. zich zoozeer aangetrokkendat hjj zich in zijn garnizoen tc Quesnoy var< het leven In eft beroofd. Een stoute diefstal, ten bedrage van 180.000 frs, is in den nacht van 21 op 25 Jan.op de spoorweglijn van Parijs naar Boulogne, gepleegddoor een oud-ambtenaar der maatschappijdoch die reeds sedert twee jaren ooi n slagen was. De dief was, in de kleeding van een beambte, onder weg o j den trein naar Parijs geslapt en vervolgens langs de wagens heen loopende sl bij den wagen gekomen, die liet geld bevatte, waarvan hij hel slot lif j, springen. Hij had daarop zijne zakken zooveel mogelijk met bankpapie, gevuld. Te Breteuil werd de diefslal echter door den hoofd-conducleur lot vallig ontdekt en zijn argwaan viel onmiddellijk op den schuldige; hij tele graplieerdc naar Parijs en de dief werd aangehouden op het oogenblik di bij den trein wilde verlaten. at h; di VI di S P A X .1 E. Volgens beriglen uit Madrid vreest men dal Zorilla en de hem tocge' dane progressistenmet medewerking van de republikeinenbeoogen eed 16 tegen de dynastie gerigtc revolutie te bewerken. Het heeft de opmerkzaam beid getrokken dat Zorilla, Becerra. Figuerola, Etchegaray, ten hove ge noodigd zijnde op het laatste gala-diner, kortaf bedankt hebben, zeggendi dat zij belet werden de uilnoodiging aan te nemen. Doch op de avond receplie, welke ten liove dat gala-diner volgde, verschenen Veraguas, Morete Espagna en vele andere staatkundigen, die doorgaans Zorilla als leidsman volgen. Er bestaat dus nog hoop dat de radicale progressisten niet gereed staan het constitutionele terrein te verlaten, uiaar dal zij zich bij dt verkiezingen hereenigen zullenten einde de nieuwe dynastie tegen de zarnen- spanning van Carlislcn, reactionairen en republikeinen te beveiligen. Volgens berigtcn van de Philippynsclie eilanden hadden den 20!lfn Dec. omstreeks 200 inboorlingen zich van een lort nabij Manilla meester gemaakt, hetwelk spoedig door de (roepen hernomen werd. De kapitein-generaal stond voor de handhaving der orde in. DUIT SC11LAX D. In den landdag hebbengelijk reeds met een enkel woord werd ge meldde klagten van den lieer Windhorst, over doorgaande achteruitstelling der katholieken, prins von Bismarck genoopl bet woord op te vallen. Die rede verpligt fmij, zeide hij o. a.Ie doen uitkomen welke de houding der regering is. De spreker beeft nadruk gelegd op zijne zucht tot vrede en eendragl. Ik kom bij hem zeiven in liooger beroep, met de vraag, of zijne rede christelijke zachtmoedigheid ademde jegens de tegenstanders, christelijke demoedigheid wat betreft zijn eigene zaak. Hij klaagt, dat aan het minis terie geen katholieken verbonden zijn. Ik weet het niet en wil het niet weten, want ik wraak alle aanspraken, afgeleid uit het aantal der perso nen, die tot eene of andere belijdenis behooren. Indien het waar is, dat, blijkens de statistiek in verhouding minder katholieke dan andere beambten zijn aangesteld, da.i wensch ik tc doen weten, dat ik zulke tellingen niel heb uitgelokt. Zij zijn geschied aan het statistisch bureau, evenals vele an dere becijferingen, waartoe ik geene aanleiding gal', waarvan ik evenmin de bedoelingen ken en waarin eene wetenschappelijke instelling moet worden vrijgelaten. Klaagt men, dat in het ministerie geen katholiek zitting beeft, jdan kan ik slechts antwoorden, dat ik met liet meeste genoegen een ka tholiek ambtgenoot nevens mij zoude zienmaar gelijk thans de zaken staan behoeft, hel ministerie den steun der parlementaire meerderheid, en liet is zeer de vraag of wij de meerderheid zouden behoudenindien wij onze ambt- genooten gingen kiezen uit het centrum. Een der groole gevolgen toch van het ultramontanisme is juist, dat liet zeer moeijelijk is, te vergeten op welk standpunt iemand in liet godsdienstige is geplaatst. Het buitengewone in den toestand is dat zich eene politieke partij heeft gevormd, die de dwang middelen harcr theologie uitstrekt tot op het gebied der staatkunde; die door theologisch gezag de ambtenaren van den staat dwingt, zich aan haar te onderwerpen; eene partij, die kan dwingen zelfs tot verzet legen den staat; die de theologie brengt op openbare staalkundige vergaderingen. Het was de grootste staalkundige fout, die gij, het centrum, hebt kunnen begaan, toen gij het zoover hebt gebragt, dat kerkelijke zaken werden behandeld op de tribune; toen gij, door confessionele vraagstukken op den voorgrond te stellen, katli. leden van alle partijen hebt genoodzaakt, tot uwe fractie over te gaan. Men kan niet. gelijk de vorige spreker, uit de vrijheid der kerkgenootschappen afleiden, dat hunne belijders nu ook moeten worden ge leld en de ambtenaarsplaatsen pond pondsgewijze moeien worden verdeeld. Dezelfde aansprakenals de katholieken zouden dan ook andere genoot schappen kunnen maken, en wel ieder der protcstantsche kerkgenootschap pen weder voor zich en ook de Israëlietendie meerendeels uitmunten door intelligentie en buitengewone geschiktheid voor staatszaken. Waar de regering en het rijk, zeide hij verder, worden aangevallen, is verdediging noodzakelijk en die verdediging zal krachtig zijn. Beter even wel is hel om een vredelievenden weg in Ie slaan. 01 de regering wensebt, dat elke godsdienstige gezindte in den slaat alle mogelijke vrijheid geniete, hieraan zal wel niemand ernstig twjjfelen. Maar dat eenige gezindte bui ten haren kring heerschappij zo.u uitoefenen, dal kan niet en dat zal niet geduld worden. Ik voor mij betreur het, dal de bekende Braunsberger quaeslie lot zulke ver strekkende gevolgen heeft geleid. Het was echter niet mogelijk dit Ie vermijden, daar de wetten van den staat het ontslag van een staatsambtenaar door den bisschop verbieden. Elk dogma, dat door de katholieken erkend is, zal ons sleeds heilig zijn: maar het kan niet worden toegegeven als men op grond van een dogma aanspraak maakt op de uitoefening van een deel van het staatsgezag; en ik moet er voorzorgen dat de regering niet op eeue conlessioneele wijze zamengesleld zij, wanneer zij de regering is van een staat, waar de verschillende geloofsbelijdenissen gelijke regten hebben. De aanvulling van liet Duilsche leger kan thans als geheel voltooid beschouwd woidcn. Tien maanden zijn voldoende geweest om aan Ie vullen, wal een oorlog van 7 maanden heeft verwoest. Vooreerst hadden de unifor men der soldaten zoo geleden, dat men reeds nieuwe naar Frankrijk moest zenden, voor er nog ecnig vooruitzigt was om vrede te sluiten. Mantels, hemden, broeken, laarzen, helmen, alles moest worden vernieuwd. Het

Leydse Courant | 1872 | | pagina 2