LEID8CIKE COIJIliU'T. 1872. V, U. ZATURDAG 13 JANUARIJ. De Courant verschijnt dagelijks. Zonen Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Couran' is per vierendeel jaars 3.franco p.p. /3.50; met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad 3.35franco p.p. ƒ3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor /2.50 't jaars, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Advertentiën is van 11 regels 1.- iedere regel meer 25 cents. Advertentiën voor Dnitschland, Oostenrijk en Zwitserland worden nitslnitend aangenomen door IIAASENSTEIN VOGLER, Expeditie-Kantoor van Advertenticn f» Hamburg, Dsbeck, Frankfort a. M.Berlijn, Leipzig, Dresden, Breslau, Keulen, StuttgartWeenen, Praag, Bazel, ZurichSt. Gallen, Genlve en Lausanne. LEIDEN, 12 Januarij. Op de begraafplaats aan de Groenesteeg werd heden morgen het slof- ilijk overschot van den heer mr. J. T. Bodel Nyenhuis ter laatste rustplaats edergelegd. Eene groote schare zoo van betrekkingen als van vrienden en elangstellenden vergezelde de lijkstoet van den hooggeschatten man of ,-aren op de grafplaats tegenwoordig. Bij de opene groeve sprak de heer 'ydemanpredikant te Rosendaaleen woord van hulde aan de nagedach- jnis van den overledene en wees er op hoe de aanwezigheid van zoo velen aar ter plaatse getuigde van de vriendschap en hoogachting door hem jdens zijn leven verworven, een leven gewijd aan wetenschap en onder- jek. Steeds gereed om ieder waar het hem mogelijk was uit den rijken cliat zijner kennis en ervaring bij te staan en voort te helpen, ging hij jnen weg in den eenvoud des harten, waarvan geheel zijn leven getuigde. I'. W. N. du Rieu wees er op, wat hij was geweest voor de wetenschap; 10e de maatschappij der Nederlandsche letterkunde aan hem een groot deel ersehuldigd was van den bloei, waarin zij zich nu mag verheugen en ioe hij jaren lang als lid van het bestuur rusteloos was werkzaam geweest. 11. G. Hagen herdacht wat hij als lid van het kerkelijk bestuur was ge veest. In dezen tijd van koelheid voor godsdienst en kerk was hel hem goed op len afgestorvene te kunnen wijzen als op een man, die daarin in de hoog te male belang stelde. Hij had hem gekend in zijn opregl streven naar de waarheid, en kon aan zijne groeve den wensch niet onderdrukken dat zijn (oorbeeld navolging mogt vinden. Ds. J. Drost wees op den christelijkcn Jevenswandel van den overledene, op zijne overtuiging van een leven na dit =teven. De heer Bode! Bienfait, predikant te Tilburg, bedankte vervolgens, na een woord ter nagedachtenis van den overledene, de sprekers en de tanwezigen, namens de familiebetrekkingen, voor de laatste hulde aan den c herbaren afgestorvene bewezen. -- Door het ministerie van financiën is bekend gemaakt dat, vermits de 'ransche pakketbooten van St. Nazaire, te rekenen van de maand Februarij Eianst., Curasao niet meer aandoen, de verzending der correspondentie voor luraqao voor het vervolg uitsluitend over Engelandmet de op den 2,:tB en I7den van eikc maand uit Southampton vertrekkende pakketbooten, zal plaats ouden. De terj post bezorging te 'sGravenhage kan uiterlijk den 14den en >p den voorlaalsten dag van elke maand ten 11 ure des avonds geschieden. De Staatscourant bevat de officiële opgave van de bevolking der pro vincie Noordholland, naar de uilkomsten der laatste volkstelling. Die be volking bedroeg 577,436 zielen, waaronder: Alkmaar 11344 zielen, Amster dam 264,694. Beverwijk 3138, Edam 5185, Enkhuizen 5426, Haarlem 30530, Haarlemmermeer 11272, Helder 18366, Hoorn 9381, Medemblik 2180, Monnikendam 2740. Muiden 1626, Naarden 2651, Purmerend 4568, Schagen 2645, Texel 6261, Zaandam 12026. De Staatscourant bevat ook het verslag aan den minister van kolo niën van de commissie belast met het examen vermeld in art. 4 van het kon. besluit van 10 Sept. 1864. Voor het examen A hadden zich aange meld 54 candidalenwaarvan er zich evenwel 6 vóór of tijdens het exa men terugtrokken, zoodat er slechts 48 het examen in zijn geheel hebben afgelegd. Van dezen werden er 29 toegelaten. Het aantal candidatcn voor "examen B bedroeg 78; van hen trokken zich 16 vóór of tijdens bet exa men terug, terwijl van de 62 overblijvenden 44 konden worden toegelaten, i De Haarl. C. meldt: De beroemde graveur William Unger, onder an- deren bekend door zijne uitnemende reproductien van het Casselsche mu seum, bevindt zich tegenwoordig hier te lande, te Haarlem, ten einde op het stedelijk museum eenigc gravuren te maken naar de schilderijen yjji Frans Hals. Naar men verneemt, heeft de heer Unger tevens op zich ge nomen een tiental gravuren te vervaardigen naar teekeningen van de hee- oren Rochussen en Herman ten Kate, die bestemd zijn voor een prachtwerk duit te geven door A. C. Kruscmante