LEIDSCIIE COURANT. 187!. N°. 30 r. DONDERDAG 21 DECEMBER. STA DS-BER1GTEN. NATIONALE MILITIE. BlN'NENLANDSCIIE BERIGTEN. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.franco p.p. j 3.50 met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad 3.35, franco p. p. f 3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voer 2.50 'tjaars, buiten de expeditielcosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der AdvertentiSn is van 14 regels 1.- iedere regel meer 25 cents. Advertentiën voor Dnitschland, Oostenrijk en Zwitserland worden uitsluitend aangenomen door HAASKNSTEIN VOGLEIl, Expeditie-Kantoor van Advertentiën te Hamburg, LubeckFrankfort a. M.Berlijn, Leipzig, Dresden, BreslauKeulen, Stuttgart, H'eenenPraag, Gazel, Zurich, St. Gallen, Geneve en Lausanne. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gelet op artikel 19 der wet van den 19,en AugiMus 1861 (Staatsblad n°. 72) betrekkelijk dc nationale militie; Herinneren hen, die op den lstc0 Januarij 1872 bun 19^° jaar zullen zijn ingetredenen al zoo de geborenen in bet jaar alsmede hen, die eerst na het intreden van bun 19l,c jaar, doch vóór liet volbrengen van hun 20sle, ingezetenen zijn geworden de verpügling tot liet doen van de aangifte \oor de nationale militie, in de maand Januarij 1872. Zij geven daarbij kennis: dat, wie rnoct worden ingeschreven en wie voor ingezeten wordt gehouden, om schreven is bij de artikelen 15 en 20 van genoemde wet, dus luidende: Art. 15. Jaarlijks worden voor de militie ingeschreven alle mannelijke ingezetenen, die op den lslcn Januarij van het jaar hun 19de jaar waren ingetreden. Voor ingezeten wordt gehouden 1°. hij, wiens vader, of, is deze overleden, wiens moeder, of, zijn beiden overle den, wiens voogd ingezeten is volgens de wet van den 28slen Julij 1850 (Staatsblad n°. 44) hij, die, geen ouders of voogd hebbende, gedurende de laatste, aan het in de eerste zinsnede van dit artikel vermelde tijdstip voorafgaande, achttien maan den in Nederland verblijf hield bij, van wiens ouders de langstlevende ingezeten was, al is zijn voogd geen 'ingezeten mits bij binnen bet Rijk verblijf houdt. Voor ingezeten wordt niet gehouden de vreemdelinge behoorende tot cenen Staat, waar de Nederlander niet aan de verpligte krijgsdienst is onderworpenof waar ten aanzien der dienstpligtigheid het beginsel van wederkeerigbeid is aangenomen. Art. 20. Hij, die eerst na bet intreden van zijn 19Je jaar, doch vóór het volbrengen van lijn 20sle, ingezeten wordtis verpligt, zichzoodra dit plaatsheeft, ter inschrijving aan le geven bij Burgemeester en Wethouders der gemeente, waar de inschrijving volgens art. 16, moet geschieden. dat, wie niet wordt ingeschreven, is bepaald bij art. 17, van den volgenden inhoud Voor "de militie wordt niet ingeschreven 1°. de in een vreemd Rijk achtergebleven zoon van een ingezeten die geen Neder lander is 2°. de in een vreemd Rijk verblijf houdende oudcrlooze zoon van een vreemdeling, al is zijn voogd ingezeten. 3°. de zoon van den Nederlander, die Ier zake van 's lands dienst in 's Rijks overzeescbe bezittingen of koloniën woont. dat, in welke gemeente men moet worden ingeschrevente vinden is in art. 16 der wet, waarbij is verordend: De inschrijving geschiedi 1°. van een ongehuwde in de gemeentewaar de vader, of, is deze overleden, de moeder, of, zijn beiden oveileden, de voogd woont; 2ft. van een gehuwde en van een weduwenaar in de gemeente waar hij woont; 3°. van hem, die geen vader, moeder of voogd heeft, of door de/,en is achtergela ten, of wiens voogd buiten 's lands gevestigd is, in de gemeente waar bij woont; 4°. van den builen 's lands wonenden zoon van een Nederlander, die ter zake van 's lands dienst in een vreemd land woont, in de gemeente, waar zijn vader of voogd het laatst in Nederland gewoond heeft. voorts, dat, door wie de aangifte moet worden gedaan, te vinden is in art. 18, liotirlende het voorschrift Elk, die volgens art. 15 behoort te worden ingeschreven, is verpligt zich daartoe bij Burgemeester en Wethouders aan te geven tusschen den lstenen den 3lslen Januarij. Bij ongesteldheid, afwezigheid of ontstentenis is zijn vader, of, is deze overleden, zijne moeder, of, zijn beiden overleden zijn voogd tot liet doen van die aangifte verpligt. Nog doen Burgemeester en Wethouders te weten: dal tot deze inschrijving wordt zitting gehouden op het Raadhuis, van des voor- middags 10 tot des namiddags 3 uren op Maandag den Dingsdag ïf Woensdag Donderdag Vrijdag 8 Januarij 9 10 11 12 voor de bewoners an de wijken 1 2 en 3, 4 en 5 6 Eindelijk dat de geboorle-acten 8 en 9 of de buitenwijk lie de belanghebbenden bij de inschrijving, onder opgave der woonplaats van den ingeschrevene, hehooren over te leggen, dagelijks, de Ion- en Feestdagen uitgezonderdzijn te verkrijgen ter