L E N A, TE HUUR gevraagd tegen 1 Mei, DE VERIJDELDE ZAMENKOMSTEK PEK TELEGRAAF. - 1 AI> VLiMEVSi LE1DSCHE SCllOlJWliURG. of de afspraak der gelieven. zocht de aanleiding daartoe vooreerst daarin dat de bgnk hel disconto niet had verlaagd, ofschoon zij bij de wet beschikking over 400 niillioen frs. aan nieuwe bankbilletten gekregen had; en ten tweede daarin dat de in voering eener belasting op de roerende waardenmet uilzondering der Fransche staatsschuldbrieven, op grond van den loop der discussiën in de nationale vergadering, nagenoeg stellig verwacht werd. De radicale kiesvereeniging in de rue d'Arras heeft voor goed den heer Victor Hugo tot candidaal bij de aanstaande verkiezing van een lid der kamer aangenomen. - De geleerde Reclus, voor wien de goedertierenheid van de regering door een aantal geleerde Engelschen was ingeroepenis tot ballingschap verwezen. Door den krijgsraad was hij wegens deelneming aan den Parij- schen opstand tot de straf van deportatie veroordeeld. De markies de Ploeuconder-gouverneur van de Fransche bank, heeft van de kooplieden uit de city van Londen, als bewijs van waardering van de geestkracht waarmede bij de bank tegen de Commune heeft verdedigd, een prachtigen bokaal, uit zilver en onyx vervaardigd, ten geschenke ont vangen. De waarde van dat geschenk wordt op ongeveer lOOOOfr. begroot. In eene algemeene vergadering der vijf onderafdeelingen van het Fran sche instituut is de prijs van 20,000 fr.die, om de twee jaren beurtelings op voorstel van eene der afdeelingen wordt toegewezen, zonder discussie, met 71 tegen 8 stemmen en 6 blanco-billetten, toegekend aan den heer Gnizot, lid der Fransche academie. SP AS JE. Een telegram uit üavanah, van 31 December, is van den volgenden inhoud: Niets bijzonders. De opstand verzwakt. De uilkomst van den strijd der laatste 14 dagen is: 164 vijanden gesneuveld; 6032 gevangen ge nomen; 556 in onderwerping gekomen. Ons verlies was, gesneuvelden en gekwetsten Ie zamen, 6 man. Naar men verneemt heeft de regering nog twee telegrammen in cijferschrift ontvangen, denkelijk betreffende het aanbonden en doorzoeken van een Noord-Amerikaansch vaartuig in Cuba's wateren door een Spaansch oorlogschip. ITALIË. Volgens de Italia IVuovn zou eene vereeniging van Duilsche kapitalis ten aan de Ilaliaansche regering aangeboden hebben de vestingwerken, welde door de commissie zijn voorgeslagen, aan te leggen en binnen drie jaren te voltooijen, en aan de regcrine dertien jaren tijd te laten voor de terugbetaling der kosten van aanleg. Zij zou voor deze schuld 6 pCt. rente moeten betalen, liet blad voegt er bij dat de ministers van oorlog en van financiën nog geene beslissing omtrent dit aanbod genomen hadden. DIITSCIILAND. Uit de haven van Hamburg zijn gedurende het jaar 1871, aan boord van 92 zeilschepennaar Noord- en Zuid-Amerika overgevoerd 34639 lahd- verhuizerseene firma, die van Aug. Botten, bezigde 59 schepen in die vaart en bragt naar New-York over 28230 personen, naar New-Orleans 700 per sonen. Overigens zijn vervoerd naar Brazilië 1017, West-Indie 138. Chili 55 en naar Australië 1893 personen. Per stoomschepen, 65 in getal, zijn uit Hamburg vertrokken 28230 passagiers naar New-York. 710 naar New- Orleans, 304 naar Brazilië en 138 naar VVesl-Indië, uilmakende een totaal van 29382 personen. Voorts zijn indirect uit Hamburg naai' overzeesche ge westen gereisd, door over Hull en Liverpool derwaarts te gaan, 7059 per sonen; ook deze mogen tot de klasse der landverhuizers worden