leidk a» COURANT. MAANDAG 18 DECEMBER. BiANENLANDSCHE BEBIGTEN. BUITENLANDSCHE BEBIGTEN. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars f 3.franco p.p. f 3.50; i net het herslag der Handelingen van den Gemeenteraad f 3.35, franco p. p. f 3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor /2.50 'tjaars, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijks nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Advertentiën is van 14 regels f 1.- iedere regel meer 25 cents. Advertentiën voor Dnitschland, Oostenrijk en Zwitserland worden uitsluitend aangenomen door IIAASENSTEIN VOGL ER, Expeditie-Kantoor van Advertentiën te Hamburg, LubechFrankfort a. M.Berlijn, Leipzig, Dresden, BreslauKeulenStuttgart, Weenen, Praag, Bazel, Zurich, St, Gallen, Geneve en Lausanne. 1871. iV. 298. LEIDEN, 16 December. Wij vernemen dat de lieercn H. ,1. Slulïken, mcd. doctorandus, en J. II. P. van Bree, med. doctor, na afgelegd examen, zijn bevorderd tot arts. Bij de op den 7dc° dezer te Rotterdam gebonden aanbesteding door de Noordbrabanlsch—üuilsclie spoorwegmaatschappij is o. a. de levering van 134 staven patent-ijzer gegund aan de Kon. Nedcrl. Grofsmederij, te Leiden, voor 14 per 100 kilog.; van 54 staven rond ijzer, aan dezelfde, voor 14 per 100 kilog.; en van 450 stuks platte ronde ijzeren boutringen, aan dezelfde, voor ƒ150 in massa. Het getal der in liet Werkbuis alhier opgenomcnen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 160 tot 201 volwassen personen en 85 tot 107 kinderen. De Staatscourant bevat een uittreksel van de verslagen der commis- siën, in 1871 belast met het afnemen van de eindexamens der hoogere burgerscholen. Z. M. heeft bewilliging verleend op het ontwerp der akte van oprig- ting van de naamlooze vennootschap: Amsterdamsche Bank, te vestigen te Amsterdam, liet kapitaal dezer bank is 10 millioen gulden. Aan het Dingsdag II. gehouden vergelijkend examen voor de betrek king van surnumerair bij de maatschappij tot exploitatie van staatsspoor wegen hebben 33 personen deelgenomen. Daarvan zijn er 12 voor genoemde betrekking aangesteld, waaronder J. J. Gocluiytvan Leiden, aan het station Oislerwijk. In de Tijd komt een ingezonden stuk voor van den heer dr. W. J. F. Nuyens, waarin deze mededeelt dat van meer dan eene zijde zijn oor deel is gevraagd over de ontworpen feestviering óp 1 April 1872. De heer Nttyens zegt daarop"De inname van den Briel door de Watergeuzen was eene revolutionaire daad. Daarom kunnen wij aan de feestviering en het oprigten van een monument, ter gedachtenis aan dat feit, niet deelnemen zonder een revolutionair feit te huldigen. Met dc inname van Brielle be gint een reeks van gebeurtenissen die hij een zeer aanzienlijk gedeelte des Nederlandschen volks een droevige herinnering hebben achtergelaten. Ook daarom kunnen wij gecne deelgenooten zijn aan eene feestviering op 1 April 1372, ter gedachtenis aan dat leit. Wij gunnen gaarne onzen andersden kenden landgenootcndat zij de herinnering vieren aan iets. wat hen ver heugt; maar men verge van ons niet, dat wij de herinnering vieren aan iets wat bij ons droevige indrukken heeft achterwege gelaten". Verder zegt de heer Nuyens "Zoo men 24 Augustus 1872 het eeuwfeest wil vieren van de geboorte van Nederlands eersten koning uit het huis van Oranje, dan, dit is mjjne zienswijze, moeten wij van die gelegenheid gretig gebruik maken, om blijken te geven van onze gehechtheid aan ons geliefd vorstenhuis". Te Rotterdam hebben de predikanten bij de Ned. hervormde Evangelisch- Lulhersche, Remonslranlsch Gereformeerde, Doopsgezinde en Waalsche ge meenten zich bij adres tot den raad gewend met bet verzoek om voor het gymnasium, de hoogere burgerscholen en dc scholen voor meer uitgebreid lager onderwijs een namiddag van 12 tot 4 uren vrij te geven, daar voor de predikanten zich telkens meer de moeijelijkheid doet gevóelen om het catechetisch onderwijs op geschikte uren te geven. -- Te Arnhem is dezer dagen overleden de grpens. lnit.