LE1DSCIIE «I Ki vr 1871. IS0. 500. DONDERDAG 28 DECEMBER. ST A-'DS-BER1GTEJN. NATIONALE MILITIE. BI N N E N L AN DSC i IE BISBIG TISN. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courtinis per vierendeel janrs f'i.franco p.p. f 3.50/ met het f'erslag der Handelingen van den Gemeenteraad f 3.35, franco p. p. '3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbarr voor t "2.50 jaars, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke no miners der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Advertentiën is van 14 regels 1.» iedere regel meer 25 cents. Advertentiën voor DnitschiandOostenrijk en Zwitserland worden nitsiuitend aangenomen door IIAASENSTEIN VOGLER, Expeditie-Kantoor van Advertetttiëtl'fe Hamburg, LubcckFrankfort a. .V., Berlijn, Leipzig, Dresden, BreslauKeulen, Stuttgart, U'eenen, Praag, Bazel, ZürichSt. Gallen, Gcrikve en Lausetnneï BURGEMEESTER £N WETHOUDERS van LEIDEN, Gelet op artikel 19 der wet van den 19Jcn Augmtus 18G1 (Staatsblad n°. 72) betrekkelijk de nationale militie; Herinneren ben, die op den lslen Januarij 1872 bun 19Je jaar zullen zijn- ingetreden en alzoo de geborenen in het jaar B853, alsmede ben, die eerst na liet intreden van hun 19de jaar, doch vóór het volbrengen- van hun 20slc, ingezetenen zijn geworden de verpligting lot het doen van de aangibe voür de nationale militiein de maand Jariuarij 1872. Zij geven daarbij kennis: dat, wio moet worden ingeschreven en wie voor ingezeten wordt gehoudenj om schreven is bij de artikelen 15 en 20 van genoemde wet, dus luidende: Art. 15. Jaarlijks worden voor de militie ingeschreven alle mannelijke ingezetenendie op den lslcn Januarij van liet jaar hun 19Je jaar waren ingetreden. Voor ingezeten wordt gehouden 1°. bij, wiens vader, of, is deze overleden, wiens moeder, of, zijn beiden overle den, wiens voogd ingezeten is volgens de wet van den 28sten Julij 1850 (Staatsblad n°. 44) 2°. hij, die, geen ouders of voogd hebbende, gedurende de laatste, aan bet in de eerste zinsnede van dit artikel vermelde tijdstip voorafgaande, achttien maan den in Nederland verblijf hield 3°. hij, van wiens ouders de langstlevende ingezeten was, al is zijn voogd geen ingezeten, mits iiij binnen bet Rijk verblijf houdt. Voor ingezeten wordt niet gehouden de vreemdeling, hehoorende tot cenen Staat,' waar de Nederlander niet aan de verpligte krijgsdienst is onderworpenof waar ten aanzien der dienst pligtiglieid het beginsel van wederkeerigheid is aangenomen. Art. 20. Hij, d ie eerst na liet intreden van zijn 19Je jaar, docli vóór liet vuil)rennen van zijn 20slc, ingezeten wordt, is verpligt, zich, zoodra dit plaatsheeft, ter inschrijving aan te geven bij Burgemeester en Wethouders der gemeente, waar de inschrijving, volgens art. 1G, moet gesciiicdcn. dat, wie niet wordt ingeschreven, is hepaald bij art. 17van den volgenden inhoud Voor de militie wordt niet ingeschreven 1°. de in een vreemd Rijk achtergebleven zoon van een ingezeten dio geen Neder lander is 2". de in eeii vreemd Rijk verblijf houdende oudcrlooze zoon van een vreemdeling, al i< zijn voogd ingezeten. 