gerekend, wier aantal daardoor klimt tot 41696 personen. Eene commissie van ingenieurs heeft zich dezer dagen naar Kehl pe geven om een onderzoek in te stellen naar den toestand der spoorwegbrug aldaar, die in Julij 1870, bij hel begin der vijandelijkheden, aan Duitsthe zijde vernield is. De brug zal, naar meu verneemt, op rijks kosten gelfeel in haren vorigen toestand hersteld wordtn. Men heeft intusschen een begin gemaakt met het opruimen der stukken, die bij liet doen springen in den Rijn gevallen waren en de scheepvaart belemmerden. OOST-INDIK. BATAVIA, 29 November. Het Bat. Hll. meldt: Het praatje van den dag. sedert het vertrek der vorige mail, was de ontsnapping uit 'slands gevaugenis van een veroor deelde, Fontein genaamd, die 's namiddags te hall'zes. als officier verkleed, bedaard de gevangenis uitwandelde en zich aan boord van de Fransche mailboot Capitole begaf, waartoe een ander voor hem passage had geno men onder den naam van Delger. De ontvlugte bevindt zich thans te Sin gapore in hechtenis, en zal met de eerste gelegenheid onder Nederlandsche vlag herwaarts worden overgebragl. Twee Chinezen, die eenige handels huizen hadden opgeligt en naar Singapore waren gevlngtzijn daar door onzen consul-generaal aangehouden, en met dezellde boot weer naar Batavia teruggezonden. Het ingediend wets-outwerp voor den aanleg van spoorwegen op Java is gepubliceerd en ofschoon de telegraaf wel eenigszins overdreven had toen hij sprak van een volledig spoorwegnet, toch begroeten wij de indiening met blijdschap, en hopen spoedig te vernemen dat Z. M. deze wet heeft gesanctionneerd. Den 28'tfn November, zeven minuten over achten, zijn te Batavia eenige' ligte schokken van aardbeving gevoeld. De duur der schokken was onge veer 25 seconden, in de rigting van zuid naar noord. Men meldt hieromtrent nog van Buitenzorg: Gisteren avond, even vóór achten, is hier een vulkanische schok gevoeld, die minstens twee minuten aanhield. De deuren der woningen rammelden alsof er aan geschud werd, de lampen in de gaanderijen zwaaiden heen en weder, de duiven werden onrustig, de paarden wilden zich losrukken uit de stallen. Van ongelukkeu wordt lot hiertoe geene melding gemaakt. Als een bewijs, hoe zorgvuldig de gevangenen alhier worden bewaakt, kan het feit dienen, dat eenige dagen geleden door de wacht op Goenong Sabarie een gedetineerde uit die gevangenis werd aangehouden, die zich ongemerkt de vrijheid wilde veroorloven een flesch AVU te gaan koopen. De man was zeer verwonderddal men hem noodzaakte van dat voornemen af te zien. Hij zou iuiiners wel teruggekomen zijn," was het antwoord en hij gevoelde zoo'n behoefte aan een krachtige» dronk! Door den gouverneur-generaal van Ned.-Indië zijn de volgende beschik kingen genomen: Civiel departement. Verleend: een tweejarig verlof naar Europa, aan den opzigter 3" kl. bij het mijnwezen H. A. P. Bierman. Ontslagen: op verzoek, eervol, de opzigter 2C kl. bij de waterstaat enz. B. C. Lammerding; de klerk op het assist.-resid.-bureau tc Buitenzorg P. 11. Doornikde buitengew. subst.- griffier bij den landraad te Blitar (Kediri) A. Martherusde buitengew. subsl.- grtffier bij den landraad te Bandjar-Negara (Banjoemas) C. P. II Bachiene. Bevorderd: bij de telegr. dienst in Ned.