PER TELEGRAAF. Xer toelichting van zijn voorstel zeide de lieer de Saisy: Frankrijk leeft j|5 bij den dag; wat de dag van morgen brengen zal weet het niet; on- itker zijnde waarheen het gaat, en vergeefs naar den dag der beslissing ,jjns lots uitziende, geraakt het door verlies van krachten in eenen slaat van uitputting, en dient hel tot voorwerp van speculate voor de slaalspar- Ijjen, welke zich regten zoeken aan te matigen die enkel en uitsluitend jan de natie en aan haren oppermagtigen wil toekomen. Dat is juist de weg, waarop eene burgermaatschappij de slooping en den ondergang te ge joel gaat; op die sterk hellende baan dienen wij ten spoedigste balt te jqken. Sedert lang wacht Frankrijk van u. zijne vertegenwoordigers, ver lossing uit de onzekerheid, bestendigheid voor de toekomst. Gelijk men weet heeft de vergadering de behandeling van dit voorstel j niet urgent verklaard, maar besloten het op de gewone wijze naar de com- missie tot voorbereidend onderzoek Ie verzenden. De nationale vergadering heeft een door drie leden gedaan voorstel om j de stad Lyon en het dep., waarvan zij de hoofdstad is, van den staal van beleg te ontheffenverworpen en zells geweigerd het in beraadslaging te nemenvooraf was door den minister van binnenl. zaken verklaard: "De gesteldheid der stad Lyon is beier geworden; doch zij is nog verre van te zjjn zoo als wij zouden wenschendaarom rigt ikweemoedig maar vast beraden het verzoek tol de vergadering om er de zaken nog op den tegen- woordigen voet te laten blijven." Ook weigerde de vergadering een voorstel tot opheffing van den staat van beleg in Marseille en in het dep.waarvan die stad de hoofdplaats is, in beraadslaging te nemen. In de zitting der vergadering van Zaturdag 11. riep een der leden van de linkerzijde dat de commissie van gratie ecne commissie van moordenaars was, doch men kon niet ontdekken wie de persoon was, die dit gezegde geuit bad. Toen zeide de heer Ordinaire tot de leden der commissie: "Er kleeft bloed aan uwe handen." Dit veroorzaakte ongemeen groole opschudding; de vergadering besloot met algemeene stemmen, op een dertigtal na, denbeer Ordinaire te bestrallen met eene berispinghetgeen volgens het reglement inhouding van het aan de volksafgevaardigden toegelegde daggeld voor eene halve maand ten gevolge heeft, en verder in het departement, hetwelk den bestraften persoon algevaardigd heeft, alom met aanplakbilietten bekend gemaakt moet worden. liet is de eerste maal dat die strafbepaling van hel reglement van orde door de vergadering wordt toegepast. De dagbladen houden zich nog altijd bezig met de boodschap van den heer Thiers. Zij wordt aan eene naauwgezetle critiek ouderworpen. Over het algemeen blijkt daaruit dat zij, behoudens enkele uitzonderingen, nie mand voldoet. Het Journ. des Uéb. bevat een brief van den heer Flobert, lid van de jury, welke geroepen was om uitspraak te doen over Tonnelet, die een Pruissisch soldaat vermoord heeft en die door de jury is vrijgesproken. Hij zegt daarin: De debatten hebben ons het bewijs geleverd, dat de beschul digde in een toestand van wettige zelfverdediging was, en niet de aanval lende partij. De bewering, dal bij een weddenschap zou hebben aange gaan, om "zijn Pruis" te dooden, werd door de getuigen gelogenstraften wij moesten hem vrijspreken. De gestrengheid, waarmede thans te werk wordt! gegaan tegen onze zes bezette en ongelukkige departementen, kan niet aan onze vrijspraak worden locgeschreven. Die vrijspraak kan zelfs lot geen aannemelijk voorwendsel dienen. KEITSCEÏiLAÏlIK. Bij de indiening der begrooting bij den Pruissischen landdag heeft de minister van financiën ecnige bijzonderheden medegedeeld omtrent de ont vangst van gelden wegens de Fransche oorlogseontribulie