andere toepassing te geven dan thans wordt gedaan, aangenomen met 35 tegen 30 stemmen. Het voorstel der commissie om, wat betreft de herzie- i ning van hel reglement van orde, het concept voor twee jaren en bloc als proeve aan te nemen, werd verworpen met 36 tegen 31 stemmen. Voor den aanvang der zitting zijn in de afdeelingen verschillende wets ontwerpen onderzocht. Men verneemt dat de officier bij de reglbank alhier in hooger beroep is gekomen van hel vonnis der reglbank, waarbij een winkelier te dezer stede is vrijgesproken van de aanklagt van het debiteren in vreemde loterijen. UUITENLANDSCHE BEHIGTEN. BËLttlE. Men verwacht dat Frankrijk ook het handelstractaal met Belgie zal opzeggen. Nabij Charleroi beeft weder eene ontploffing in eene kolenmijn plaats gehad, waarbij 13 mijnwerkers bet leven hebben verloren. E X O K K .4 33>. LONDEN. 13 December. Met 1 Januarij treedt eene nieuwe wet met betrekking lot de keu ring van koopvaardijschepen in werking. De boofdbeflaling luidt: dat elk reeder strafbaar is, die een schip uitzendt, hetwelk hij weet dat zich in onzeewaardigen toestand bevindt; verder dat indien op reis eene meerderheid van de bemanning het schip onzeewaardig acht, zij vorderen kan dat het vaartuig in de eerste haven die het aandoet, onderzocht worde. Volgens beriglcn uit Hongkong is het noorden van het Chinesche rijk door overslroomingen geteisterden heeft men dientengevolge hongersnood met de gewone gevolgen daarvan, struikrooverij en oproerige bewegingen, te verwachten. FRA TX KR a«i De Siècle neemt als zeker aan dat het regerings voorstel lot terug gave der aan de prinsen van Orleans vroeger ontnomen bezittingen, bel ge volg is van een daartoe strekkend verzoek van de zijde dier prinsen. Ver der zegt dit blad: Toen bodewijk Philips 's middags den troon van Frankrijk beklimmen zou, schonk hij 's ochtends bij notariële acte al zijne bezittingen aan zijne kinderen, met uitsluiting van zijnen oudsten zoon; zoo ontdook hij door eenen procureurs-streek de aloude wel die het goed des souvereins verklaart tot goed des rijks. Dus waren de in 1852 verbeurd verklaarde bezittingen der familie Orleans toen regtens staatsdomein. Evenwel eischt die schatrijke familie thans terug wat zij toen onregtmatig bezat; en zij kiest voor dit nieuwe bewijs der hebzucht, welke eene erfzonde van dat geslacht isjuist het tijdstip dat Frankrijk door eenen rampzaligen oorlog verarmd is. Dit zal, hopen wij, de eerlijke en gemoedelijke lieden van hunne partij genezen van de koningsgezindheid en van het opzien tegen vorstelijke personen. De voorziening in revisie van de zeven ter zake van den moord dei- generaals Thomas en Lecomte ter dood veroordeelden is alleen wat den 16- of 17-jarigen Leblond betreft toegestaan, maar verworpen wat de overigen aangaat. Dole de verzoeken om herziening der gedingen van al de te dier zake tot minder straffen veroordeelden zijn alle afgewezen. Naar men aan de Gironde- van Bordeaux meldt, heeft het bestuur van de kolonie Nieuw-Caledonie den last ontvangen voor het huisvesten van 6000 staatkundige veroordeelden te zorgen en kapellen en pastoriën voor de aalmoezeniers der nieuwe strafgeslichlen te bouwen. Tevens is de ver sterking der bezetting van het eiland met 1200 marine-soldaten aangekon digd. De ontvlugting van bannelingen van genoemd eiland acht men onmo gelijk; ook heeft men nooit van ontsnapping onder de 3000 veroordeelden, welke aldaar hunne straf ondergaan, gehoord. -■ Den I8df[l dezer moet voor het hof van assises van Pas de Calais de zaak van Lemaitre van Andreselles behandeld worden. Hem worden 26 moorden ten laste gelegd. Er zullen 112 getuigen gehoord worden. Sedert verscheidene jaren had de justitie vruchtelooze nasporingen in bet werk gesteld naar den dader van de in den omtrek van Andreselles gepleegde misdaden. ITALIË De beer Minghetti. de gewezen minister, is dezer dagen te Rome des avonds in eene stille straal door vier deugnieten aangevallen en uitgeplunderd. Volgens liet door den minister van financiën in de kamer gedaan verslag omtrent den financiële!! toestand, bedraagt bet tekort 148 a 160 millioen. De opbrengst van onderscheidene belastingen neemt geregeld toe; de uitvoer overtreft den invoer met 1000 millioende geheele handelsbeweging is sedert 10 jaren met twee vijfden toegenomen, en de opbrengst der belastingen is van 160 tot 500, en die der monopoliën van 175 tot 290 millioen geklom men. Het gemaal brengt 4'/2 millioen in de maand op. De heer Sella stelt voor, de dienst der schatkist te verbeteren door die aan 5 banken op te dragen; de circulatie der banknoten van de nationale bank tot 1000 millioen te verhoogennieuwe belastingen op de gewevene stoffenpetroleumzegel en registratie in te voeren, die een bedrag van 30 millioen moeten opbren gen; voorts eene vrijwillige conversie van de nationale leening in geconsoli deerde schuld, en eene operatie op de kerkelijke goederen. Van deze ont werpen verwacht hij eene opbrengst van 750 millioen, die noodig zijn om het tekort over 5 jaren te dekken. ODITSCHLAND. De