ÜUIT E N L A M JSC 11K 15 IC 111G'1' ISN PEK TELEGRAAF. trachten zijne plaats zooveel mogelijk te vervullenhoewel de kamer zou moeten toestemmen, dat die vervulling geene lig te taak was. Aan de algemeene beraadslagingen namen onderscheidene leden deel. De heer Fransen van de Putte besprak de landsverdediging, den financielen toe stand, het belastingstelsel enz. llij zag donkere stippen aan den gezigt- einder en betreurde hel dat er zoo weinig zamenwerking was bij de rege ring. De heer Duymaer van Twist besprak zeer uitvoerig den financiëlen toestand, dien hij gunstig beoordeelde, waarmede andere leden instemden. Na het sluiten der algemeene beraadslagingen werd hoofdstuk I aangenomen. Morgen voortzelling. Dij arrest van heden heeft de hooge raad o. a. verworpen het beroep in cassatie van Iman Dorst, ingesteld tegen een arrest van het hof in Zuid holland, waarbij hij tot levenslange tuchthuisstraf is veroordeeld ter zake van moord. BSCiELAS®. LONDEN2G December. Om een denkbeeld te geven van de belangstelling, welke in de ziekte van den prins van Wales is aan den dag gelegd, deelt John Buil mede, dat de geneesheeren op Zondag den I7de" December II. des ochtends Ie zeven ure reeds 500 telegrammen hadden beantwoord van personen, die be- rigt omtrent 's prinsen toestand verlangden. De dagbladen bevatten eene uitvoerige beschrijving van eene collectie edelgesteenten, die door de firma Emanuel f'.°. te Londen te koop zal worden aangeboden. De waarde dezer collectie, welke van keizerin Euge nie alkomstig is, wordt geschat op ongeveer 80000 Zij bevat echter niet al de juweelendie de keizerin bezat. Blijkens beriglen uit New-York, van den 9ile", was bij liet huis dei- afgevaardigden eene op de uitkomsten der laatstelijk gehouden volkstelling gegronde voordragt ontvangenstrekkende om het aantal leden der verga dering van 243 te brengen op 281; de 33 aan het huis toe te voegen leden zouden alle door de westelijke Staten worden gekozen. Uit Buenos-Ayres is de tijding ontvangen dat de stad (Iran in de provincie Salla door eene reeks van aardbevingen, welke 9 uren aanhielden, geheel is vernield. Er zijn bij die ramp gelukkig weinig menschen omgekomen. FR O KUIJt K. Door de nationale vergadering zou de discussie over eene inkomsten belasting, tot dekking van hel aanzienlijk tekort op de begrooting, den 26""n hervat worden. De gevoelens loopen op dit punt natuurlijk zeer uiteen. Men verwachtte dat de heer Thiers, die de discussie onafgebroken had bijgewoond, het woord daarover zou voeren. Hij had, naar verzekerd wordt, het voornemen opgevat om het beginsel zelf van het regtstreeks belasten der inkomsten te bestrijden; en het is bekend, dat hij altijd een belastingstelsel heeft voorgestaan, waarin die belasting niet past. Doch wan neer de kans op aanneming der inkomsten-belasting afneemt of verdwijnt, zal zijne tusschenkomst denkelijk overbodig worden geacht.' De voorstellenstrekkende om Parijs weder tot zetelplaats der rege ring en van de nationale vergadering te nemen, zijn door de commissie der vergadering, met 19 tegen 9 stemmen, verwerpelijk geacht. Het denk beeld van een lid der commissie om enkel de regering, niet de vergadering naar Parijs over te brengen, vond geenen bijval. De heer Bnisson, alge vaardigde uit het departement der Aude. die verklaarde dat de conserva tive rigting in de departementen zich algemeen en nadrukkelijk tegen den terugkeer