in verband melde Pruissische financiën. Van de vijf milliarden had Frankrijk, zeide hij, 1 milliard en 175 millioen francs betaald: bovendien waren aan Frankrijk 325 millioen francs aangerekend voor de spoorwegen in den Elzas en Lo tharingen. Over vijf maanden zou het rijk twee milliarden ontvangen heb ben. en daarover was reeds beschikt. Eerst in Maart 1873 en 1874 moesten de voornaamste betalingen geschieden. De regering hoopte dat de aangegane j verpligtingen door Frankrijk vervuld zouden wordenmaar in weerwil daar van kon zij in hare financiële aangelegenheden de eerst na verloop van ze keren tijd inkomende bedragen niet in rekening brengen. Bij de oplossing der qnacslie van belasting-hervorming, bad men het doel voor oogen gehad de lasten van de lagere klassen der bevolking te verliglen. Het stelsel der indirecte belastingen zou beperkt, dat der directe uitgebreid worden. De staat der geldmiddelen veroorloofde, niet alleen belastingen ten bedrage van 1 millioen al te schaffen, maar ook eenen veel verder gaanden maatregel te nemen. Een duurzame maatregelwaardoor jaarlijks eene belasting van 2% millioen zou vervallen, zou beslaan in de afschaffing der belasting cp het gemaal en het geslagt, en van de laagste klasse der klassenslcuer, waar door 5,081.176 ingezetenen van de betaling van directe belastingen ontheven zouden worden. Het gemaal zou van 1 Januarij 1873 af geheel afgeschaft worden; terwijl de regering met hel oog op den geldelijken toestand dei- gemeenten voorstelde de belasting op het geslagt wel voor zoo veel den staat betreft af te schaffenmaar als gemeentelijk middel in stand te houden. Te Berlijn bevinden zich nog 20 jeugdige Japanners, die in verschil lende vakken studeren. Dezer dagen is een Duitsch soldaat, tot de bezetting van Straatsburg behoorende, onverwacht en op verraderlijke wijze door een bewoner van den Elzas aangevallen en met een aantal messteken derwijze gewond, dat hij op de plaats van het onheil dood nederzceg De dader is in handen van de justitie en het schijnt, dat hij bloot uit haat tegen de Duilschers zich aan die waanzinnige daad heeft schuldig gemaakt. In Oldenburg is eene maatschappij opgerigt tot kanalisatie en exploi tatie der veengronden in het groothertogdom. Dat werk zal worden aan gevangen bij het Borseler Diep, in de rigling van bet ontworpen kanaal tusschen de Eems en de Hunte. Men zal bij wijze van proef beginnen met een kapitaal van 60,000 th.. waarvan 40 pCt. moet worden gestort. Daar van zal iu de eerste plaats 20,000 th. worden besteed voor eene Ameri- kaansche machine, waarmede in Canada proeven zijn genomen en die met 1 April a. s. iu werking zal kunnen gebragt worden. Volgens berekening kan met dit werktuig binnen den lijd van 10 uren eene lengte van 150 voet, ter breedte van 19 en ter diepte van 5y2 voet, uitgegraven en 109.000 pond turfspecie verkregen worden. De foss. Zeit. meldt dal, ten gevolge eener aanschrijving van den minister van koophandel te Berlijn, op alle staats- en andere spoorwegen in Pruissen, bij wijze van proef, de rijtuigen van alle klassen zullen ver warmd worden, en wel door middel van scheikundig bewerkte houtskool. Het volgende blijk van de stipste eerlijkheid van een eertijds Ie Ber lijn gevestigd handelshuis wordt medegedeeld: De firma Etienne Beneke, in Mexico gevestigd, behoorde vroeger tot de Berlijnsche bankiershuizen. Voor omstreeks 50 jaren failleerde het huis en betaalde aan zijn crediteuren 33j pCt. In 1869 zond hel een bedrag over, waaruit 33,' pCt. van de oorspronkelijke vorderingen der crediteuren kon worden voldaan. En nu dezer dagen remitteerde de genoemde firma een gelijk bedrag als vroeger, waardoor alles tot den laatsten penning werd aangezuiverd. TIJKKME. De Levant Herald meldt dat te konstantinopel bij het overbrengen eener reliquie van de landingsplaats naar het gebouw van het Grieksche patriarchaat een volksoploop ontstaan is, en dat de pogingen der policie om het binnendringen in genoemd gebouw te beletten lot wanordelijkheden aan leiding gegeven hebben. De patriarch moest vlugten en kon slechts door eene achterdeur zijne woning bereiken. FRANKFORT, II December. Het supplement op het vredesverdrag van 10 Mei jl. is heden vastgesteld. De Fransche gevolmagtigden vertrokken lieden. De üuitsche zullen morgen afreizen. 