LEIDKCBE COURANT. <871. DÏNGSDAG 19 DECEMBER. n-. m STADS-BER1GTEN. BliNNENLANDSCHE BKMGTKN. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.franco p.p. 3.50; met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad f 3.35, franco p. p. f 3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voer ƒ2.50 jaars, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p, 6 Cents. De prijs der Advertentiën is van 14 regels 1.- iedere regel meer 25 cents. Advertentiën voor Dnitschland, Oostenrijk en Zwitserland worden uitsluitend aangenomen door IIAASKNSTEIN VOGLER, Expeditie-Kantoor van Advertentiën te Hamburg, Lubeck, Frankfort a, M., Berlijn, Leipzig, Dresden, Breslau, Keulen, Stuttgart, Weenen, Praag, Bazel, Zurich, St. Gallen, Geneve en Lausanne. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN doen te welen, dat ingevolge art. 2 der Verordening, regelende de invordering der plaatselijke belasting op de hondenieder eigenaar of bezitter van een of meer honden die aan de belasting onderhevig zijn, vcrpligt is daarvan jaarlijks vóór den 31,1,n Januarij bij den Gemeente-Ontvanger aangifte te doen door inlevering van een behoorlijk ingevuld en door den aangever onderteckend billet; dat bedoelde invullingsbilletten voor het dienstjaar 1872 van heden af kosteloos ten kantore van den Ontvanger verkrijgbaar zijn. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgemeester. Leiden, 18 December 1871. v. PUTTKAMMER, Secretaris. Met goedkeuring en voorkennis van den Heer Wethouder, Voorzitter der commissie van Fabricage, rigten de Ondergeteekenden cene uitnoodiging aan alle mannelijke ingezetenen, van 30 lot 50 jaren oud, geschikt en ge negen hunne diensten bij het brandwezen te verleenen, om zich daartoe aan te melden bij den Oppcrbrandmeester van de spuit, hel naast bij hunne woning staande, namelijk voor spuit n\ 1geplaatst in de Brandewijnsteeg, bij den Opperbrandmeester L. VAN LEEUWEN, voor spuit n". 2. geplaatst in de Boomgaardsleeg,. bij den Opperbrandmeester J. DE KONING, voor spvüt n". 3, geplaatst in deSmidsleeg, bij den Opperbrandmeester J. ENGELS, voor spuit n». 4, geplaatst aan de Houtstraat, bij den Opperbrandmeester ADr. VERHOOG, voor spuit n». 5, geplaatst op de Oranjegracht, bij den Op perbrandmeester G. H. lïERTRAND, voor spuit n». 6, geplaatst in het Raad huis. bij den Opperbrandmeester 11. J. G1EZEN, voor spuit n». 7, geplaatst in liet Geref. Weeshuis, bij den Opperbrandmeester J. C. RIJK, en voor spuit n°. 8, geplaatst op de Langegraclitbij den Opperbrandmeester M. W. WIJNKOOL. Daar alle manschappen beneden 30-jarigen leeftjjd, wier aantal aanzienlijk was, ingevolge de nieuwe verordening op het brandwezen moesten ontslagen wordenis het personeel thans onvoldoende. Dat er met een onvoldoend personeel niet naar behooren kan gewerkt worden, zal ieder begrijpen, die maar ecnigszins bekend is met brandspui ten en krachtdadige bliissching. Zij vragen dus dringend aan Heeren Fa briekanten, Werkbazen enz., vooral aan eerslgenoemdenom hunne onder geschikten daartoe aan Ie sporen, opdat er weder een voltallig personeel verkregen worde, om. bij liet onverhoopt uitbreken van brand, dien met de vereischte spoed en kracht te keer te gaan. Ingevolge de Verordening op het brandwezen van 15 Juni 1871, wordt aan ieder der manschappen, tijdig bij den brand tegenwoordig en diensten bewijzende, behalve de toegekende premiën, 15 Gents per uur uitbetaald. P. G. IIOUTHUYSENDirecteur. Leiben, 28 November 1871. J. VAN L1TH, Adjunct-Directeur. LEIDEN, 18 December. Bij de heden op het raadhuis door burg. en welh. gehouden aanbeste ding zijn als minste inschrijvers aannemers geworden van: de levering van het benoodigde drukwerk ten dienste der gemeente, gedurende de jaren 1872 en 1873, de firma de Breuk en Smits, voor 52y2 l>Ct. beneden hel tariefvan de levering van de benoodigde brand- en lichtstoffen ten behoeve der gemeentegedurende het jaar 1872: L. F. Meijeraan olie 57 ct. en petro leum 21 ct. de liter, kaarsen 69 cl. het kilogr.C. Blommesleyn, korte kag- chelturf 62 ct. en korte haardturf 65 ct. de dubb. hecto!.; J. II. Matlilener, grove steenkolen ƒ1.57 en Ruhrkolen ƒ1.57 de 100 kilogr., en lange turf 57 ct. de 100 stuks; J. A. Heus, sleenkolengruis 44 ,Vu ct. de halve hectol.; A. J. Wijlenburg, houtskolen ƒ1.25 de hectol. en kagchelblokken /7 de Mere; 11. van den Hoorn, keukenhout ƒ9.95 de stere. Voor de levering van de benoodigde kleediiigslukken voor de agenten van policie, gedurende liet jaar 1872is de gunning aangehouden. Zaturdag avond is buiten de voormalige Koepoort, aan den singel tegenover de kruidtorens, een persoon, die blijkbaar wat te veel gedronken bad en huiswaarts wilde keeren, nabij zijne woning in