BUITENLUISlïSGHK ÏÏKÏWGTKN wijt, C. M. Rogge, C. A. Franchimon., G. J. Bos, G. L. DriessenJ. P. Groeneveld, J. A. Hasselbach, A. Boekwijt, H. S. Keuls, G. A. Bertrand. De heer mr. J. J. van Angelbeek heeft zich bij adres tot den minister van koloniën gewend met eene aanklagt wegens misdrijf, uitgebragt tegen ten minste drie leden van, en tegen den procureur-generaal bij hel hoog geregtshof van Ned. Indië, met eerbiedig verzoek, dat het Z. Exc. moge behagen, aan den adressant den ambtenaar van het openbaar ministerie te willen aanwijzen, bij wien die aanklagt, overeenkomstig art. 165 tr. 3 van het reglement op de regtcrlijke organisatie in Ned. Inuiè, kan en moet worden gebragt. Die aanklagt wegens misdrijf is van den volgenden inhoud: «Ten eerste wordt door den ondcrgeteekende hierbij legen ten minste drie leden ol de meerderheid van vijf leden van hel hoog geregtshof van Ned. Indiedie een tot hunne bediening behoorend, thans hieronder sub litt. A, nedergelegd geschrift opgemaakt hebben, eene aanklagt ingebragt: 1°. ter zake dat zij de in dat geschrift, ingevolge de wet, te vermelden omstandigheden bedricgelijk hebben veranderd, door valschc feiten als waar, en niet erkende feiten als erkend te hebben voorgesteld 2" ter zake. dat diezelfde openbare ambtenaren, in de uitoefening hunner bedieningeene valschheid hebben begaanwaar zij den inhoud van akten en titels verminkt, in hun eerder vermeld geschrift dd. 31 Augustus 1871, overgebragl of aangehaald, en alzoo bedoelde aklen of titels, van bewijs stukken voor, in bewijsstukken tegen den ondergetcckende veranderd heb ben, en eindelijk, 3". ter zake, dat zij akten en titels, die hun, in hunne betrekking van openbare ambtenaren, zijn ter hand gesteld, of medegedeeld, omdat die stukken het volledig bewijs leveren, dat de ondergeleckende, tol op heden, te Batavia woonachtig is, en dat hij aldaar bet ambt van lid van het hoog geregtshof van Ned. Indië bekleedt, in hun geschrift teruggehoudenen alzoo aan hunne voormelde bestemming onttrokken hebben, met hel kennelijk doel, de valschheid te bedekken der door hen, aan het hoofd van hun eer der vermeld geschrift, dd. 31 Augustus 1871, afgelegde verklaring, dat de ondergeleekende te Leiden woonachtig, en dus geen raadsheer is. omdat eene verklaring, dat deze of die persoon geen ingezeten van Ned. Indië, ol geen inwoner van Balavia is, volkomen gelijk staat met de verklaring: dat die persoon geen majoor der genie, geen controleur bij het hinnenlandsch bestuur, in Hidië, geen lid van het hoog geregtshof, dan wel der Indische rekenkamer, te Batavia enz. enz. is, daar alle voormelde, en andere spe- tiale betrekkingen in Indiëdoor in Nederland woonachtige personen onmogelijk kunnen worden bekleed; dat alzoo door de hier bedoelde openbare ambtenaren zijn gepleegd de, bij de artikelen 9192 en 114 van het wetboek van slralregt voor Ned. Indië, omschreven misdrijven." Deze aanklagt gaat vergezeld van de noodige bijlagen als bewijsstukken. Bij adressen, met overlegging van de aan den minister van koloniën gerigle missiveheeft de adressant zoowel aan Z. M. den koning als aan de tweede kamer der staten-generaal van de zaak kennis gegeven. Van wege hel ministerie van binnenlandsche zaken wordt in de Staats- courant een aanvang gemaakt met de mededeeling der uitkomsten der laatste volkstelling op30Nov./l Dec. 1869. De eerste opgave loopt over de provincie Gelderland, waarvan de bevolking 432,693 zielen bedraagt. Arnhem telde 31626, Bommel 4282. Doesburg 4366, Harderwijk 6125, Tiel 7982, Wage- ningen 5753, Zulphen 14656 inwoners. Dat de oogst van de onderscheidene granen en handelsgewassen in Ne derland in 1870, tegenover de uitkomsten der vorige jaren, niet ongunstig was, kan worden afgeleid uit de naar de gemiddelde marktprijzen geschatte waarde daarvan. Over