1871. LEIÖSCIIE IS'0. fc29o. J«»! k/^j COURANT. DOMDERDAG 14 DECEMBER. STA DS-BER1G TEM. NATIONALE MILITIE. .ifó&KSSi ;-v7 - m%&T i, eêm, J #i jfefe- De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel /'aars ƒ3.franco p.p. 3.50/ inet het Perslag der Handelingen van den Gemeenteraad ƒ3.35, franco p. p. f 3.85. Het versing afzonderlijk is verkrijgbaar roe" 2.50 'tjaars, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nomnusrs der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der AdvertcntiSn is van 14 regels ƒ1.-. iedere regel meer 25 cents. Advcrtentiën voor llnitsehlanclOostenrijk en Zwitserland worden uitsluitend aangenomen door IIAASENSTEI.V VOGLE11, Espeditie-Kantoor van Advcrtentiën te Hamburg, Lub eekFrankfort a. M.Berlijn, Leipzig, Dresden, BreslauKeulen, Stuttgart, Weenen, Praag, Hazel, ZurichSt. (lallen, Geneve en Lausanne. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien de adressen van: a. Dieter Kooreman, koopman, waarbij deze toe stemming vraagt om de pakhuizen in de Koenesteeg, n°'. 32, 34 en 36, alsmede het huis aan het Levendaal, hoek Koeneslccg, n". 64, tot bergplaats tan lompen te doen inrigtenb. Johannes Bernard, vleeschhouwer, daarbij verzoekende om het perceel in de Lombardsteegn9tot veestalling te mogen doen inrigten; en c Dirk Jacob Kruyff winkelier, houdende verzoek om het achlersle gedeelle van zijn huis op den hoek van de Garenmarkt en den Kijfhoek, li0. 27, tot bergplaats van petroleum te mogen inrigten; Gelet op art. 4 van het Koninklijk besluit van 31 Januarij 1(124 (Staatsblad n». 19); alsmede op art. 280 der Algemeene Policieverordening van 24 Oc tober i 867 Doen te weten, dat tot het hooren der eigenaars en bewoners van de naast bijgelegene en belendende pandenten opzigte der information de cotnmodo et incommodo, door Burgemeester en Wethouders zal worden gevaceerd op het Raadhuis dezer Gemeente, op Maandag den 18d<,|) December aanst. 'svoormiddags te elf uren; zullende de belanghebbenden verpligt zijn hunne bezwaren tegen die verzoeken op dien lijd in te brengenterwijlbij ver zuim daarvanzjj gehouden zullen worden zich tegen de inwilliging niet te hebben verzet. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgemeester. Leiden, 13 December 1871. v. PUTTKAMMER, Secretaris. 2°, BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gelet op artikel 19 der wet van den 19den Augustus 1861 (Staatsblad n°. 72) betrekkelijk de nationale militie; Herinneren hen, die op den lsten Januarij 1872 hun 19de jaar zullen zijn ingetreden, en alzoo de geborenen in liet jaar Sg£©S, alsmede hen, die eerst na het intreden van hun 19de jaar, doch vóór liet volbrengen van hun 20slc, ingezetenen zijn geworden de verpligting tot hel doen van de aangifte \oor de nationale militie, in de maand Januarij 1872. Zij geven daarbij kennis: dat, wie moet worden ingeschreven en wie voor ingezeten wordt gehouden, om schreven is bij de artikelen 15 en 20 van genoemde wetdus luidende: Art. 15. Jaarlijks worden voor de militie ingeschreven alle mannelijke ingezetenen, die op den lslcn Januarij van liet jaar hun 19dt' jaar waren ingetreden. Voor ingezeten wordt gehouden 1°. hij, wiens vader, of, is deze overleden, wiens moeder, of, zijn heiden overle den, wiens voogd ingezeten is volgens de wet van den 28slcn Julij 1850 (Staatsblad n°. 44) hij, die, geen ouders of voogd hebbende, gedurende de laatste, aan het in de eerste zinsnede van dit artikel vermelde tijdstip voorafgaande, achttien maan den in Nederland verblijf hield 3°. hij, van wiens ouders de langstlevende ingezeten was, al is zijn voogd geen ingezeten mits hij binnen het Rijk verblijf houdt. Voor ingezeten wordt niet gehouden de vreemdeling, hehoorendc tot oenen Staat, waar de Nederlander niet aan de vcrpligle krijgsdienst is onderworpenof waar ten aanzien der dienstpligtigheid het beginsel van wederkeerigheid is aangenomen. Art. 20. Hij, die eerst na het intreden van zijn 19de jaar, doch vóór het volbrengen van lijn 208le, ingezeten wordt, is verpligt, zieli, zoodra dit plaats heeft, ter inschrijving aan te geven bij Burgemeester en Wethouders der gemeente, waar de inschrijving, volgens art. 16, moet geschieden. dat, wie niet wordt ingeschreven, is bepaald bij art. 17, van den volgenden inhoud Voor de militie wordt niet ingeschreven 1°. de in een vreemd Rijk achtergebleven zoon van een ingezeten, die geen Neder lander is 2°. de in een vreemd Rijk verblijf houdende ouderlooze zoon van een vreemdeling, al is zijn voogd ingezeten. 