BUITKKLAMISCIIK HKlilGTKA ï)e mazelen, die hier ter plaatse nog al veelvuldig voorkomen, zijn, naar men verneemt, niet alleen over de naburige, maar ook over verder afgele gen gemeenten dezer provincie verspreid; ze zijn hier en daar zelfs gerui- men lijd heerschcnde. Het getal gevallen met doodelijken afloop is alhier gering, doch zulks moet ten aanzien van sommige plattelandsgemeenten niet gezegd kunnen worden. In sommige gemeenten moet, naar men verneemt, het karakter dier ziekte kwaadaardig en de sterfte nog al aanzienlijk zijn. Omtrent den onder Breskens gepleegden moord worden nader de vol gende bijzonderheden medegedeeld: In de nabijheid van het gehucht Nieuwe- Sluis strandde Donderdag 11. een schip, geladen met hout, komende van Riga. De matrozen bevonden ziel) 'savonds met anderen in de herberg van P. de V. te Nieuwe Sluis, liet duurde niet lang of het kwam tot eene vechtpartij. P. de V. liet zijnen in de nabijheid wonenden broeder, bij wien zich toen juist ook de rijks-veldwachter en de gemeente-veldwachter van Breskens bevonden, te hulp roepen. Oogenblikkelijk snellen allen toe; A. de V. zag zijn broeder aangegrepen door zekeren W. en deed pogingen om hem te bevrijden; W. viel thans op hem aan en stak hem op de plaats dood. Bij bel wets-onlwerp tol inkoop en amortisatie van rentegevende nationale schuld, gisteren bij de tweede kamer ingekomen, wordt voorge steld een bedrag van 10 millioen gulden uit hel nader bij de wet vast te stellen slot der algemeene rekening wegens de ontvangsten en uitgaven van Ned.-lndië over de dienst van 1867, en voor zooveel noodig, uit gelijke overschotten over latere diensten voor amortisatie van schuld te bestemmen. Blijkens het verslag van de afdeelingen der tweede kamer betredende het wets-oulwerp houdende algemeene belasting op de inkomsten enz., keurden verscheidene leden het af dal er weder een greep in het zamenstel der belastingen zou worden gedaanzonder algemeene herziening van hel stelsel. Vele andere leden deelden dit gevoelen niet. De afschaffing van den accijns op hel geslagt werd door vele leden toegejuicht; huns inziens zou de prijs van het vleesch daardoor dalen. De meerderheid twijfelde echter of die afschaffing wel een eenigzins merkbaren invloed op de vleeschprijzen zou uitoefenen. Algemeen gaf men toe dat de patentbelasting, zooals die nog volgens de wet van 1819 geheven wordt, zich moeijelijk laat verdedigen. Verscheidene leden waren echter van oordeel dat die belasting zeer wel voor verbetering, misschien voor uitbreiding vatbaar was. Andere waren die zienswijze niet toegedaan. Eene inkomsten-belasting in te voeren, om het zoogenaamde tekort op de staatsbegrooting te dekken, liet zich in het oog der meeste leden niet genoegzaam reglvaardigen Om die belasting in te voeren, ten einde op den duur het eveuwigt te handhaven tusschen inkomsten en uitgaven, daarover liepen de gevoelens zeer uiteen. Dit was ook het geval ten opzigte van het oordeel over eene inkomsten-belasting op zich zelve Leschouwd 'sGRAVENHAOE, 13 December. Door Z. M. is vergunning verleend aan jhp. P. O' H. Gcvaerls van Simonshavenhofmaarschalk dienstdoende bij 11. M. de koningin, tot het dragen der versierselen van eereridder der Johanniter-orde, van comman deur der orde van Pius IX en van groot-officier der Italiaansche Kroon,- hem respectivelijk door den Duitschen keizer, koning van Pruisscn, Z. H. den Paus en Z. M. den koning van Italië geschonken. Tot regter in de arrond.-regtbank te Sneek is benoemd de heer mr. C. D. W. Pape, thans substituut-griffier bij de arrond.-regtbank te Assen, en tot notaris te Winsum, arr. Appingedam, is benoemd de heer mr. S. M. S. de Ranitz, cand.