LE1DSCRE COURANT. 1871. iV. 297. ZATURDAG 16 DECEMBER. STADS-BERIGTEN. BINNENLANDSCHE BKMGTKN. De Courant verschijnt dagelijks. Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars 3.franco p.p. /3.50; met hei Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad 3.35franco p. p. 3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voer 2.50 jaars, buiten de expediliekosten. Afzonderlijke nomm.ers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Advertentiën is van 1—4 regels 1- iedere regel meer 25 cents. Advertentiën voor Duitschland, Oostenrijk en Zwitserland worden uitsluitend aangenomen door IIAASENSTEIN VOGLEIÏ, Expeditie-Kantoor van Advertentiën te Hamburg, BubeckFrankfort a. M.BerlijnLeipzig, Dresden, Breslau, Keulen, Stuttgart, Weenen, Praag, Bazel, Zurich, St. Gallen, Geneve en Lausanne. De BURGEMEESTER van LEIDEN, Gezien de circulaire van den Commissaris des Konings in deze provincie, van den 13drn December 1871, A. n°. 8955 (2C afd.). Provinciaalblad n°. 121 Brengt bij deze ter algemeene kennis dat, ingevolge berigt van den Mi nister van Slaat en van Rinnenlandscbe Zaken, de Koninklijke Prnissische Landdrostei te Aurich invoer van rundvee uit Nederland in die Landdrostci heeft verboden. De Burgemeester voornoemd, Leiden, 15 December 1871. v. d. BRANDELER. LEIDEN, 15 December. De Leidsche schilder- en teeken-akademie «Ars aemula Naturae", welke liet kunstminnend publiek reeds verscheidene jaren op uitnemende kunstbe schouwingen vergastte, ,gaf gisteren avond hare eerste kunstbeschouwing voor dit wintersaizoen. De portefeuille, welke den bezoekers ter bezigti- ging werd aangeboden, was daartoe, gelijk gemeld is, door II. M. de koningin goedgunstig afgestaan en bevatte 50 a 60 teekeningen van moderne, Nedeilandsche en buitcnlandsche, kunstenaars. Men had hier, zooals te verwachten was, te doen met cene keurige, aan verscheidenheid rijke ver zameling waarin meesters van naam door uitstekende voortbrengsels van hun kunsttalent werden vertegenwoordigd. Wij noemen Achcnbachmej. van de Sande Bakhuyzen, Beaume, Bellange, Bles. Blommers, Calame, GallaitGirardet, 11. van Ilove, 11. Koekkoek, Léon. L. Meijer, Meijer van Bremen, Madou, G. J. J. van Os, Porlaels, W. II. Schmidt, J. G. Smits, Ary Schcfïcr, Springer, Stockier, van Tright, S. Verveer, Wouter Verschuur, J. Weissenbruchom van andere verdienstelijke mannen niet te gewagen. Veel schoons dus (de daar gemelde namen alleen reeds laten niet toe er aan te twijfelen) werd hun, die zich gisteren avond in de zaal van het Nut bevonden, ter beschouwing voorgelegd. Wij mogen dan ook, naar wij ge- looven, zeggen, dal den aldaar aanwezigendank der vrijgevigheid van onze kunstlievende koningin en der bcmocijingen van directeuren der akademie, een paar uren van waar kunstgenot verschaft is en dat de in dezen winter te geven kunstbeschouwingen met de eerste daarvan op lofwaardige wijze zijn aangevangen. Door het kiescollegic der Ncd. hervormde gemeente alhier is hedenuit liet vroeger vermelde zestal predikanten, het volgende drietal gevormd: dd. G. J. van der Flier, th. dr., te Heemstede; D. Rijndcrs, te Alkmaar; B. Mossel, te Renkum. Gisteren avond is door de policic alhier aangehouden zekere M. W. wonende te Dellshaven, welke, na heimelijk te zijn bevallen, verdacht wordt daarna haar kind te hebben verduisterd. Zij is heden morgen onder geleide der policie naar Delfshaven overgebragl. Wij vernemen dat de persoondie Dingsdag avond bij zijne werk zaamheden in den molen de Oranjeboom zoo deerlijk werd verminkt, giste ren avond is bezweken. Door hel ministerie van financiën wordt bekend gemaakt: Ingevolge de bepalingen van het den 5den October 1871 te Bern lusschen Nederland en Duitschland gesloten telegraalverdrag, hetwelk in de plaats treedt van het met 31 Dec. 1871 afloopend verdrag, in-1868 tusschen Nederland, den Noordduitschen Bond, Beijcren Wurlemberg. Baden en Oostenrijk aangegaan, worden de tariefsprijzen voor het verkeer met de in die staten gelegen tele graafkantorenmet ingang van 1 Jan. 1872, gewijzigd als volgt: Het tarief van ƒ0.50 voor het verkeer met de Duitsehe grcnskanloren wordt tot 0.60, dat voor de overige kantoren in het Duitsehe keizerrijk van 1 tot ƒ1.20 verhoogd. De prijs van een enkelvoudig telegram naar alle kantoren in Oos- tenrijk-Hongarije zal ƒ1.50 bedragen. Z. M. de koning heeft aan het hoofdcommité voor hel Roode Kruis doen toekomen medailles in brons en wit metaal met het randschrift «Anima vulneratorum clamavit", bevestigd aan een oranjelint, om te worden uitgereikt als herinnering van Zr. M». belangstelling aan hen die in den af- geloopen