van koude en uitputting door den uitgestane» angst, werden zij op de sleepboot overgezet en behouden in het Nieuive Diep binnengebragl. Te Utrecht is hel berigl ontvangen van het overlijden van den heer J. van Rooy, priester-missionaris van de congregatie der redemptoristen; deze priester was te Coronie (Suriname) jaren onder de negcrbevolking van dc zoogenaamde YVildekust arbeidzaam geweest. Men meldt uit BeterenZaturdag II. zijn te Driel de laatste twee artillerie-paarden uil Arnhem, die buiten liepen, ter zake van kwaden droes afgemaakt. Vijftien paarden ondergingen in den loop van dit jaar hetzelfde lol; terwijl er drie hun natuurlijken dood in hel weiland vonden. In weer wil van de barre vorst en sneeuw, zijn deze dieren in de weide gebleven, omdat zij. als verdacht van besmetting, niet op stal moglen gebragt worden. Te Weert in Limburg is Vrijdag 11. in de kerk der paters Francis canen. waar toen de slotplegtigheid van het octaaf der Onbevl. Ontvangenis plaats hadcene brandende kaars op het altaar omgevallenjuist op het oogenblik dat men in processie door het kerkgebouw trok. Dit had ten gevolge, dat de versierselen vuur vatten en zelfs het altaar grootcndeels verbrandde. Eene zeer oude schilderij, den 11. Franciscus voorstellende, is mede door de vlammen vernield geworden. v- 's GRAVENHAGE20 December. Z. M. heeft, op hun verzoek, eervol ontslag verleend: aan den heer mr. J. E. B. L. Maritz, als griffier der arrond.-reglbank te Dordrecht; aan den lieer mr. J. D. Trcsling, als plaatsvervangend kanlonregter Ie Hooge- zanden aan den heer mr. C. 11. Moens, als plaatsvervangend kanlonregter te Enschedé. De luit. ter zee 2P kl. C. Bijieveld is bevorderd lol luit. ter zee le kl. en de scheepsklerk J. P. van Goethem tot officier van administratie 3'' kl, - De officieren van gezondheid 2P kl. G. Karssen en D. Matak Fontein werden gedetacheerd bij het hospitaal der marine te Willemsoord. De minister van binnenlandsche zaken zal Zaturdag aanst. geen gehoor vet'leenen. 1111. KK. HU. de prins en prinses zu Wied worden heden avond in de residentie verwacht. In de zitting van de tweede kamer van heden zijn de beraadslagingen voortgezet over hel wets-onlwerp tot afkoopbaarslelling der tienden. Al de amendementen op art. 4 (betrefïènde het geding tot afkoop), voorgesteld door de hh. Heemskerk Az.van Houten en de Lange, zijn verworpen, en het artikel zelf, met eene door den minister van justitie voorgestelde bij voeging, is aangenomen met 40 tegen 12 stemmen. De gebcele wet is aan genomen met 62 stemmen tegen 1die van den heer Rutgers. De discussie over de wet lot inkoop en amortisatie van renlegevende schuld is aan gevangen. - In de gisteren gehouden zitting van den gemeenteraad is o. a. behan deld een voorstel van burg. en weth. tot het huren van een huis voor de bureaux van den ingenieur lot aanleg der duinwaterleiding. Opdat die bu reaux niet te zeer verwijderd zouden zijn van het terrein der werkzaam heden slrekle het voorstel om ze te vestigen in de verlengde Balistraat en om aldaar ten voorschreven einde een huis te huren voor den tijd van drie jaren, in le gaan op 1 Januarij 1872 legen 750 'sjaars. Dat voorstel ontmoette grooten tegenstand bij een der leden, die het eene nultelooze en overdreven uitgave achtte. Hij wilde daartoe andere lokalen bezigen, zoo als dat van de voormalige armeninrigling en eene schuur achter hét locaal der arrondissemenls-regtbank. Het voorstel werd echter aangenomen met 23 stemmen tegen 1. Eene zeer langdurige beraadslaging had er verder plaats over een voorstel, betrekkelijk de verdere uitvoering van het besluit tot aanleg eencr duinwaterleiding. Bij dat voorstel werd o. a. te kennen gegeven dat onder den ingenieur Waldorp, die zich bereid had verklaard lijdelijk zich aan de dienst der gemeente te verbinden voor den aanleg der duinwater leiding op de aangeboden voorwaardenook