naar Parijs aankantte, is met het opstellen van het rapport dei- commissie belast. De geldcrisis heeft te Parijs, door de ruime verspreiding van 10- en 5 francs banknoten en het in de circulatie brengen van groote hoeveelheden pasmunt, zoo goed als opgehouden. De Parijsche munt heeft sedert den I5den September afgeleverd: 285,000 stukken van 20 fr.; 4,500,000 stukken van 2 fr.2,000,000 stukken van 1 fr.; 1,000,900 stukken van 50 centimes en anderhall milliocti koperen of bronzen stukken van 10 en 5 centimes. De republikcinsche partij is overeengekomen in de nationale vergade ring, als tegenhanger van het voorstel om aan de familie Orleans hare goe deren terug te geven, een voorstel te doen, waarin acht zal worden gesla gen op alle slagioffers der decreten van 1852. en niet alleen op de familie Orleans, liet was, meende men. onbillijk, ouderscheid te maken tusschen de slagioffers van vorstelijken en die van burgerlijken rang. Men ziet hierin de bedoeling om de teruggave der goederen van de familie Orleans tegen te honden. De heer Martin Coster, consul-generaal der Nederlanden te Parijs, heeft aan den prefect der Seine eene som van 2000 frs doen toekomenter verdeeling onder de armen der stad. Volgens het Journ. de Marseille zou de vader van den ter dood ge- braglen Rosscl candidaat zijn gesteld voor de verkiezing van een algevaar digde in het dep. du Var. Een der Parijsche bladen maakt melding van de volgende edelaardige trek van een geestelijke, maar die ook van een anderen kant bewijst de onvergeefelijke ligtzinnlghcidwaarop door de Fransche regtbanken naai den indruk van het oogcnblik wordt geoordeeld; Den l»l,n Dcc. was pater fiousselinde eenige geestelijke die aan den moord der Dominicanen te Arceuil ontsnapt is, als getuige in het'geregtshof te Versailles, waar de 16de krijgsraad zijn zittingen houdt. Hij wachtte in de gehoorzaal tot dat hij opgeroepen zou worden, toen een beschuldigde, genaamd Carrière, be schuldigd van meciepligtigheid aan den opstand, werd binnengeleid. Er was geen advocaat aanwezig om hem te verdedigen, en niettegenstaande de her haalde oproepingen van den president bood niemand zich aanom voor den beschuldigde te pleiten. Hierop staat pater Rousselin op en vraagt of men hem als advocaat van den beschuldigde wil aannemen. Met verwondering, doch sympathie geeft de president hem de gevraagde toestemming. De akte van beschuldiging wordt hem overhandigd, de getuigen worden verhoord en de geïmproviseerde advocaat n:emt het woord, llij houdt een kort en geestig pleidooi, waarin hij er op wijst, dat de regters dikwijls in de droeve noodzakelijkheid verkeeren, verschrikkelijke vonnissen uit te spreken; dat het hun daarom verheugen moet, thans een beschuldigde voor zich Ie zien. wien men geen zeer zware overtredingen ten laste kan leggenen dat zich hier dus een uitstekende gelegenheid aanbiedt om genade te toonen. llij vraagt dus voor zijn cliënt algelieelc vrijspraak. Na een enkel cogenblik gedelibereerd te hebben, spreken de regters burger Carrière vrij. DUITiCHLAND. Den 23-110 heeft de hoogleeraar Döllinger liet rectoraat van de hooge- school te Munchen aanvaard met hel houden cener redevoering over "de taak der Duitsche hoogcscholcn na de jongste groote gebeurtenissen." llij trad in een historisch verloog tot aanwijzing van den invloed, dien de beide natiën op elkander uitoefenen. Zijns inziens zal Frankrijk zijne