-Indië: tot hoofdingenieur, chef der afd. lelcgraphie, 11. L. Jansen; lot ingenieur, C. >V. ten Brummeler; by het dep. van onderwijs enz.: tot hoofdcommies, F. H. Boussard, tot lslt" com mies, L. C. A. Verhulp; tot 2df" commies, F. B. D. van Slijpe; bij den water staat enz tot architect 1' kl., J. P. Trossée; tot achilect 2' kl. J. C. Motla tot secretaris der resid. Amboina, tevens magistr. aldaar, J. J. Overdijk. Geplaatst: bij de statistieke opname van Java (openingssectië Samarang), mr. J. Lublink Weddik. Tijdeljjk belast: met de waarneming der betrek king van controleur 2« kl. bij de landel. inkomsten en cultures, A. J. Spaan. Militair departement. Verleend: een tweejarig verlof naar Nederland, aan den I5"" luit. der inf. L. 11. L. tlimpe. Ontslagen: eervol, wegens lig- ehamelijke ongeschiktheid, de kapt. der art. J. B. Essers. PARIJS, 5 Janna rij. De heer Buisson heeft wegens ongesteldheid heden de zitting der commissie van initiatief niet kunnen bijwonen, waar hij het rapport over het voorstel lot terugkeer naar Parijs zou hebben voorgelezen. ROME, 5 Januarij. De Paus heelt lieden eene lersche deputatie ontvangen welke hem een album als geschenk van lersche dames ter hand stelde. De Britsche consul te Civila-Vecchia was bij deze audiëntie tegenwoordig. Vee-Markt te Leiden, 1871. Laagste prijs. Hoogste prijs. Gemiddeld. Waarde. Paarden 82 60.00 124.00 92.00 7.544.00 Veulens 47 e 40.00 64.00 B 52.00 tl 2,444.00 Runderen 21586 e 94.00 286.00 190.00 4,101,34000 Kalveren 3749 34.00 74.00 54.00 202.446.00 Schapen 43251 16.50 e 33.50 25.00 O 1,081,275.00 Lammeren 29073 e 3.75 14.25 tt 9.00 tt 261 657.00 Varkens (magere) 1881 13.50 e 24.50 B 19.00 35,739.00 Biggen 9691 5.00 e 12.00 tt 8.50 tt 82.373.50 Verhandelde waarde van het vee 5,774,818.50. Aan de gemeente-waag gewogen 390,260 kilo's boter a ƒ1.55 604,903.00. a 46.000 kaas n 0.54 24,840.00. Totaal der vermoedelijk verhandelde waarde 6,404,563.50. Ondertrouwd: Zierikzee, 4 Januari 1872. J. J. VAN DER VOORDEN, Wedr. van A. C. Fackeldey, van Leiden, en A. C. VAN OPPEN, Algemeene en bijzondere kennisgeving. Wed', van J vak de Ven. De Heer en Mevrouw WALTER betuigen hunnen dank voor de vele be wijzen van deelneming, bij gelegenheid van hun huwelijk ontvangen. Zij die iels te vorderen hebben van den heer J. F. W. MENSING, wor den verzocht hunne rekeningen vóór 20 Januarij a. s. in te zenden bjj den Bockhandelaar P. SOMERWIL, Breestraal, Leiden. Al degenen die iets te vorderen hebben van of verschuldigd zijn aan wijlen Mejufvronw ANNA HILLEGONDA VAN DER PAAUW. gewoond hebbende te Leiden en aldaar op den 22*"° December 1871 overleden, worden verzocht daarvan vóór of op den 15dc" Januari e. k. opgave of betaling te doen ten kantore van den Notaris J. A. PllIJN, te Leiden. Allen die iets te vorderen hebben van of verschuldigd zijn aan den boe del van Mejufvrouw ALIDA MARIA VAN I1EMERT, gewoond hebbende te Leiden, en aldaar op den 17deD December 1871 overledenworden verzocht daarvan vóór den 18dr» Januarij 1872 opgave of betaling tc doen ten kantore van den Notaris A. VAN LEEUWEN, te Leiden. een Bovenwoning, met 3 kamers. Keuken en Opgang, liefst binnen 's huis. Opgaaf van huurprijs, brieven traneo letter B, Bureau dezer Courant. KONINKLIJKE HOLLANDSCHE TOONEELISTEN, onder directie van J. C. VALOIS. MAANDAG S Januarij 18»; Drama in 5 Tafereelen en een Voorspel, naar het Vlaamsch van üésiré üelcroix. (Nooit op eenig llollandsch Tooneel vertoond.) daarna: Zangspel in een Bedrijf, naar het Fransch. Aanvang te 7 uren. PRIJZEN DER PLAATSEN: Loges 1.60. Baignoires 1.20. Parterre 1.00. Galerij 0.50. Achter-Galerij ƒ0.30. Plaatsen kunnen op den Speeldag besproken worden van 10 lot 1 uur, a 10 Cents extra per plaats.

Leydse Courant | 1872 | | pagina 2