Nat. Zeit. vestigt de aandacht op de den staat onwaardige wijze waarop de buitengewone hoogleeraren aan de hoogescholen in Pruissen wor den behandeld. De buitengewone hoogleerarenzegt dit bladworden door den slaat als ambtenaren behandeld, als zoodanig beëedigd, als zoodanig, zelfs al zijn zij ongehuwd, gedwongen, eene belangrijke bijdrage aan hel weduwenfonds te leveren; zij worden dikwijls juist benoemd, opdat over belangrijke onderwerpen voorlezin.en gehouden zullen worden, welke de studenten kunnen boeijenen voor het meerendeel worden zij niet of jam merlijk bezoldigd. Bij de Berlijnsehe juridische faculteit bijv. zijn zes bui tengewone hoogleerarenvan welke drie in het geheel geene bezoldiging ontvangenmaar toch vcrpligl zijn tot bet weduwenfonds bij te dragen, en drie die 300 th. 's jaars ontvangen. En daarbij zijn zulke leden der hoo- geschool niet jong en eerstbeginnendenmaar mannen van 35 a 45 jaren. Door eene reederij te Hamburg is van den gezagvoerder van een baret- schepen uit Tienlzing (China) berigt ontvangen, dat den 10,l,n September aldaar 5 matrozen van Duitsche schepen aan wal gegaan zijnde, door 25 man eencr Fransche kanoneerboot overvallen en zoodanig gewond zijn, dat zij onder heelkundige behandeling zijn genomen. Er is onmiddellijk aangifte gedaan bij den Duilschen consul. Naar men uit Munchen meldt zou de installatie van prof. Döllinger, als rector magnificus der hoogeschool, aldaar Zaturdag plaats hebben. TITIIKIJE Te Konstantinopel is eene godsdienstige plegtigheid der Grieksche Chris ten-gemeente, door den aandrang van hel Mohammedaansche publiek en dooi de bonding der Turksche policie, cenigermale gestoord geworden. Uit nadere berigten blijkt de aard dier plegtigheid; er wordt namelijk in het beroemde klooster van den berg Athos, een aloud geslicht der Grieksche kerk in Turkije, een gordel bewaard, die geacht wordt door 's Heilands moeder ge dragen te zijn en wonderdadige kracht lot het afweren van besmettelijke ziekten te hebben. Daar de cholcra-epidemie in Konstantinopel aanhoudt, is die reliquie op verlangen van de kerkelijke overheid der Grieksche Christe nen daar ter stede, uit het klooster van den berg Athos in een schip naai de hoofdstad gezonden: het schip kwam den 7dr" in den Bosporus; den vol genden dag begaf de Grieksche patriarch zich met de hem onderhoorige geestelijken en met een groot aantal leden van zijn kerkgenootschap naai de haven om de reliquie in ontvangst te nemen; de stoet bragt onder hel zingen van psalmen het gewijde voorwerp naar het verblijf van den patriarch maar aldaar werd de processie door Mohammedaansche volkshoopen in het naauw gebragt en uiteengedrongen, deels uit nieuwsgierigheiden deels, naar het schijnt, uit kwaadwilligheid. PER TELEGRAAF. LONDEN, 13 December. De vertegenwoordigers onzer regering in het buitenland hebben instrucliën ontvangen, om rapporten mede te deelen over het karakter en de organisatie van de Internationale in de landenbij wier regering zij aangesteld zijn. SANDBINGHAM. 13 December (10 uren 's avonds). De prins heeft den avond minder onrustig doorgebragt, Volgens particuliere mededeelingen heb ben zich weder ongunstige verschijnselen voorgedaan. De longen zijn zeer trntsloken. De Echo spreekt het beweren van de Times tegen dal het parlement den 23-'" Januarij zal bijeenkomen, en zegt dat de dag voor de hervatting der werkzaamheden nog niet bepaald is. LONDEN, 14 December. Bulletin van 1 ure in den ochtend. De prins van Wales blijft in eenen minder opgewekten toestand verkeeren. Prins Lodewijk van Hessen, zwager van den prins, is te Dover aange komen en gaal naar Sandringham. De dagbladen zijn gemagtigd te verklaren dat, met betrekking tot de wederbijeenkomst van het parlement, nog geen besluit genomen is. BEBL1JN, 13 December. De f'rov. Corr. is, in een artikel over de boodschap van Thiers, van oordeel dat diens herhaalde onbewimpelde ver klaring: "Frankrijk zal van het plegtig gegeven woord niet afwijken" een nieuwe waarborg is voor den emstigen wil der regering, harerzijds de liefde tot den vrede te bevorderen tegenover de hiermede strijdige stemming van een groot deel der bevolking. Het blad ziel in deze verklaring een bewijs van zedelijken moed der regering; zij toont niet terug te deinzen voor eene openbare afkeuring van het wraakgevoel bij hel volk en van de verkeerdheden der Fransche regtspleging. ADVERTOTi E\. ANNA, de jongste onzer lievelingen, werd ons beden door den dood ontrukt. J. J. GUBBI. M. C. GUBBI, Kiciieler. Heden overleed, in den ouderdom van ruim 84 jarenMejufvrouw ELI SABETH SOLLIE, Weduwe den Heer J. VAN HALTEBEN. A. DE MARE, Leiden. 13 December 1871. Executeur-Testamentair, LEIDSCHE JSPAARBANK. Aan belanghebbenden wordt kennis gegeven dat van af 1 Januari 1872 de rente, thans bedragende drie en een vijfde, tot vier ten hon derd wordt verhoogd. Blijvende voer het overige de bepalingen van het Reglement der Spaarbank voor de inleggers van kracht. Namens Commissarissen der Spaarbank, P. C. LEZWLIN, Secretaris-Penningmeester.

Leydse Courant | 1871 | | pagina 3