BUI TEN L A N DSCilK BEK IGTEN Ter uitvoering van het raadsbesluit van den 19de0 Dec. jl. lot voor- loopige in dienststelliug van eenige ambtenaren bij de aan te leggen duin waterleiding hebben burg. en welh. den gemeenteraad alhier voorgesteld aan de begrooting voor 1872 toe te voegen een post van uitgaaf wegens kosten van aanleg eener duinwaterleiding ten bedrage van 10000, maar daartegenover den post in ontvang (verkoop van inschrijving op hel groot boek) te verhoogen met gelijke som van ƒ10000. Dit middel tot dekking moet als voorloopig worden beschouwd en vervalt later door de voor te stellen leening. Dit voorstel werd in de zitting van den gemeenteraad van gisteren na cene korte discussie aangenomen. Vervolgens kwam in behandeling een voorstel in onderdeden gesplitst, tot het sluiten van ecne geldleening ten hedrage van 140,000 tegen eene jaar- lijksche rente van 5 pCt.tot dekking der kosten benoodigd voor de uitbrei ding der asch- en vuilnisstaul. Deze geldleening werd door den heer Fijnje beschouwd als een voorlooper van een veel groolere ten behoeve der water leiding, waarop deze geldleening een nadeeligen invloed zou kunnen uit oefenen. Voor het overige wenschte hij lagere inschrijvingen te bevorderen en daarom door te halen de bepaling, volgens welke inschrijvingen beneden pari niet zouden worden toegelaten. Dat voorstel werd echter met 24 tegen 9 stemmen verworpen. De wijze van aflossing, in verband tot de soliditeit van de gemeente en het welslagen der leening, maakte ook een veelzijdig punt van debat uit. Men vond van den kant van sommige sprekers het raadzaam om dc aflossing meer te bespoedigen, terwijl aan den anderen kant, juist van wege de soliditeit der gemeente, het van belang gerekend werd het kapitaal eenigen tijd vast te zetten. Met het doel om den prijs van de laagst aangenomen inschrijving als maatstaf bij de toewijzing aan te nemenis door een der leden een voorstel gedaan lot wijziging van eene bepaling van het voorstel. Dat denkbeeld werd mede van verschillende zijden besproken. Men wees op de ondervinding, ook elders meermalen opgedaandat hooge inschrijvingen niets beteekenenen toch lot gevolg hebben, dat men lage rente bekomt. Het amendement is ten slotte met 23 tegen 10 stemmen verworpenwaarna het voorstel met algemeene stemmen werd aangenomen De directie van den kon. llollandschen schouwburg alhierover het tooneeljaar 1872 is bij vernieuwing opgedragen aan den heer J. C. Valois. godsdienstoefeningen, in Bombay door de Parsee's (de vuuraanbidders of volgelingen van Zoroaster), door de Hindo's, door de Mohammedanen en door de Israfelilen, in hunne onderscheiden tempels en kerkgebouwen ge houden om gebeden voor den Britschen kroonprins op te zenden. Blijkens berigien, uit de kaapstad ontvangen, heeft het hijschen der Brilsche vlag in de diamantrijkc landstreek van Zuid-Afrika's binnenland overal met plegtigheid plaats gehad en is die vlag met geestdrift begroet. FKANKKIJ K. Zoowel het gematigde Journ. des Déb. als de uiterst republikeinsclie Siècle toonen zich ingenomen met de verkiezing van den heer Vautrain, en achten die verkiezing gunstig voor de belangen die zij voorstaan. Het eerstgenoemde blad zegt dat daardoor de bevolking van Parijs een blijk van gematigdheid en van politiek doorzigt heeft gegeven. Zij heeft de ooren gesloten voor de inblazingen van de vijanden der openbare orde. Dat zijn in dit geval niet enkel de partij der gevallen Commune, maar ook de Bo- napartisten en ultramontanen, die onthouding van te stemmen aanrieden in de meening dat het hier te lande eerst tot het ergste zal moeten komen eer dal hel er wederom goed kan gaan. Op 8 Februarij 1871 vereenigde Victor Hugo in het dep. der Seine 214,109 stemmen op zich; thans bekwam hij er slechts 93423; dus heeft hij binnen een jaar tijds 120,746 stemmen verloren. Van de 458,993 personenwelke op de lijst van stemgeregtigden van het dep. der Seine staan, hebben 214,581 hunne stem uitgebragt. De