UIJITK.NLA.NOSCiiiï jMit IGTFN. j PEK TELEGRAAF. medailles, om te worden uitgereikt aan verschillende personen, die naar het oordeel der coniité's daarop de meeste aanspraak hebben. Gelijke onder- scheiding is ook, van vvege de Fransche vereeniging te Parijs, aan het hoofd- comite' verstrekt. De vergadering heeft zich vervolgens bezig gehouden met de overweging Wn verschillende ingekomen voorstellen. Door de Fransche vereeniging van het Roode Kruis le Parijs iseeneme- daille vereerd aan de Nederlanders, die hulp hebben verleend aan gekwetste militairen op het slagveld of in de ambulances en hospitalen. Die medaille is o. a. vereerd aan de candidaten in de medicijnen: J. A. Gallandat Huet. 5,11. A. Licrnur, H. J. Olïerhaus, J. M. A. T. Sannes, W. L. Lehmann, A. Sleewijk, H. de Vries, J. A. H. Moll, M. Griibag, J. P. Snellen van Vollenhoven, C. Meihuizen, M. E. Malder, W. H. Verster, Luhr, J. Coert, p H. Krebs, G. van Brakel, P. W. Hunen, J. Hoogkamer. Naar men verneemt is aan de ijzergieterij »de Prins van Oranje" alhier gegund de levering en het stellen der gegoten ijzeren jukken en van den bovenbouw van den viaduct in de Binnenrotte le Botterdam, waarvan op 30 Nov. jl. de aanbesteding had plaats gehad, waarbij genoemde fabriek voor slechts een betrekkelijk gering bedrag hooger had ingeschreven dan een buileulandsche firma, die voor de massa het laagst ingeschreven had. De gunning is verleend voor de somwaarvoor die builenlandsche aannemer had ingeschreven. ENGELAND. LONDEN, 14 December. j Bjj hel kon. observatorium te Greenwich is berigt uit Madras) ontvan gen, dat de volledige zon-eklips in het zuiden van Britsch-Indië door de uit Engeland daartoe afgezonden deskundigen goed en naar wensch was waar genomen. Eenigen tijd geleden nam het bestuur der Londensche effectenbeurs het besluit in het vervolg de door of van wege het Hougaarsche bewind uit te geven effecten van de officiële koersenlijst uit te sluiten, omdat aan de houders van obligation eener voor Hongarije in Engeland aangegane geld- leening te kort gedaan was. Het llongaarsche bewind, thans weder eene leening voor het uitvoeren van openbare werken willende aangaan, heeft doen aanbiedentot goedmaking der beweerde verongelijking eene som gelds namelijk 251)00 of een twintigste van het bedrag, hetwelk beweerd werd achterstallig te zijn, te betalen, mits het bovengemelde besluit wierd inge trokken. Dat aanbod is aangenomen. Hierin zien de beurslieden eene be langrijke zege door particulieren op een gouvernement behaald, een bljjk van de magt, die de kapitalisten bij oordeelkundige zamenwerking hebben om stalen te dwingen. De bank heeft het disconto tot op 3 pCt. verminderd. F RAW KR KJ K. Bjj de nationale vergadering is dezer dagen ingekomen eene petitie ■van een ingezeten van Loir-en-Cher, die op grond der intrekking van de vérbanningswetlen het overbrengen naar Frankrijk verzocht van het ge beente der leden van de beide takken der Bourbons, die in ballingschap zijn gestorven. De commissie was van oordeel dal dit adres ter griffie moest worden nedergelcgd. De heer de Tillancourt heeft echter betoogd, dal de petitie doelloos was, daar niets zich tegen het overbrengen van de aseh der bedoelde overledenen verzette. Alleen dan wanneer de adressant of wel de familiebetrekkingen dier overledenen zich tot de regering gewend hadden en deze de gevraagde magtiging geweigerd had, zou er reden voor het indienen van het adres bestaan hebben; en naar zijn inzien behoorde men deswege dan ook tot de orde van den dag over te gaan. De kamer heeft zich met die zienswijze vereenigd. Aan Charles Liillier, een van de ter dood veroordeelde hoofden der Parijsche Commune, is bekend gemaakt