BIJVOEGSEL, behoorende tot de Leidsche Courant van Jlaandag ó5 Januarij dS72/Iü. BUITEN LAN DSCHE BERIGTEN. Eene door den heer van Heukelom voorgestelde wijziging in den prijs voor het doorgaand gebruik der lokalen bij dag werd. met het oog op de overige bij het tarief vastgestelde prijzen, van te veel ingrijpenden aard geacht, om daarover, zonder nadere overweging, reeds nu te beslissen. Als gevolgeener discussie over het gebruik dér stem- en entreekamers werd beslotenop voorstel van den heer ISijlevelddat de huurders der zalen mede het gebruik van de stemkamer hebben, maar dat wanneer de lokalen voor muziekuitvoe ringen aan. verschillende personen zijn verhuurd, hel gebruik dier kamer aan i den huurder der groote zaal toekomt. Op voorstel van den heer van [leukelom werd de bepaling van verhuring voor 40—50 avonden veranderd 111 40—52 avonden. Het concept-tarief van de commissie van financiën in stemming gebragt werd ten slotte verworpen met 11 tegen 8 stemmenen daarna het concept-tarief van burg. en weth. aangenomen met 12 tegen 7 stemmen. Voorts werd nog uit het rapport der commissie van financiën aangenomen de bepaling dat alle aanvragen betreffende het huren van zalen moeten ge schieden ter secretarie der gemeente. De heer llartevelt gaf te kennen de verwerping van het tarief der commissie te betreuren, omdat nu menige corporatie van het gebruik der gehoorzaal zou' verstoken zijn. De voordragt omtrent de tijdelijke waarneming van de betrekking van concierge in de gehoorzaal werd goedgekeurd. Dientengevolge is die be trekking opgedragenï aan den heer K. C. Feun' alhier. Op eene aanmerking van den heer Tromp, gaf de heer Hubrecht te kennen dat de heer Feun een tarief zijner prijzen aan de goedkeuring van burg. en weth. zal onder werpen. De voordragt omtrent de verhuring der lokalen van de gehoorzaal werd mede aangenomen; daarbij werd, ten gevolge van de aanneming van het concept-tarief van burg. en weth., de toelage aan de commissie voor de volksvoorlezingen, in plaats van met 150, met 200 verhoogd. De voordragt omtrent het in beleening of prolongatie uitgeven van gelden bij de gemeente voorhanden werd met algemeene stemmen goedgekeurd, alsmede het verzoek van Jaeger en C°., tot het leggen van een spoelvlot, en dat van J. Terlaak, betreffende het gebruik van het jaagpad buiten de voormalige Wittepoort. Op morgen zal onze hooggeachte stadgenoot Dr. W. H. D. Suringar, rector van het gymnasium alhier, 25 jaren het rectoraat aan deze instelling hebben bekleed. Bij de leerlingen van het gymnasium bestaat, naar wij vernemen, het plan om den jubilaris dezen dag feestelijk te helpen vieren. Dezer dagen zal, naar wij vernemen, van wege de Leidsche sub-com missie eene intcekenlijst. worden rondgezonden binnen deze gemeente om giften te verzamelen voor de feestviering op 1 Aprilj 1872 te Brielle en voor de stichting van een vaderlandsch gedenkteckcn ter herinnering aan den geboortedag van de Nederlandsche onafhankelijkheid en de vestiging van het gezag van het huis van Oranje. Voor Leiden hebben deze feestvie ring en de gebeurtenissen van drie eeuwen geleden bijzondere beteekenis, omdat de stichting van Leiden's hoogeschool daarmede in zeer innig ver band staat. Wij vleijen ons dan ook met eene ruime deelneming van wege de Leidsche burgerij. De heer N. J. Sanders heeft, wegens drukke bezigheden, voor het lidmaatschap van de Leidsche sub-commissie voor de Brielsche feestviering bedankt. In zijne plaats heeft de heer J. A. F. Coebergh het lidmaatschap dier sub-commissie aanvaard. Men verneemt dat bij den boekhandelaar Bronsveld te Wageningen ter perse is eene brochure van dr. Schotel, getiteld: //Hoe vierden onze vaderen in 1772 den gedenkdag van Neèrlands onafhankelijkheid?" Deze brochure zal aan de hoofd-commissie en sub-commissiën voor het aanstaande feest worden opgedragen. Het getal der in het Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 184 tot 202 volwassen personen en 86 tot 101 kinderen. Door den minister van koloniën wordt, op verzoek van den gouver neur-generaal van Ned. Indië, de aandacht van Nederlandsche geneeskundigen gevestigd op de gelegenheid, welke thans bestaat om zichter voorziening in de behoefte aan burgerlijke geneeskundigen in de afdeelingen Koedoes en Japara (residentie Japara), Bodjonegoro en Toeban (residentie Rembang), en Gorontalo (residentie Menado), tot uitoefening van dat vak en het op- zigt over de vaccine in de .genoemde afdeelingen neder te zetten. Voor ieder dezer afdeelingen wordt aan één geneeskundige, die onderworpen is aan de voorschriften betreffende de burgerlijke geneeskundige dienst in Ned. Indië, verzekerd eene toelage van 100 'smaands, vrij van contri butie ten behoeve der burgerlijke pensioenen, onder gehoudenheid om daar voor, afgescheiden van hunne bijzondere praktijk, zonder verdere belooning te behandelen de behoeftigen, gevangenen en bannelingen ter plaatse hun ner vestiging; en binnen het gewest of de afdeeling. waar zij zijn geplaatst, reizen te doen in het. belang der inlandsche bevolking bij het uitbreken van epidemische ziekten, tegen vergoeding van reis- en verblijfkosten over eenkomstig de algemeene bepalingen deswege. Ook de geneeskundige dienst bij garnizoenen, waar zij niet bepaaldelijk door officieren van gezondheid behoort te worden verrigl, wordt aan hen opgedragen. Deskundigen, die j genegen zijn op den voorschreven voet naar Indië te vertrekken, zijn uitgenoodigd zich tot en met ultimo Februarij schriftelijk tot het dep. van j koloniën te wenden. Het Utr. Dagbl. meldt: Naar men ons mededeelt, is de ontvanger der directe belasting en accijnsen te Schagen (Noord-llolL), na eerst nog zooveel mogelijk een aanzienlijk deel der belastingen te hebben geïnd, in de vorige week met achterlating van vrouw en kinderen naar Londen vertrokken; eene belangrijke som met zich voerende, die op minstens 30000 wordt I begroot. Aan den Overtoom, onder Sloten, had dezer dagen eene treurige ge beurtenis plaats. Een tapper kreeg over eene beuzeling met zijne vrouw een hevigen twist, die weldra zoo hoog liep, dat de vrouw, die de verongelijkte partij scheen te zijn. in opgewondenheid het besluit nam zich te dooden. Bij het water gekomen, bedacht zij zich, keerde naar huis terug, greep haar kind, dat zij zorgvuldig in haar kleederen wikkelde, en sprong met dien last in de diepe sluis Gelukkig werd haar wanhopige daad opgemerkt, en moeder en kind beiden werden gered. Maar alsof deze gebeurtenis nog niet treurig genoeg ware, heeft nu de ntan vervolging tegen zijne vrouw ingesteldwegens poging tot moord op hun kind Naar men uit Arnhem meldt gaf het gemeentebestuur aldaar, tot veler verbazing, onlangs aan een aanzienlijk en, zoo men algemeen dacht, gegoed ingezeten van den adelijken stand een bewijs van onvermogen af. om zich tegen eene door zijne echtgenoote wegens mishandeling ingestelden eisch tot echtscheiding gratis in regten te verdedigen. Door den raad der gemeente Deventer is in zijne jongste vergadering besloten een paardenspoor aan te leggen en daarvoor 800 meter spoorstaven en tien spoorwagens aan te koopen, om te gebruiken bij het gelijkmaken en vervoeren van aarde op de landgoederen en weilanden der gemeente. Zij zullen zoodanig worden ingerigt dat men hen zal kunnen leggen en opne men waar dit noodig is. Niet alleen zal hierdoor eene besparing van werk loon worden verkregen, maar cenige gronden, die thans bijna niets opbrengen ten gevolge van hunne lage ligging, waardoor zij bij het minste zomerwater overstroomenvruchtbaarder gemaakt, waardoor de inkomsten er van be langrijk zullen vermeerderen. Te Leeuwarden heeft het Israëlitisch armbestuur dezer dagen], naar men verneemt, van een onbekende eene gift van 300 ontvangen, om daar van in den