-notaris te Makkinga. Aan den hoofdingenieur van den waterstaat 2e kl. J. A. A. Waldorp is een onbepaald verlof verleend. Voorts zijn bevorderd tot ingenieur van den waterstaat le kl. de hh. E. Sleuerwald en J. M. F. Wellanthans inge nieurs 2e kl., de eerste buiten bezwaar der schatkist, en is de heer H. E. de Briivn, die als ingenieur van den waterstaat 2e kl. eervol was ontslagen, weder als zoodanig benoemd. Aan de hh. jh'. mr. 11. J. Trip en dr. M. Salverda is. op hun verzoek, eervol ontslag verleend als schoolopzieners respectivelijk in het eerste en zevende schooldistrict der provincie Groningen, en is laatstgemelde benoemd tot schoolopziener in het le schooldistrict dier provincie. Voorts is benoemd tot schoolopziener in het 7C schooldistrict der provincie Groningen, de heer dr. J. VV. A. Renssente Sappemeer De adelborst le kl. II. van der Sande. behoorende tot de rol van het fregat Admiraal van II nsscnavrwordt op non-activiteit gesteld en ver vangen door den adelborst I' kl. B. Brutcl de la Rivière. In de zitting van de tweede kamer van gisteren bailna de behande ling der wet op de middeleneenige discussie plaats over de verdere rege ling der werkzaamheden. Daarbij werd bepaald dat in de volgende zitting zou behandeld worden hoofdst. VIII der staatsbegrooting. en dat daarbij zou plaats hebben de door den heer van Zuylen van Nyevell aangekondigde interpellatie omtrent hel defensiewezen. De heer Storm wilde die interpel latie uitstellen tot dat de minister van binnenl. zaken in de gelegenheid was de zittingen bij te wonen, maar de heer van Zuylen verklaarde dat hel bij die interpellatie zijne bedoeling niet was in een persoonlijken strijd met dien minister te treden. Voorts werd beslist welke onderwerpen nog vóór het reces zullen worden afgedaan. Onder deze belmoren de wets-ontwerpen waaromtrent in den laalslen lijd de eindverslagen werden uilgebragt, met uitzondering van het wets-onlwerp tot afkoopbaarstclling der tienden, als mede de conclusion op rapporten van commission lot onderzoek van rege ringsbescheiden, en de mot ie van den heer Eenling betrekkelijk de kleine pers. De kamer heeft zich niet vereenigd met een voorstel van den heer <ao Kerkwijk tot het onderzoeken vóór het aanstaande reces van het wets ontwerp tot wijziging der tarieven van Ned. lndië in de afdeelingen. Aan het einde der zitting is mededeeling gedaan van de ontvangst eener missive van de ministeis van buiienl. zaken en van koloniën, strekkende ten geleide van bescheiden betreffende het wets-onlwerp lot goedkeuring van het met Engeland gesloten verdrag ten opzigte van Sumatra, toegezonden naar aan leiding van den in het eindverslag op dat w ets-ontwerp uilgedruklenwensch. In de zitting van de tweede kamer van heden waren de ministers van koloniën, financiën, oorlog, marine en justitie tegenwoordig, minister van binnenl. zaken was door ongesteldheid verhinderd de vergade- dering bij te wonen. Aan de orde was de gewijzigde begrooting voor het dep. van oorlog. Vooraf had de interpellatie van den heer van Zuylen plaats. Bedoeld lid gaf te kennen dat zijn doel was in eenige beschouwin gen te treden om de wcnschelijkheid aan te toonen, dat, behalve de minister van oorlog, ook de overige leden van het kabinet doordrongen waren van de overtuiging der noodzakelijkheid van de verdedigbaarheid des lands. In eene breede inleiding wees hij op het voorgevallene met den minister van oorlog, wat betreft de legerorganisatie. De regering had zich toch,voor het optreden van den minister, met hem omtrent dat punt moeten verslaan, En hoe was het mogelijk, aannemende dat de regering wil de bevordering der defensie en dat er onderzoek omtrent deze zaak had plaats gehad, dat de begrooting den raad van ministers gepasseerd en ingediend was, zonder daaromtrent zekerheid le hebben. Op deze en andere gronden vroeg hij: blijft het de meening van de regering dat door verhooging van het contingent de militie, en door vermeerdering van het materieel en de andere voordragiet nopens hel defensiestelscl, in de versterking van onze weerbaarheid moet worden voorzien? De minister van koloniën zeide dat ten gevolge van de ongesteldheid van den minister van binnenl. zaken op hem de verpligling lag, als lijdelijk voorzitter van den ministerraad, antwoord te geven op de vragen, door dep spreker gedaan. Intusschen zou het hem niet wel mogelijk zijn inlichtin gen te geven omtrent hetgeen gezegd of gedaan is door