Haarlem, zijnde een letterkundig en 'artistiek monumentaal album in tien tafereelenter herinnering aan de voornaamste feiten uit de jaren 1572—75, onder medewerking van onze voornaamste letterkundigen. Volgens het jaarboekje der maatschappij van weldadigheid voor 1872, heeft die maatschappij in 187! aan giften en legaten ontvangen ƒ24,426,80. De voormalige kapitein Janssen heeft bekend gemaakt dat hetgeen van tjjd tot tijd in de dagbladen wordt medegedeeld omtrent betrekkingendie hem zonden zijn opgedragen, uit de lucht is gegrepen. Hij verkeert nog altijd in dezelfde bijna onhoudbare positie, en blijft zich aanbevelen bij die genen zij ier landgenooiendie het in hunne magt hebben daaraan een einde te maken, door hem aan eene betrekking te helpen, die hem in staat stelt in het onderhoud van zijn gezin te voorzien. Te Slicdrechl heelt eergisteren avond een lievige brand gewoed, waar door een gebouw, door 16 gezinnen bewoond, werd in de asch gelegd. Uit Wierden meldt men het volgende: Misschien herinnert men zich nog, dat ruim 18 jaren geleden een persoon te Notler, gemeente Wierden, in de rivier de Regge is verdronken, en dat de vermoedens, die men dien aangaande koesterde, bij gebrek aan bewijs, tot geen resultaat hebben ge* leid. Wel wist men dat de bewuste persoon verkeering had met een meisje, waarop ook een ander een goed oog had, en vermoedde men ook wel, dat hij op eene gewelddadige wijze het leven had verloren, maar de wijze hoe, dacht men, zou wel nimmer aan het licht komen. En toch verneemt men dat in de vorige week de persoon van M. van de Maat, op zijn sterfbed, aan de omstanders heeft bekenddat hij de moordenaar is geweestdat hij den man 'savonds, van zijn meisje terugkcerende, had opgewacht en verslagen en vervolgens in de Regge had geworpen. Zijn ontwaakt gewe ten heeft hem zeker tot bekentenis gebragt vóór zijn dood. v Te Zwolle is gevankelijk binnengebragt eeu bakker uit Hasselt, die zijne dienstmaagd zoodanig heeft verwonddat zij in zeer bedenkelijken toestand verkeert. Omtrent deze zaak deelt men het volgende mede: De bakker G. Wentink te Hasselt, weduwnaar met twee kinderen, liet zijn huishouden besturen door eene 19-jarige dienstmeid. In den morgen van den 9dtn dezer was W. met zijn 14-jarigen zoon bezig brood te bakken, toen de meid in de bakkerij kwamals wanneer W.in tegenwoordigheid van zijn zoon, de meid aangreep, op den grond wierp en haar met een mes den hals trachtte af te snijden, hebbende hij haar dan ook verscheiden diepe wonden in den hals toegebragt, waarna hij dood bedaard voortging met bakken. De meid had nog zoo veel bewustzijn om het huis te ont- vlugten. De dader is in hechtenis genomen; heeft opgegeven: dal de meid met den duivel omging, dat zij altijd in het koffijriik keek, en wanneer z{j naar den schoorsteen zag de timpen in den oven verbrandden, dat ook zijn vuur in den oven uitging, dat de meid niet uit den hals beeft gebloed, maar uit een rood doekje dat zij om had. Beriglen uit Suriname melden dat op 3 Dcc. op de Nickerie, voor de plantage Waterloo, het brikschip Ceres, varende onder de Noordduitsche vlag, gezagvoerder J. F. Soeken, roet bijna volledige lading, suiker en rum» is verbrand. Het wrak is gezonken en zal met de weinige zaken va» waarde, die werden gered, publiek worden verkocht. Moedwil is niet te veronderstellen. Op Curasao is de rust niet verder gestoord. De dagbladen voeren eene polemiek over de aanleiding der bekende gebeurtenissen. Officieel is thans bekend gemaakt dat de heer J. W. léoentze, op daartoe gedaan verzoek eervol ontheven is van de verdere waarneming van het ambt van procureur- generaal onder toekenning van binncnlandsch verlof, en die waarneming is opgedragen aan den heer mr. J. P. Smcele, lid van hel hof van justitie alhier. 's GRAVENHAGE, 12 Januarij. Aan E. D. de Rapper, commies 3de kl dienst doende aan boord van het recherche-vaartuig n°. 5 in de le afdeeling, is vergunning verleend tot het dragen der onderscheidingsteekenen van ridder der Pruissische Kroon orde 4e kl.en aan lv. L. Kamper, schipper aan boord van genoemd vaar tuig, is vergunning verleend tot het dragen eener medaille, hun door den keizer van Duitschland, koning van Pruissen, geschonken. De heer C. D. Zur Miihlen is erkend en toegelaten als vice-consul van Oostenrijk te Nieuwe Diep, en aan den heer L. T. Kleintjes is, op zijn ver zoek, eervol ontslag verleend als kanselier bij het Nederl. gezantschap in Japan. -- Tot kanlonregter te Appingedam is benoemd de heer mr. R. P. Cleve- ringa Jz.thans procureur bij de arrond.-regtbank aldaar, uit welke be trekking hem eervol ontslag is verleend; tot plaatsvervangend kanlonregter te Delft is benoemd dt heer mr. A. J. Hoekwater, aldaar.

Leydse Courant | 1872 | | pagina 1