in deze zitting zijn ingekomen eenige adressen om tot gemeente-secretaris te worden benoemd, t. w. van P. de Haas, mr. J. H. van Hasselt, C. G. j Nieuw veen, mr. 11. L. A. Übreen, P. de Ridder, mr. J. de Rouville. B. K. j Scliarp, mr. L. D. Suringar en mr. W. L. Voorduin. Voorts was ingekomen een verzoek van de maatschappij voor toonkunst alhier, om het gebruik van 1 de stads-gehoorzial op 19 Januarij e. k. en twee volgende avonden; een ver zoek van den kapelmeester van hel muziekcorps der dienstd. schutterij, en een verzoek van het studenten-gezelschap Doctrina, mede lot gebruik van lokalen in genoemd gebouw. Het secretariaat in deze zitting werd waar genomen door den wethouder Hubrecht. 's Rijks middelen hebben over de elf eerste maanden van dit jaar opgebragt 71,575,211.89, zijnde 1,828,154.99 meerder dan in dat tijdvak van 1870. De raming bedroeg 07,855,007.09. Namens den minister van binnenl. zaken heeft dc commissaris des ko- nings in dc provincie Zuidholiand aan burgemeesters der gemeenten in deze provincie bcrigt, dat de kon. Pruissische landdrostei te Aurich invoer van rundvee uit Nederland in die landdrostei heeft verboden. -- De commissaris des konings in de provincie Zuidholland heeft ter ken nis van de belanghebbenden gebragt. dat hij besluit van gedep. staten de jagt op klein wild in deze provincie is gesloten op Zatnrdag den 30s1'11 Dec. eersik. met zonsondergang, met uitzondering van hel in art. 15 sub. lett. g der wet van 13 Junij I8n7 bedoeld jagtbedrijf van het vangen van hout snippen met laat-, war of valflouwen, hetwelk blijft toegelaten lot en met den 30",en Maart 1872. Dc gemengde commissie voor de stenographic uil de beide kamers der stateii-generaal heeft bekend gemaakt, dal de lieer C. A Steger, eerste stenograaph bij de staten-generaal, den 15rl'D Jan. 1872 een derden jaarlijk- scheu cursus voor stenographic zal openen. Ter nadere inlichting vervoege men zich bij den heer Steger, van 1 tot 13 Januarij 1872. Door de hoofd-adminislralie van het 3e reg. infanterie te Middelburg zal op 28 December o. a. aanbesteed worden de levering van 1500 wollen dekens, en door die van liet G' reg. infanterie op denzelfden dag delevering van 750 wollen dekens. lie Fransche Académie des Inscriptions et Belles Lettres heeft in hare zitting van den 8 lcn de hh. Cobct. te Leiden, en Muir, te Edinburgh, lot hare huiteulandsche, en de hh. Deschamps de Tas en de Beaurepairc tot hare binnenland -che correspondenten benoemd. IJ.C Mei uenoegenzegt de l'. C.vermelden wij. dal de heer M. Speijer te Leiden, reeds behoorende tot de stichters van hel centraal Israëlitisch weeshuis alhier, nu weder, na dit gesticht bezocht te hebben, daaraan heeft geschonken een Oostenrijksch aandeel met loting 1864. In verschillende plaatsen des lands worden commissiën gevormd om werkzaam te zijn in hel belang der viering van het 300-jarig herinnerings- leesl der inneming van den Briel in 1572. Ook te Vlissingen is men voor nemens op 6 April aanst. het feit dal dc stad voor 300 jaren uit eigen be weging de vaan der vrijheid opstakfeestelijk Ie gedenken. Te Maassluis is gedurende dil saizoen de haringvisscherij uitgeoefend door 2 hoekers en 28 loggers en Maaskotters. Door de hoekers werd in 2 reizen aangebragt 488 tonnen pekelharing, door de overige vaartuigen in 132 reizen 25,847% tonnen pekel- en 3,829,000 stuks sleurharing. -- Onder Hillegersberg is gisteren nacht brand ontslaan in een onbewoond maar toch gemcubeleerd huis. Hoewel de brand op drie plaatsen tegelijk ontstond, heeft men dien spoedig kunnen blusschen. Men twijlelt niet aan boos opzetmaar de dader is niet ontdekt. Tc Sliedrechl heeft hel misbruik van sterken drank weder een men schenleven gekost. Em oppassend huisvader werd. bij een twist over cene nietigheid, door twee jongelieden met steenen geworpen, waardoor hij eene wonde aan het hoolri bekwam. Den 2(H"' dag na het voorval is hij over leden. volgens verklaring van den arts ten gevolge van die wond. Wie van de aanvallers den verslagene geraakt heeftis nog onbekend. Een der ver moedelijke daders is gevankelijk naar Gorinchem gevoerd. Door hel