den geachten staats man, die met de formatie van hel kat inet belast was. Hij zou zich dus moeten bepalen tot de beantwoording der vragen van den spreker. En dap moest hij zeggen, dat de regering niet anders wenscht dan de verdedig baarheid des lands te bevorderen, en dal de vragen door dien spreker omtrent de hangende wels-voorslellcn gedaan in algemeenen zin, dat is in den zin dien de spreker er zelf aan hechtte, toestemmend moeten worden be antwoord. Het zou natuurlijk der regering aangenaam zijnwanneer die verdedigbaarheid met uiiuder kosten zal kunnen worden bevorderdmaar de minister moet daaromtrent toch opmerken, dal deze vragen in naanw verband staan met den werkkring van den betrokken minister van oorlo; Na re- en dupliek was deze zaak afgeloopen. De crediet-wet voor oorlo», voor zes maanden, werd vervolgens met 61 tegen 8 stemmen aangenomei Daarna heeft de kamer nog eenige kleine wetten afgedaan. BELGIË. Terwijl in Oost- en in West-Vlaanderen krachtige maatregelen va regeringswege worden genomen om de uit Frankrijk binnengedrongen vet- pest te stuitenheeft zich die ziekte ook in de provincie Luxemburg gt openbaard; aldaar zijn te Corbion negen runderen op hoog bevel afgemaakt als lijdende aan de veepest of in aanraking met besmet vee geweest zijnde FRANKRIJK. Naar men verneemt, heeft de heer Thiers, in zijn laatste ondcrhonl met den hertog van Aumale en den prins van Joinville, hen niet willti ontheflen van de verbindtenis, die zij in der lijd op zich genomen hebba om niet in de kamer te verschijnen. De heer Thiers moet op dat punt on verzettelijk geweest zijn. De geregtelijke overheden zijn door den minister van justitie gclad mede te werken tot strenge handhaving der bestaande verordeningen tejei verbreiding der veepest. Hij zegt dat de geldelijke schade, door die w ziekte aan Frankrijk toegebragt, reeds millioenen schats beloopten dt zelfs zijdie uit achteloosheid en zonder boos opzet de bedoelde verordent gen overtreden, strenge stral verdienen wegens de verschrikkelijke gevolget] welke die onachtzaamheid kan hebben Sommige bladen vestigen de aandacht op eene Duilsche teckening. tei einue le doen uitkomen hoe noodig het is dat Frankrijk eensgezind blijn] Die teekening stelt een Duitsch soldaat voor, aan het einde van eene vernielde kampplaats, die Frankrijk moet bekekenen, en waar verschillen*] groepen, banieren dragende met het opschrift: "monarchie, republiek keizerrijk, socialisme en petroleum," met elkander aan het vechten zijl De Duilsche soldaat houdt in de linkerhand eene kaart, terwijl hij met It reglerliand de provinciën van Franchc-Comlé en andere aanwijst, die op* kaart met dezellde kleur als de Elzas en Lotharingen geteekend zijn. li de rivier de Saone staan de w oorden"grenzen van Frankrijk" en de Duit sche soidaat ziet de vechtpartijen rustig en geduldig aan en zegt: »#i| wachten." DII1TBCHL1ND. Ofschoon de zoogenaamde Braziliaansche quaes!ie als afgedaan wort| beschouwd, zal echter de uitzending van een evolutie-eskader naar den At lautischen Oceaan voortgang hebben. Wanneer de daarvoor bestemde sck| pen zullen kunnen uitloopeii, is nog niet te bepalen, vermits die vaartuig», welke in de haven van Kiel liggen, voorloopig geheel ingevrozeii zijn. tri wijl ook de werkzaamheden voor de uitrusting door de gestrenge kott*| vertraagd worden. De maatschappij voor stoomvaart tusschen Hamburg en Amerika lied besloten tot den aanbouw van twee groote stoomschepen, waartoe de k» 1 ten wordai begroot op 1'4 millioen th. Tevens is besloten, de dienst t West-Indië, waarvan het groot belang in den loop van dit jaar overtuigt* is gebleken, met nog drie stoomschepen uit le breiden. De Atigsb. A'lg. Zeit. meldt: De hervormende beweging in de kali») licke kerk breidt zich meer en meer uil; haar voortgang is langzaam, ma D des te zekerder. Niet enkel in üuilscliland, maar ook in Latijnsche landti verin ff n zich stemmen met de vermaning om de kerk op dc grondslagti van het Evangelie te hervormen, en in leer en tucht alles te verwerpenW

Leydse Courant | 1871 | | pagina 2