3°. de zoon van den Nederlander, die ter zake van 's lands dienst in 's Rijks overzeesche bezittingen of koloniën woont, dat, in welke gemeente inen moet worden ingeschreven, te vinden is in art. 1G der wet, waarbij is verordend: De inschrijving geschiedt: 1°. van een ongehuwde in de gemeente, waar de vader, of, is deze overleden, de moeder, of, zijn beiden ovcileden, de voogd woont; 2". van een gehuwde en van een weduwenaar in do gemeente waar hij woont; 3'. van hein, die geen vader, moeder of voogd heeft, of door rlc/.en is achtergela ten, of wiens voogd buiten 'stands gevestigd is, in de gemeente waar hij woont; 4°. van den buiten 's lands wonenden zoon van een Nederlanderdie ter zake van 's lands dienst in een vreemd land woont, in de gemeente, waar zijn vader of voogd het laatst in Nederland gewoond heeft, voorts, dat, door wie de aangifte moet worden gedaan, te vinden is in art. 18, houdende het voorschrift Elk, die volgens art. 15 behoor', te worden ingeschreven, is verpligt zich daartoe bij Burgemeester en Wethouders aan te geven tusschen den 1skn en den 31sleD Januarij. Bij ongesteldheidafwezigheid of ontstentenis is zijn vader, of, is deze overleden, zijne moeder, of, zijn beiden overledenzijn voogd tot liet doen van die aangifte verpligt. Nog doen Burgemeester en Wethouders te weten: dat tot deze inschrijving wordt zitting gehouden op het Raadhuis, van des voor- middags 10 tot des namiddags 3 aren, op Maandag den 8 Januarij, voor de bewoners van de wijken 1 2 en 3, Dingsdag »9 4 en 5 Woensdag 10 6, Donderdag »11 a a 7, a Vrijdag a 12 a a a a a a a 8 en 9 of de buitenwijk, Eindelijk dat de geboorte-actendie de belanghebbenden bij de inschrijving, onder opgave der woonplaats van den ingeschrevene, behooren over te leggen, dagelijks, de Zon- en Feestdagen uitgezonderd, zijn te verkrijgen ter Secretarie dezer gemeente (afdeeling Burgerlijke Stand), van des voormiddags 10 tot des namiddags 3 uren, wanneer tevens voor hen, die hier niet zijn geboren, aanvrage ter verkrijging dier acten kan worden gedaan. En wordt deze door plaatsing in de Leidsche Courant van den 14Jen, den 21stcn en gen 289ten dezer maand afgekondigd Burgemeester en Wethouders voornoemd LïidïN, 13 December 1871. V. D. BRANDKLER, Burgemeester. y. PUTTKAMMER, Secretaris. LEIDEN, 27 December. De openbare verpachting der faecale stoffen, die in een gedeelte' van Wijk II der gemeente volgens het Liertuirsclie stelsel worden verzameld, welke heden op liet raadhuis zou plaats hebben, heeft geen gevolg gehad-; daar gcene ïnschrijvings-billetten waren ingekomen. Te Rotterdam is gisteren middag brand ontstaan in het socicteits- lokaal der diergaarde, door het vuurvatten der zoldering nabij de kagchel- pijp. Die brand werd echter spoedig door de werking van twee spuiten gebluscht. Uit Houtrijk en Polanen meldt men aan de N.ll.C.: In de nabijheid dezer gemeente werd onlangs, zooals werd gemeld, een man op het IJ dood gevonden, die in den Jvouden nacht een slagtoffer der felle vorst was ge worden. Men verneemt nader, dat hij met een boolje van den baggermolen- was gekomenom vijf mannen, die aan wal waren, af te halen. Die man nen zagen hem tobben en worstelen om zich door het ijs een weg te ba nen, maar in plaats van al het mogelijke te doen om hem te hulp te komenbleven zij zoo goed als werkeloos en- gingen tegen den avond naar huis. Den volgenden morgen vroeg naar hem uitziende, ontdekten zij tpt hun schrik dat hij doodgevroren was. Hij lag met het ligchaam buiten den rand der boot en het hoofd op het ijs, geheel door koude verstijfd. De overledene was een oppassend werkman in dienst der kanaalmaatschappij.' Hij was zeer gezien bij zijn superieuren, en verdiende een ruim weekgeld. Dit moet de reden zjjn, waarom de andere werklieden hem minder