Siècle zegt: Parijs heeft zich voor de republiek verklaard; een repu blikein, Vautrain, heeft er de meerderheid van stemmen verkregen, nadat het er aan de monarchalen zelfs niet gelukt was eenen candidaat te vin den, dien zij gezamenlijk en met eenige kans zouden kunnen aanbevelen. Parijs is onherroepelijk aan dc zijde der republiek getreden. Van twee republikeinsclie candidaten heeft diegene de meerderheid verkregen, welke eene praktische, oordeelkundige staatkunde voorstaat, en de staatkunde van demonstraliën, de staatkunde van het verhitte gevoel wraakt. Parijs is onherroepelijk gewonnen voor de partij der verstandige, praktische repu blikeinen^ De nationale vergadering was door lastertaal legen Parijs inge- nomen; zij heeft nu zelfs geen voorwendsel meer om aan Parijs de waar digheid van hoofdstad, de amnestie, de opheffing van den staat van beleg te onthouden. Wat zou zij aan Parijs kunnen weigeren, nu, Parijs den voorzitter van zijnen gemeenteraad als ambassadeur zendt De Monde verbaast zich dat 93000 stemmendat zijn even zooveel aan hangers der Commune, zich vóór Victor Hugo verklaarden. Dit cijfer is veel dreigender dan het daartegenover staande 121,000, de stemmen, die op Vautrain werden uitgebragt, geruststellend is. -- Het hof van cassatie heeft de voorziening in cassatie verworpen van de 7 wegens den moord der generaals Lecomle en Cl. Thomas ter dood ver oordeelden, en van hen, die wegens den in Maart jl. te Saint-Etienne ge- pleegden aanslag lot omverwerping der regering en wegens het vermoorden van den prefect dc l'Espcc lol deportatie in eene vesting zijn veroordeeld. Gedelegeerden uit dc hervormde kerkeraden van Nimes en andert steden, die zich te Parijs hebben vereenigd om te overleggen, welke boil- ding de rationalistische rigting op de aanstaande Parijsche hervormde synode behoort aan te nemen, heeft dezer dagen een gehoor bij den minister van eeredienst, den heer J. Simon, en bij den president Thiers gehad. ITALI JE. De Indische brievenmaal is in den ochtend van 8 Jan. uit Londen te Brindisi aangekomen; hel was de eerste maal dat zij door den Mont-Cenis- tunnel kwam; daardoor heeft zij een etmaal tijds uitgewonnen. DUITSCHLAIV». Uit de door den minister van oorlog in de kamer van afgevaardigden gegeven inlichtingen blijkt nog dat er in Frankrijk nog omstreeks 100 niet vervoerbare gekwetsten aanwezig zijn; zij worden goed verpleegd en verzorgd. Dc directeur-generaal van het Duitsche postwezen heeft de noodige maatregelen verordend, om te zorgen dat bij sneeuw, overstrooming enz., het brievenvervoer geregelder plaats heeftdan tol nu toe onder dergelijke belemmerende omstandigheden het geval is geweest. In onderscheidene badplaatsen beraamt men maatregelen, om het hoofd te bieden aan de crisis, die in het volgende iu het leven zal worden geroe pen door de opheffing der speelbanken. In Homburg heeft de stedelijke raad de minerale bronnen, die tot nu toe meer tot drinken dan tot baden wer den gebruikt, door deskundigen doen onderzoeken. Deze hebben vooral de Kaiser- en Ludwigsbronnen zeer geschikt bevonden om te baden. Daar deze bronnen echter te ver van het badhuis verwijderd zijn, heeft de raad beslo ten een badhuis in de nabijheid dier bronnen te doen bouwen, opdat hel water direct in dc badkuipen zou kunnen worden gevoerd. Te Wiesbaden heeft zich eene commissie van doctoren en hötel-eigenaars gevormdom maatregelen- te beramen tot verbetering van de exploitatie der badplaats. Voor het hof te Freising is dezer dagen de pastoor der katholieke gemeente te Hörgertshauscn veroordeeld tot een jaar vestingstraf. Deze gees telijke heeft den l9Jeo Maart van het vorige jaar in eene leerrede, op dien dag in de godsdienstoefening uitgesproken, o. a. het volgende gezegd; De Paus. die van zijn eigendom is beroofd, vindt nergens hulp. De katholieke vorsten hadden hem moeten helpen en bijstaan, dat was hun pligl; maar in de plaats daarvan bleven zij toeschouwers van hel gepleegde