de diensten zullen worden ge vorderd van een tijdelijk aan le stellen personeel van bouw- en werktuig kundigen, leekenaars, opzigters enz. Die lnilp wenschen burg. en weth. voor zooveel noodigmaar ook met vermijding van alle onnoodige uitgaven aan den ingenieur te verzekeren. Naar gelang het werk vorderde, zou er inlusschen verschillend personeel en wel over ongelijke tijdsruimten noodig zijn, zoodat bet niet wel mogelijk voorkwam voor de aanstelling vaste regelen aan te geven. Telkens wanneer eene behoefte zich voordeed, zou die zoo spoedig mogelijk moeten worden vervuld. Vele waren de bezwaren, van verschillende zijden tegen dat voorstel in het midden gebragt. Die be zwaren waren deels ontleend aan den vormdeels gegrond op overwegingen van comptabelen aard. Inzonderheid bood bedenking dat gedeelte van het voorstel, waarbij burg. en weth. ook 's raads magtiging vragen om, in overleg met den ingenieur, hem het noodige hulppersoneel toe te voegen, en de belooning der tijdelijk aan te stellen personen te bepalen. Men be streed een dergelijk ongelimiteerd crediet. Ook dit voorstel werd aange nomen met 19 legen 10 stemmen. In deze zitting is o. a. ingekomen een kon. besluit, houdende verklaring dat de heer dr. H. de .long teregt door den gemeenteraad van 's Ilage niet is toegelaten als lid van dien raad. Dientengevolge is ter aanvulling der openstaande plaats de verkiezing voor een lid van den gemeenteraad bepaald op Dingsdag 16 Januarij a. s. Burg. en weth. hebben ingediend een voorstel, strekkende om over te gaan tot den bouw eener nieuwe hoogere burgerschool met 5-jarigen cursus en voor 200 leerlingen ingerigt. De tegenwoordige burgerschool zal alsdan veranderd worden in eene inrigting van 3-jarigcn cursus. P>Ui rKNL\.\IhSCilK iK11 ir.j'IvN, BELGIE. Op een te Doornik gehouden feestmaal heeft de heer Bara, gelijk men weet een der leiders van de liberale partij, zich o. a. aldus uitgelaten: Thans hebben wij een ministerie van eerlijke mannenal zijn het lieden va» den echt clericaleri stempel. Daarmede is veel voor het algemeen belang ge. wonnen; doch het is onze overtuiging dat die ministers evenmin als eeni« ander clericaal ministerie in staat zijn ons land gelukkig te make» Derhalve belmoren wij het nieuwe ministerie te bestrijden. Wij, liberalen hebben tegenspoeden gehad. Wat is de oorzaak daarvan? Zij ligt iu onze onderlinge verdeeldheid, aangestookt door onze tegenpartijders. Eenigc va» onze vrienden hebben zich laten diets maken dat het programma der liberale rigting ontoereikend was, niet ver genoeg ging. Wel is waar, er is bij ons niet genoeg voor het openbaar onderwijs gedaan; algemeene verbreiding va» het onderwijs is het programma voor de toekomst. Dat behoort het stand, punt, de bezielende gedachte der liberalen te zijn. Eerstdaags zal ik een wets-voorstcl bij de kamer indienen, hetwelk, naar ik hoop, allen zal doe» inzien wat wij. liberalen, zijn en wat wij willen. Slaan wij de handen ineenDat is noodig voor de omverwerping van een ministerie, hetwelk reeds 25 jaren geleden «een anachronismus en eene uittarting" genoemd werd en verdiende genoemd te worden. ElVfiELANS. LONDEN. 19 December. Dezer dagen merkte men in de Times eene advertentie op, die een van de bladzijden geheel innam en het programma inhield der reeds sedert 20 jaren beslaande //United Kingdom Alliance," welke zich de bestrijding van den handel in sterke dranken ten doel stelt. Die vereeniging doet thans, nu eene wet op dit stuk aanhangig is, zich krachtiger dan vroeger hoore»; zij beoogt de algcheele uitroeijing van bedoelden handel en heeft indertijd de inschrijving opengesteld voor een fonds van 100,00!) waarvai thans reeds ruim 73000 zijn bijeengebragt, ten einde de aanneming l( verkrijgen van eene wet, bepalende dat hel lol de bevoegdheid der verschil lende plaatselijke besturen zal belmorenden handel in