eene sloot geraakt. Gelukkig dat het daarin aanwezige ijs nog sterk genoeg was. om hem te dragen, anders was de inan zeker verdronken. Eenig gerucht vernemende schoten de geburen toe en men rnogt er in slagen den man uit zijne ge vaarlijke positie te verlossen, ofschoon hij niet in staal was van zijne zijde daartoe op eenige wijze mede te werken. Te buis gebragt bleek liet dat de man niet het geringste denkbeeld had van het gevaar, waarin hij ver keerd had. In de Vrijdag 11. te Utrecht gehouden zitting van den gemeenteraad van Utrecht is behandeld het rapport in zake het jaagpad Leiden—Utrecht. Deze zaak gaf tot zeer uiteenloopende beschouwingen aanleiding. De dis cussie zal in eene volgende vergadering voortgezet worden. Naar men verneemt is het wrak van het stoomschip Ifillemlll door de bevoegde autoriteit afgekeurd en zal het 10 Januarij a. s ter veiling in Londen worden aangeboden. De N 11. C. meldt omtrent de vorming der Amslcrdamsche sub-com missie voor de viering van de 300-jarige gedachtenis der inneming van den Bricl o. a. het volgcndg: Nu de heer J. A. Albcrdiiigk Thijm zich tegen dc viering dezer zoo gedenkwaardige gebeurtenis verklaart, en de Tijd de op dien heer tot lid dier subcommissie uilgebragle stemmen als een minder ge paste aardigheid beschouwt, is het niet onbelangrijk mede te deelen dat prof. Theod. Jorissen zich in de algemeene tot bovengemeld doel bijeenge roepen vergadering tegen zijne benoeming als zoodanig met nadruk heeft verzet. Prof. Jorissen verklaarde ruiterlijk niet in cene commissie te willen zitten met iemanddiein zake der geschiedenis van den worstelstrijd voor politieke en gewetensvrijheid, voor de onafhankelijkheid van Nederland tegen Spanje, niet aan de zijde van Nederland en Oranje zich schaarde, maar aan die van den Spaanschen dwingeland, den vertreder onzervolksreglen en vrijheden. Na de welsprekende rede van den heer Jorissen werd dc heer Thijmbij de daarop gevolgde herslemming met den heer Corvcr Hooftniet gekozen. In eene gecombineerde vergadering van de orde van hoogleerarcn aan het athenaeum te Amsterdam en der hoogleeraren aan de seminaria aldaar, is de gouden medaille toegekend aan het ingekomen antwoord op de mathe matische prijsvraag over de theorie der wederkeerige poollijnengeteckend met het motto: "ultra posse nemo obligator." Bij het openen van het naam briefje is gebleken de schrijver te zijn de heer M. C. Paraira, phil. nat. cand. aan het Athenaeum Illustre. Op de chemische vraag: betreffende "de waarde van het carbolzuur als desinfcctiemiddel" w:arcn drie verhandelingen ontvan gen waarvan die geteckend met de woorden "Kein PhUnomen" enz. de gouden medaille werd waardig gekeurd. De schrijver daarvan bleek te zijn de heer P. C. Plugge, student in de wis- en natuurkunde, adsistenl aan liet physiologisch laboratorium te Groningen. Van hel antwoord onder het motto "was man nicht weiss. das cben brauchte man." zal eene loffelijke vermel ding worden gemaakt, wanneer dc schrijver zijne toestemming zal hebben verleend tot het openen van hel naambriefje. Op de theologische en juridi sche vragen waren geene antwoorden ingekomenterwijl de twee ontvan gen verhandelingen over dc lilterarisch-pliilosophische vraag niet voor eene bckrooning in aanmerking konden komen. Te Dordrecht had Vrijdag 11. eene vrouw, die zich voor eenige oogen- blikkcn uit hare woning moest verwijderen, twee barer kinderen alleen achtergelaten in liet vertrek, waar zich eene gloeijende kagchcl bevond. Op deze stond een pot met aardappelen te vuur. Een dier kinderen, een meisje van 4 jaren, in den pot willende zien. daar de aardappelen kook ten, nam er liet deksel af, doch kwam zoo digt bij de kagchet. dal hare kleederen in vlam raakten, en in een oogwenk stond zij geheel in vlam men, die des te meer toenamen, daar zij de straat opliep. Het kind leeft zware brandwonden bekomen. De moeder viel, op hel zien van haar kind, in onmagt. Aan den nabij Amsterdam gelegen Overtoom blijven de pokken op eene onrustbarende wijze voortwoeden. Door de arrond.-regtbank te Alkmaar zijn op de voordragt ter benoe ming van een kantonregter aldaar geplaatst de lib.: mr. W. van der Kaay, regtcr, mr. M. A. Kluppel, griffier bij het kantongeregt, beiden te Alkmaar, en mr. O. L. G. F. Abcrson, kantonregter te Nicuwer-Amstel. Binnen een paar dagen zal de commissie voor de groote overbrugging te Moerdijk bijeenkomen tot vaststelling van de bepalingen voor de beproe ving van genoemd kunstwerk, die bij gunstig weder op 27 en volgende dagen zal plaats hebben. Een groot aantal deskundigen en aannemers zal daarbij tegenwoordig zijn. Naar men verneemt komen de hoofdbepalingen van het wets-onlwerp

Leydse Courant | 1871 | | pagina 1