onregten toch heeten zij te zijn: Vorsten bij de gratie Gods. Naar hunne daden te oordeelen weet men niet of zij moeten genoemd worden//vorsten bij de gratie Gods" of //bij de gratie des duivels." Vijf personen, die in de kerk de preek hadden bijgewoond, verklaarden eenstemmig dal zij die woorden hadden gehoord. De getuigen, door den beschuldigde in groeten getale voor- gebragt, legden de getuigenis al: dat zij die woorden niet hadden gehoord, of dat die woorden niet waren gesproken. BELGIF, Te Brussel is het plan opgevat om in 1874 ecne wereldtentoonstelling te houden. Er heeft zich, onder de firma Ed. Langlet C"., eene maat schappij gevormd, die zich met het bonwen en exploiteren van een nijver heidspaleis wil belasten, hetwelk op eene hoogte in het kon. park van Koekeiberg zal worden opgerigt. ENGELAND. LONDEN9 Janiiarjj. Door de kon. aardrijkskundige maatschappij is cene inschrijving geo pend en door die maatschappij zelve is daarop voor 500 geteekendten einde de expeditie te bekostigen, welke dr. Livingstone in de binnenlanden van Afrika zal pogen op te sporen. Tegen het einde dezer maand vertrekt een stoomschip van Engeland door het kanaal-ven Suez naar Zanzibar, en men hoopt in tijds de vereischle fondsen te zullen hebben bijeengebragt ten einde van deze gelegenheid gebruik te kunnen maken. Dezer dagen, zegt de Times, gaven wij cenen staal van het kapitaal,? hetwelk in het Vereenigde koningrijk in spoorwegondernemingen is belegd: het eindtolaal daarvan was een verbazend hoog cijfer, namelijk 530 mil- lioen Thans zijn wij in staat op te geven hoeveel het groote kapi taal in spoorwegondernemingen, hier te lande belegd, opbrengt; deze opgave zal zekerlijk niet ongunstig worden geacht. Dc ontvangsten der spoorweg maatschappijen van hel Vereenigde koningrijk hebben iu het afgeloopen jaar te zamen omstreeks 471/2 millioen bedragen, dat is nagenoeg 9 pCt. van het belegde kapitaal. Wanneer nu de helft van de gezamenlijke ontvang sten der spoorwegmaatschappijen geacht wordt door de kosten der exploi tatie te worden weggenomendan blijft er van de ontvangsten een bedrag gelijkstaande met 4^ pCt. van het belegde kapitaal over, als zuivere winst voor dc spoorwegmaatschappijen. Ter naauwernood is de werkstaking te Newcastle lot een einde geko men, of nieuwe oneenigheden tusschen patroons en werklieden hebben daar plaatsgehad. Eerst verleden Woensdag werd de nieuwe bepaling betreflende den dagelijkschen arbeid van negen uren ingevoerden reeds den volgenden dag staakte het gcheele personeel eener fabriek den arbeid, omdat de uren van overwerken niet naar het oude systeem berekend werden. Jongstleden Vrijdag werd die eisch ingewilligd eu hebben dc werklieden den arbeid her vat. Kort daarna echter hebben ongeveer dertig vreemde werklieden Duil- schers en Belgen, de werkplaatsen verlaten, met dc verklaring, dat zij dan eerst den arbeid zullen hervattenwanueer zij tegen de mishandelingen der Engelschen behoorlijk zullen beschermd zijn. Berigien uit Indië meiden dat er in Brilsch Inilië onder de inlandsche bevolking vele blijken van deelneming in het lol van den kroonprins opge merkt werden. De Times of India zegt: llicr, in Bombay, zal de dag der totale zoneclips, 12 December, lang in aandenken blgven in verband met dc angstige stemming, waarin onze gansche burgermaatschappij door de 1 tijdingen omtrent den loop der ziekte van den prins van Wales verkeerde. Scharen menschen van alle volksstammen en kasten stonden voor de bureaux - der dagbladen, om de bulletins te lezen, te wegen en te wikken. Wij vleijen ons met de gedachte dat de lijder de crisis doorgestaan heeft; in allen gevalle heeft zich hier te lande bij deze gelegenheid zooveel toegene genheid voor If. M. en hare nabestaanden, zooveel gehechtheid aan de mo- iiarchale instellingen geopenbaardals zelfs de warmste voorstander der 1 Britscl.e kroon niet had durven hopen. Verder maakt dat blad gewag van

Leydse Courant | 1872 | | pagina 2