sterken drank toe te laten óf te verbieden. Naar men verneemt zou keizerin Eugenic den I6J«° te Gibraltar schee) zijn gegaan, om zich weder naar Engeland te begeven. Te Limerick zat dezer dagen een rentmeester met zijne vrouw en kin deren in de huiskamer en las uit een dagblad voortoen plotseling een schot knalde; het dagblad werd in stukken gereten en de kogel drong in den wand. Gelukkig werd niemand gekwetst. Young nam zijn geweer ei ijlde naar buiten, maar de boosdoener was verdwenen. F HA Ni KB U K. liet door de nationale vergadering genomen besluit in de zaak van hit zitting nemen der prinsen van Orleans, t.w. om over te gaan tot de orde van den dag, als hebbende de vergadering zich niet uit te laten over het al of niet van kracht zijn der verbindtenis. die bedoelde prinsen hebben aanst- gaan, wordt door dc partijen, naar hunne zienswijze, verschillend uitgelegd. Het Journ. des Déb. is van meening dat de vergadering daardoor te ken nen heeft gegeven dat de zaak haar niet aanging. De republikeinsehe bladen beschouwen het als eene nederlaag voor de prinsen. Trouwens de leden fa partij hadden reeds vooraf eene bijeenkomst gehouden om de zaak te be spreken en zij waren overeengekomen te volharden in hare houding en dt ongeldigheid van de verkiezing der prinsen slaande te houden. Zij loei wilden die prinsen uit de vergadering weren ter wille der beginselen, uil ontzag voor de wet. die geschonden werd, uit zorg voor de republiek, dit met gevaar werd bedreigd, ter wille des lands, hetwelk in de zware taal zijner reorganisatie belemmerd zon worden door de tegenwoordigheid in dt nationale vergadering van leden der geslachten, die in Frankrijk hebba geregeerd. Opmerkelijk was de houding der legitimisten Uij de behandeling dezei zaak. Zij vereenigden zich meerendeels met de republikeinsehe partij. De begrooting voor 1872, zooals die in de nationale vergadering ii ingediend, bedraagt, wat betreft de uitgaven, 2415 millioen. De uitgave», regtstreeks hel gevolg van den oorlog, beloopen 650 millioen. //Ziedaar,' zegt de memorie van toelichting, //den verschrikkelijke» fmanciëlen last, dien het keizerrijk op de schouders der natie heeft gelegd, door het onder nemen van een onbezonnen oorlog, tot welks welslagen bet hoegenaamd geen voorbereidende maatregelen had genomen. De begrooling voor het dep. van oorlog heeft eene aanzienlijke verhooging ondergaan, namelijk van 75 millioen, zoodal het van 375 millioen, gelijk het voor 1871 onder hel keizerrijk was vastgesteld, opgevoerd is tot 450 millioen. De begrooiingei van al de andere departementen wijzen eene vermindering van uitgaven aai Zoowel le Parijs als in de departementen worden reeds de comité gevormd, om werkzaam te zijn voor dc verkiezing van 17 afgevaardigden, die op 7 Januarij aanst. moet plaats hebben. OOSTENRIJK. Te Weenen heersehen thans de pokken, mazelenscharlakenkoorts en keelontsteking. Het geneeskundig blad geeft in elk nommer eene vergelij kende statistiek Van den loop dezer ziekten gedurende het laatste eu het voorafgaande tijdperk van 10 dagen, liet aantal lijders, aan eene der ge noemde ziekten bezweken, bedroeg in dat tijdperk 18 meer dan in het voorafgaande. De epidemiën heersehen ook op andere plaatsen. Te Rotien man, in Stiermarken, is de scharlakenkoorts zoodanig onder de kindere» uitgebroken, dat de school tot nadere aanzegging gesloten is. pek Ti:m;iu \F. SANDRINGI1AM, 19 December. Volgens bulletin, uitgegeven heden avond ten 5 ure. heeft de prins van Wales een zeer kalinen dag gehad en neemt hij in beterschap toe. De koningin is heden middag vertrokken. PARIJS, 19 December. De Franco-Austro-Uongaarsche bank is heden, i» eene algemeene vergadering der deelhebbers, geconstitueerd. Het kapitaal bedraagt 40 millioen francs. Onder de inschrijvers zijn vete huizen nil Frankrijk, Oostenrijk en Hongarije.

Leydse Courant | 1871 | | pagina 2