jongentje getaakte onder de diligencewelke van «lat dorp naar Arnhem rijdt en werd op vreeselijke wijze aan liet lioold gewond, zoodat het kind eenige oogenblikken laler is overleden. Men schrijft uit Leeuwarden: Met de uitbreiding' van het bebouwde gedeelte dezer gemeente is men in den laatslen tijd nog steeds druk bezig en het is Ie voorzien, dal eerlang, bij gunstiger weder, daarmede eveneens druk zal worden voortgegaan. Er zijn nu toch weder verschillende bouw terreinen verkocht. Up het terrein der uitbreiding is reeds eene menigte zeer fraaije huizen aangebouwd en ongetwijfeld zullen er nog vele daar ver rijzen. Dat Leeuwarden aan die zijde dan ook een zeer schoon aanzien verkrijgt, zal wel niet behoeven gezegd Ie worden. Ook op andere oorden van de slad wordt voor en na druk gebouwdvooral is de aanbouw van arbeiderswoningen zeer belangrijk. Niettegenstaande dien groolen aanbouw is de vraag echter nog altijd eveneens groot, zoodat men mag aannemen, dat er werkelijk nog behoef,e bestaal. Dit is vooral met burgerhuizen het geval Bij de beantwoording van bet voorloopig sectie-verslag van de eerste kamer over de staatsbegrooting wordt, wat betreft de algemeene beschouwingen over die begrooting. hel volgende opgemerkt: Hel is onmogelijk bij de zameustelling van een ministerie alle punten te voorzien ol te beslissen, waarover zich later verschil van meening zou kunnen openbaren. Niet ligt is een aanstaand minister, bovenal zoo hij voor de eerste maal geroepen wordt, voorbereid ol'genegen, over menig onderwerp stellig te verklaren wat hij als minister zal mecncn te kunnen doen. Aldus met bepaalde vragen en antwoorden vooruit te loopen op hetgeen niet van dadelijk, actueel belang is. ware ook voor de zaak in geencn deele nuttig. Men zou zich aan het gevaar blootstellen, voorbarig een besluit uit te lokken dat eerst door dc praktijk, door voortgezet, individueel en gezamenlijk overleg rijp moet worden. Dc hoofdzaak is, dat men grond hebbe over het algemeen «zamenstemming" aan te nemen. Is die nu, wal 's lands de fensie belrcll, gebleken te ontbreken? Is er voor dc defensie niets gedaan, omdat de vraag: «zal het leger bij dc wet georganiseerd worden?" eene vraag nog nooit in eene van dc kamers der staten-generaal op den voor grond. eene open vraag gebleven was? liet antwoord, dat de minister van oorlog, door eene onverwachte vraag overvallen, in Mei in de tweede ka mer gaf, was door niemand zijner amblgenooten voorzien en belette hem zclven niet. zoo als uit de stukken blijkt, het punt in nadere overweging te nemen. Te gepaster, daar dc oplossing niet aan de orde was, en nog in lang niet aan de orde kon komen. Zij was ontijdig, alvorens de militie- wel herzien en het veslingstelsel geregeld waren. Van daar dan ook dal het bezwaar van den minister op den gang en de werkzaamheden der voor bereiding van geenerlci invloed was; en wij. zoo het niet had bestaan. »op het stuk der verbetering van 's lands verdediging" thans iiiet vertier zouden zijn, dan waar wij ons bevinden. Met het oog op de verrassende vermeerdering van de opbrengst onzer ge wone middelen kan zeker de tegenwoordige financiële toestand stop geyett tot eene gunstige beschouwing. Mogt die vooruitgang aanhouden dan" zuV len de middelen, lol dekking der gewone uitgaven aangewezen, toereikend bevonden worden zonder, aanvulling uit. credietmiddelen. Al heeft nu zoo danige aanvulling hel aanvankelijk geraamd tekort op de gewone middelen der staatsbegrooting doen verdwijnen, zoo mag toch betwijfeld worden of die maatregel aan de eischen van een ordelijk financieel beheer beantwoordt. De minister van financiën zag met genoegen datal werd de draug lot het hellen eener inkomstenbelasting door sommige leden als vervallen beschouwd, herziening van het belastingstelsel echter als noodzakelijk werd erkend. 'stillAVENHAGE. 26 December. Tot kanlonregler te llcerenveen is benoemd ue heer mf. J. J. Kuipers, thans regter in dc arroud.