beleekenis als tolk en verspreider der wetenschappelijke denkbeelden behouden, niet tegenstaande de thans geleden nederlaag voornamelijk een gevolg is van de verkeerde rigting zijner letterkunde, inzonderheid zijner historische litera tuur. Vervolgens stelde hij de Concilie-besluiten van 18 Julij i870 voor als eene tweede oorlogsverklaring aan Duilsehlaud, eene oorlogsverklaring aan de Duitsche wetenschap. De Vaticaansche besluiten waren bepaaldelijk tegen die wetenschap gerigl en reeds nicer dan twintig jaren door eene stelsel matige vcrvalsching der theologische leerboeken voorbereid. Door de jongste groote gebeurtenissen is. betoogde bij verder, in de eerste plaats de geschie denis, maar zijn daarnevens de philosophic en meer bepaaldelijk de theolo gie bevorderd en tol meerdere ontwikkeling gebragt. lie theologie heeft voortaan eene nieuwe laak. Vroeger voerde zij polemiek, thans moet zij optreden als vredestichtster en werkzaam zijn tot vireeniging, of althans tot zoodanige verzoening tusschen de geloofsbelijdenissen, als waarnaar alle helderdenkende mannen uil alle beschaafde volkeren thans streven. Dnilsch- land is thans sterker in magt geworden, maar op de natie rust nu ook eene zwaardere verantwoordelijkheid met betrekking tot de ontwikkeling van godsdienst en beschaving naar buiten en naar binnen. Bij een hevigen storm op 29 Maart jl. verkeerde op de Wijbelsiunmer plaat voor de Eems een Pruissisch schip til nood. Niet ver van daar lagen eenige Pruissische schepen en ook het te Delfzijl gestationeerde recherche- vaartuig ten anker. Geen van de Pruissische schepen waagde het de drie opvarenden van het in nood verkeereude schip, die in het want waren ge klommen, te redden, maar de bemanning van het recherchevaartuig aarzelde niet, eene poging tot redding te wagen, dat met een gelukkigen uitslag werd bekroond. Dit moedig gedrag is thans door den keizer naar waarde erkend en beloond, daar Z. M. den heer de Rapper, tijdelijk visiteur, heeft begiftigd met het gouden ridderkruis der Pruissische Kroon-Orde 4C kl den schipper K. Kamper met de zilveren reddings-medaille, den sloeproeijer .1. van Til en den matroos P. Dik ieder met eene gratificatie van 35. VERSAILLES, 2G December. Bij de discussiën in de nationale vu-gade- ring heeft de heer Thiers hel ontwerp der inkomsten-belasting bestreden, llij zag daarin groote nioeijelijkheden, wegens den politiekcn, fiuauciëteii en maalschappelijken toestand. Hij vreesde dal het aanleiding zou geven lot willekeur, waaruit onlusten konden ontstaan en de bestaande verdeeld heden konden worden bevorderd. Aan hel slot zijner rede deed Thiers een beroep op de vergadering om de regering te ondersteunen. "De kamer", zeide hij, "die op loyale wijze de republiek erkent en wil, kan niet niedc- pliglig worden aan eene daad van willekeur." LONDEN, 27 December. De regering zal den heer Brand, van de liberale partij, voorstellen als opvolger van den afgetreden speaker of voorzitter van het lagerhuis. De Times verdedigt de circulaire van Bismarck aan graal Arniin over de maatregelendie Duitschland zal nemen wanneer de Duilscliers bij voortdu ring in Frankrijk mishandeld zullen worden. Volgens genoemd blad kan de rijkskanselier nooit anders handelen dan op zulk een krachtige wijze zijn besluit mede te deelen om de Duitsche burgers te beschermen. PARIJS, 27 December. De commissie van initiatief heeft bepaald dat hel