1110 DE JANEIRO, 22 November. Bij het afnemen der examens van studenten in de geneeskunde, hebben andere studenten baldadigheden aan- gerigt. De rust is spoedig hersteld. LONDEN, 12 December. Bulletin van 1 y2 uur na middernacht. "Deprins van Wales heeft tot dusverre den nacht zeer onrusLig doorgebragt; kentec- kenen van beterschap zijn niet merkbaar," SANDRINGHAM12 December, 8 ure 's ochtends. De prins heelt den nacht zeer onrustig doorgebragt; het ijlen duurt onophoudelijk voort; geene verbetering in den toestand merkbaar. LONDEN, 12 December. Het huis Raphaël zal in Januarjj a. s. een Engelsch- Hongaarsche leening van 3 millioen aan de markt brengen. In eene gis teren gehouden vergadering van houders van Engelsch-Oostenrijksche certi ficaten werd besloten het aanbod der Hongaarsche regering tot betaling van 5 pCt. aan te nemen. De lord-opperregler is naar Geneve vertrokken, om de voorloopige verga dering der scheidsreglers iu de Alabama-quaestie bij te wonendaar zullen de volmagten geratifiëerd en uitgewisseld worden. VERSAILLES, II December. De nationale vergadering heeft bjj eerste lezing aangenomen het voorstel waarbij onvereenigbaar wordt verklaard het lidmaatschap der vergadering met het waarnemen van bezoldigde openbare ambten. De herziening der wetten tot beteugeling der drukpers is urgent verklaard. PARIJS, 11 December. De krijgsraad te Marseille heeft, na kennis ge nomen te hebben van het besluit waarbij aan Pelissier genade van de dood straf is verleend, willen protesteren legen deze gratie, tv elke niet was verzocht; doch de voorzitter belette dit en voegde er bij, dal hel gemakke lijk valt te protesteren tegeneen besluit, waarvan het voordeel reeds ver kregen is. AKADEMIE-XIEEWS. PROMOTIE AAN DE LEIDSCHE HOOGF.SCHOOL. Den M'" December de heer A. B. F. K. Schouten, geboren te Wamel, in de regten, met stellingen. Verloting van voorwerpen van kunst en smaak, ten be hoeve van het op te richten oude mannen- en vrou wenhuls te Egmond aan Zee. Dezer dagen zal aan Leiden's inwoners de gelegenheid worden aangebo den, om hunne belangstelling in het bovengenoemde plan te doen blijken. Het is eene zaak, die ten zeerste onze medewerking verdient. Jaren lang heeft men getracht een gesticht voor ouden van dagen te Egmond aan Zee op te richten, maar tot nu toe zonder gevolg. De behoefte aan eene dergelijke inrichting blijft bestaan en de diaconie dier gemeente is niet iu staat de oukosten te dragen. De niet geringe som van 30000 is tot uitvoering van dit plan noodig. Veel is er dit jaar reeds in Leiden voor Egmond aan Zee gegeven, eu ware 't niet voor eene inrichting, die tot stand moet komen, dan zou men werkelijk beschroomd zijn andermaal iets voor die gemeente te vragen. Vele ouden van dagendie nu bijna door armoede omkomenzullen in dat huis goed verzorgd worden. Wie zou niet gaarne 't zijne daartoe bijbrengen De dames, die zich hier ter stede tot eene commissie voor eene in 1872 te houden verloting hebben gevormd en weldra eene lijst zullen rondzenden, vertrouwen dan ook dal menigeen, door liet nemen van vele loten, zijne medewerking aan die zaak zal schenken. Leiden, 12 December 1871.

Leydse Courant | 1871 | | pagina 3