dat de hem opgelegde straf veran derd is in die van levenslange opsluiting met dwangarbeid. Tc Bordeaux is thans ook de ontwapening der nationale garde aange vangen. Tot nog toe is de rust niet gestoord. De spaarzaamheid, die het stedelijk bestuur van Parijs thans in acht neemt, heeft ten gevolge gehad dat de sneeuw, die verleden week zeer overvloedig viel. niet werd opgeruimd, zooals vroeger steeds het geval was. Na één of twee dagen zou daarvan onder liet keizerrijk geen spoor meer le zien geweest zijn, doch zulk een maatregel kostte dan ook ongeveer een millioen fr. Nu zijn er naauwelijks 00000 fr. aan besteed, doch het gevolg was dan ook dat er een groot aantal ongelukken hebben plaa's gehad en de hospitalen bijna tweemaal zooveel patiënten hebben als gewoonlijk. ITALIË Men meldt uit Rome: De koning heeft, tijdens zijn verblijf alhier, een uitstapje gedaan naar Caserte. De herhaalde afwezigheid des konings uit zijne hoofdstad valt niet in den smaak van het publiek. Men heeft liet al meermalen opgemerkt, dat hij slechis juist zoolang hier vertoeft als zijn pligt van souverein medebrengt, cn dit is noch vleijend voor Rome, noch welligt eene daad van goede politiek. Dezer dagen heeft de koning als eenvoudig particulier, zonder geleide, in een open rijtuig de stad rondgere den en dit blijk van vertrouwen in de bevolking heeft een zeer goeden in druk gemaakt, doeli de zucht, welke de koning aan den dag legt om haar zoo spoedig weder le verlaten, vermindert zeer de sympathie der bevolking. Er worden groole veranderingen gebragt in de benaming van de straten dezer hoofdstad, en zij, die haar vroeger bezochten, zouden zeker thans in verlegenheid geraken, indien zij alleen met hun geheugen wilden te rade gaan. De openbare veiligheid laat overigens tegenwoordig hier ter slede veel te wenschen over. Diefstallen zijn aan de orde van den dag en wor den met de grootste driestheid volbragl. De lieer Minghelti, de vootmalige minister, is door gewapende personen aangevallen cn van alles, wat hjj bg zich had, beroofd. De policie iieernl krachtige maatregelen, om aan dezen toestand een einde te maken. BUITSC 13 L A A1 M. Het lezen of verspreiden van de Gei mania, liet hoofdorgaan van de ultramonlaansche partij, te Berlijn uitkomende, is in den Elzas en Lotha ringen dezer dagen door de hoogste civile autoriteit in die provincie verbo den. Dit verbod ter kennis gekomen zijnde van genoemd blad, heeft het daarvan op de volgende wijze, kennis gegeven aan zijne lezers. Zoo even ontvingen wij een telegram langs den gewonen weg, inhoudende hel berigt, del ons blad is verboden in Elzas-Lotharingen. Dit berigt stoort niet in hel geringste de kalme stemming, waarin wij verkeeren. Ten behoeve van his torici voegen wij hierbij deze woorden dat dit heeft plaats gehad in het jaar I van liet nieuwe Duitsche rijk! Voor het overige, Duitsche broeders aan gene zijde des Rijns, tot weerziens! OOSTENRIJK. In die kroonlanden, waar de landdagen onthouden zijn. hebben de verkiezingen voor de zamcnstelling van nieuwe landdagen eenen aanvanï genomen. Voorloopig hebben alleen in de plattelandsgemeenten de stemmin gen plaats gehad, en daarbij is de constitutionele partij niet bijzonder ge lukkig geweest. Men berekent dat de verkiezingen in de steden meerendecls ten gunste van de liberalen zullen uitvallen, en dan zal de beslissing, zoo als gewoonlijk, van de groote grondeigenaars afhangen. Onder de wolverwers te Weenen is een vreemdsoortige afspraak ge maakt. Zij hebben onderling bepaald, dat geen hunner meer dan de ande ren, voor het oogenblik meer dan 18 of 20 gulden, verdienen mag. Daar evenwel een bekwaam wolverwer gemakkelijk 30 gulden weekgeld winnen kan, zoo