-generaal Ilappé. Te Wijhe had Dingsdag 11. een treurig ongeluk plaats. Eene weduwe die als wasehvronw en werkster voor zich en hare beide kinderen in het levensonderhoud moest voorzien, kreeg, terwijl zij stond te wasschen, een toeval, waardoor zij voorover in de waschtobbe is gestort; toen men haar in dien toestand vond, was zij reeds bewusteloos. Na weder tot hewustzijn te zijn gekomenbezweek zij kort daarop onder de hevigste benaauwdheden. De gemeenteraad van 's Ilerlogenbosch heeft in het jaar 1852 aan een particulier de uitsluitende vergunning gegevengedurende dertig jaren aan de gemeente 's Hertogenbosch en aan hare ingezetenen gaslicht te leveren. De stad was dientengevolge reeds 20 jaren bedeeld met slecht en duur gas licht. Dé kamer van koophandel heeft thans een adres gerigt aan den mi nister van binnenl. zakenom hem te verzoekenaan den koning voor te stellen de vernietiging van het raadsbesluit van 10 Aug. 1852, waarbij be doeld monopolie toegekend is, en zulks op grond, dat genoemd besluit is in strijd met art. 230 der gemeentewet en met het algemeen belang. 's GRAVEN1IAGE, 16 December. Door Z. M. is benoemd lot ridder der orde van den Nederl. Leeuw de heer G. Mullemeislerontvanger der in- en uitgaande regten te Rotterdam. Aan den heer A. H. G. Coenegracht is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als burgemeester der gemeente Eclit. Tot ontvangers der registratie zijn benoemd: te Groningen de heer J. van Hettinga Tromp, thans te Alphen; te Gulpende heer II. Iveyzer, thans te Gennep; te Gennep de lieer C. W. Andreae, thans surnumerair. Tot rijkstelegraafkantoorliouder en brievengaarder te Egmond aan Zee is benoemd de heer F. C. Crentis, rijkstelegraaf klerk te Rotterdam. Z. M. heeft goedgevonden te benoemen: bij den grooten staf, tot lslen luit. hoogsldeszelfs ordonnance-ofïicier, den 2JeD luit. W. M. baron Forstner van Dambenoy, van dien staf; hij het corps ingenieurs, mineurs en sapeurs, tol luit.-kolonel, den majoor F. A. Vaillant, van het corps; tot majoor, den kapitein J. A. W. D. van Hasselt, van het corps, thans op non-activiteit, alsmede de kapiteins li. van AssendelfL de Coningh en F. P. Klijnsma, bei den van het corps; tot kapitein 3,jc kl.de lste luilt. W. M. Westerman, H. P. L. C. de Kruyff, A. Jentink en J. Fabius. allen van hel corps; tot l8lcD luit., dc 2<>e luilt. G. F. G. A. van Kempen. 1). G. Nelemans, P. G. van Schermbeek en L. J. ilioolen, allen mede van hel corps. in dc zitting van de eerste kamer van heden is besloten tot verzending naar de afdeeiingen en het in behandeling nemen, nog in deze zitting, der drie tractaten met Groot-Rrittannie; voorts is besloten de beraadslaging over de conclusie van het fapport der commissie voor de petitiën op liet adres van den senaat der Groningschc hoogescliool onbepaald uit te stellen. Rij de gisteren in dc tweede kamer gehouden beraadslagingen over het tractaal tussehen Nederland en Groot-Brit tannic betredende Sumatra, werd van onderscheidene zijden teruggekomen op het vroeger in de kamer aange nomen verdrag tot afstand onzer bezittingen ter Kuste