rapport van den beer Buisson over den terugkeer naar Parijs den 5drn Jan. bij de nationale vergadering zal ingediend worden. De rede van Thiers in Se vergadering gehouden ter bestrijding van de inkomsten-belasting is gun stig opgenomen en heeft een diepen indruk gemaakt. IVfilKZO X 'i E leder die in den laalsten tijd de Morseh-poort in- en uitgegaan is. zal gewis door een diep gevoel van medelijden zijn getroflen op hel zien van een ellendig vrouwelijk wezen, dat zich nacht en dag en bij iedere weers gesteldheid, in één woord altijd bevindt in eene allerellendigst zittende hou ding, óf even builen de poort op een der stukken afval van hardsteen daar ter plaatse aanwezig, óf wel op den dorpel van de gewcermakerij in de poort. Dat verdierlijkt, arm ellendig wezen is genaamd Johanna Pragt. Zij verhaalde eergisteren avond aan schrijver dezes dat zij sedert twee jaren zonder huisvesting is, en van datgene wat het medelijden haar toereikt leeft. Op 's schrijvers wenk, dal zij zich nu met hetgeen hij wist dat zij had, naar een slaapstee moest begeven, om onder dak te zijn. opdat zij niet welligt den volgenden morgen geheel verstijfd, misschien dood zou gevonden worden, kreeg hij tol antwoord: ze willen me nergens hebben omdat ik zóó arm ben. Schrijver deed nog eenige vragen, waarop telkens let ant woord voor hem hartverscheurend was; en zeker zou hij baar nog meer dere vragen hebben gedaan, zoo zij niet omgeven ware geweest door een viertal medelijdende jongentjes, die hem ook nog verhaalden, dat even tc voren eenige straatjongens de beklagenswaardige vrouw nog met ecu steen gegooid hadden, welke haar aan de knie vrij erg had getroffen, liet bijzijn dier knaa|ijes verbood hein meer te vragen, en hij ging heen, haar Gods bescherming toewenschende. Mogl bekendheid met het feit, dat zich zulk eene rampzalige vrouw, niet bij wijlen, maar in dit jaargetijde nacht en dag. in Leidens poort of op Oegstgeests grond bevindt, aanleiding geven, dat zij boe ol waar dan ook verzorgd en onder dak werd gebragt. dan zou bet doel van den berigl- gever bereikt zijn, en Leiden of Oegst geest gevrijwaard wezen, dat niet eerdaags bel voor een van beide gemeenten niet vercerend berigt in de couranten worde opgenomen:: dat eene vrouw die siuls weken op dezelfde plek nacht en dag had doorgebragto|> die |ilek, de openbare straat, van gebrek en koude is omgekomen. Immers in beide gemeenten wordt te veel voor de armen gedaan, om het geheele land iu den waan te brengen dat men hier zoo weinig kan of wil doen? iaiirnci'ltjfic èlatia. l'aa 21 tct en tact 2? Mceeisiber BEVALLEN G. S van Well, geh. Kurvers. Z. M. van den Broek, geb. van Vliet, 1). W. F. Dee, geb. Kort. D. G S. Freckon, geh. Zwarts. D. ,1. den Os, geb. Vrijbloed. D. M. Wetselaar. gcb. Koeken, D. M. W. Richter; geb. Jongbloed. Z. - 0. Sehmitz, geb. Leozen. Z. E. Blikman. gcb. van Beck. D. -- S. de Bruin. geb. van Tongeren. Z. - Ch. de Graal geb. Klijnhans, D. D. van Kaik, geb. Nieuw land D. - S. C. Amptmeijcr. geb. llirsch. Z. J. van Uitho ven, geb. van der Hoogt. Z. 11. A. van Dieren, gcb. Goddijii. I) A.Goddijn. geb. Marsman, D. J. II. Boon, geb. Cinjee. D. - C. 11. Tegelaar, geb. de llcg'er. E. J. \V. L. Werner, geb. van der Gugten, I). T. de Graaf, gcb Amman, Z. - M. Dozy, geb. Broomans. D. M. Haanstra, geb. de Koninsh. Z. GEHUWDJ. Ederzeel, wed', en M. G. E. Spanjersbrrg. jd.

Leydse Courant | 1871 | | pagina 2