gene gen waren. Te Zwolle ontving dezer dagen het armbestuur der Ned. herv. gemeente van eene aldaar woonachtige dame ƒ1000, ten einde daarvoor op .de Kers dagen eene buitengewone uitdeeling aan de armen te doen. Hieraan is!ge volg gegeven en op Nieuwjaarsdag zal eene tweede uitdeeling plaats hebben. Een stoute diefstal met inbraak heeft Zondag nacht te Maastricht'plaats gehad. De dieven braken de deur open van het houtmagazijn van den heer Stevens in de slraat St. Antoine, zijn daarna tot in de keuken doorgedron gen alwaar zij zich van 7 zilveren lepels en 6 vorken en nog ander zil-, verwerk meester maakten. Daar ook hebben zij den sleutel van het kantoor genomen, waar zij zjjn binnengedrongen. Zij hebben voorts medegenomen twee overjassen, een pistool, een kistje sigaren, pennemesscn, sigarenko kers, en wat klein geld. llicrloe hebben zij de zes lessenaars van de geëmployeerden opengebroken. De brandkast hebben zij niet kunnen ope nen, wat zeer duidelijk bleek uit de sporen van inbraak, die er zich aan vertoonden. Niettegenstaande hét uit alles duidelijk blijkt dat de dicveh met bet buis bekend zijn. is men hen nog niet op het spoor. Ook ver wekt het velen bevreemding hoe zulk een diefstal in bet huis van den beer S.dat toch op zulk et;ii zigtbarc plaats staal, aan bel oog van de polieie is ontsnapt. Op de Schelde, nabij Lillo, is dezer dagen een Belgisch vaartuig, met steenkolen geladen, door hevige rukwinden, in stukken geslagen. Deschip- per en zijn zoontje hebben bij dit ongeval het leven verloren. 'sGRAVENHAGË. 27 December. Tot ontvanger der directe belastingen te Boreuio is benoemd de heer J. C. L. van de Graaff, thans in die betrekking te Aalten; voorts is aa« den heer T. Veith, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als ontvanger der directe belastingen te Peize. en is als zoodanig benoemd de lieer jh*. G. 15. de Sige/rs ther Borch, thans te Rodero, welk kantoor met dal te Peize is vereen igd. Tot ingenieur-verificateur van liet kadaster is benoemd de heer C. J. Genet, thans landmeter van het kadaster lsle kl. Aan den beer A. Knaap Azn. is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend uil zijne betrekking van landmeter der U,e kl. bij bet kadastei*; voorts is bevorderd tot landmeter lsle kl. bij bel kadaster, de beer H. L. A. van Campen, thans landmeter 2** kh- De onper-eeremoniemeestcr heeft bekend gemaakt dat bet hofdenrouvr zal aannemen wegens bel overlijden van II. K. H. mevrouw de prinses van Oldenburg, geb. prinses van Nassau, voor den lijd van G weken, t. w. 4 dagen gcheelen, 12 dagen middelbaren en 4 weken liglcn rouw, ingegaan den 25slen dezer. In de zitting van de eerste kamer van beden deelde de voorzitter mededat van den minister van binnenl. zaken bcrigt was ingekomendat bij wegens vrij ernstige ongesteldheid verhinderd was de vergadering bij te wonenterwijl het zich niet liet aanziendat hij eerlang in de mogelijk heid zou zijn aan de beraadslagingen deel te nemen. Aan de orde van behandeling was het wets-ontwerp lol vaststelling der begrooting voor 1872, en de daarmede in verband staande wets-ontwerpen. De minister van koloniën zeidc dat, zoo het berigt, zooeven voorgelezen nopens de reden, die den minister van binnenl. zaken belette de vergadering bij te wonen, door de kamer zou worden betreurd, dit voor de ministers zeker eene even groote teleurstelling mogt worden genoemd. Zjj zouden

Leydse Courant | 1871 | | pagina 1