van Guinëa. Vbör velen, die tegenstanders daarvan geweest waren, woog, ten ware zij beter ingelicht wierdep, die aanneming zoo zwaar, dal zij liet tractaat omtrent Sumatra, hoe gunstig zich dit ook van het vorige mogt onderscheidenniét mogtcn goedkeuren, ten gevolge van het, volgens door de regering her haalde verklaringen, bestaande verband tussehen beide overeenkomsten. Wat het nu behandelde verdrag betrof, zoo werd van onderscheiden 2'ijden hulde gebragt aan het beleid door de regering en inzonderheid door deft minister van buiténl. zaken gedurende de onderhandelingen, dié tot het ftft stand komen daarvan hadden geleid, aan den dag gelegd. Mogten voof sommigen door de nu vastgestelde bepalingen niet alle bezwaren opgehevëft zijn, erkend moest worden dat zij niét van dien aard waren om het tédé- taat om die redenen alleen af te stemmen, zoo geene andere, builen'de overeenkomst gelegene, hen daartoe noopten. Voor lien die dit laatste ge voelen voorstonden zouden de bedenkingen tegen hunne goedkeuring opge heven kunnen wordenzoo hun het bewijs kon worden geleverd dat bij verwerping van het verdrag tot afstand vaffi bezittingen ter Kuste van Guinea in de eerste kamer, liet onderhavige bij aanneming in de heide kamers zijne volle kracht zou behouden. Door sommigen werd te kenriën gegeven dat, zoo zij hunne stem aan dit ontwerp weigerden, zulks moest worden opgevat ais een protest tegen den afstand van eenige kolonie. Van de andere zijde werden de geopperde bezwaren wedersproken, aangetoond dat de bedenkingen, builen de wets-voordragt gelegen, niet tot verwerping konden leiden van een verdrag, hetwelk zoo om den vorm als den inhoud in vele opzigten aanneemlijk moest worden geacht. 11e minister van bui ténl. zaken gaf> omtrent de gevolgen eener eventuële aanneming van het verdrag door de kamer, ter voldoening aan het verlangen van sommige sprekers, geruststellende verklaringen, voor zoo ver die voor Nederland verbindend konden zijn. Met 54 tegen 13 stemmen werd de voordragt aangenomen. tn de zitting der kamer van lieden zjjn al de wets-onlwerpen tot afwijking van de regels der gemeentewet voor verschillende gemeenten, wat betreft de plaatselijke belastingenonveranderd aangenomenna verwerping van amen dementen ten opzigte van Hellevoetsluis, Vlaardingen en den Iieider. Maan dag is aan de orde het voorstel van de hli. Begram c. s., tot afwijking van bedoelde regels voor de gemeente Gorinchem. Ingekomen is liet wets-ontwerp betreffende de regterlijkc organisatie. (Per telegraaf.) De hoofdbeginselen dezer nieuwe rcgterlijke organisatie zijn de volgende: Appel van alle vonnissen der kantonregters in strafzaken bij den hoogen raad; de hooge raad is regter in appel van uitspraken der regtbanken in eersten aanleg, maar in cassatie van uitspraken de regt- bank in hooger beroep en van uitspraken der kantonregters in liet hoogste ressort: geregtshoven worden niet vermeld en dus opgehevenhet getal der regtbanken is bepaald op 27, waarvan 13 worden aangewezen voor hooger beroep in strafzaken. ENGELAND. LONDEN, 15 December. De over het algemeen niet ongunstiger wordende bcrigten omtrent den toestand van den prins van Wales heeft de hoop op zijn behoud doen herleven. De Times waarschuwt echter tegen eene al te gunstige opvatting der berigten omtrent den toestand van den prinsdaar deze toch altijd hagchelijk blijft. Dc deelneming blijft algemeen, De gehecle natie, zegt het Daily News, houdt den adem in bij deze worsteling tussehen het leven en den dood.

Leydse Courant | 1871 | | pagina 1