-regtbank te Sneek. en tol notaris te Makkum de heer C. C. Ledcboer, cand.-notaris aldaar, in de plaats van den heer F. \V. C. Ledebocr. op zijn verzoek, als zoodanig eervol ontslagen Z. M. heeft goedgevonden: den commissaris der loodsen, levens ont vanger der loodsgelden te Dordrecht, J. van Nassouw. zich schrijvende J. van Nassau, op zijn verzoek, eervol uit gezegde betrekkingen te ontslaan, behoudens nadere toekenning van pensioen; te bepalen dat de commissaris der loodsen, tevens ontvanger der loodsgelden te Zierikzee, J. L. ter Brug gen, in gezegde tweeledige betrekking zal overgaan naar de standplaats, Dordrecht; en te benoemen tot commissaris der loodsen, tevens ontvanger der loodsgelden te Zierikzee, den heer A. F. Lammerts. - Z. M. de koning is Zaturdag avond van hel Loo in deze residentie teruggekeerd. Z. K. II. prins Alexander bevond zich aan het station. De gewone audientiën van dc ministers van justitie, van financiën en van oorlog zullen Woeuïdag en Donderdag a. s., ten gevolge van de behan del' staatsbegrooting bij dc eerste kamer, niet plaats hebben. Zondag. 24 dezer, 'smans sterfdag, is op kosten van zijne vrienden op het graf van wijlen S. J. van den Ilergh, te Eik-en-Duinen. een blaauwe zerk met marmeren plaat, bevattende een toepasselijk opschrift, en alles omgeven door een ijzeren hek geplaatst. Zijdie zich met de uitvoering van deze zaak belast hebben, hebben op evengemclden datum aan de familie van den Berghnamens de deelhebbers, de aanbieding gedaan tot inbezit neming van voormelde voorwerpen, onder overgiftc van eene naamlijst der deelnemers. KIT IT KN L A M >SC 11 IS I K f UG T K N E Hf G E E A NI LONDEN25 December. De prins van Wales neemt in beterschap toe en herkrijgt langzamer hand zijne krachten. De heer John Power Walsh, directeur der nationale bank Ie Nenagh (graafschap Tipperary), is, toen hij, vergezeld door den thesaurier, den heer Tydd, van Borris-O'Kane, alwaar de bank eene succursaal heeft, terugkeerde, aangerand door twee vermomde personen, waarvan de een op den heer Tydd vuurde en hem aan den arm wondde. Vervolgens werd op den heer Walsh geschoten cn diens borst werd door een kogel doorboord. Hij zal waarschijn lijk niet herstellen. De heer Tydd school op de moordenaars, en houdt er zich van overtuigd, dat hij een hunner gewond heeft, en hij is daarna met de kas der hulpbank naar huis gekeerd. Men gelooft dal roof hel doel der moordenaars geweest is. Op de zuidwestkust van Engeland heeft dezer dagen een hevige storm gewoed. Nabij de Scilly-eilanrienniet ver van Engeland's zuidwestelijken uithoek gelegen, is verleden Woensdag namiddag een schip, naar het schjjnt met man en muis, vergaan. De goederen, welke zijn aangespoeld, maken het waarschijnlijk, dat het dc Delaware geweest is, die verleden Zondag van Liverpool is uitgezeild met bestemming naar Calcutta. Dit berigt is nader bevestigd en 48 personen hebben bij deze ramp het leven verloren. EUAN HK IJ K. Beeds is gemeld dal prins von Bismarck een schrijven heeft gerigt aan den Duitschen gezant, graaf von Arnim, te Parijs, naar aanleiding van de vrijspraak van Berlin en Tonnclel en de maatregelen dientengevolge geno men in de departementen, die nog door de Duitschcrs bezet zjjn. Bat schrijven is thans publiek geworden Er blijkt uit dat von Bismarck in deze zaak niet het minste verwijt rigt tot de Fransche regering. De Fransche dagbladen zeggen betreflende deze depêche dat het met Frankrijk's waardig. Iieid niet strookt, om daar. waar het geweld zich doet gelden, polemiek te voeren. De dépêche bewijst eenvoudig, dat von Bismarck cui voorwendsel zoekt, om de bezetting in Frankrijk te verlengen. Hij vreest dat de Duit- sellers het zware oorlogsbudget moede zijn en daarom wil hij bij hen den haat legen de Franschen levendig houden. Over het zitting nemen van de prinsen van Orleans in de nationale vergadering