de vijf jaren 18661870 toch wordt, naar dien maat staf, de gemiddelde waarde berekend, op 187,499,000. over de tien jaren 18611870 op 174,176,000. Over 1870 nil wordt die waarde geschat op ƒ190,447.000. De van Woerden op Amsterdam varende schroefstoomboot Stad Woer den heèft Maandag, tusschen de Gotidsche Sluis en Uithoorn, een vaartuig, met suiker geladen, in den grond geboord. Naar men verneemt, zou het ongeluk ontstaan zijn, doordien beide met volle kracht een scherpe bogt omvoeren. De opvarenden van het zeilschip werden door den gezagvoerder der boot opgenomen. Te Rotterdam is gisteren nacht inbraak gepleegd in het kantoor van den heer C. Meenerbreuker, aan de Bierhaven. Men heeft namelijk, waar schijnlijk door middel van een valschen sleutel, het hangslot van de buiten deur, zoomede het slot van de deur zelve, opengebroken en vervolgens op het kantoor de aldaar aanwezige lessenaars; doch daar men in deze geen geld vondheeft men de in het kantoor voorbanden kleederenalsook eenige flesschcn gedistilleerd medegenomen, voorts een sleutel van een brandkast, waar de boeken in gelegd warenwelke kast men insgelijks doorsnuf feld had. Te Dordrecht zijn aan de middelbare school voor meisjes benoemd: tot onderwijzeres in de Neder!, taal- en letterkunde mej. II. C. G. Cramers te Rotterdam; tot leeraar in de wiskunde de heer G. J. van de Slouwe te Leiden; tot leeraar in bet teekenen de heer A. J. Terwen, leeraar aan de hoogere burgerschool te Dordrecht. De betrekking van leeraar in de staat huishoudkunde en het boekhouden zal door den heer II. J. Dijkman, mede van de hoogere burgerschool te Dordrecht, worden waargenomen. In de regtszaak tegen den stations-beambte W. P., die van hel hof in Gelderland teregt stond wegens verduistering van een mandje en een om slagdoek, die hem zouden zijn toevertrouwd, heeft zich een zeldzaam inci dent voorgedaan. De verdediger van den beklaagde ontving daags vóór de uitspraak van het geregtshof een brief van een geacht ingezeten der gemeente Brummen, houdende berigl, dat de schrijver toevallig van de zaak had ge hoord, ea in staat was alle verlangde inlichtingen te geven. Met vermiste mandje en de omslagdoek waren abusievelijk gekomen bij het goed van eene logee, die met denzelfden trein, als waarmede de lsle en 2degetuigen waren aangekomen, uit Duitschland was medegekomen. Deze brief is door den ver dediger, terstond na ontvangst, gesteld in handen van den president van het geregtshof, met verzoek om van den inhoud in raadkamer mededeeling te doen. Het hof heeft den geappelleerde W. P. op alle punten van verden king vrijgesproken, en in het arrest zelfs melding gemaakt van de eerljjk- heid en trouw, waarvan de geappelleerde had blijk gegeven gedurende de vele jarenwaarin hij zijn post van vertrouwen had vervuld. "s GRAVENHAGE21 December. Aan den heer dr. P. H. J. Wellenberg is eervol ontslag verleend als directeur van 'srijks veeartsenijschool, en als zoodanig is benoemd de heer dr. T. II. Mac Gillavry, leeraar aan 's rijks hoogere burgerschool te Tilburg. Tot plaatsvervangend kantonregter te Amsterdam (4" kanton) is be noemd de heer mr. P. A. Tenckinck, advocaat aldaar, en tot notaris te 's Heerenberg (arr. Zutphen) de heer A. Steenlack, cand.-notaris te Terborg. Aan den heer mr. II. Verhoefï Maritz is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als notaris te Dordrecht. Door Z. M. zijn benoemdtot adjunct-controleur der directe belastin gen te Roozendaal (Noordbrabant) de heer M. Schuylenburg, thans ontvan ger te Vollenhoventot ontvanger der directe belastingen te Vollenhoven de heer J. 11. Becking, thans surnumerair te Middelburg. 1111. KK. 11H. de prins en prinses zu Wied zijn gisteren avond ten 8 ure alhier aangekomen. 