3°. de zoon van den Nederlander, die ter zake van 's lands dienst in 's Rijks overzeesche bezittingen of koloniën woont. dat, in welke gemeente men moet worden ingeschrevente vinden is in art. 16 der wet," waarhij is verordend: De inschrijving geschiedt: 1°. van een ongehuwde in de gemeente, waar de \adcr, of, is deze overleden, de moeder, of, zijn beiden overleden, de voogd woont; 2°. van een gehuwde en van een weduwenaar in de gemeente waar hij woont; 3°. van hem, die geen vader, moeder of voogd heeft, of door dezen is achtergela ten, of wiens voogd buiten 's lands gevestigd is, in de gemeente waar hij woont; 4°. van den buiten 's lands wonenden zoon van een Nederlander, die ter zake van 's lands dienst in een vreemd land woont, in de gemeente, waar zijn vader of vocwl het laatst in Nederland gewoond heeft. voorts, dat, door wie de aangifte moet worden gedaan, te vinden is in art. 18, houdende het voorschrift: Kikdie volgens art. 15 behoort te worden ingeschrevenis verpligt zich daartoe bij Burgemeester en Wethouders aan te geven lusschen den lslen en den 3lsten Januarij. Bij ongesteldheid, afwezigheid of ontstentenis is zijn vader, of, is deze overleden, zijne moederof, zijn beiden overleden zijn voogd tot liet doen van die aangifte verpligt. Nog doen Burgemeester en Wethouders te weten dat lot deze inschrijving wordt zilting gehouden op het Raadhuis, van des voor middags 10 tot des namiddags 3 uren, op Maandag den 8 Januarij, voor de bewoners van de wijken 1 2 en 3, Dingsdag »9 j> 4 en 5 Woensdag 10 »6, Donderdag 11 u 7, Vrijdag 12 8 en 9 of de buitenwijk Eindelijk dat de gehoorte-acten, die de belanghebbenden hij de inschrijving, onder opgave der woonplaats van den ingeschrevene, behooren over te leggen, dagelijks, de Zon- en Feestdagen uitgezonderd, zijn te verkrijgen ter Secretarie dezer gemeente (afdecling Burgerlijke Stand), van des voormiddags 10 tot des namiddags 3 uren, wanneer tevens voor hen, die hier niet zijn geboren, aanvrage ter verkrijging dier acfen kan worden gedaan. En wordt deze door plaatsing in de Leidsche Courant van den 14(,cn, den 21sten en den 28sten dezer maand afgekondigd. Burgemeester en Wethouders voornoemd Leiden, 13 December 1871. v. d. BRANDELER, Burgemeester. y. PUTTKAMMER, Secretaris. ÜINNENLANDSC1IE BERIGTEN. LEIDEN, 13 December. Gisteren avond lusschen 7 en 8 ure trof den persoon van II. Vreugdenburg, 24 jaren oud, werkzaam op den molen de Oranjeboom, bij het overgooijen van een pees, het ongeluk lusschen de machine te geraken, waardoor zijne beide armen werden verbrijzeld. Hij is naar het Caecilia-gasthuis overgebragt. Thans ziet het licht het verslag der verrigtingen van het hoofd-comité der Nederlandsehe vcreeniging het Roode Kruis. Dit verslag is verdeeld als volgt: 1". voorbereidende maatregelen; 2°. eerste verrigtingen; 3°. de ver schillende Nederlandsehe ambulances. Te Dordrecht is door het kies-college der Ned. lierv. gemeente, ten gevolge van liet bedanken door dr. van Ronkel, te Znlphen, het navolgende zestal predikanten opgemaakt: Nonhebei, te Middelburg, dr. Iloedemakcr, te Veenendaal; Roozemcijer, te Middelburg; Kraijenbelt, te Alkmaar; Venet, te Dirksland; Vermeer, te Zwolle. De N. C. deelt mede dat de passagiers, die eergisteren avond met den trein van 8 uren 10 min. langs den Rijnspoorweg naar den Haag ver trokken, bij ongeluk de reis naar Ilarmelen hebben medegemaakt. De be ambten hadden verzuimd den wagen, die voor den Haag was bestemd, te Gouda af te haken. Men meldt uit HoornZalurdag avond kwamen liier aan drie varens gezellen, die het onbegrijpelijk stoute waagstuk hadden ondernomen en vol- bragtom van het eiland Marken over het nog zoo brooze ijs herwaarts te gaan. Een ging vooruit met een touw om zijn midden. Ettelijke malen is hij door het ijs gezakt, maar door de beide anderen gered. Te Utrecht is eergisteren eene bijeenkomst gehouden van oud-redac teuren van den Uireciitsclien studenten-almanak, ten einde het 50-jarige jubilé van de uitgifte van dien almanak te gedenken. -• Voor het prov. geregtshof te Utrecht wordt thans de zaak behandeld van de wed. Jongenburger, van Breukelen. beschuldigd van moord, op haar wettigen echtgenoot gepleegd. 26 getuigen moeten in deze zaak, die vrij ingewikkeld is, worden gehoord. De heer mr. R. Melvil baron van Lynden zal de beschuldigde verdedigen. In eene der tot de gemeente Giethoorn behoorende buurtschappen werden de vorige week, in een betrekkelijk korten tijd, drie otters gevangen. Men meldt ons uit Leeuwarden: De waterstand in deze provincie, die telkens in liet najaar, in sommige jaren zelfs buitengewoon hoog rijst, waardoor dan vele laag gelegen landerijen onderloopen is thans, in verge lijking van vroeger, betrekkelijk laag te noemen. Volgens de peilschaal alhier is nu de hoogte van liet water p.m. 27 centimeter hoven zomerpcil; op den 12 December des vorigen jaars was de gemiddelde boezem-waterstand in dit gewest 52 centim. hoven dat peil.

Leydse Courant | 1871 | | pagina 1