prov. geregtshof iu Noordholland is dezer dagen weder een persoonzekere W. Romijnschuldig verklaard aan bigamie en veroordeeld lot 2 jaren gevangenisstraf. Men meldt uit Apeldoorn, van den 10denZ M. de koning heeft den grooten vijver in hel park voor hel publiek toegankelijk gesteld en, door hel doen wegruimen van de sneeuw en het aanleggen van banen, de ge legenheid gegeven tot ijsvermakelijkhedenwaarvan door alle standen ruim gebruik gemaakt werd. Z. M vertoefde een geruimen tijd aldaar en onder hield zich met vele personen. Door de zorg van Z M. werd voorts aan de behoeftigen warme soep verstrekt, terwijl den meervermogenden in eene tent gelegenheid werd gegeven tot verkrijging van ververschingen. Dingsdag morgen had te Arnhem eene treilende gebeurtenis plaats. Zekere metselaar J., die als drager een lijkstoet volgde, zonk, aan het einde der Roggestraat, plotseling ineen. Hij werd bij den heer Riemer, stalhouder, ingebragt, maar het bleek dat hij reeds opgehouden had te leven. Zijn dood moet aan eene beroerte worden toegeschreven. liet ontwerp van wet tot heffing cener algemeene belasting op dc inkom stenter vervanging van liet regt van patent en van den accijns op het gcslaglheeft bij dc overweging iu de afdeelingen der kamer o. a. tot de volgende beschouwingen aanleiding gegeven. Even als bij de behandeling van hel gelijksoortig voorstel van den minister van llosse op het einde des vorigen jaars, waren er verscheidene leden, die het afkeurden, dat thans weder een greep in het zanicnstcl onzer belastin gen zou worden gedaan, zonder algemeene herziening van dat stelsel of zelfs zonder dat het voorstel regtstreeks met zulk eene algemeene herziening iu verband wierd gebragt. Geen cenigzins ingrijpende maatregel mag, volgens dit gevoelen, ten aanzien van liet belastingstelsel worden genomen, zonder dat men de daarin heerschende hoofdgebreken onder het oog zie; zonder dat men daaruit trachte weg tc nemen wal als geheel verouderd ol als al te be lemmerend voor de welvaart des volk» moet worden beschouwd. Vele andere leden deelden niet iu dat gevoelen. Zij erkenden gaarne, dat op dit gebied in allerlei rigting veel te verbeteren valt. Maar wanneer men al die gebre ken op eens wilde wegnemen; wanneer men, zoo als in 1821 werd beproefd de grondslagen wilde vaststellenwaarop geheel het stelsel voortaan rusten moest, zou men een weg instaan die tot geenerlei praktisch resultaat leidde. Bij het bestaand verschil van gevoelen omtrent een aantal hoofdpunten zou, het is reeds bij eene vroegere gelegenheid gezegd, zulk eene algemeene wet of zulk een alles omvattend plan zeer zeker op eene combinatie van minder heden schipbreuk ljjdcn. Ook hier geldt, dat wie te veel eischt niets ver- krijgt. Wat betreft de wenschelijkheid der afschaffing van den accijns op het ge- slagtverscheidene leden juichten dien maatregel toe lluns inziens was er geen twijfel aandal bij opheffing van den accijns de prijs van hel rund- vleesch, zoo al niet dadelijk, dan toch na eenigen lijd, althans zoo veel zou dalen als de belasting bedraagt, en dat dus dit heilzaam voedings middel meer bereikbaar zou worden voor klassen van ingezetenen thans van het gebruik geheel of genoegzaam geheel verstoken. De meerder- lieid der iu de afdeelingen tegenwoordig zijnde leden twijfelde intussclien zeer, of afschaffing van den accijns op het geslagt wel een eenigzins merkbaren invloed op de vleeschprijzen en dus ook op het gebruik van dil voedingsmiddel zou uitoefenen. Sommigen begrepen zelfs tc naauwer- nood, hoe een man als de minister van financiën, zoo bij uitstek met den loop des handels bekend, van dit deel van zijn voorstel afdoende uitkomsten kon verwachten. Het is een algemeen bekend feit, dat de prijs van het rundvleesch in de laatste 30 of 40 jaren nagenoeg verdubbeld is. Het wordt dientengevolge door den minderen man, ja zelfs door de ingezetenen, die in de laagste klassen der inkomstenbelasting zouden vallen, volstrekt niet meer gebruikt; ja, het is zelfs in den burgerstand, voor zoo ver de huis gezinnen talrijk en de inkomsten beperkt zijn, een voorwerp van weelde, niet dan met spaarzame