11. M. de koningin en Z. K. II. prins Frederik verwelkomden ben aan het slat ion. De hooge gasten hebben zich naar het huis de Paauw begeven. De eerste kamer heeft in hare zitting van heden eenige aan de orde gestelde wetsontwerpen, van ondergeschikt belang, aangenomen. Tegen Zaturdag zijn weder verschillende andere onderwerpen aan de orde gesteld. Met 30 tegen 3 stemmen is besloten het ontwerp betrefTende de tienden wel naar de afdeelingen te verzend: n, maar niet in deze bijeenkomst in de afdeelingen te onderzoeken De behandeling van het adres van den senaat der Groningsche hoogeschool is weder verdaagd, wegens de voortdurende ongesteldheid van den minister van binnenlandsche zaken. In de zitting van de tweede kamer van hedendie tot bijna 5 uren duurde, is na breedvoerige discussie de wet tol inkoop en amortisatie van nationale schuld aangenomen met 40 tegen 25 stemmen. Daarna is de kamer op recès gescheiden. Aan den heer hoofdingenieur bij de staatsspoorwegen J. A. A. Waldorp, die binnen kort zijne betrekking zal nederleggen, voor die van ingenieur van de 's Gravenhaagsche duinwaterleiding, werd gisteren door den heer hoofdingenieur J. A. Kool, ook namens de ambtenaren van de algemecne dienst, als blijk van bijzondere hoogachting overhandigd een zilveren inkt koker op marmeren voetstuk met twee met zilver gemonteerde flacons en een zilveren anker als middenstuk. ENGELAND, LONDEN20 December. De bediende van den prins van Wales, Charles Blegg, die ongeveer gelijk met den prins door typheuse koorts werd aangetast, is overleden. Op de dezer dagen gehouden jaarlijksche vergadering van de Britsche maatschappij tot bevordering van landverhuizing is medegedeeld, dat die maatschappij gedurende de jongstverloopen 3 jaren meer dan 15000 emigran ten naar Canada had helpen vertrekken, hebbende daaraan ten koste gelegd een bedrag van ruim 40000 In Londonderry is de verjaardag van de sluiting der stadspoorten, ter verijdeling der door de katholieke Ieren beraamde overrompeling, door de protestanten onder leiding der Oranjeloges met den van ouds gebruikelijken optogt gevierd, olschoon de policic alle moeite deed om dien optogt te be letten. Aan de overheden is het met groote krachtsinspanning gelukt te verhoeden dat het tot ernstige botsingen kwam. Door de bajonetten van het garnizoen werden de partijen vaneen gehouden en belet handgemeen te worden. Volgens berigten uit Guatemala heeft de regering van dien staat den aartsbisschop Bernardo Pinol en den bisschop Ortiz uil het land verbannen, niet ter zake van kerkelijke twistenmaar wegens de politieke woelingen dier geestelijken tegen de tegenwoordige liberale regering, welke zoo ver gingen, dat zij de beide provinciën Santa Rosa en Chiquimula tot openlijken tegenstand tegen de regering opruiden. Deze had zich genoodzaakt gezien dien opstand met geweld van wapenen te onderdrukken. FBANKKIJ K. De heer Thiers en de minister van financiën hebben zich tegen eene algemeene inkomstenbelasting verklaard, doch te kennen gegeven zich te zullen kunnen vercenigen met bet voorstel der budget-commissie om de rente en dividenden van alle effecten. Fransche en buitenlandsehe, te belasten. Door den heer Veuillot wordt in Univers als candidaat voor de ver kiezing te Parijs krachtig aanbevolen de maarschalk Mac Mahon, de over winnaar der Commune; zijne verkiezing zou eene tweede nederlaag voor de Commune zijn. DUIT§C1ILAND. Op last van den bisschop van Mainz is door de geestelijkheid te Frank fort eene verklaring openbaar gemaakt en in verschillende kerken van den kansel verkondigt. In deze verklaring wordt o. a. gezegd, dat de wet, waarbij de geestelijken worden bedreigd met strafregtelijke vervolging, indien zij beschuldigd worden den kansel te hebben misbruikt met staat kundige bedoelingen, niet anders mag worden genoemd dan eene krenking

Leydse Courant | 1871 | | pagina 2