blijft de republikeinsclie partij zich steeds scherp uitlaten. Be heer Quineteen vertegenwoordiger der hoofdstad Parijs in de nationale vergaderingheeft een schrijven aan zijne kiezers gerigthetwelk een alarmkreet is, geslaakt wegens de verschijning der prinsen in de vergade ring. In het besluit der prinsen om zitting te nemén, en in het besluit der vergadering om hen Ie laten zitting nemen, ziet hij cenen bedekten toeleg der monarchaal-gezinde partij om hare zaak te doen boven 'drijven, hetgeen hij als iels ongeoorloofds, als eene onrcgtmalige poging van die partij schijnt te beschouwen, terwijl hij daarentegen op den voorgrond stelt dat zijne eigene partij, dat is de republikeinsche, niet mag noch zal toege ven of bukken, maar hare zaakdes noods met de uiterste middelenzal staande houden. Nu twintig jaren geleden, zegt hij, voorspelde ik den 2I", December en den coup d'état, w aarmede een prins de republiek omverwierp; toen vond ik weinig gehoor. Thans roep ik u wederom toe: de monarchie staal voor de deur, en in de tegenwoordige gesteldhrid onzes lands kaif eéue monarchie niets anders zijn dan dwingelandij, vernietiging der volks vrijheid. Dit zij niet weder, gelijk bij het naderen van den 2den December 1851, eene vruchtelooze waarschuwing! Het Journ. des Déb. ziel in het optreden der prinsen juist een middel tot afwending van een gevaar, namelijk dat Frankrijk onder het juk der ulira-republikeinsche partij gerake. Gambetta. zegt dat blad, koestert nog de hoop wederom meester te worden, doch hij gevoelt zelf dat hij thans niet zeer populair is. Eenige dagen geleden kon hij zich nog vleijen met de gedachte dat Thiers de eenige was die hem in den weg stond: en ziet! daar verschijnen de prinsen van Orleans in de vergadering; Gambetta ziet in hen mogelijke mededingers, cenen nieuwen hindeipaal op den weg naar het doel zijner eerzucht; van daar de verbittering, die in dc radicale dagbladen thans doorstraalt. Men verneemt dat voor het Jezuïlcnkloosler te Toulon vijandige dc- monstratiëu plaats gevonden. Men riep: «Weg met de Jezuïten!" Deze hadden op straat geroepen: "leve de koning!" en daardoor zijn dc demon- slraliën tegen hen uitgelokt. DVITSCHLAN I». In de kamer van afgevaardigden, thans tol 8 Jan. verdaagd, heeft de heer Richter namens de geheele Forlschrills-parlij eene interpellatie ingediend, waarbjj aan de regering gevraagd wordthoe groot het aantal dergenen is, die in den jongslen oorlog bij het Pruissische leger vermist zijn, en aan welke omstandigheden de regering het voornamelijk toeschrijft, dat over het lot van die personen niets mede te deelen valt. 11e interpellatie zal den 8'"° der volgende maand in behandeling komen. De IFcser Zeiltuig deelt het volgende mede betreflende een maatregel op last van hel hoofdbestuur van de telegraafdienst genomen. Gedurende den jongstcn oorlog was het aan militairenook van lagen rang. mits zij te velde stonden, vergund, langs telegraphischen weg mededeelingen aan hunne betrekkingen te doen toekomen; hiervoor werd hun niets inrekening gebragt; het vrije gebruik van den lelegraaph werd hun deslijds toegestaan. Thans echter blijkt, dat bij de administratie alleen de bedoeling heeft beslaan hel tjjdclijk uitstel te verlcenenwant dezer dagen heeft zij een begin ge maakt met het invorderen van de betaling dier telegrammen, en wel naar hel destijds aangenomen laricl, dat gedurende den oorlog in Frankrijk zeer hoog gesteld was. De administratie vordert dc betaling van den afzender, indien deze nog aanwezig is; ontbreekt deze of bevindt hij zich in de on mogelijkheid aan deze geldelijke vordering te voldoen, dan wordt de ge adresseerde voor hel bedrag aangesproken. Volgens het Frankf. Journ. worden de pogingen lot liet stichten eener katholieke universiteit te Fulda met weinig gunstig gevolg bekroond. De gcldelijl e b'jdr.igcn voor die stichting zijn zeer gering.

Leydse Courant | 1871 | | pagina 2