hand toe te dienen. Geen verandering van eenig belang zal door afschaffing van den accijns in dien noodloltigen slaat van zaken worden gebragt. iu onze tijden van geheel vrij verkeer en verbeterde genieenschap regelt zich de prijs van het rundvee niet naar binnenlandsche behoefte of aanvraag, maar naar hetgeen op de groole markten van ons werelddeel, te Parijs, te Brussel en vooral ook te Londen is te bedingen. Dc ondervinding heeft geleerddat de afschaffing van den accijns op schapen en varkensvleesch tol vermeerderden uitvoer naar Engeland heeft geleid. Be reden is eenvoudigdat daardoor gelegenheid werd geopend om de schapen en varkens, waarvan het vleesch voor uitvoer bestemd was, hier te laiule te slagten, en dat de uitvoer van geslagt vleesch gemakkelijker is en met minder risico gepaard gaat, dan die van levend vee. Dergelijk resultaat laat zicti ook van de afschaffing van den accijns op het rundvleesch verwachten. Ware liet noodig en raadzaam de lijst der bestaande accijusen te verminde ren, dan zouden verscheidene leden daaruit veel liever de zeep dan het ge slagt zien verdwijnen. Men voerde hun te gemoet, dal de zeepbelasting slechts belemmerend is voor den fabrikant en den consument zeer weinig drukt; doch het antwoord was, dat de zeepaccijns juist daarom zoo ver keerd werkt, omdat de groote consumenten zich aan de betaling door het i gebruik van surrogaat weten te onttrekken, zoodat de last bijna uitsluitend 1 nederkomt op de minvermogenden, die, hoe arm ook, de zeep niet geheel kunnen ontberen. 's GRAVENHAGE 14 December. Z. M. heeft benoemd tot rentmeester van het kroondomein: rentambt Goes, den heer W. K. baron Mackay, thans te Dordrecht; rentambt Doril- S recht, den heer A. C. Groeneveldt Jz.rentmeester van het rentambt Oos- lerhout. die deze betrekking met zijne tegenwoordige zal waarnemen De heer L. 1'. J. Baerveldt, thans ontvanger der directe belastingen te Capelle c. a., is benoemd tot ontvanger derzclfde middelen te Kruidingen, en de heer L. 11. J. Thissen, tSans ontvanger der directe belastingen te Dreischor, is als zoodanig benoemd te Axel. I -- Aan O. Venema isop zijn verzoekeervol ontslag verleend als amanuensis aan de rijks hoogere burgerschool te Heerenvecn. Z. M. heeft goedgevonden den officier van gezondheid lsl<l kl. bij de zeemagt F. W. I. Meijer, ter zake van 50-jarigen ouderdom, op pensioen te stellenen den officier van gezondheid 2de kl. bij de zeemagt C. Noor- dewier, te bevorderen tot officier van gezondheid lslt kl. j De minister van binnenl. zal Zaturdag aanst. geen gehoor verleenen. Volgens het U, D. zou de portefeuille van oorlog aangeboden zijn aan den generaal-majoor Del prat, inspecteur der artillerie. Bij de behandeling der credielwet voor oorlog, iu de zitting der tweede kamer van gisteren, werd met 42 tegen 28 stemmen besloten tol verwer ping van art. 40, waarbij ƒ104.000 waren uitgetrokken voor kosten, val lende op het kamperen van troepen. Aan de beraadslaging over die aange legenheid namen deel de heeren van Delden. Stieltjes, de Roo van Alder- werelt, van Zuylen van Nyevelt, Storm van 's Gravesande en de minister van oorlog. Bij de behandeling van art. 54 werden door den heer dc Bie- bersteinten aanzien van de aanschaffing en den aanmaak van nieuwe draagbare vuurwapenen, aanmerkingen gemaakt, welke door den minister van oorlog beantwoord werden. Op art. 4 van het hoofdstuk, luidende: //De uitgaven krachlens deze wet over het dienstjaar 1872 te doen, zullen j niet te boven gaan dc helft der sommen in art. 1 dezer wet uitgetrokken enz., stelde de lieer van Zuylen van Nyevelt een amendement voor, strekkende om de woorden "de helft" te vervangen door »het derde". Dil voorstel, bestre den door de heeren Fransen van de Putte en Storm van 's Gravesande, werd met 50 tegen 19 stemmen verworpen. De overige onderdeden gaven geene aanleiding tot beraadslaging. In de zitting van heden heeft de kamer de motie van den lieer Lcnting, betrekkelijk het frankeergeld van kleine couranten met bijvoegsels beneden de 25 grammen, strekkende om aan art. 17 der wet van Jullj 1870 eene

Leydse Courant | 1871 | | pagina 2