is verder overeengekomen, dal de meer bekwame slechts 4 of 5 dagen 's weeks arbeiden zullen of zóólang, tot hel vastgestelde maximum verdiend is. Tol deze zonderlinge afspraak heeft aanleiding gegevendat niet alle wolverwers werk konden vinden, wanneer elk hunner zijn volle arbeidskrachten aanwendde. BERLIJN, 14 December. In de kamer van afgevaardigden is een rege- rings-ontwerp ingekomen, regelende het staats-toezigt op het onderwijs. Later zal eene ingrijpende wijziging van de wet op het onderwijs worden ingediend. MUNCHEN, 14 December In de kamer van afgevaardigden is door twee leden het voorstel gedaan, volgens hetwelk de Beijerschevertegenwoordigers in den bondsraad de toeslemming van den Beijerschen landdag noodig hebben voor alle ontwerpen die eene wijziging brengen in de constitutie des lands of bepalingen vaststellen, waardoor iu de tegenwoordige verhouding van Beijeren tot het Duitsche rijk verandering gebragt wordt. ISANDRINGHAM, 14 December. Volgens liet bulletin heeft de prins van Wales den achtermiddag rustig doorgebragt. Sedert heden ochtend is er geen verandering in de ziekteverschijnselen gekomen, j (-Hl ure 's avonds). De prins van Wales heefl ook den avond rustig door gebragt. De kalmte houdt aan. De democratische vereenigingen hebben de hoop te kennen gegeven, dat de prins herstellen moge. LONDEN, 14 December. Er heeft alhier een hevige bi and plaats gehad, waardoor '4 millioen aan waarde vernield is. Men zegl dal eene aanzicn- lijke hoeveelheid tarwe is verbrand. SANDIUNGHAM, 15 December, 1 ure na middernacht. De nacht is zeer j onrustig; sedert 10 ure doel dit verschijnsel zich voor. LONDEN, 15 December. De Times is gemagtigd tot de verklaring, dat de geruchten betreffende het bestaande voornemen generaal Schcnck, gezant j van Noord-Amcrikaterug te roepen, en betreffende ophelderingen die hem gevraagd zouden zijn, ten eeuenmale uit de lucht zijn gegrepen. VERSAILLES, 14 December. Nationale vergadering. De minister van binneniamlsche zaken heeft, in antwoord op eene interpellatie, verklaard. dal de regering door het vaststellen der verkiezingen in Corsika, op ecn^aler tijdstip dan do andere, gehandeld heefl krachtens de wet van 1852. Op verzoek van den minister ging de vergadering tot de orde van den dag over. De minister van oorlog deelde, in antwoord op eene interpellatie van den heer Dupral, mede dat de raad van onderzoek naar de capitulaliën reeds uitspraak heeft gedaan in zes gevallen van dien aard; aan drie bevelvoerende hoofdofficieren zijn disciplinaire straffen opgelegd; over twee dagen zal eene beslissing worden genomen in de zaak van Sédan; hierop volgt Metz. PA1UJS, 14 December. De commissie van enquête tiaar de handelingen van de regering van 's lands verdediging heeft gisteren maarschalk Leboeuf gehoord. Deze trachtte het bewjjs te leveren dat hij bij den aanvang der vijandelijkheden 567,000 man onder zijne bevelen gehad heeft. 1 Gewezen vonnissen in strafzaken door het Kantongeregt te Leiden, den 4dl'° December 1871. 3 wegens het buiten de daargesteldc waterplaatsen (urinoirs) datgene ver- rigt te hebben, waartoe die inrigtingen bestemd zijn. 1 wegens het hangen van waschgoed over de leuning van een brug. I 2 wegens het vervoeren van beer in eene onoverdekte schuit. 1 wegens liet drijven van runderen zonder behoorlijk geleide. wegens het maken van nachtelijk burengerucht. 1 wegens hel rijden in verboden rigting door de Vrouwensteeg. 7 wegens liet baggeren in den Rijn, zonder consent van hel Hoogheem raadschap van Rijnland. 1 wegens lieL aanleggen van een meslstaal zonder vergunning van burg. I en weth. 1 wegens het rijden met een ongemuilbanden hond.

Leydse Courant | 1871 | | pagina 3