oorlog deel hebben uitgemaakt van of diensten bewezen hebben bij de Nederlandsche ambulances, en in de hospitalen als behoorende tot de Nederl. vereeniging van het Roode Kruis. Door den gemeenteraad van Rotterdam zijn benoemd: lot leeraar in de wis-natuur- en scheikunde en in het boekhouden bij de openbare school voor middelbaar onderwijs voor meisjes aldaar de heer J. Timmers, privaat docent te Leiden, en tot leeraar in het handleekenen bij die inrigling, de heer G. M. Kosters, te Leiden. Te Rotterdam is eergisteren avond aan den hoek der linker Rottekade en Karnemelkshaven op een stoep gevonden het lijkje van een pasgeboren kind, gewikkeld in twee linnen lappen en een stuk van een gonjebaal. Gedurende den streng kouden winternacht van Donderdag op Vrijdag in de vorige week is op den weg lusschen Gouda en Stolwijk een be schonken manspersoon aan dien weg in slaap gevallen. Den volgenden mor gen ontwakende, waren zijne beide handen bevroren. Te Berg-Ambacht ko mende, alwaar hij te huis behoorde, beging hij de onvoorzigligheid zijne handen in heet water te steken. Ofschoon in den beginne de geneesheer vreesde beide handen te zullen moeten ampuleeren, is het gelukt het kwaad te overwinnen en zal de patient spoedig hersteld zijn. In de Woensdag 11. te Haarlem gehouden vergadering van den ge meenteraad werd gelezen eene missive van de commissie van toezigt op het Sted. Museum, houdende, dal jhr. dr. J. P. Six, te Amsterdam, in hel bezit was van een kostbaar schilderstuk, een »Ecce Ilomo", door Maarten van Heemskerk; dat dezen heer daarvoor reeds een belangrijke prijs geboden was, doch dat hij het verkieslijker achtte, dat deze schilderij in Nederland, en wel te Haarlem, bewaard bleef, 1". om hare kunstwaarde, 2°. omdat zij door een Haarlemmer geschilderd is; zoodat hij te kennen gaf, niet onge negen te zijn dat stuk af te staan aan het museum voor denzelfden prijs, waarvoor het zijn eigendom was geworden toen het door de regering der stad Delft te Amsterdam werd verkocht; dat, zoodra de commissie hiermede bekend was gemaakt door een barer ledenzij alle pogingen in het werk gesteld heeft om dit stuk voor de stad maglig te worden, hetgeen haar door de Welwillende medewerking van eenige stadgenooten is gelukt. Be halve de vijf leden der commissie voor het Sted. Museum, toonden de hh. F. Allan, P. DrnyvcsleynA. L. Dyserinck, D. de liaan G. L. J. van der Hucht, C. de Koning, mr. C. J. F. Mirandolle, J. T. Prévinaire, A. Prins, te Zaandam, jh'. L. J. Quarles van Ufford, A. van Stralen en J. van der Vlugt zich bereid, dit belangrijke stuk door vrijwillige bijdragen aan te koopen. Ook eenige anderen hebben zich niet onttrokken, die echter ver langen onbekend te blijven. De commissie biedt thans, ook namens de ge noemde heeren, deze schilderij ten behoeve van het museum ten geschenke aan. Zij deelt voorts mede, dat de heer Six bovendien nog zond ten ge schenke voor het museum: a. een ander «Ecce Homo", kniestuk, en b. «Mozes met de koperen slang", een graauwtje, beiden door Maarten van Heemskerk. Zij adviseert om deze kostbare schilderijen voor hel Sted. Mu seum aan te nemen en aldaar te plaatsenen om aan den heer Six baren opregten dank uit te brengen voor dit belangrijke geschenk en ook voor de loyale wijze, waarop het door hem is aangeboden. Overeenkomstig dit voorstel werd besloten. U. Cf) Voor het prov. geregtshof in Noordholland werd Dingsdag en Woens dag jl. de zaak behandeld van G. Bouwen, beschuldigd van het afleggen van valsche getuigenis ten voordeele van een beklaagde, die in Augustus voor de arrond.-rcgthank te Alkmaar leregt stond, wegens het moedwillig toe brengen van slagen en kwetsuren. Bouwen had, tegen de verklaringen van een aantal andere getuigen, verhaald dat genoemde bekl. niet de dader, maar het slagtoffer van dat wanbedrijf was geweest. De arrond.-regtbank te Alkmaar had geen termen gevonden om hem naar de openbare tcregt- zitting van het hof te verwijzen, legen welke beschikking de officier van justitie aldaar in verzet is gekomen. Nadat 20 getuigen waren gehoord, die de meest uiteenloopende verklaringen aflegden omtrent die vechtpartij, requireerde de adv.-generaal eene veroordeeling tot 3 maanden eenzame op sluiting, onder aanneming van verzachtende omstandigheden. Nadat de heer mr. M. T. Goudsmit de verdediging van den beschuldigde had voorgedragen heeft het hof hem vrijgesproken en zijne onmiddellijke invrijheidstelling be volen. De man had echter eene pracventievc gevangenis van drie maanden achter den rug. Door het prov. gcrglshof van Utrecht is tegen AM. Reuken, wed.

Leydse Courant | 1871 | | pagina 1