Seerctaiie dezer gemeente (afdeeling Burgerlijke Stand), van des voormiddags 10 tot des namiddags 3 uren, Manneer tevens voor hen, die hier niet zijn geboren, aanvrage ter verkrijging dier acten kaq wmlen gedaan. En wordt deze d >or plaatsing 'n de Leidsclie Courant van den 14'Ien, den 2lxten en den 28stcn dezer maanl afgekondigd Burgemeester en Wel houders voornoemd Leiden, 13 December 1871. v. d. RRANDELKR, Burgemeester. v. 1'L'TTKAMMER, Secretaris. LEIDEN, 20 December. Gisteren avond gaf de vereeniging Harmonie hare aangekondigde toonecl- voorstelling in den schouwburg, ten voordeele van de algemeene armen ouzer gemeente. "Het Parelsnoer" en "de twee Markelenlslers", hetzelfde programma, waar van wij korl geleden de uitvoering bijwoonden, werd gisteren avond met niet minder verdienste, dan waarvan wij destijds melding maakten, uitge voerd. Waardeerden wij toen de ongedwongen en gemakkelijke wijze, waar mede de spelers zich op het tooneel bewogen, niet minder trok dit hier, in den schouwburg, vol van heneden tot boven, onze aandacht. Herhaaldelijk werd het spel toegejuicht, en niet ten onregte, want nu en dan zou men eerder geneigd geweest zijn het spel als dat van tooneelspelers van beroep le beschouwendan als daf van een liefhebberij-gezelschap. En moge de uitvoering uitstekend zijn geslaagd, in dezelfde mate, gclooven wij, het schoone doel, dal daarmede werd beoogd. Dat dit streven ook door de ste delijke autoriteiten werd gewaardeerd, bewees wel hunne tegenwoordigheid hier ter plaatse, llulde daarom de vereeniging Harmonie, en in het bij zonder hare uitvoerende leden, die op zulk eene wijze hunne krachten veil hebben tot verzachting van hel lot van den arme. Heden morgen is bij het verwerken van een val suiker aan den Nieuwen Rijndoor den knecht van den beurtschipper van Rotterdam op Noordwijk j dat vat hem over de beenen gerold, waardoor de man eene ligle kneuzing heelt bekomen. Volgens een in liet Vad. voorkomend stuk omtrent het ontworpen mo nument te Brielle is het ontwerp daarvoor afkomstig van den heer J-. Ph; Koelman, te 'sGravcnhage. De Brielsche commissie was, na inwinning van adviezen der bh. d'. W. J. A. Jonckbloel, dr. J. A. Fruin en dr. G. P. Seyn tot de overtuiging gekomen: "niemand zal geld willen geven voor een mo nument. dal tegelijkertijd een nuttig doel beoogt, want men zal al spoedig denken, dat de geheele feestviering met een Brielsche commissie aan het hoofd, dc natie geld vraagt voor eene zaak, waarvan Brielle alleen voordeel heeft." Bij de geheele feestviering heeft de commissie niet zoozeer op het oog het feit: "de inneming van den Briel door de Watergeuzen,' dan wel liet vieren van den "geboortedag der Nederlandsche vrijheid." Ds. Ilogerzeil, pred. le Driebergen, heeft voor het beroep naar de Nedi lierv. gemeente te Haarlem bedankt. Te Hoorn is Maandag II. eene vergadering gehouden van het comité voor den Nocrdhol andsch-Friesclien Spoorweg. Naar men verneemt werden op deze vergadering verschillende door Engelsche huizen gedane aanbiedin gen overwogen, en was het resultaat, dat een dezer voorstellen door het comité als uitvoerbaar is beschouwd, ten gevolge waarvan besloten werd bjj den minister van binncnl. zaken verlenging der voorloopige concessie aan té vragenen eerstdaags maatregelen te nemen om zich van de onmisbare geldelijke medewerking van belanghebbende gemeenten en personen le verzekeren. Op de Zuiderhaaks is dezer dagen gestrand het Amerikaansche schip General Chamberlainkapt. Morse, van Maeao met guano naar Hamburg bestemd. Dit schip was reeds lot voor Cuxhaven geweest, maar door diep gang of door hel ijs daar niet binnen kunnende komen, had het koers ge zet naar het Nieuwe Diep. liet schip geraakte op de Zuiderhaaks en, na een langen hangen nachtmaakte de equipage zich gereed om zoo mogelijk hij het aanbreken van den dag met de booten het schip le verlaten. De hevige branding verhinderde die pogingen. Vier man der equipage begaven zich in een der booten, doch deze sloeg om en allen kwamen om het leven. Gelukkig werd kort daarna het schip, hetwelk door de mist van liet strand niet te zien was, door een loodsvaartuig ontdekt. Het onmogelijke inziende om zelf redding aan le brengen, zeilde men terstond naar het Nieuwe Diep om dc adsislenlie der reddingboot in le roepen. In een oogwenk was deze te water gelalenbemand en op sleeptouw van een der sleepbooten in zee. Nabij liet gestrande schip gekomen, hetwelk reeds tot aan de rusten onder water zat, wist de bemanning der reddingboot met moed en echt zeemans- beleid, door de hooge zeedi heen, het schip te bereiken en mogt zij het genoegen smaken achttien menschen, waaronder de gezagvoerder en zijne heide kinderen, uit hun hoogst gevaarlijken toestand te redden. Verkleumd

Leydse Courant | 1871 | | pagina 1