loop van dezen winter buitengewone uitdeelingen te doen. De prijs der boter was jl. Vrijdag aan de waag aldaar le soort 54,2e soort 47. De postillon van Heerenveen op Jonre ontdekte op 31 Dec. jl.nabij Joure, eene brandlucht in zijne kar. Bij onderzoek ontdekte hij dat er brand was ontslaan op de plaats waar de brievenpaketten waren geborgen. Dat van Heerenveen. voor Lemmer bestemd, heeft het meest geleden. Er zijn althans verscheidene brieven aan hun adres bezorgd, die gedeeltelijk onleesbaar waren. De zaak wordt zeer streng onderzocht, ten einde de oorzaak van dit vreemd geval te ontdekken. 's GRAVENHAGE, 13 Januarij. Z. M. heeft'vergunning verleend aan T. H. Eisinger, officier van ge zondheid 2e kl. bij het leger in Ned.-Indie, thans met verlof hier te lande, tot het aannemen der onderschcidingsteekenen van ridder der orde van het Legioen van Eer, hem door den president der Fransche republiek geschonken. Door Z. M. zijn benoemd: tot directeur van het postkantoor te Har derwijk. de heer D. D. van der Voort Maarschalk, thans commies der pos terijen 2e kl.; tot commies der posterijen 2e kl.de heer A. Ticket, thans commies der posterijen 3e kl.tot commies der posterijen 3e kl.de heer J. ten Gatethans surnumerair der posterijen. Aan den heer W. Wessels is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als ontvanger der directe belastingen te Stompwijk c. a. Het l)bl. deelt nog twee adressen mede, die reeds vroeger, t. w. 28 Aug. 1870 en 4 Jan. 1871, door de Elminezen aan den koning der Neder landen of aan den minister van koloniën zijn gewijd ten opzigte van den afstand der Kust. Op beide adressen was geen antwoord ontvangen. Dezen morgen werd alhier met militaire eer ter aarde besteld het stof felijk overschot van den gepensionneerden adjudant-onderofficier der artille rie Langelaanridder der Militaire Willemsordevan het Metalen kruis en geregtigd tot het dragen der medaille voor de citadel van Antwerpen. ENGELAN». LONDEN, 12 Januarij. Te Limerick heeft eene groote demonstratie plaats gehad tot onder steuning van het streven om voor Ierland een afzonderlijk parlement en eene alzonderlijke administratie onder het oppergezag der Britsche kroon te verkrijgen. De heeren Butt en Smyth, beiden onlangs tot vertegenwoordi gers van Iersche kiesdistricten in hel lagerhuis verkozen, ontvingen bij die gelegenheid openlijke eerbewijzen; zij zijn thans de erkende hoofden van de partij der afscheiding. De katholieke geestelijkheid heeft nog niet openlijk partij voor of tegen die beweging gekozen. EBANRRIJK. Het officiële blad meldt dat in zeven dagen tijds, namelijk van 1 tot 7 Januarij. de vrijheid, met ontheffing van verdere regtsvervolging, is te ruggegeven aan 834 personen, die in hechtenis waren gesteld als verdacht zijnde van deelneming aan een of ander bedrijf der Parijsche Commune. -De Siècle deelt mede dat de tot het linker centrum behoorende leden der nationale vergadering in eene den 8sltn dezer gehouden bijeenkomst een voorstel van den heer Ernest Picard hebben ontvangen, hetwelk de strek king heeft om den voorloopigen staat der zaken door een definitief bestuur te vervangen. Hij stelt drie zaken voor, namelijk 1". afkondiging der republiek als Frankrijks definitiven regeringsvorm 2°. trapsgewijze vernieu wing der nationale vergadering door periodieke aftreding van een derde gedeelte van het geheelc aantal ledenen 3°. instelling eener andere kamer om met de nationale vergadering in eenen of anderen vorm deel te nemen aan de wetgevende magt en aan het souvereine gezag. Dat ontwerp heeft dadelijk bijval bij de zamengekomen volksafgevaardigden gevonden; doch eenstemmig was men van oordeel dat men eenigen bedenktijd diende te hebben, alvorens vraagstukken van zoo veel gewigt in discussie te nemen; daarom is besloten op den 12den dezer weder zamen te komen en alsdan

Leydse Courant | 1872 | | pagina 5